iskrizka iskrizka komentáře u knih

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Po príbehoch detektívky Eriky Fosterovej som sa rozhodla skúsiť aj autorovu druhú krimi sériu v hlavnej úlohe s vyšetrovateľkou Kate Marshallovou. Po dočítaní prvého dielu som veľmi rada, že som sa do nej pustila, pretože som si jej čítanie veľmi užila.
Takto nejako si ja predstavujem dobrý krimi thriller.
Hneď v úvode na čitateľa autor zhodí bombu, ktorú v ďalších kapitolách rozvinie do dobre premysleného príbehu. Čítanie má presne to správne tempo - plynie hladko, takou rýchlosťou, aby čitateľa udržalo v napätí, ale aby zároveň nestrácal niť.
Postavy sú opísané vierohodne, sú ľudské a ich konanie zodpovedá opisovaným emóciám.
Ak sú tam nejaké drobné nedostatky, nechce sa mi ich hľadať a zbytočne vyrývať, lebo kniha sa mi tak dobre čítala, že si nezaslúži, aby som jej čokoľvek vytýkala.
Ak máte radi Eriku Fosterovú, tak už viete, čo od autora čakať a z tejto série iste nebudete sklamaní. Kate Marshall som si ja osobne obľúbila ešte viac než Eriku a už sa teším na jej ďalšie prípady.

17.04.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Návrat k sérii s Kate Marshallovou v hlavnej úlohe ma potešil, lebo Kate je zaujímavá postava. Sympaťáčka, ktorú však stále máta ťaživá minulosť a démon závislosti od alkoholu, s čím denno-denne bojuje. Nie je to typická hrdinka, je však veľmi ľudská a ľahko si ju človek obľúbi. Séria je iná aj v tom, že Kate a jej spolupracovník Tristan nepatria k polícii, ale pátrajú ako súkromné osoby, čím ich vyšetrovanie dostáva iný rozmer. Ráta sa mi aj prostredie na juhu Anglicka, ktoré autor zvolil.
Prípad sám o sebe je dobre vymyslený aj vystavaný, je dynamický a má spád, čomu určite pomohlo aj striedanie uhlov pohľadu zo strany viacerých postáv. Nenudí a nemá hluché miesta. Okrem krimi linky dostane priestor aj do deja šikovne zapracované súkromie postáv a my tak sledujeme nielen Kate, jej zložitý vzťah so synom, a jej boj s alkoholom, ale autor nám tentoraz ponúkne aj bližší náhľad do Tristanovho života. Chválim prostredie vodnej nádrže, ktoré mi pripomenulo inú skvelú kriminálku - kórejský román Sedm let temnoty - a celkovo v rámci svojho žánra knihu vnímam ako vydarený kúsok.

17.04.2023 4 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Isabella Maldonado v románe Sokolník potvrdzuje svoj rozprávačský talent a schopnosť vytvoriť skvelú kriminálnu zápletku. Páchateľ, po ktorom vyšetrovatelia pátrajú tentoraz, sa inšpiroval staroegyptskou mytológiou, a svojim konaním pripravil tímu okolo agentky Niny Guerrerovej poriadne krušné chvíle.
I tento diel je dynamický, dej plynie rýchlo a nie je tam jediná nudná strana. Presne ten typ prózy, ktorá sa ťažko púšťa z rúk, ak sa do nej pustíte.
Pátranie vyznieva veľmi realisticky a napínavé vyvrcholenie má charakter akčného filmu. Nadôvažok autorka šikovne prepojila s vyšetrovaním aj Ninin osobný život a ako utekajú strany, sledujeme jej emocionálny rozvoj.
Zlhtla som ho v priebehu niekoľkých hodín.
Celú túto sériu by som rada odporučila krimi fanúšikom ako pútavé, a pritom pomerne nenáročné čítanie.

17.04.2023 4 z 5

Lepší krev Lepší krev Michael Bennett

Potešilo ma neokukané prostredie Nového Zélandu a netypický antagonista. Taktiež komplexnosť postáv a zakomponovaný život a tradície maorských kmeňov, ako aj ich súčasné postavenie v spoločnosti.
Pútavé čítanie. Z textu cítiť že autor je scenárista, pretože na mňa celá kniha pôsobila ako film. Myslím, že to umocnilo môj celkový zážitok z nej.

