Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Úsměv Štěstěny Úsměv Štěstěny Rebecca Gablé

Když jen 5*, tak platinových s brilianty.
Něco úžasného.
V době, kdy sledujeme nejen královskou rodinu ve smutku, dostat do zorného pole oživlou historii ze 14 století v excelentním zobrazení, přijde na mysl tíha rodové zodpovědnosti a věrnost tradicím, které tituly a postavení leckdy krutě zavazují.
Celá doba, která tímto dílem jasní náhled na původní historické, zaujaté církví zkreslené dějiny, se jeví jako nepřetržitý ve stoleté válce, mocenský chaos rivalů o vládu a i o dědičné území na kontinentě.

Takto precizně a skvostně podanou historii jsem ještě nečetla. **************************************
Citace:" (původ podvazkového řádu)
"Když Calais konečně kapitulovalo, uspořádal král velkou slavnost. Po jídle následoval tanec a král Eduard prováděl krásnou mladou vévodkyni za Salisbury, svou tehdejší milenku, dávno před Alicí. Při divokém tanci ztratila vévodkyně podvazek. Modrý podvazek. Král ho zvedl ze země, uvázal si ho nad kolenem, podíval se do kruhu smějících se druhů a zahřměl:"Tenhle podvazek se brzy stane symbolem nejvyššího rytířství. Nikdo už se mu neodváží zasmát, pánové, protože bude znamená všechno, co vytváří velikost Anglie.
Tak to všechno začalo a po návratu domů založil král v den svátku svatého Jiří zmíněný řád."

Zářivě bledě modrá šerpa ve smutečním průvodu odlišovala ty "vyvolené".

Přes 970 stránek (v e-knize přes 1000) a fascinace nepolevuje. Další díl je v plánu příští rok, tak se máme na co těšit.

21.09.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Balancující pocit na hraně autor dokonale zvládnul.
Děsivosti nebývale kruté šmahem vyladí.
Není to jen tak něco, má to náboj s ukrytým smyslem pro pravidla tradiční spravedlnosti.

Audiokniha celá v superlativech.

28.07.2021 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Srdce na dveřích inkriminovaného objektu bylo poutačem splnit jednu z podmínek letošní Výzvy.
Jako muzikál v excelentním obsazení to bylo potěšením.
Kniha je ale v poťouchlostech pikantnější.
Autor si nemohl vybrat nic lepšího než předvolební agitku pro dobro bližních v širokém spektru rozsahu s obecním významem pro hygienu, stavbu pisoáru.
Spletité souhlasy a nesouhlasy jejich chvályhodnost i zatracení jsou zdrojem ostrých střetů mezi pestrou škálou na společenském žebříčku.

Citace :" ..pane starosto, kampak jej postavíme, ten svůj domeček?
"Pojďme se na to podívat, Kulíšku!"
Významná slova. Slova člověka, který se rozhodl již předem. Slova, která je možné postavit na roveň se slovy, jež vyřkl Napoleon, když kráčel po slavkovských polích : "Zde svedu bitvu!"
Před kostelem se nenápadně zastavil. "Tam se to postaví." řekl.
Tam?" povidivil se učitel. (mnišská ulička)
"Snad nemáte teď najednou strach z faráře?"
"Ach, strach, pane starosto....hohoho...zrušili jsme šibenice a obrousil drápy těm pánům černokabátníkům! Řekl jsem to prostě jako věcnou poznámku, protože před těmi lidmi je radno mít se na pozoru. Ti jsou stále připraveni podrazit nohy každému pokroku..."
"Lepší místo nenajdete. Copak nemá všeobecný prospěch mít přednost před farářskými zàjmy? Rozhodněte se sám, jste spravedlivý a vzdělaný."

Věhlasný francouzským šmrncem oplývající příběh památeční stavby.
Fajnůstka.

09.07.2021 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Další drsný případ z plzeňského podzemí.
Fantazie si nebere servítky a pivní chloubě sází jednu ťafku za druhou.
Prostředí a vodní zdroje líčí jako z hororového scénáře, až se to jeví jako pomsta.
Co musí každého psychicky rozhodit je živý Anděl.
Citace: " Připouštím, Výsosti, že existují věci mimo naše chápání. Musíme si zachovat pokoru a přijmout i myšlenku, že některé události a úkazy se vymykají pozemskému vysvětlení."
"Seržante... Je čas abyste předvedl svou rouhačskou zálibu."
..."Mluvím o tom, že rád hledáte pozemská vysvětlení úkazů, které jsou připisovány nadpřirozeným silám. Obávám se, že byste se dokázal šťourat i v zázracích svatých. Teď to ale může být k užitku. "

Jako vždy poutavý realitu nelibě vystihující případ Anděla v podsvětí.

