Israha Israha komentáře u knih

Vetřelci komplet - svazek 4 Vetřelci komplet - svazek 4 Yvonne Navarro

Ve čtvrtém Vetřelčím omnibusu je unifikujícím prvkem tentokrát "vliv korporací", což je v daném univerzu rekurentní a nebál bych se říci i trochu ohrané téma. Novela "Sebevražedná mise" ho pak zpracovává v ničím nezajímavém duchu, zkrátka jen další variace na souboj postradatelného lidského komanda s Vetřelci v uzavřených prostorách. Sympaticky akční čtení, které na svém kratším rozsahu docela slušně rozvíjí charaktery, ale až na pár drobností nepřinese nic, co by už fanoušek Alien světa neznal. Druhá novela, "Koncert zla", je ovšem vynikající, s naprosto originálním námětem, postupnou gradací a nečekaně promakanou strukturou, kdy jsou Vetřelci posazeni do úplně jiných rolí, než jsme zvyklí, ale pořád z nich jde hrůza, a kde obří korporace manipulují světem a osudy obyčejných lidí do takové míry, až je z toho úzko. Jeden z nejlepších příběhu, který dosud v rámci Vetřelčích kompletů vyšel.

Sebevražedná mise - 2,5/5, Koncert zla - 5/5; celkově tedy 3,75/5 a proto čtyři hvězdičky. Jsem zvědav na pátý omnibus, ve kterém poprvé nebudou přítomny komiksové novelizace, ale originální příběhy.

23.07.2018 4 z 5

Druuna 3 Druuna 3 Paolo Eleuteri Serpieri

Kresba pořád vynikající a fungování postapo světa, ve kterém se Druuna pohybuje, je ve své bizarnosti neodolatelně přitažlivé. Ale celkově už je to moc velký mindfuck a kecání o lidství, nelidství a smyslu existence; přičemž se vytrácí pulpový sci-fi feeling a obscénní erotické dusno, díky kterým byl tak skvělou jízdou první Druunin komplet. Otřepané klišé o síle v jednoduchosti je zde zcela na místě použít.

07.07.2018 3 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Základní premisa knihy výborná (hodně mě bavila to zasazení vysloveně "staromódního" horrorového tématu do současné doby moderních technologií, velmi pěkný a dobře využitý kontrast), úvod do děje správně mrazivý a nejasný, závěrečná část zhruba od nočního natáčení při pátrání po psovi pak neúprosné psychologicko-supernaturální inferno, ve kterém padáte spolu s protagonisty dolů po spirále, ze které není úniku. Prostředek knihy se však poněkud dlouze otáčí na patě a čekání na gradaci směrem ke konci je méně atmosférické a více ukecané, než by se mi líbilo (napětí a atmosféra v těchto pasážích existuje v rámci vybraných kapitol, ale nikoliv jako celek). Chápu, že se zde mělo pracovat na postupném duševním rozkladu vybraných postav, ale patřičné vyznění tomu chybělo, spíš šlo o takové nezávazné bububu, na které všichni stejně byli zvyklí. I přesto ale výsledný dojem velmi pozitivní, mmj. také z důvodů, že Heuvelt přesně ví, kdy tlačit na horrorovou pilu a kdy si dovolit i mírný humor a nadsázku, a že i přes promakané a dosti dekorativní popisy nejrůznějších nechutností uniká samoúčelnosti a využívá tyto prvky umně k podpoře celkového dojmu. Velmi dobré, rád bych si od autora ještě nějaký další horror přečetl.

29.06.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha bezchybně funguje jednak jako smrtelně upřímná a naturalistická obžaloba totalitních režimů, která ani v moderní době nijak neztrácí na výpovědní hodnotě (byť ta je dnes spíš varovného charakteru, než vystihující aktuální situaci); tak jako pochmurná dystopická sci-fi, která kypí paranoiou a popisuje věci na jednu stranu naprosto absurdní, na stranu druhou až znepokojivě realistické. Napsáno barvitě, s citem pro detail a pečlivým důrazem na funkčnost fiktivního světa; pojato syrově a nesmlouvavě ke čtenáři, což výrazně napomáhá síle sdělení románu. Udělal jsem tehdy před lety chybu, když jsem tuto knihu odložil s tím, že to určitě bude "nudná klasika" v rámci povinné četby. 1984 si tento přístup nezaslouží...protože k tomu, že má historický význam a obsahuje důležité myšlenky, je to také naprosto pohlcující a působivé čtení. Důkaz toho, že povinná četba nemusí být nutně vždy opruz.