14.04.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Moja obľúbená séria ani tentoraz nesklamala.
Lisa Regan vie chytľavo písať, vymýšľa pútavé príbehy a svojej hlavnej hrdinke v nich vdýchla takú životaschopnosť, že sa do nej nedá nezamilovať.
Tak ako aj v predošlých dieloch, detektívna práca je dynamicky opísaná. Strany plynú rýchlo, dej je hustý, ale tak akurát, aby sa človek nestrácal a dokázal si užívať to tempo.
Pri zložitom prípade ešte dostane priestor aj osobná rovina postáv a vyriešia sa nevypovedané záležitosti z predošlého dielu. Som rada, že na scénu sa vrátia všetky obľúbené postavy, a ešte viac ma teší, že autorka sa neuchyľuje k prehnane dramatickému zauzľovaniu vzťahov len preto, aby ich mohla komplikovane rozplietať v nasledujúcich knihách, a že tak nerobí zo svojich postáv zbytočné kráľovné a kráľov drámy.
Ja som spokojná. Tento diel som si naozaj užila a už sa teším na ďalší.
Pritom vôbec nie som fanúšikom zdĺhavých sérií, ale pri Josie mi to vôbec neprekáža. Verím autorke, že si udrží úroveň, a že na Josie čaká ešte mnoho zaujímavých prípadov.

16.03.2023 5 z 5

Popelářské pohádky Popelářské pohádky Zuzana Pospíšilová

Mám rada detské knihy, ktoré hravou, nenásilnou formou prilbližujú deťom dôležité témy. Smetiarske rozprávky sú presne taký typ knižky.
Obsahuje krátke príbehy na tému recyklácie, a správneho zaobchádzania s odpadom. Na konci každej roprávočky ponúka autorka "smetiarsku radu", a dáva tak čitateľovi návod, ako sa vyhnúť chybám a postupovať pri triedení smetí správne. Robí to však nenásilne, bez agresívneho poučovania.

Je to pekne napísané, príbehy nie sú náročné, čítajú sa ľahko a sú doplnené veselými ilustráciami.
Úplne na konci nájdete aj stranu s prehľadom, ako dlho sa niektoré druhy materiálov rozkladajú v prírode.

Mne sa kniha zdá ideálna asi tak pre prvý stupeň ZŠ, ale určite rozprávky zvládnu spolu s rodičom aj mladšie deti.
Ideálny darček pre decká, ak s nimi chcete trochu načrieť tému životného prostredia, alebo ich len naučiť, ako sa zodpovedne postaviť k odpadu

19.12.2022 4 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Zuzana Pospíšilová

Strašidelný dom v sebe skrýva milý príbeh o súrodencoch, ich kamarátoch a jednom vtipnom strýkovi, ktorý pre deti vymyslí perfektné dobrodružstvo. Príbeh má v sebe čosi starosvetské a láskavé.
Podľa mňa je to ideálna knižka aj pre malých čitateľov, ktorí už chcú skúsiť prečítať niečo sami. Text nie je náročný, kapitolky sú krátke a doplnené o mnoho pestrých obrázkov, ktoré príbeh v detskej fantázii dokonalo dokreslia.
Vydarená knižka.

08.11.2022 4 z 5

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

Autorka vo svojom románe beletrizuje život lady Evelyn Beachampovej, ženy, ktorá bola pri objavení Tutanchamonovej hrobky. Nesústreďuje sa len na samotný objav hrobky, ale aj na Evelynine vzťahy s rodičmi, s manželom a neskorší život. Spája fikciu s historickými faktami a robí to tak šikovne, že keď nemáte život lady Beachampovej naštudovaný, vôbec neodhalíte, kde si autorka dopomohla fantáziou viac a kde menej.
Zároveň je to pomerne "light" historický román, nenáročný na premieru faktov, napísaný ľahko čitateľným, nevtieravým štýlom, ktorý hladko plynie. Hoci tempo nie je rýchle, nenudí. Postavy sú uveriteľné a román je aj vďaka nim príjemným čitateľským zážitkom.
Odporúčam priaznivcom historickej beletrie.