19.06.2021 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Jako žádná jiná, audiokniha načtená Jiřím Zavřelem, exkluzivní sametový zážitek.

Prostě parádní šleh satirickým humorem., ale životopis je lepší číst až nakonec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vzdělanost člověka zušlechťuje a zde je hrdina všemi mastmi této vzdělanostní ušlechtilosti mazaný.
Vliv intelektu ale nenasytí, takže je nutnost dát se pohltit dějištěm světa.
Citace ;"Naslouchal jsem radám svého mozku. Moje mentalita mi našeptává tak smělý plán, myšlenku, před kterou jsem maně couvl.
Nabídl mi úchylnou příležitost, jak spasit svět zvráceností."

(Založení hnutí pro stranu - milovníků vesele odvázaných z normálnosti.)

Jen úmysly pro nápravy světa jsou čisté, okolnosti tomu dají pitoreskní tvář.

Život je tím zdrojem pro dílo, žel bohu až posmrtně vydané a oceněné mnoha cenami.

16.08.2020 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Pro znovu zobrazení čistého ideálu z dětských let.
Citace :" Proč indiánské kmeny mezi sebou válčí a zabíjí se, a proč všechny bílé tváře nejsou jak ty, můj bílý bratře ? "
Slavná jména byla jistým symbolem - zárukou cti , takže podlehnout jim v souboji nebyla ztráta důstojnosti.
Syn lovce medvědů na cestě k vysvobození svého otce z indiánského zajetí má sebou přátele a proti sobě znesvářené indiánské kmeny. Slavná dvojice, která cíleně napravuje bezpráví a zločiny, zde opět přináší nové záruky pro mír.
Tak zase někdy, u stromu "setkání".
Audiokniha, hezký poslech.

03.02.2020 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Titul mi sice zapnul tu znalost maximálního cíleného výkonu důležitého spotřebiče, ale pak nastal vpád do děje, který ač třetí ze série, se se strohým seznámením s aktéry v předešlých dílech moc nepáře, a tak pres, mnohačetné společnosti nabíral na intenzitě.
Celkem vydařená krkolomná zápletka, zcizení něčeho , co je vám důvěrně vlastní, co vlastně ani fyzicky nemůžete darovat, jen ztratit. Je to krádež, která bez smrti v tomto případě, nemá cenu. A neboť zde cena je kolosální, tak smrt má roli klíčovou. K zpestření děje jsou policejní a vyšetřovatelské složky ve sváru, pouliční geng maskovaný smajlíkem se zocelují v krutých hrách a vyšetřovatelé mají takové zázemí, že by to kapku je rozvést, bylo na další díl.
Autor si nic do zálohy nešetří, vše co je možné se tu zjeví; vztahy každé postavy od dětských po letité tvoří klubko háďat, které rozplétáte velmi zvolna s účinkem, který autor mezi croisanty a hudebními hity servíruje opravdu mistrně, jak se od talentu dá očekávat.
Audiokniha v podání P.Soukupa skvělá.
Další autor co si zaslouží být v mých Nej.

24.01.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velmi , velmi pozvolný nástup na drama, (takže výměna knihy za MP3 byla řešením), které příběh z chladného Norska vede českého kriminalistu chtíc nechtíc přes jazykové bariéry k prozaickému rozřešení s posledním ťukem na hlavičku, (že by pomsta za dokonalost?)
Teskná nostalgie za fjordy a životem u nich se prolíná příběhem.
Citace:"Pokud čerpáš sílu od jiného, silný nejsi.". "Neměla sny, ale cíle."
V mých F.

20.01.2020 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Další příběh o tom, jak zakořenění v rodné hroudě v mlýnské usedlosti, se přetvoří díky letité tradici charaktery a osudy, k ní se vážící.
Majetnictví domova je dokonalá harmonie pro život.
Mlýn - nostalgie s romantikou pohádkových příběhů se bije s realitou uživit se dřinou, i když ve svém.
Pocit trudné svobody a doživotní obětavosti knize razí punc historické zvěčnění doby.
Poutavá, leč netěšitelná audiokniha.

