jarabr jarabr komentáře u knih

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Teda lidi, to byl mazec! Trochu pomalejší rozjezd, ale na uvedení do příběhu tak akorát. Následovala pěkná pasáž plná akce, potom intermezzo, kdy sám Parzival si dal trochu pauzu. Pak jsem si musel dát pauzu já, protože jsem narazil na odkaz na Blade runner, který byl u mě další na seznamu k přečtení. Bál jsem se spoileru, takže jsem si musel udělat odbočku a přeskočit pořadí knih. No a potom - ok, dneska přečtu kousek a musím jít spát. Deset hodin, 80 stran do konce. Dobře tak jenom tady k těm Space invaders (oddělovač). Super! Tak ještě do konce kapitoly, to je jen tři stránky. A pár řádek z další, abych věděl... no fajn, tak ještě kousek. Tak dobře, tak ještě jedny Space invaders. A jednu kapitolu. Jedenáct hodin, běž spát! Ale je to už jen 40 stran! Dobře, tak konec si ale necháš na zítra. Nenechal...

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Obsahuje spoiler.
Jak promítnout celý život během tří dnů. Laskavý, jemný humor. Ove není starý mrzout, jak by se mohlo zdát. Jen potřebuje a vyžaduje, aby svět fungoval podle pravidel. Když chce, udělá všechno co si umane. Když nechce, nepohne s ním nic. Snad kromě kocoura a Parvaneh. A Sonji samozřejmě. Oveho láska k Sonje a Sonjina láska k Ovemu - bez výhrad, bez výčitek, tak samozřejmá a přitom tak neobvyklá. Smích jako bublinky šampaňského...

27.01.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nejen Orwell se svým 1984 a Farmou zvířat, ale i Bradbury v této knize vidí daleko do budoucnosti - téměř 70 let od napsání se v podstatě dnes dostáváme do stavu, který je zde popsaný.

"Nejsou všichni zrozeni svobodní a sobě rovní, jak říká Ústava, ale dá se dosáhnout toho, že jsou všichni srovnaní."
"...náš civilizovaný svět je tak rozlehlý, že si nemůžeme dovolit, aby menšiny byly nespokojené a neklidné."

Možná nejsme daleko od toho, kdy požárníci nebudou hasit požáry. Až z toho mrazí.

18.02.2017 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Naprosto skvělá záležitost. Děj běží od první do poslední stránky, žádný zdlouhavý úvod, má to dynamiku, spád, napětí a úplně luxusní myšlenku. Jsem dospělák, ale tohle mě tak pohltilo, že bych to neoznačoval jako čtení pro děti. Prostě super příběh. Hodně si cením u autora i slovní výbavy, protože slova jako "zteřelý" nebo "ohbí" dnes už moc často nenajdete v psaném ani mluveném slově. Za mě skvělé a doporučuji všem věkům.

04.08.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Celou knihou mě provázela myšlenka, že tohle museli soudruzi přečíst v Československu ihned po jejím vydání a pak se v průběhu let snažili vše z knihy aplikovat do skutečnosti. Co jiného byla StB než Ideopolicie. Lidi se naučili doublethink - potají si říkali, že Husák je č***k, ale veřejně to nikdo neřekl a všichni ho oslavovali. Velký bratr nás sledoval pomalu na každém kroku (šmírování od StB). Překrucovala se historie pro vlastní potřebu (osvobození Sovětským svazem aj.), prvomájové a podobné manifestace, byly v podstatě Dny nenávisti, plány pětiletek se překračovaly ve výrobě naprosto zbytečných a nepotřebných věcí a základní spotřební zboží se nedostávalo a dalo by se pokračovat. Lidi musí číst a hlavně si pamatovat takové knihy, aby je nemuseli prožívat na vlastní kůži!

07.10.2018 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Tak jo, na začátku máme vraždu. To není spoiler, je to i na přebalu. Čtu, čtu, sbírám indicie. Mám tip. Trochu mě to začíná ukolíbávat, skoro nudit a najednou ťuk. Hmm, tak to bude jinak. Jo, to bude takhle, no, možná takhle. OK, tak dál. Kolíbáme, kolíbáme, jiné indicie nejsou, to bude tutovka. Ťuk! Sakra! To přece není možný! No dobře, tak je to možný. Ale tohle už musí být. Pádíme. Jedeme. Kolíbáme, kolíbáme, kolíbáme. Řach! Sakrááá! To není možný! Přiznám se bez mučení - nepřišel jsem na to...

Korektor Korektor Jana Kilianová

Zábavná forma vyjádření toho, jak těžký život má korektor. Bavil jsem se a některé stripy by měly viset na sloupech, případně v MHD. Třeba by to pomohlo k jazykové vzdělanosti národa.
Jeden za všechny:
Korektor o klaunech
Všude, kam se podívám, vidím samé "to".
...
Co si o tom asi myslí Stephen King?

20.01.2019 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Chuťovka na jedno odpoledne. Přestože je to fikce, člověk má pocit jakoby byl u Vltavy 5000 let př. n. l. a tak jak je to popsané se to mohlo stát. Pan Štorch to prostě uměl napsat.

