izfnp

Daisy Jones & The SixDaisy Jones & The SixTaylor Jenkins Reid

Absolútna pecka! Najskôr som si nebola istá, či sa do knihy začítam, bez akýchkoľvek popisov, len s vyjadreniami postáv som sa obávala, že ma kniha nestrhne. Nutno však povedať, že štýl písania ma zaujal okamžite, čítanie sprevádzala istá ľahkosť, mala som pocit, že sledujem super zostrihaný dokument na Netflixe. A niekde pred polovicou som zistila, že stránky hltám. Autorke sa podarilo spojiť osviežujúci štýl narácie, ktorý sa k téme úžasne hodí, ale zároveň doňho vložiť všetko podstatné pre príbeh. Sme síce bez spoľahlivého rozprávača a na veci nahliadame očami viacerých ľudí (z čoho neraz vznikajú komické situácie), ale stále dostávame úžasný náhľad do vnútra postáv. Obzvlášť Billyho a Daisy spoznávame na kosť a ich vzťah je v poslednej dobe jedna z najsmutnejších a zároveň najčistejších vecí, ktoré som čítala. Čitateľ nikdy netápe, vždy je perfektne jasné čo a prečo sa deje a s akými následkami, autorka ho však zároveň drží v napätí, čo bude ďalej.

Odporúčam všetkými desiatimi, atmosféra 70. rokov, hudobná scéna, sex, drogy a rock 'n' roll... Uhrančivé, živelné, horkosladké čítanie, ktoré si jednoducho zamilujete.

PS: Warren je my spirit animal :D

Dědictví krveDědictví krveAmélie Wen Zhao

Veľmi pekný fantasy dobrodružný príbeh pre mladšie publikum (15+). Áno, je tam krvavých scén dosť, čož tak nejak vyplýva už len z hrdinkiných schopností, ale zároveň ide o pomerne detsky uchopený príbeh. To samozrejme nevadí, ak s tým do knihy idete, ale ak čakáte "dospelejší" príbeh či spracovanie, budete sklamaní. Ja som si knižku užila i tak, ale pre staršie publikum píšem: je to young adult "se vším všudy". Podobnosť so Šiestimi vranami tam skutočne je, ale postavy v podaní Bardugo ma očarili viac, viac som cítila ich výhry i bolesti, viac som sa o ne bála i s nimi dúfala, viac som im fandila. Hrdinovia tohto príbehu ma nechali vcelku chladnou.

Hrdinka je pomerne sympatická, ale dúfam, že v ďalších dieloch sa naučí lepšie ovládať svoje schopnosti a že prestane robiť dokola tie isté chyby. Hrdina je sympatický o niečo viac, má zaujímavý príbeh a teším sa, čo sa o ňom dozvieme v pokračovaní, i keď sa mi zdá, že to podstatné autorka ukázala už v jednotke. Ich charaktery sú napísané pomerne komplexne, majú kam rásť a ja sa na to teším. Trošku ma mrzí, že ako dvojica nemali Ana s Ramsonom až takú chémiu, ako som čakala, ale nedá sa povedať, že by ma nebavili. Boli fajn.

Situovanie príbehu do zimy a pseudoruska ma bavilo, bolo to niečo iné a tak ako obálka knihy, tak aj celý nápad hrdinky, ktorá ovláda krv v zasnežených lokáciách, je super. Síce sa mi nechce veriť, že mnohé tie situácie by hrdinovia prežili v zdraví, hlavne opakovane mokrí a zmrznutí, otrávení alebo bodnutí, no ale ok, je to do veľkej miery rozprávka, takže to budem ingnorovať rovnako ako autorka.

Do dvojky vkladám nádeje, zaujíma ma, ako sa osudy a charaktery hrdinov budú vyvíjať, či autorka vyšperkuje svoj štýl narácie a či dá svojmu príbehu "to niečo", čo by presiahlo young adult žáner s rozprávkovým vibom. Tak či onak, jednotka je u mňa tak na 65 %, rozhodovala som sa medzi 3 a 4 hviezdami, zatiaľ dávam 3.

