jarda155 jarda155 komentáře u knih

Nůž Nůž Jo Nesbø

Obavy, jestli se dá ještě něco rozumného vymyslet po tolika dílech, rychle vyprchaly.Pořád se to čte dobře, rychle, a pachatel vypadne až po několika odbočkách.
Kdyby to dopadlo, jak bylo naznačováno, asi by to bylo pěkné zakončení celé série, tedy pro nás, co nemusíme ty úplně šťastné konce.I když tady vlastně není nikdy šťastný konec.
M.

01.01.2023 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Klasická severská krimi, rychle ubýhající, s minimálně jedním hlavňákem co má problém s alkoholem + navíc těžké téma vražd dětí.
Rozhodil mě předem predikovaný počet obětí, který pak nesouhlasil a některé podivné věci, které by se asi ve skutečnosti tak jednoduše odehrát nemohly(prolomení tajného bytu).
Za absolutně náhodné a nelogické vyvrcholení beru hvězdu.

23.03.2022 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Po dlouhé době kniha, na které nenacházím slabinu.Drsné téma, dobře rozvětvený příběh bez zbytečných odklonů a dotažený konec.
Vůbec nevadí, že hlavní hrdinové nejsou alkoholici a dokonce mi výjimečně nevadí ani to, že to "dobře" dopadne.

25.06.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Musím říci, že jsem měl trochu obavy a po předchozí knize se úplně netěšil.Nakonec jsem nadšen a beru to jako návrat na výsluní.Bavila mě lehká manipulace k nepravému pachateli, rychle plynoucí děj a celkově těžké téma nutící k zamyšlení nejen na úrovni knihy.

29.08.2022 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Zajímavý nápad, ze kterého se dalo vytěžit o hodně více.Určitě by neškodilo roztáhnout těch posledních 10% knihy třeba na úkor neustálého a nikam nevedoucího vracení se do minulosti.
Od potenciální oběti v rodině jsme se přesunuli do týmu, tak lidi jen tak nedojdou.
A navíc zase všechno dobře dopadlo.

23.03.2022 3 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Promíchávání minulosti se současností už asi nevymizí.
Detektivka by to byla velmi dobrá, kdyby toho vyšetřování v současnosti nebylo tolik, protože to už tak dobré není a navíc tým dělá přešlapy, které by se standardnímu vyhly.(zabavený barák, zmizení z hlídky, aniž to někdo půl dne zjistí)

28.01.2024 4 z 5

Není to tak akční jako Etzlerova Čína, což je dáno jinou náplní práce autora, ale beru to jako stejně zajímavé.
Každá ze tří částí by si klidně zasloužila celou knihu.
(V žádné jiné knize jsme nenašel tolik mně neznámých slov kvůli kterým jsme musel otvírat slovník.)

05.02.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poté co jsem začátkem roku přečetl "slzy mé duše", jsem si myslel, že jsem připraven na to co se dočtu, ale to jsem se hluboce mýlil.Ono se to tam za ta léta vůbec nikam neposunulo.

02.01.2022 5 z 5

Náhled do různých válečných konfliktů Blízkého východu očima novináře, který je popisuje tak jak je viděl, zažil a zároveň čtenáři nepodsouvá kdo v nich je ten špatný a kdo dobrý.
Čtivá kniha, rychle ubíhající, s trochu, pro mě, zvláštně řazenými kapitolami.
Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací.
Uvítal bych na vnitřní obálce mapu. (geniální nápad u Etzlera teď mi bude chybět všude)

14.06.2022 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Oproti prvnímu dílu o něco propracovanější a komlexnější.Možná trochu rotahanější, ale nevadilo.
Jen se bojím aby během dalších dílů nedošly hlavnímu vyšetřovateli členové rodiny.V prvním díle to bylo zajímavé, tady již trochu hraniční v dalších už by mi to dost vadilo.

23.03.2022 4 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Průřez nejen historií operací této tajné služby ,ale zaroveň i historií Izraele.
Ocenuji,že se nebojí přiznat i to ,že se ne vždy vše povede.

10.11.2020 5 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Hodně se mi líbil tento formát, příběh několika postav vyprávějících své příběhy ,vzájemně na sebe navazující a doplňující se v časové ose.Slušný popis postav , zajímavé prostředí.Dobré finále.

16.12.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nezvykle trochu delší rozjezd, ale jinak klasicky zajímavě předhazovaná řešení vedoucí do slepých uliček.Konec uchopen dobře, i když jsem už čekal trochu jiný, nápady zřejmě pořád jsou.

22.11.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Příběh dobrý, popis prostředí a postavy také v pohodě.
Postupné vylučování podezřelých.
Zasloužilo by si to trochu lepší navedení do koncovky, než vybitý telefon elitní vyšetřovatelky, která jezdí neustále autem.
Závěr napínavý.(pokud nevíte, že jsou další díly :), ale to není problém autora.)

08.08.2023 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Trochu jiný styl, než "za oponou".
Hlubší rozbor problematického Izraelsko-Palestinského soužití od člověka, který v tom žil.
Pomohlo mi to částečně se zorientovat v dané problematice, ale není to čtení jednoduché a s odstupem to budu muset dát ještě jenou.
(A mezi tím tam může být situace zase jiná.)

16.07.2023 5 z 5

Opravdu není co závidět.
Hlavně část o hladomoru na člověka musí silně dolehnout.
Trochu příběhovější, než "svědectví" od Špitálníkové.
(mezi dvěma Kimy mě ještě čeká, ale potřebuji zas tak půl roku pauzu od tohoto tématu).

08.05.2023 5 z 5

Kniha přibližuje dění a nahlíží do života v Číně.Pro mně tedy až nečekaně drsná a dosti mrazivá skutečnost.Našinec často fňukající nad blbostmi si uvědomí, né že může být hůř, ale že někde je opravdu hodně špatně.
Už se těším na druhý díl.
( Nějaký tip na podobnou knihu o Rusku? )

03.12.2021 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Už to není takový průvan jako býval, nicméně zajímavé téma, jednoduché obsazení a od začátku v ději = rychlé čtení.
Samotný závěr bych tedy trochu opepřil, ten se mi moc nelíbil, proto hvězda dolu.
(Pro východněji smýšlející čtenáře může být problémem prezentace a závěry nedávných událostí čistě západním pohledem)

16.02.2021 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Detektivka je to dobrá.Vyjasnění Asadovi minulosti vítám.Nicméně pokud sahám po knize od tohoto autora, tak prostě očekávám propátrávání minulosti za trochu jiným účelem.

29.08.2022 4 z 5

Mosad: Operace Eichmann Mosad: Operace Eichmann Isser Harel

Pokud berete knihu do ruky, tak o obsahu je jasno.
Co už na první pohled jasné není, je to, jak je to napsané, neuvěřitelně čtivě a příběhově, což jsem tedy u tohoto tipu knihy ani vzdáleně nečekal.
Nerad knihy doporučuji, každý má totálně jiný vkus, ale zde dělám výjimku, tato by mohla zaujmout jak fakty, tak tím jak plyne.

29.02.2020 5 z 5