01.06.2017 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Tohle mě hodně zasáhlo. Někteří píšou, že to není moc čtivé nebo, že pro dnešní mladé lidi už to není. Pro toho, kdo nemá žádný vztah k přírodě a žije jen městským životem to opravdu není. Ostatní si na tom musí smlsnout. Nejlepší na celé knize je to, že Cimbura je opravdová postava, člověk, kterého J. Š. Baar osobně znal. Takže ač je to asi přikrášleno a místy je příběh opravdu velmi idylický, dá se věřit, že se vše stalo tak, jak Baar popsal. Dlouho jsem nečetl tak citlivý příběh a při několika pasážích jsem i zamáčkl slzu. Kdyby to šlo, chtěl bych být Janem Cimburou.

13.04.2017 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Nemám rád příběhy "kde se vzal, tu se vzal" bez následného alespoň nastínění proč a jak. Tady se najednou vynoří kluci na ostrově, ale nikdy se nedozvíme proč. První dvě třetiny knihy mně nebavily, pořád se to motalo v kruhu, vývoj téměř žádný. Už jsem i přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Poslední třetina celkový dojem trochu vylepšila, ale stejně moc nerozumím tomu, proč je tohle dílo tak vysoko ceněno. Z pohledu čtivosti za moc nestojí, dějově je to taky slabší. Jsem rád, že ji mám za sebou, víckrát se ke knize vracet nebudu.

27.04.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hutná a přitom jemná, silná a přitom křehká. Postupné rozplétání příběhu ze tří pohledů je výborná volba - přesně ze života, protože nikdo nikdy dokonale nezná "pravdu" a pohled těch druhých. Každý známe jen tu svou stranu a ostatní si jen domýšlíme. Na tuhle knihu nikdy nezapomenu a nejen proto, že stojí v domácí knihovně.

29.10.2018 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Helenka už sice není tak vtipná jako když byla malá nebo na gymnáziu, ale to je prostě dané věkem a situacemi, ve kterých se nachází. Každý díl je o jiné době i o jiném člověku. Dospělá ženská už těžko bude hlásit, že sníh může, protože ten není vůbec žádnej sladkej. A malinko se autorka sekla s věkem - Helenka říká, že je jí 43, ale popisuje události jara roku 2011 = necelých 47 let.
Pro mě jednoznačně nejlepší pasáž je rozhovor se Zenem, protože Pes nám spadla :-)

15.10.2017 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Krásná. Pro děti roztomiloučká, dospěláka pohladí po duši a hned by chtěl mít doma takového kocourka :-)

19.03.2017 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Vůbec jsem nevěděl, že nějaký takový poklad existuje. Holky mě neskutečně bavily, místy jsem se musel smát nahlas. Nechápu, že tyhle příběhy tak nějak zapadly a nejsou v dnešní době víc známé. Všechna čest Honzíkově cestě, ale holky jí jasně válcujou. Časem se k nim rád vrátím.

06.04.2019 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Varování - pokud se chystáte číst české vydání z roku 2011, nečtěte na začátku předmluvu od Stephena Kinga. Napsal do ní spoiler nejspoilerovatělejší. Sice vás to během čtení napadne taky, ale přijdete tím o kouzlo objeveného.
Napsané je to skvěle, stránky přímo tečou před očima. Ztotožnění s hlavním hrdinou je tak dokonalé, že máte pocit, jako byste běželi o život spolu s ním a pořád přemýšlíte co udělat dál, abyste unikli Lovcům ještě o pár hodin. Jestli jsou i další jeho knihy napsané takhle čtivě a sugestivně, mám nového oblíbeného autora.

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Takové jednodušší, ale milé čtení. Příběh pěkně ubíhá, konec svým způsobem happy-end i když...
Nad některými recepty se sbíhají sliny v puse a hned bych ochutnal :-)

13.11.2018 3 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Prvních 30-40 stránek jsem se prokousával a říkal si, jestli tohle někdy přečtu. Postupně se to rozběhlo a začalo to být milé. A pak už jsem se těšil na každou další stránku a každou novou čistou radost Natova života. Když se pak vrátil s dárkem k Loringu Wayneovi a zamračené Mary, tak jsem i slzu zamáčkl. To byla snad ta nejčistší radost. Zbytek knížky už sem jen tajně doufal, že skončí podle mého přání...

23.07.2018 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Dostal jsem ji kdysi na základní škole, jako odměnu za práci pro třídu. Od té doby jsem ji přečetl několikrát. Bylo to asi moje první setkání s psanou sci-fi a napoprvé jsem to až tak nepobral (bylo mi 12). S postupem času a s každým dalším přečtením jsem musel víc a víc oceňovat mistrovskou práci, kterou autor odvedl. Pro mě srdcovka.

01.07.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Divná kniha. Začátek jakoby nikde, prostě najednou máme kluka s tátou v lese. Konec taky nikde, protože nevíte co bude dál. Přečetl jsem díky Výzvě. Možná bych si to vybral někdy i bez toho, protože mě sci-fi baví. Ale jinak depka, depka, depka. Dočetl jsem díky tomu, že jsem chtěl vědět, jak to skončí. A ono jakoby nic. No, už jsem četl hodnotnější kousky.

11.03.2017 2 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Po málo povedených Avengers je tohle skok na jinou úroveň. Kresba je pěkná, jednoduchá, nepůsobí přeplácaně jako v Avengers. Vybrané příběhy mají dobrou dějovou linku, takže se to i příjemně čte. Další plusové body přičítám za konec knihy, kde je na několika stranách shrnutý celý pavoukův "život".

26.03.2019 4 z 5