Krutý princKrutý princHolly Black

Všetky tri diely som prečítala na jeden záťah cez víkend a teraz mám post-knižnú depresiu. Pretože ten svet, tie postavy, tie vzťahy, tá dynamika - ani som nevedela ako, ale zrazu som hltala slovo za slovom, neschopná knižku odložiť. A to som začínala čítať znudená, nevediac, či mám na čítanie vôbec náladu.

Na prvý pohľad jednoduchý, "obyčajný" fantasy príbeh pre mladších čitateľov s nijak zvlášť originálnymi prvkami. Avšak s každou ďalšou stranou mi svet Krutého princa ožíval pod rukami a to, čo sa zpočiatku javilo ako ďalšia young adult z radu, sa zmenilo na životom dýchajúci svet plný originálnych postáv a zvratov, u ktorého sa čitateľ nestíhal nudiť.

Ak by som mala určiť jednu vec, pre ktorú u mňa tento kúsok vyčnieva, sú to postavy, ktoré su podľa mňa veľmi špecifické a zvláštne. To, ako uvažujú, vyviera zo sveta, ktorý Holly Black vytvorila a celý jej svet je tak vnútorne veľmi konzistentný. Neviem to ani popísať, jednoducho ma táto trilógia zhltla. Nevedela som, čo od ktorej postavy čakať, intrigy, zrady, nečakané pomoci, skryté významy i skryté pocity, ambicíózna hrdinka a nečitateľný hrdina, super vedľajšie postavy a svet plný mágie... S oneskorením, ale predsa: ak ste fanúšikom young adult fantasy a váhate ako ja (z akýchkoľvek dôvodov), dajte trilógii šancu, neprehlúpite :)

Podlý králPodlý králHolly Black

Pokračovanie sa mi veľmi páčilo. Zmenila sa dynamika medzi postavami, takže i tento diel mal v sebe energiu niečoho nového. Páči sa mi, že autorka svojmu svetu vdýchla punc krutosti, pri čom ale čitateľ chápe, že ide o prirodzenú súčasť daného sveta, ktorá ovplyvnila i to, ako sa postavy chovajú a ako rozmýšľajú. Tým, že divák chápe, že svet, v ktorom sa príbeh odohráva, funguje inak, chovanie postáv nevyznieva až tak kruto či absurdne a o to zaujímavejšie je sledovať príbeh smrteľníčky, ktorá by do daného sveta nemala zapadať, a pritom je v ňom tak dobrá.

Bavilo ma sledovať, kde sú hranice sveta a jeho postáv, bavilo ma odhadovať, z ktorého smeru príde zrada, bavil ma romantický príbeh dvoch hrdinov nezvyknutých na lásku, bavilo ma, ako hrdinka dospievala. Knižka, ktorú je ťažké odložiť a u ktorej zamrzí, že končí tak rýchlo.

Královna ničehoKrálovna ničehoHolly Black

Všetky tri knihy odo mňa dostali rovnaké hodnotenie, pretože si myslím, že autorka kvalitu zachovala od začiatku do konca, bez ohľadu na to, kde a ako sa jej príbeh vyvíjal. Zakončenie série bolo vydarené, všetky linky sa podarilo dotiahnuť do logického konca a mňa mrzí, že dva dni strávené s touto trilógiou ubehli tak rýchlo. Ale zároveň sa tomu teším, pretože trilógia o krutom princovi víl a ambicióznej smrteľníčke bola uhrančivá, prekvapivá, úžasne dobrodružná a ja som si ju užila ako už dlho žiadnu knižnú sériu.

Všude samý SkotVšude samý SkotSuzanne Enoch

Romantika, humor, vášeň a dráma. V žánre je autorka vcelku istota a tento jej príbeh síce nevyčnieva, ale ani nezaostáva. Patálie divokých Škótov a (nie až tak) usporiadaných Angličaniek autorka zvláda hravo a v žánre historických romancí jej tvorbou nie je čo pokaziť.