18.07.2022 4 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Kdo by to byl řekl, že si k takovému názvu knihy dám výstižné slůvko "radost".
Ale je to tak.
Doba Václava IV. s mistrem Janem z Husi má v tomto díle životoblahý náboj.
Z ponurých husitských filmů byla atmosféra temná a plná strachu.
"Pouť oběšenců" je skoro balzám, že lidskost je pestrá a má se ukazovat v celé šíři spektra, aby obrazy doby byly pro duši co nej......

Charaktery postav jsou v sérii již zakořeněné a i tak se vždy překvapení z nových excesů dostaví.
Jednoduchost myšlení má za následek těžko vyšetřovatelné zločiny.
Zato společenská vzájemnost je nadmíru složitá.
Práce na rychtě má své závistivce, patolízaly, přisluhovače, podvodníky, soudní oplétačky a musí držet na uzdě chudinu, nepoctivce, lotříky i kuplířský cech, ale hlavně dbát na královské výnosy a blaho.
Audiokniha v luxusním provedení.

26.06.2022 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Doba zážitkového vjemu se ustálila.
To je tak, když se vrhnete na oblíbenou špionážní celebritu (její dostupnou knihu), a bez zájmu o čem to bude (nečtouce curikulum vite), vpadnete do osidel (teď vím, že ) fikce.
Pocit, že autor je znalec a ví, jak se dá politika formovat díky špionážním hrám je DNES jako pozdrav z Delf.
Google to prozradí, to co bylo pravé, byl šok. ( I zde.) Nedivím se, že "krtka" hned nedostali, byl (je) sympaťák na první pohled. (Kdyby mu nechali psát paměti, možná by to stálo za to.)

Jaksi by měl povolaný - vyvolený politik pro zahraniční hrátky prokázat (nepolitické komisi) ZNALOSTI, DOPADY a DŮSLEDKY špionážních praktik.
Jinak by se předvídavým nestávaly tak hrozné kiksy.

Vše prolnuto - skutečnost i vize, fikčně a fikaně poukázáno na hrozbu neonacismu ( dílo vyšlo 1997).

Vzpomínka na glosy redaktora, autora - specialistu J. Petránka na SSSR a jeho vztahy se světem, nám dnes katastrofálně chybí.

NEZNALOST (problému) NEOMLOUVÁ (ani politiky).

12.06.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Audiokniha poutavá a skvěle načtená.
Kanibalovi jsem se chtěla vyhnout, ( má chyba), no náhled byl naznačen, neboť druhý díl má následky prvního. Takže první díl bude pro mě jen bedlivá rekonstrukce a konečně i literární špionážní sonda.

Autor své protagonisty po stránce citové ani trochu nešetří. Snad jen toho jednoho, toho, co je mu v jistém slova smyslu podobný.
Zatím je to v jeho dílech vždy postava hodna ochrany.
Už jsem si zvykla a už mi to hrdinství tak moc nevadí.

Přečerpávací vodní elektrárna u nás je tabu, proto je tak vysoko a se zákazem na všechny aktivity, kromě prohlídek.
O to víc autor nápadem potápění se v zatopené vesnici, pro vodní elektrárnu, fantazii pěkně okořenil. To jen pro začátek, další zločiny pak hrotí ostří do super kvality.

Superčtivo.

17.05.2022 5 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Audiokniha.
V tradičním stylu mistra Vondrušky.
Činorodý života běh s vítězstvími i nezdary.
Je příjemné naslouchat jak plynul čas a z chudých řemeslníků se usilovným přičiněním a výhodnými sňatky spolu s podnikatelskou vynalézavosti dobývali k vyšším postům i naopak.

Můj opakovaný obdiv k rozsahu strategie
kroniky.
Udržet linku vývoje charakterů postav, provázat je s tragickými osudy i šťastnými chvílemi a posuvat je po mapě Evropy je dobrodružství hodné obdivu.

Zklidnění času za času neklidu.
Hezký poslech četby mistra Hihlika.

20.03.2022 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Bezvadnost v audioverzi v excelentním přednesu Vasila Fridricha.
Kam jinam ze současného neladu, než 600 let zpět, do dob Václava IV. mezi pražskou radniční honoraci, žárlivě si střežící své posty, práva a moc nad měšťanským a řemeslným stavem a nad bídnou chudinou.
Atmosféra bohatá na zločiny, těžkosti a záludnosti života jiskří fištrónem.