18.06.2018 5 z 5

Gladiátoři druhohor Gladiátoři druhohor Jaroslav Mareš

Coby dinosaury milující dítko jsem tuhle knihu miloval...nyní, po dlouhých letech, už musím být kritičtější, ale to kouzlo tam je. Mareš má cit pro popisy pravěké krajiny a jejích obyvatel, dokáže i obyčejným událostem ze života vyhynulých zvířat vtisknout punc osudovosti, a celkem dost mě bavily i (místy hodně odvážné) fabulace, do kterých se na základě fosilních podkladů pouštěl. Tohle nadšení z pohledu do dávno ztracených světů kniha vyvolat dokáže. Odbornou stránku ovšem nutno brát s rezervou (tím spíš v kontextu toho, jak se poznání za těch 17 let posunulo), repetitivnost popisů, slovních obratů a stvárňovaných situací je značná, a některé "povídky" jsou dějově opravdu hodně strohé a nezajímavé (ve srovnání s např. takovým Josefem Augustou, který se tvorbou podobného stylu také zabýval). Zaujme třeba kreativně pojatý "Rváč" o nasraném ceratosaurovi, tajemné a místy až trochu horrorové "Pronásledování" se sci-fi elementem, dojemný "Matčin vynález" nebo i "Tichá smrt" s originální pointou. Ale častěji jde jen o takové "ty obyčejné dinosauří šarvátky" bez čehokoliv hlubšího. Spíš jednohubkové čtení, které výrazně nepotěší kohokoliv, kdo si v podobné fikci na pravdivém základě potrpí na striktní vědeckou správnost.

29.05.2018 3 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Ve stejném duchu, jako první díl. Svižný a čtivý mix detektivky s horrorem, který tentokrát o něco více boduje díky nižší míře předvídatelnosti děje a celkově tajemnější a nepříjemnější atmosféře (popisy newyorského podzemí a jeho reálií stojí za to). Zběsile akční závěr je trochu jako z béčkového filmu, ale touto stylizací se kniha netají, takže to jako nějaký větší problém nevnímám...co vadí více, je zcela nadbytečná dějová linie s bohatou matkou, novinářem a demonstranty. A subjektivně největším kazem je opět hlavní postava. Dokonale se vyjadřující, vždy připravený, džentlmenský, všeznalý a vševyřešící Pendergast je ve své absolutní bezchybnosti postavou zcela nezajímavou a nepřitažlivou. V podstatě funguje jako taková rekurentní deux ex machina pro celý příběh. Nepřirostl k srdci. Ale kniha jako celek je zábavným a hrdým pokleslým čtením, které fanoušky žánru určitě nezklame.

24.05.2018 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Atraktivní a zábavný mix "creature feature" horroru a detektivky, který má hodně rychlé tempo vyprávění, a proto se snadno čte. K tomu, aby ale plně zabodoval jako detektivka, je poněkud předvídatelný, a na pořádný horror zase trochu krotký a málo temný. Tady si myslím, že to žánrové prolínání trochu ubralo na napětí a děsivosti (tyto aspekty v knize obsaženy jsou, ale spíš v jednotlivých pasážích, než celkově). Postava agenta Pendergasta mi navíc na to, že má být hlavním protagonistou a tahounem aktuálně 16dílné série, přišla dosti chladná, odtažitá a náročná na čtenářské propojení...z dalších dílů série si přečtu nejspíš pouze přímo navazující Relikviář. I tak ale docela dost vydařené čtení, hlavně pro lidi, kteří si nechtějí příliš lámat hlavu a nudit se u pomalu postupujících krimi příběhů, a mají slabé žaludky na horrory.

P.S.: Filmová adaptace taky vůbec neurazí, i když je v ní detektivní linie upozaděna a je laděná víc do horroru.