Dobře utajený SkotDobře utajený SkotSuzanne Enoch

Asi ma to bavilo o chlp viac než jednička, ale inak je to vlastne to isté. Hrdinovia sú sympaťáci (hlavne mužská polovička), nechýba humor, vášeň ani dráma. Záporná postava tu bola velice vydarená, naozaj z neho mrazilo. V prvej polovici mi síce trochu prekážalo, že hrdina si “uvedomil” svoju lásku k hrdinke asi 4krát, akoby vždy zase zabudol, no vyvažovala to hrdinka v druhej polovici svojím jasným a racionálnym prístupom. Obecne nutno uznať, že boli výnimočne fajn dvojka a tento diel ďalšia pekná jednohubka :)

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světěArkham: Pochmurný dům v pochmurném světěGrant Morrison

Veľká komiksová lahôdka, ktorá sa nečíta zrovna ľahko, ale zážitok je o to väčší. Perfektne vystavaný psychologický príbeh a mrazivá kresba z Arkham Asylum robia naozaj desivý a silný počin. Mala som verziu obsahujúcu i scenár na konci a musím povedať, že bolo veľmi zaujímavé mať možnosť si komiks prečítať v tejto podobne i s poznámkami autora.

Dům soli a smutkuDům soli a smutkuErin A. Craig

Milé osvieženie môjho reading listu. Hororová, gotická jednohubka, ktorá má veľmi fajn atmosféru. Nie je to masterpiece a z celého príbehu i jeho podania cítiť mierenie na mladého diváka, žiadny presah sa tu nekoná, avšak autorka svoj svet vymyslela i popísala moc fajn. Dva večery mi vďaka knižke príjemne ubehli.

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Velice rozkošná knižka, ide o nenáročné romantické čítanie z viktoriánskeho Anglicka, ideálne na celodenný maratónik pod paplónom alebo u krbu. Hrdinovia i prostredie knižnice sú strašne fajn, tých takmer 550 strán mi vôbec neprekážalo a postupné zbližovanie uštepačnej hrdinky a mrzutého knihovníka som si užívala. K žánru patrí istá naivita a ružové okuliare, čož mi dobre padlo: nie je to bezduchá červená knižnica, ale občas je fajn, keď sa v príbehu nič osudovo dramatické nestane. Austen-wannabe pre mladistvých, ktorú som si jednoducho strašne moc užila. Jednu hviezdu však musím dať dole za ten koniec, ktorý bol takmer až antiklimaktický.

27.12.2020

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství krvavého mostuGričská čarodějnice 1. - Tajemství krvavého mostuM. J. Zagorka (pseudonym)

Za mňa najlepší diel. Niežeby tie ďalšie tiež neboli dobré, ale toto je pravá Gričská čarodejnica, ktorá sa mi zaryla do srdca keď som mala 12 a chodila každý druhý deň do knižnice po ďalšiu zagorku.

18.12.2020

Květy slunceKvěty slunceRupi Kaur

Ďalší podarený počin autorky, i keď o niečo slabší než Milk and Honey (obe knihy čítané v anglickom originále). Niektoré kúsky sa mi zaryli až pod kožu, bohužiaľ je tu i dosť takých, ktoré ma vcelku minuli. Obecne ale štýl autorky milujem, tak snáď má Rupi Kaur ešte čo povedať.

06.12.2020

Až na dnoAž na dnoMagdaléna Ševčík

Ťažko uveriť, že sa jedná o autorkinu prvotinu. V samotnej forme to možno občas postrehnúť, ale obsahovo je kniha osobitá, atypická a v tom, o čom hovorí, dokonale presná. V príbehu sú jasne prítomné osobné skúsenosti autorky, spolu s ktorou sa ponárame do hlbín jej vnútorných prežitkov (doslova až na ich dno), avšak v situáciách, myšlienkach a pocitoch, ktoré opisuje, sa spozná každý. Hrdinka nie je dobrá ani zlá osoba, je to skrátka postava dýchajúca životom. Je to vaša sestra, vaša kamarátka, vy. A už len preto jej je čitateľ naklonený a je extrémne ľahké sa s ňou stotožniť.