Ze soudních sporů : " V uličce V řiti byly nevěsty Krista v zeleninové zahradě za klášterem vystavovány neúctě odhalených řeznických učňů z prevétů lázeňské živnosti z protilehlé strany uličky, a tak zápis V řiti se dějí bohapusté orgie je třeba z úst žalobců a konšelů přejmenovat uličku na V koutku aby nedošlo k morální úhoně radního předsednictví.

Superčetba, s českou haškovštinou, ******

03.12.2021 5 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Další fajnovost ze slovenských končin.
Případ je rafinovaný, aby zákeřnost měla prostor pro ženskou spletitou logiku.
Četba potěší, neboť styl autora již dávno vyzrál v ovoce, po kterém prahne každý věrný, československý krimifanda.

Boží hláška s Billem Gatsem v Pentagonu je exkluzivně geniální.
Bonusový kurz - tajemný recept kurare.
Doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Audiokniha načtená hereckými elitami.
Není nad profesionální přednes interesantního děje, ve kterém se vždy najde něco moudra.
Časy dávno minulé, plné lidského hemžení ve vodách kalných - kriminálních, s fištróny co chtěli přechytračit svět.
Český poklad, fajnovost.

23.05.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pilulka na současné trable, nevyléčí, ale potěšení odreaguje.
Už se tolik nebortím, jen se nechávám unášet a kritičnost nechávám plavat.
Vztahy aktérů jsou rozjitřené a nový impuls v nápadu o věhlasnost Kostky na evropském dvoře aristokracie nabývá na úspěchu.

Citace :" Aristokratka pod palbou lásky" (další díl)
""Když jí k... řekla:"Drahá, vypadáte jako ta nešťastná D...," byla matka zralá na přebalení. ""
Čtivé pobavení bez excesů.

11.12.2020 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Někdo musí do příběhu vložit nelidskou brutalitu, mučící varianty, potoky krve, fantasmagorická stvoření, nebo galaktické příšery, aby dosáhl zájmu čtenářů a přitom stačí děj ponechat v lůně přírodní scenérie v arizonské poušti pouze tři muže a jednu manželku, jak je pán Bůh stvořil. Jako trest se jeví pomsta za odlišné lidské schopnosti, které jsou tak vzácné pro civilizaci. Nezdolná neústupnost, zlovolná trpělivost a nenávist i ochranná otupělost a znalost starých zvyků k přežití je udržovala při životě. V trýznivých pouštních podmínkách rozjitřené vztahy a život mají novou hodnotu.
Citát :" Svoboda být všední. " Je touhou a snem.
Pečlivý v detailech, dramatický v jednoduchosti toho co poušť k přežití nabízí, načtený, poučný příběh.

26.08.2017 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Audiokniha nevybočující ze zajetých kolejí stylu série.
Jen ta zasolenost je z počátku divná, ale jen do doby, než dojde na zmínku o zázraku z Knihy knih.
Je to tak trochu oškolobrt, ale důvod je patřičně silný.

Citace:" Bylo by třeba udržet ji hlavu pod vodou dřív než zakápne. Říká se zkápne, Asade. " ... zasloužit si svou vlastní špatnost. "

Další varianta pomsty.

25.06.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Příjemná četba.
Dobro a pořádek má nezadatelné právo na existenci v královském městě Pražském.
Neboť daně se tak snáze vybírají a král i lid je spokojený.
Jenže škodná se vždycky najde a vychytralost to zkouší zas a znova.

Citace:" Co tě to napadlo, magistře, prodávat pozůstalost toho vraha jako nějaké svaté relikvie? Ty jako představený biřiců jsi téměř úřední osoba."
" No jo, ale jsem téměř mizerně placenej! A hlavně - když můžou na tržišti prodávat zuby svatý Apolény, proč bych nemohl já prodávat zaručeně pravý ostatky po tom podrazníku J.? Když jsem z něj nic nevyrazil, dokud byl živej, tak jsem se teď trochu zahojil. To bys, podrychtářskej, nevěřil, kolik bab v tu jeho svatost věří."

Škoda, přeškoda, tak alespoň Dík do nebe.

08.03.2023 5 z 5