Oddíl

Náčelník oddílu skautů Tim Riggs bere jednou ročně svoje chlapce na víkendovou výpravu do kanadské divočiny – tradice, která je stejně příjemná a vítaná, jako vyprávění strašidelných historek u táborového ohně. Je to dobrá parta: Kent, jeden z nejoblíbenějších chlapců ve třídě. Ephraim a Max, dva nerozluční kamarádi a pohodáři. Newton je tak trochu šprt a Shelley zase maličko podivín. Těch pět tráví většinu volného času spolu a dokonale jim to vyhovuje – což jejich náčelníkovi hodně ulehčuje práci. Přesto se nemůže zbavit dojmu, že tentokrát je ve vzduchu něco divného. Něco číhá v temnotě. Něco zlého…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232900/big_oddil-232900.jpg 3.796
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Polaris

The Troop, 2014

Kniha Oddíl

Gracian1964

Výborne napísané, skvelý desivý príbeh, napätie, beznádej. Niečím mi to pripomínalo Pána múch od Goldinga, ale bolo to samozrejme o inom, i keď niektoré styčné body by sa určite našli. Svedomito vykreslená psychologická drobnokresba postáv. Veľmi sa mi to páčilo.

Hanina61

Uf, to byla zase jednou jízda... Skvěle vystavěný příběh, dokonale rozebrané postavy... poctivý "gore" horor jak ze staré školy, který ubíhá před očima jako film... ačkoliv filmového zpracování se asi nikdy nedočká, protože to by všichni dříve nebo později z kina utekli... Tak či tak doporučuju, ovšem nikoliv slabým povahám... ;-)

hanička82

No, myslím, že se mi ještě nikdy při čtení nestalo, abych musela některé odstavce přeskakovat, protože to bylo opravdu moc na můj žaludek. Knížka má v sobě filmového ducha, jenže při sledování filmu stačí při nechutných scénách zavřít oči a o pár vteřin později po všem. Ale v knížce je to všechno pomalu, pěkně slovo po slově, věta po větě... Zajímavé téma, dobře zpracované postavy, velmi nepříjemný pocit, co se vás drží až do konce. Asi i strach, hnus, naděje a fandění těm malým chudákům. Doporučuji, žádná velká literatura se nekoná, ale jako děsivá oddechovka hodně dobré.

eraserhead

Poměrně zručně a poutavě zpracovaný mix parazitického horroru, sci-fi, psychologického horrorového thrilleru a trochu Pána much. Zápletkově ne moc originálnímu příběhu pomáhá dobré vykreslení postav, práce s formou vyprávění a právě ono subžánrové přebíhání. 3,5*

Owain

Teda, vypadá to na pohodu, ale pak do má grády a občas je to fakt hnus. Ale moc semi to líbilo. Masakr.

Komaeda

Tohle je úplně nejlepší knížka, super napsaná, bude vám z ní špatně!

pakoshka
12.02.2021

Tyjo. Tyjo tyjo.

"Oddíl mě pekelně vyděsil a nemohl jsem ho pustit z ruky. Tohle je horor ze staré školy v nejlepší formě. Není pro slabé povahy, ale pro nás ostatní úchyláky je to dokonalý dárek na zimní večery.“ STEPHEN KING

Tohle byla jízda. Jop, je to klasickej oldschool horor, ale narozdíl od Kinga, kterej mě nikdy nedonutil dočíst knihu (Já vím! Když mě to nadpřirozeno úplně nebere, ale už je to pár let, co jsem ho zkoušela naposledy, dám mu ještě šanci.), jsem tuhle vdechla. Na začátku Cutter odkazuje na Pána much a já jsem ho v Oddíle taky dost viděla, než jsem se od téhle myšlenky odprostila. Podle anotace jsem si myslela, že půjde o nějakou mystiku, ale kde, tady se jedná o vědecký experiment, takže moje racionální srdce plesá!

Chlapci - skauti, no trochu klišé (kápo, nerd, ten divnej, odvážnej a týpek odvedle), ale na mě to fungovalo, vedoucího Tima jsem si představovala celou dobu jako Davida Harboura a neuvěřitelně jsem (některým) postavám fandila.

Kdo má slabej žaludek, nečtěte to. Všechno jsem to prožívala a byly chvilky, kdy jsem musela čtečku odložit, dát si dvě minuty a pak pokračovat.

Bylo to hutné, nechuťácké a na dřeň, taky inteligentně sepsané a ve své jednoduché zápletce geniální, mělo to přesah do lidskosti. Jsem naprosto spokojená, i když na konci příběhu ve mně zůstal hluboký smutek.

ZÓNA
27.12.2020

Jak naložit s příběhem takové míry odpornosti, kterou vyvolává?
Četl jsem prvotřídní hororový brak, ale na druhou stranu byl inteligentně zaobalen potenciálem. Potenciálem přátelství, šílenství a vědy. Přesně v tomto pořadí.
Nicméně mi celý román protekl mezi prsty jako odpornost nejvyššího kalibru. Člověk může být zlý a asociální. Vytvořit něco ohavného. Přesně takový je tento příběh.
Co schází, je strach a napětí. Od začátku je daná šablona.
Aniž byste četli anotaci, víte jak celá absurdita skončí.
I když se jedná o literární dílo, více by celému snažení slušel filmový scénář.
Myslím, že by se určitě našel dostatečně odhodlaný režisér, který by si s nechutnostmi tohoto druhu rád pohrál.
Mé hodnocení neovlivnil ani zajímavý doslov autora.
Pro patology a nekrofily vhodná četba.
Pro ostatní bolavá záležitost...