Autorka dokonale vie, čo jej hlavná postava v priebehu celej knižky cíti, a rovnako dokonale sa jej to darí vysvetliť aj čitateľovi. Zmieňuje pocity, ktoré som v literatúre videla zaznamené prvý raz, a sama som zostala prekvapená, o ako extrémne jednoduché a trefné veci ide. Nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása.

A taká je i celá kniha. Ten príbeh je vlastne extrémne obyčajný, nič "veľké" sa v ňom nestane - ale o to viac ide na dreň a o to viac je i reálny. To najdôležitejšie zo života sa predsa odohráva nie navonok, ale vo vnútri človeka. A najviac nás formujú práve veci, ktoré ľudia okolo ani nevidia. Knižka ma emocionálne zhltla, a predsa sa jedná o pomerne ľahké čítanie. Tlieskam a teším sa na ďalšie knihy autorky.

PS: Príbeh je doplnený správne umiestnenými maľbami samotnej Ševčík, ktoré ilustrujú jej vnútorné rozpoloženie v tej ktorej časti knihy. Autorka teda spojila dva svoje talenty do jedného a knižku tým posunula ešte ďalej.

PS2: Autorka má i blog, odporúčam navštíviť.

03.12.2020

Studie jeduStudie jeduMaria V. Snyder

Veľmi príjemná knižka, štýlom rozprávania a hlavnou hrdinkou mi pripomínala Divergenciu, v niečom i Hunger Games (spomína sa tu Sklenený trón, možno tematicky mierne hej, ale inak je Studie jedu postavená na iných veciach).
Postavy sú sympatické, hlavná hrdinka, napriek tomu, čo všetko si prežila, sa rozhodne neľutuje, okolo nej sú samí sympaťáci a jej love interest ma síce prekvapil, ale veľmi rýchlo si ma získal.
Príbeh vcelku odsýpa, rozhodne nesúhlasím, že sa v knihe nič nedeje, podľa mňa sa tam toho deje dosť a tempo udrží divákovu pozornosť bez problémov.
Ako milovník romantických liniek si však neviem predstaviť, čo mi po tejto stránke autorka ponúkne v ďalších dieloch :D
Odporúčam, jedná sa o fantasy jednohubku na dva večery, ktorá ma feelingom vrátila o 10 rokov dozadu - a ja som si to užila.

03.12.2020

Prokletý rokProkletý rokKim Liggett

Veľmi netradičná knižka idúca v stopách magického realizmu, ktorú je ťažko popísať a ťažko zaradiť. Je dumavá, krutá, mystická i realistická. Príbeh je napísaný takmer ako rozprávka, ale pri tom hovorí tak veľa o útlaku, ženstve a jeho sile, že je vlastne jedno, kedy, kde a ako sa príbeh odohráva - dôležité je posolstvo, skryté za závojom fantasy. Ide o nečakaný literárny klenot, ktorý možno nie je dokonalý, ale prečítať by si ho mal každý.

13.10.2020

Všude samý SkotVšude samý SkotSuzanne Enoch

Rozkošné a veselé, s fajn prostredím a postavami.

09.10.2020

Rod země a krveRod země a krveSarah J. Maas

Wow - *predýchávam* - wow.

Neviem, prečo ma to prekvapuje, keď Sarah je môjho srdca šampión, ale je to tak: autorka ma zase raz odrovnala. A pri tom je jej nová knižka presne taká, akú som čakala. Je naplnená presne tým istým, čím jej ostatné knižky: jej rukopisom, jej štýlom rozprávania, jej štýlom postáv i zvratov... A ja tlieskam. Presne toto som chcela, presne toto som dostala. Presne pre toto Maas milujem.