08.05.2018 4 z 5

Vetřelci - Hon na brouky Vetřelci - Hon na brouky Jonathan Maberry

Vysloveně jednohubkové čtení, pro které je floskule "neurazí, nenadchne" tím nejtrefnějším hodnocením. Slušná zábava, které občas nechybí ten správný "alienovský" duch, ale díky krátkosti a přímočarosti povídek postrádající intenzivnější vyznění a v některých momentech napsaná dost rutinérsky. Speciálně povídky, vracející se k filmovým postavám (a v případě Lebbonova příspěvku i k těm z jiných knih), působí v podstatě jako extrémně nafouklé easter eggy, zvlášť když fanoušek o daných charakterech kromě jména a pár základních povahových rysů nic bližšího neví. První půlka je vůbec dosti průměrná, vyčnívá snad jen hned úvodní kousek, díky originálnímu "open space" prostředí, ve kterém Vetřelce tak často nepotkáváme...ale v druhé části se objeví pár výborných kusů, jako například Soumrak (s netradičními variantami xenomorfů) nebo Volání o pomoc (s perfektně bizarním kyberpunkovým záporákem). Za top 3 povídky z celé sbírky bych označil Nebezpečnou kořist, která má originální způsob vyprávění z pohledu xenomorfů; poté odvážnou a fajnově nadsazenou Pro dobrotu na žebrotu, a nakonec Prázdné hnízdo, které je napsáno správně nechutně a má jednoduchý, ale hodně úderný závěrečný zvrat. Celkově ale čtení, ke kterému se není příliš důvodů vracet opakovaně.

16.04.2018 2 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Klasika, na které se zub času v podstatě nepodepsal. Dokumentaristický styl vyprávění se velmi dobře hodí k popisu biologie a technologie Marťanů, násilných činů, apokalyptických výjevů i vzorců lidského chování tváří v tvář hrozbě, vše má sílu a působivost. O skvěle vymyšleném konci se toho napsalo už hodně, ale nelze jej nevypíchnout. Linie s bratrem nicméně působí nadbytečně a na můj vkus až rušivě, drolí gradující atmosféru boje o život hlavní postavy, přičemž se v ní nic extra zásadního neudá...a popisy geografie Londýna a okolí jsou k uzoufání nezáživné a rozvleklé. Proto srážím jednu hvězdičku dolů.

30.03.2018 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

To kolosální množství popkulturních odkazů a geekovských referencí je samozřejmě obrovským lákadlem této knihy, a skvělá věc je to, že jeho záběr je tak široký, že si v tom najde to své opravdu skoro každý (osobně jsem jako kaiju fanatik ocenil všechny žánrové narážky a především totálně odvázaný souboj Kiryu s Ultramanem). Jenom na tomhle se ale kniha postavit nedá (filmová adaptace to nicméně možná zkusí, uvidíme), což si Cline evidentně uvědomil a vytasil se s kreativním a dynamickým příběhem, který se stupňováním tempa a nemožností se od něj odtrhnout nese přesně v duchu těch nejnávykovějších videoher; nechybí také místy dost znepokojivý obraz přetechnizované a odlidštěné dystopie, ve které všichni místo snahy bezútěšnou realitu změnit z ní raději utíkají...a vhodně to dokořeňují taky nenápadně naťuknuté, ale ve výsledku přirozeně a nepříliš pateticky vyznívající vztahové linie. Ready Player One je zkrátka mnohem víc než jen výkladní skříň osmdesátek, a byť si její čtení ze všeho nejvíc užijí nerdi všeho druhu, zaujme svým zpracováním snad každého, kdo má rád sci-fi a má v duši aspoň trochu hravosti.

19.03.2018 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první knižní setkání s Kingem a hned maximální spokojenost. Vynikající horrorové čtení, které má především naprosto parádní gradaci děje a atmosféry. Ze začátku jen takové tajemné, mrazivé náznaky; poté konfrontace se zlem a jeho neustále se stupňující vliv, ze kterého není úniku. Díky tomu se čtenář dobře sžije s hlavními postavami a jejich postupně se zhoršující situace pak dokáže navodit hodně nepříjemné pocity. Nejen hrůza ze zla a jeho moci, ale také jakýsi smutek a neklid z toho, jak jeho vlivu okolí nevyhnutelně podléhá...
Jinak jde o přímočarou žánrovku, která nejspíš ve srovnání s jinými Kingovými opusy tak velkou literární hodnotu nemá, ale jako horror funguje v podstatě bezchybně.

12.03.2018 5 z 5

Vetřelec - Covenant: Počátek Vetřelec - Covenant: Počátek Alan Dean Foster

Nevím, no. Prequel ke Covenantovi není v pravém slova smyslu špatná kniha, jen...vlastně dost zbytečná. Sice se dozvíme, co přecházelo událostem, odehrávajícím se ve filmu, jen ve výsledku zjistíme, že se bez toho obejdeme, protože doslovně NIC z toho, co se v této knize stane, nemá na pozdější dění žádný vliv (takže odpadá i veškeré napětí). O známých postavách se také nic nového nedozvíme (jediný, kdo tu má větší prostor, je seržant Lopé a o něm za celou dobu zjistíme pouze to, že je bručoun a puntičkář), a vlastně celkový příspěvek knihy do Alien univerza je nulový (ten jeden "nový" příběhový element už taky byl k vidění dříve). A ke všemu to skoro vůbec není o Vetřelcích, ale spíš o Weyland-Yutani. Ten špionážně sci-fi thrillerový příběh se sice čte docela dobře, ale v pohodě by se vešel do formátu povídky nebo komiksové minisérie. Takto, v podobě samostatné knihy, to celé vyznívá ze všeho nejvíc jako snaha vytřískat co nejvíc peněz na značce, která znovu vešla do módy.