29.09.2022

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Román Vás rýchlo vtiahne do deja a rovnako dynamicky aj plynie. Mne osobne sa nezdal rozjaz pomalý či ťažkopádny, práve naopak. Oceňujem, že autorka vykresľuje aj pozadie, vysvetľuje procesy, ktorým nemusí každý rozmieť a dáva priestor aj minulosti postáv. Páčil sa mi jej opis vyšetrovacích aj forenzných praktík. Pôsobí vierohodne, rovnako ako kľučkovanie v procesoch FBI, polície, súdov a ich kompetencií.
Je to chytľavé a zápletka nesklame. Plusom sú aj samotné postavy, nielen tie hlavné, ale aj vedľajšie. Miestami drsný jazyk niektorých patrí k ich charakteru a nezdal sa mi nevhodný.
Štýl písania mi sadol a čítanie som si užila.

30.08.2022

Dračia hliadka Dračia hliadka Brandon Mull

Toto pokračovanie série Fablehaven svojmu predchodcovi hanbu nerobí.
Dej odsýpa rýchlo a autor servíruje veľa akčnych scén, ale dozvieme sa aj plno nových informacií o fungovaní sveta čarovných bytostí.
Osobne mám z knihy dobrý pocit a ako rozjazd novej série funguje výborne. Postavy si držia svoj štandard a príbeh tiež. A keďže posledná kapitola skončila dost otvorene, už som veľmi zvedavá na pokračovanie.

15.06.2022 4 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Tento román je o strate, o veľkej bolesti a smútku, ale je to aj coming-of-age príbeh o hľadaní si vlastnej cesty.
Prvé kapitoly sú napísané príjemne, plynú hladko a s ľahkosťou Vás vtiahnu do deja.
Autorka píše naozaj pekne, občas až trochu lyricky, čo mi bolo sympatické. Vlastný príbeh si však pokazila nepravdepodobnou insta love zápletkou, ktorá knihe ubrala na uveriteľnosti.
Autorke však posielam pochvalu za epilóg a aj prostredie, ktoré opísala veľmi príťažlivo.

31.05.2022 2 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Autorka Lisa Regan touto časťou opäť potvrdzuje svoj rozprávačský talent a čitateľovi na stránkach svojej knihy predostrie ďalší skvelý kriminálny prípad.
Príbeh má dynamický spád, je plný zvratov. Samotný dej je premyslený a prípad, ktorý Josie rieši, do detailov dotiahnutý.
Priznám sa síce, že som tentoraz dosť vecí pomerne rýchlo prekukla a niektoré motívy konania postáv ma až tak nepresvedčili, ale nad tým veľmi rada prižmúrim očko, pretože ako celok kniha skvelo funguje a veľmi ma bavila.
Za mňa veľmi príjemný čitateľský zážitok. A to sa v krimi žánri nijako zvlášť nevyžívam...toto ma však naozaj chytilo, takže už sa teším na ďalšie Josiine prípady.

10.05.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Na ďalší diel série o detektívke Josie Quinn som sa veľmi tešila, pretože mi táto séria a jej postavy prirástli k srdcu.
Ako sme u autorkiných kníh zvyknutí, príbeh má dynamický spád, je plný zvratov a odhalení a zároveň bojom o čas.
Samotný dej je premyslený a prípad, ktorý Josie rieši, do detailov dotiahnutý.
Lisa Regan má totiž schopnosť vtiahnuť Vás do deja a nepustiť do poslednej strany. Až mi je trápne, ako rýchlo som knihu prečítala. Autorka, prekladateľka a všetci ľudia, čo sa zaslúžili o to, aby sa mi kniha dostala do rúk, sa na nej namakali, a ja som ju mala prečítanú v priebehu chvíľky. Čo s tým však narobím, keď sa tak výborne číta?
Je to namotávka.

05.05.2022 4 z 5

Tajomstvá dračej svätyne Tajomstvá dračej svätyne Brandon Mull

Ak hľadáte pútavú midle-grade sériu, Fablehaven je tá správna voľba.
S každým ďalším dielom ma neprestáva udivovať autorova vynaliezavosť, vďaka ktorej je dej svieži a pútavý.
Ako to dopadne? Ako to hrdinovia zvládnu? Veď z tohto sa nedá vykrútiť!
A predsa, Branon Mull z každej situácie vykľučkuje a prevedie svoje postavy cez krkolomné dobrodružstvá, pri ktorých sa čitateľovi tají dych.
Okrem toho v každej novej časti pridá aj nejakú jednu-dve postavy a predstaví nám magické bytosti či predmety, ktoré dodajú príbehu na príťažlivosti.
K tomu všetkému sa jeho štýl číta ľahko a ak sa sem-tam nájdu drobnosti, čo na mňa osobne zapôsobili rušivo (sem-tambol miestami použitý výraz, ktorý u danej postavy pôsobil nevhone), skôr sa asi jedná o problém prekladu alebo vec osobného vkusu.
Za mňa super a teším sa na finále!