Najskôr som mala problém s dvomi vecami: priehrštím postáv, rás, území, hodností; a s faktom, že sa dej neodohráva vo fantasy svete, ale v urban fantasy svete. Tento zmätok trval len do konca prvej časti, potom už to išlo samo. Tri večery čítania do rána a tých takmer 800 strán mi zmizlo pod rukami.

V knižke je kopec akcie, mytológie a krásne napísaných postáv. Kopec krásnych vzťahov medzi postavami. Autorka predstavila nový svet a s ním i neskonalé možnosti, kam sa v ňom vydať. Dostala ma. Bolo to romantické, bolo to zábavné, bolo to napínavé, bolo to tajomné. Pri čítaní som stratila pojem o čase, všetky povinnosti a záujmy išli stranou. Smiala som sa. Plakala som. Smútkom, dojatím.

Wow.

PS: Aelin a Bryce sú si extrémne podobné and I love it.

08.10.2020

Dvě temné vládkyněDvě temné vládkyněKendare Blake

Vydarené pokračovanie, postavy sa ocitajú zase v iných situáciách a i keď akcie je tu menej, vyvažuje to pestrý dej a skutočnosť, že stále akosi neviem, čo od príbehu čakať. Za mňa spokojnosť.

05.10.2020

SupernovaSupernovaMarissa Meyer

Asi som v priebehu čakania na posledný diel stratila záujem, pretože čítanie zakončenia trilógie ma zrovna nenadchlo. A pri tom nebolo zlé. Len ma príbeh nechal vcelku chladnou. Nemám mu čo vytknúť, ale nadšenie skrátka neprišlo.

Som zvedavá na nadväzujúcu trilógiu, ktorá sure as hell príde. Bola som zvedavá, ako autorka stihne dotiahnuť všetky linky do konca (a jej prekvapenie na záver už je mi dve knihy jasné), ale i tak ma trochu sklamalo, že si to autorka nechala do ďalšej série. Prečítam si ju, ale asi nie nejak dychtivo.

12.07.2020

Ďábel ve SkotskuĎábel ve SkotskuSuzanne Enoch

Na záver série si autorka pripravila netradičný príbeh s extrémne zaujímavým mužským protagonistom. Vdova a hrdina vracajúci sa po 10 rokoch z Ameriky, aby sa postavil hlavnej zápornej postave série? Na výbornú, dramatická rovina je v tomto diele nečakane silná (samozrejme stále s prihliadnutím na žáner).
Baví ma, že obyčajne ma autorkine knihy bavia pre ich romantiku, ten príbeh je druhoradý. Tu ma o niečo viac bavila zápletka, a prekvapivo sa mi táto zmena páčila.
Zakončenie série je mojou 18. knihou od autorky (všetky prečítané za posledné 3 mesiace) a je to iste na nejakú dobu aj posledná Enochovej kniha na mojom reading liste, a musím povedať, že zakončenie tohto maratónu nemohlo padnúť na lepšiu knihu.

28.06.2020

Můj skotský hrdinaMůj skotský hrdinaSuzanne Enoch

Dobrý diel, zábavnejší a zaujímavejší než prvý v sérii. Obecne ma dejom bavil asi najviac z posledných x kníh, ktoré som od autorky čítala. Malo to spád, vtip, sympatických hrdinov, veeeelikánsku porciu iskrenia a maximálne príjemné vedľajšie postavy, od rozkošných bratov hlavnej postavy, až po úmornú gardedámu. Spokojnučko, dúfam, že posledný diel bude rovnako dobrý.

21.06.2020

Hrdina z horHrdina z horSuzanne Enoch

Autorkin priemer, ktorý sa ľahko číta a splní, čo má. Prostredie Vysočiny v tomto type kníh môžem, tu je navyše po čertoch sympatický hrdina. Vlastne ma trochu prekvapuje, že som si s tak skvelým mužským protaginostom knihu neužila o niěco viac. Milé a fajn.