20.02.2018 2 z 5

Svatyně odpornosti (8 povídek) Svatyně odpornosti (8 povídek) Robert Ervin Howard

Kratší, ale poměrně reprezentativní a vhodně různorodá sbírka povídek, vhodná např. pro ty, kteří od autora znají pouze Conana a chtějí si rozšířit obzory v jeho spřízněné tvorbě. Ty čistě horrorové povídky (Netvor na střeše, Dračí sémě) mi paradoxně tolik dobré nepřišly, Howard totiž má dost rychlé tempo vyprávění a to poněkud ubírá na atmosféře - zvlášť když se jedná o horrory lovecraftovské, které jsou z principu na pomalém plynutí děje a nejistotě založeny. Ale temná sword and sorcery fantasy s dotekem zla a děsu, to je ono, to je Howardova doména, což ukazují např. Království stínů, Křídla v noci nebo Pomsta ze země; tyto povídky jsou tím nejlepším, co tato sbírka nabízí. Pro milovníky moderních žánrovek nevhodné, ale staromilci s pochopením pro poetiku zašlých pulpových dobrodružství budou spokojeni. Já se řadím mezi ty druhé :).

12.02.2018 4 z 5

Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých Stephen Jones

Vynikající horror, ve kterém se toho skrývá mnohem víc, než jen "další variace na Lovecraftovo dílo". Chválím kreativní zapojení skutečných historických postav a událostí, různorodost prvků děšení (dojde na hrůzu z tmy a neznáma, lovecraftovský kosmický děs při střetu s něčím nepozemským, záplavy slizu a hnusu, ale i bizarní "body horror" výjevy); taky to, že kniha nepřešlapuje na místě, děj se posouvá, neustále má čím překvapit, a hlavně úspěšné vyhnutí se ztrátě atmosféry z důvodu příliš brzkého odhalení tajemství zápletky. Konec je takový nejednoznačný, vlastně se nedá říct, jestli to dopadlo dobře nebo špatně...těžko sahat autorům do svědomí, jestli je to projev originality nebo alibismu. Tak či tak se to četlo skvěle; sice jen žánrové čtení, snaha o přesah minimální, ale kdo to v horroru potřebuje, že? :)

14.01.2018 4 z 5

Oddíl Oddíl Nick Cutter

Plnotučná žánrovka. Nic víc, ale ani omylem nic míň. Cutter si vypůjčil obehrané dějové schéma o genetickém experimentu, který se vymknul kontrole (se všemi typickými proprietami a morálními dilematy), a vytvořil okolo něj jednoduché, přímočaré, ale zatraceně funkční horrorové šílenství, které děsí a znechucuje především explicitně popsanými krvavými a slizkými detaily (to na první přečtení), ale také neméně odpornými vzorci chování, projevujícími se u jednotlivých postav (to na další přečtení, kdy už přívaly fyzického hnusu očekáváte, a můžete se do něj ponořit a najít ostatní aspekty). Ano, je to vyhnané do extrémů, ale kritiku nechápu - protože to byl od začátku evidentně autorův záměr, a navíc šokování a navozování pocitů zhnusení je v horrorovém žánru běžný atribut, který tam má své nezastupitelné místo. A pokud autor zvolí jako jeden z prvků násilí na zvířatech, i to má své opodstatnění - znechucuje stejně, jako násilí na lidech. Jako každé bezdůvodné a nezasloužené násilí. Body navíc za "vysvětlovací" části, pojaté podobou novinářských vsuvek. Dozvíme se vše potřebné o vlastnostech a původu tajemného zla, ale protagonisté příběhu stále mohou tápat v temnotě a děsit se neznámého...

Za mě je Oddíl naprosto poctivá a hutná horrorová chuťovka, která zřetelně dává najevo, že originality není nutně třeba, pokud je přitomno nadšení a chuť stvárnit plnohodnotně už známé téma.