10.03.2022 4 z 5

Pekáreň s vôňou škorice Pekáreň s vôňou škorice Ruth Kvarnström-Jones

Pekáreň s vôňou škorice je na jednej strane typický ženský román o dievčine, čo sa po sklamaní v láske vráti do rodného mesta. Hoci je sprvu nesťastná, po chvíli sa rozhodne otvoriť pekáreň po starých rodičoch, oživí staré priateľsvá a nájde si aj novú lásku.
Zápletka má však viacero vrstiev, vraciame sa do minulosti, ktorá ovplyvnila životy hrdinov zo súčasnosti.
Páčila sa mi najmä tá historická linka, ale ani dej zo súčasnosti sa nečítal zle. Myslím, že sa autorke podarilo vystavať príbhe, ktorý má hlavu aj pätu a vyznieva uveriteľne.
Taktiež postavy stoja za pozornosť. Hlavná hrdinka je síce trochu trdlo, čo robí sem-tam blbé rozhodnutia, ale je to vlastne celkom sympatické, lebo kto z nás ich nerobí?
Výborne som si pri tejto knihe oddýchla.
Dokonca to ani nie je až tak červená knižnica, ako som predpokladala, ale skôr pekná rodinná dráma.
Ak máte chuť na nenáročné čítanie s pekným príbehom, pripravte si niečo sladké, kanvicu čaju a pustite sa do tejto knižky.

23.02.2022 3 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Tajomstvo od britskej autorky Kathryn Hughes je príbeh o manželoch, ktorí hľadajú darcu obličky pre svojho syna. V blízkej rodine sa však nenašiel vhodný darca. Chlapcova mama Beth nikdy nespoznala svojho otca, a tak sa pokúsi ho vypátrať, pretože dúfa, že by sa kompatibilný donor mohol nájsť na jeho strane rodiny. Popritom odhalí dlho ukrývané tajomstvo o svojom pôvode.
Znie to asi trochu telenovelovo, ale autorke sa podarilo vymyslieť inteligentnú zápletku a napísať príbeh, ktorý zhltnete na posedenie.
Dve dejové línie sa na konci nádherne prepoja a poskytnú Vám príjemný zážitok z čítania.
Je to napísané chytľavo a nenáročne a z nejakého dôvodu mi to pripomenulo knihy Jojo Moyes.
Super oddychovka s pekným príbehom. Ak hľadáte niečo ma tento štýl, Tajomstvo rada odporučím.

30.11.2021

Na Vianoce o jedného viac Na Vianoce o jedného viac Sarah Morgan

Ak sa chcete pomaly naladiť na Vianoce pri niečom nenáročnom, skúste siahnuť po tejto knihe.
Na Vianoce o jedného viac je príbeh pre ženy o rodine, ktorá si po mnohých nevyjasnených konfliktoch konečne nájde k sebe cestu. Riešia sav ňom najmä medziľudské vzťahy. Rodinné, manželské, partnerské.
Je v tom trochu smútku a osobných tragédií, ale aj nádeje, zmierenia, nových priateľstiev, a v neposlednom rade aj romantiky a humoru. To všetko sa odohráva na pozadí sviatočnej vianočnej atmosféry v zasneženom Škótsku.
Je vidieť, že autorka má už za sebou nejednu knihu, pretože píše ľahko a príjemne.
Hoci je to nenáročná kniha, nie je hlúpa a viem si ju živo predstaviť ako pohodový vianočný film.

16.11.2021

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Príbeh o chlapcovi, ktorý sa vyberie do krajiny stratených vecí hľadať svoje plyšové prasiatko, je dojímavo milá záležitosť, ktorá bude baviť deti aj dospelých.
Priznám sa, že mi aj pár sĺz kvaplo od dojatia, lebo je to naozaj emotívna knižka.
Okrem toho veľmi dobre napísaná a taká... správna. Je v nej všetko, čo má v dobrom príbehu byť, nič neprevyšuje ani nechýba, a nakoniec sa všetko pekne uzavrie.
Na dôvažok sa autorke podarilo do príbehu zakomponovať súčasné témy (rozvod rodičov, sťahovanie, nová škola, nevlastný rodič/súrodenec), v čom sa môže mnoho detí nájsť.
Ak by som ju mala porovnať s autorkinym Ikabogom, určite by vyhralo Vianočné prasiatko, ale nie je úplne namieste tieto dve knižky porovnavať, lebo sú úplne z ineho súdka. Lepšie pocity však vo mne vyvolalo Prasiatko.
Podľa odporúčania je táto knižka vhodná pre deti od šesť rokov, ale myslím, že ju zvládne aj trochu mladšie dieťa. Je to úplne ideálna knižka na predčítanie na pokračovanie večer pred spaním.