18.06.2020

Holubice a hadHolubice a hadShelby Mahurin

Knižka ma bavila, nemôžem však povedať, že by mi pripadala výnimočná. Od námetu som čakala viac a najmä po nadšených ohlasoch doslova zo všetkých strán som čakala, že ma nadchne. Nestalo sa tak. Áno, hrdinka občas pripomína Aelin zo Skleneného trónu, ale kým Maasovej príbeh, charaktery a mytológia boli poctivo budované, Mahurinová volí jednoduchšiu a priamočiarejšiu cestu. Netvrdím, že je to zlé, inak by som knižku nezhltla za dva večery. Príbeh bol fajn, postavy sympatické, svet zaujímavý a romantickú linku som si užila. Ale z radu tento príbeh prosto nevyčnieva. Nie je to prepracovaná fantasy; je to pomerne jednoduché a nedopečené čítanie. 65 % - dvojku si určite prečítam, ale s napätím ju vyhliadať nebudem.

10.06.2020

Někdo to rád skotskéNěkdo to rád skotskéSuzanne Enoch

Pekné zakončenie série, ktorému nechýbalo nič z predchádzajúcich dielov. Hrdinovia a ich príbeh boli zase niečím iné, ale zároveň sú všetky knihy v sérii veľmi podobné. Ja som spokojná :)

06.06.2020

Vévodovy hříchyVévodovy hříchySuzanne Enoch

Žiaľbohu súhlasím s ostatnými, že k prísnemu vojvodovi sa táto hrdinka nehodí, avšak stále ma tento diel bavil viac než dvojka.

26.05.2020

Návrat na VysočinuNávrat na VysočinuSuzanne Enoch

V rozpore s mnohými komentármi tu musím povedať, že mňa najviac bavila prvá tretina, kedy si hrdinovia len pozvoľna začínali uvedomovať, že to s nimi nebude také jednoduché. Obzvlášť u mužskej polovice ma extrémne bavila narastajúca žiarlivosť a prudkosť. Domovina MacLawryho klanu je čitateľsky zaujímavá a tak ako predchádzajúcim dielom, ani tomuto nechýba extrémna dávka vtipu. Akčná zápletka na konci mi prišla málinko do počtu, asi aby sa nepovedalo, že sa za celú dobu nič neudialo, a taktiež neverím, že by si hrdinovia nepresadili svoje u vodcu klanu aj bez tých opletačiek. Ale inak je Rowenin príbeh super, veľmi pobavil :)

25.05.2020

Malé pikantní vraždyMalé pikantní vraždyJussi Adler-Olsen

Príjemná oddychovka, prvá poviedka mi pripomínala Lovcov hláv, druhá bola čerešničkou na torte.

24.05.2020

Ďábel nosí kiltĎábel nosí kiltSuzanne Enoch

Sympatickí hrdinovia, prijeteľný počet strán a humor. Kombinácia Vysočiny a Londýna sadla.

Nezkrotný horalNezkrotný horalSuzanne Enoch

Škandálni Škótovia je trochu inak poňatá séria - milenci vždy veľmi skoro vedia, že chcú byť spolu, len si to musia vybojovať. V tejto knihe to platí dvojnásobne. Príjemná zmena oproti väčšine autorkiných kníh, v ktorých sa až do konca jeden (či obaja) nevie rozhodnúť. Plus hrdinka z tejto časti patrí k najrozumnejším a najsympatickejšim Enochovej hrdinkám a humor je tu nadávkovaný výraznejšie. Veľmi porovnateľné s prvým dielom, ale ten sa mi predsa asi páčil o chlp viac.

Slečna NebezpečnáSlečna NebezpečnáSuzanne Enoch

Podarený kúsok. Obaja hrdinovia boli premýšľajúci sympaťáci so skvelou chémiou a hrdinkine prezliekanie za muža Enochovej umožnilo mierne vystúpiť z prísnych konvencií, ktorými sú jej knihy pretkané. Kniha má vtip (a že koľko!), energiu a zábavnú zápletku a od autorky patrí k mojim obľúbeným.

21.05.2020