05.01.2018 5 z 5

Vetřelec - Covenant Vetřelec - Covenant Alan Dean Foster

V podstatě doslovný přepis filmového Covenanta, takže dějově a stylizací (už se nejedná o čistokrevnou sci-fi/horror akci, jak jsme v aliením univerzu zvyklí) to někomu sedne, někomu ne, přesně v souladu s tím, jak sedla filmová verze. Kniha přidává navíc hlubší charakterizaci postav, emotivní momenty a větší dávku tajemna při průzkumu neznámé planety, což byly aspekty, které film v menší či větší míře postrádal. Zábavné, strhující, atmosférické...jen ne tolik pohlcující, jak by si skalní fanoušek žádal. Což pro filmového Covenanta vlastně platilo taky.

28.12.2017 4 z 5

Vetřelci komplet - svazek 3 Vetřelci komplet - svazek 3 Kristine Kathryn Rusch

Zatím nejlepší díl série. Rozhodně nejhorrorovější, nasycený tou nezaměnitelnou atmosférou temných interiérů kosmických základen, kde se v koutech skrývá ozubená hrůza, a kde z člověka, který do nich zabloudí, zbyde jen kaluž krve a ozvěna křiku, nesoucí se chodbami. Společným tématem jsou tentokrát šílení vědci, a jednoznačně lépe vyznívá jejich souboj pro toho z novely Labyrint. Ta je vynikající, neodolatelně temná a děsivá, napsaná s citem pro profilaci postav i vykreslení nechutných detailů, a navíc plná docela umně podaných a nepředvídatelných zvratů. Druhá novela, Zrůda, je o něco méně svojská, do děje se přidávají i obligátní koloniální mariňáci a je to o něco více akční, ale i zde tentokrát hraje před kosením armád vetřelců prim stísněná paranoidní atmosféra a aura té správné "gigerovské" bizarnosti. Jedno z nejlepších knižních nahlédnutí do Alien univerza.

26.12.2017 5 z 5

Vetřelci komplet - svazek 2 Vetřelci komplet - svazek 2 Robert Sheckley

O něco slabší, než první díl. Zásadním nedostatkem je fakt, že obě obsažené novely, byť premisou odlišné, mají v podstatě identickou (a ne zrovna dvakrát propracovanou) dějovou šablonu - máte prostě pocit, že čtete dvakrát skoro totéž, jen v lehce obměněné podobě. Pak už zbyde jen rychlé tempo, zábavná a nekompromisní akce, a zajímavé futuristické sci-fi prvky; nic z toho ale nezanechá hlubší dojem a myšlenkami jen tak profrčí.

07.12.2017 3 z 5

Vetřelci komplet - svazek 1 Vetřelci komplet - svazek 1 Steve Perry

Je hodně znát, že se jedná o novelizaci komiksových příběhů. Komiksovost z tohoto sborníku doslova srší, a to v mnoha ohledech. Vyprávění má zběsilé tempo, lokace se střídají obrovskou rychlostí, zvraty přicházejí z ničeho nic, postavy se objevují a umírají často bez nějakého výraznějšího dopadu na děj, násilí a nechutnosti jsou popisovány explicitně a "dekorativně", vše je popisováno velmi doslovně. Mrazivá horrorová atmosféra prvních vetřelčích filmů je zde zkrátka nahrazena nekončící a pořádně drsnou sci-fi akcí, takže kniha zaujme spíš fanoušky Alien univerza obecně, než jen fanoušky filmů. Hloubkou a propracovaností tyto příběhy holt nepřekvapí...ale čtou se zatraceně dobře :). Jen škoda místy trochu lajdáckého překladu.

26.10.2017 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 3 Černá křídla Cthulhu 3 * antologie

O něco lepší, než "dvojka". Vyřadit Hotel Del Lago (krátká a bezobsažná zbytečnost) a Čínskou dovolenou (brak na úrovni začátečnické fanfikce) a zbude velmi silná povídková sbírka, která ne vždy spolehlivě vyděsí, ale v mnoha momentech dokáže napnout, znechutit, zaujmout a strhnout. Někoho možná ne úplně potěší fakt, že některé povídky (Zdivnor, Kopec Jeden strom, Pavučiny ve tmě) jsou spíš než lovecraftovský horror horrorem barkerovským, ale osobně nevidím důvod přehnaně hnidopišit - rozhodujícím kritériem je jejich kvalita a čtivost, ne subžánrové zařazení. Highlighty? Černými schodišti pod zem (!!!, jeden z nejlepších kusů napříč všemi třemi díly antologie), Weltschmerz, Muž s rohem, Houdinky, Děravý kámen. A také Pod arkhamským měsícem, díky své neodolatelné bizarnosti.

24.09.2017 4 z 5