16.11.2021

Diabolský plod Diabolský plod Tom Hillenbrand

Páčilo sa mi prostredie, v ktorom sa kniha odohráva. A to nielen profesne, ale aj geograficky. Román je zasadený do Luxemburgu, ale dostaneme sa s ním aj do Francúzska a Švajčiarska.
Autora musím pochváliť za opisy prostredia. Vďaka nim mi Luxemburg takmer ožil pred očami, hoci som tam nebola a ani som si ho nepamätala z obrázkov, ale keď som si následne gúglila fotky, ostala som prekvapená, ako veľmi dobre som si mesto na základe autorových opisov dokázala predstaviť.
Rovnako prostredie haute cuisine opísal veľmi vierohodne.
Samotná zápletka je takisto podarená, pomerne napínavá, schopná udržať si čitateľovu pozornosť do poslednej strany. No hoci sa mi príbeh aj spôsob, akým je napísaný, páčili, kniha na mňa zapôsobila trochu sterilne. Nevyvolala vo mne žiadne emócie. Niežeby sa postavy chovali roboticky, ale niečo im chýbalo. Aspoň ja som to tak vnímala.
Inak je to však fajn čítanie, ak máte chuť na niečo netradičné.
Celé je to tak trochu chuťovka, a na dôvažok je román prešpikovaný jedlami a spôsobmi prípravy rôznych pokrmov, takže občas som pri čítaní mala chuť urobiť nájazd na chladničku, ale keďže je kniha pomerne krátka, dalo sa to prežiť.
Ako osvieženie čitateľského jedálnička to vôbec nebolo zlé.

15.11.2021 3 z 5

Sestry ve zbrani a písni Sestry ve zbrani a písni Rebecca Ross

YA fantasy ma už trochu unavuje, a tento konkrétny román nebol výnimkou. Vďaka anotácii som čakala trochu viac príbeh o pute dvoch sestier, viac emócií a psychológie postáv.
To som však nedostala.
Kniha to nie je najhoršia, ale nijako sa nevymyká bežným fantasy YA knihám, v ktorých mladí hrdinovia musia zachrániť svet pred intrigánskymi uzurpátormi. Tí, samozrejme, nemajú žiadne opostatnené dôvody na svoje konanie a poháňa ich iba túžba po moci.
Navyše príbeh trochu nudí, pretože je nevyvážený a mnohé situácie sa mi zdali pritiahnuté za vlasy. Ani antagonisti nie sú zaujímaví a žiaľ, ani mnohí z ostatných hrdinov mi k srdcu neprirástli.
Neviem, či to je autorkiným štýlom písania, ale celá kniha sa mi zdala akási mechanická, bez náboja. Jediné pasáže, ktoré ma trochu presvedčili a prebudili vo mne nejaký pocit, boli kapitoly, v ktorých sa rozvíjal vzťah medzi Damonom a Evadne.
Aby som len nekritizovala, musím povedať, že sa mi veľmi páčila inšpirácia starovekým Gréckom a Rímom, z ktorej autorka čerpala pri vytváraní prostredia (olivový háj som si nesmierne obľúbila). Jej svet má aj zaujímavú mytológiu a oslovil ma spôsob, akým tamojší mágovia praktizujú mágiu. Dobré nápady, z ktorých by sa dalo pokojne vyťažiť aj viac.
K tomu, žiaľ, nedošlo.
Suma sumárum, ak by som v živote prečítala len jednu-dve knihy v tomto žánri, asi by sa mi Sestry ve zbrani a písni páčili omnoho viac. Som už však taká presýtená podobne ladenými knižkami, že ma táto nedokázala uspokojiť.
Ak však patríte k čitateľom, čo s YA fantasy nemajú veľa skúseností, mohla by Vás táto baviť postatne viac ako mňa.

09.11.2021 3 z 5