iskrizka iskrizka komentáře u knih

Pozoruhodná cesta domů Pozoruhodná cesta domů Dan Gemeinhart

Dojímavá, zábavná, hrejivá aj srdcervúca - taká je cesta dvanásťročnej Kojotky Sunriseovej a jej otca Rodea, ktorí križujú Severnú Ameriku v školskom autobuse zmenenom na čosi ako obytný príves. Aj keď pôsobia dosť excentricky a ich životný štýl budí v ľuďoch predsudky, v skutočnosti je to len ich spôsob, ako utiecť pred tragédiou, ktorá ich pred piatimi rokmi zasiahla.

Krásne napísané a plné životných právd a ostrovtipných postrehov.
Dej plynie svižne, niektoré zápletky majú síce trošku repetetívny charakter - všetko ide fajn, vzápätí sa to dosť výrazne pokazí, ale v ďalšom okamihu sa nájde riešenie - no nevadí to, pretože tieto situácie v človeku potvrdzujú vieru v to, že na svete sa vždy nájde kopa dobrých ľudí ochotných pomôcť.

Ak máte radi middle-grade, odporúčam siahnuť po tejto knižke. Je to čítanie, ktoré pohladí a postavy sa rýchlo stanú priateľmi, na ktorých nezabudnete.

09.04.2024 5 z 5

Niet úniku Niet úniku Yrsa Sigurðardóttir

Ak ste niekedy túžili zbaliť sa a odsťahovať niekam na samotu uprostred ničoho, po prečítaní tejto knihy Vás to isto prejde...
V románe Niet úniku zohráva výraznú úlohu práve miesto odlúčené od sveta - statok na islandskom vidieku, kde najbližší sused je na kilometre a ak budete kričať, nezačuje Vás nik.
Asmosféra tohto miesta podčiarkuje mrazivý thrillerový koncert, ktorý autorka na stránkach tjeto svojej knihy rozohrala.

Dve navzájom sa striedajúce rozprávania z časových rovín "pred" a "po" postupne odhaľujú smutne-trpký a tragický príbeh. Ako sa brutálna niekoľkonásobná vražda a pátranie po jej páchateľovi pomaly rozplieta, zoznamuje nás autorka aj s trojicou protagonistov série Čierny ľad, ktorú otvára práve tento prípad.

Pútavo napísaná kniha, hlavne pasáže z pohľadu Soldís, pomocníčky zo statku, na ktorom sa vraždy odohrajú, boli veľmi presvedčivé. Dokonale som sa dokázala vžiť do jej situácie a pocitov.
Línia policajného vyšetrovania v tomto románe je trochu menej dynamická, než to v kriminálkach často býva, ale možno práve preto pôsobí omnoho realistickejšie, než časté závody s časom a zbesilé dedukcie v iných krimi románoch.

Ak ste už nejaké autorkine knihy čítali, viete, čo od nej môžete čakať. Za seba vravím, že touto knižkou autorka žiadneho fanúšika nesklame a že sa prečítať oplatí.

27.02.2024 4 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Čisto romantické knihy už čítam zriedka, ale tento ma zaujal popisom a popravde, len čo som zbadala na obálke to idylické zátišie s písacím strojom, tušila som, že pôjde o zaujímavý príbeh. A nemýlila som sa.
Príjemne napísané, pútavé a dynamické. Mám slabosť pre príbehy, ktoré sa týkajú iných príbehov, kníh a tajomstiev, a to všetko tento román ponúka. Síce nie v hojnej miere, pretože predsa len sa jedná primárne o ľúbostný príbeh, takže vo svetle reflektorov stojí najmä rozvíjajúci sa vzťah hlavných protagonistov, našťastie sa však autorke podarilo zachovať balans medzi scénami, vďaka ktorým sa postavy zamilovávajú, a scénami, ktoré rozvíjajú dej a odkrývajú tajomstvá z minulosti. S vyvrcholením príbehu som bola spokojná, pretože potvrdilo moju teóriu, ktorú som od istého okamihu začala rozvíjať.
A hľadáte niečo oddychové a romantické, ale potrpíte si pritom aj na zaujímavý príbeh, táto knižka by mohla splniť vaše očakávania.

24.01.2024

Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Toto je taká divnokniha, ktorá sa nebude páčiť každému, ale ak Vás chytí, určite na ňu len tak nezabudnete. Nie je to pekná kniha, ani postavy nie sú dvakrát sympatické, no je na nej niečo fascinujúce.

Za mňa výborné, veľmi pútavo napísané a obrazotvorné. Autorka skvelo pracuje so slovami, vďaka jej opisom si viete predstaviť každý detail, vôňu a pach.
Dejovo je to miestami veľmi komorná kniha, veľa priestoru dostáva aj vnútorné prežívanie postáv, a až k záveru sa z pozvoľnej drámy stane thriller.
Celé je to dobré, no záver, ktorý autorka zvolila, je vynikajúci.

Každá z postáv má svoj vlastný hlas a striedanie POV medzi nimi je prirodzené. Postava Laury mi v niečím pripomenula Mirandu zo Zberateľa, a vlastne som pri čítaní mala mnohokrát podobný pocit, ako pri Zberateľovi. Nie kvôli námetu, ale zrejme vďaka nálade a atmosfére celého románu.

Knihe možno vytknúť pomalšie tempo a je mi jasné, že nejeden akčnejší čitateľ by ju skrátil na polovicu, ale ak si radi užívate pokojnejšie plynutie deja, skúste ju.

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Josie Quinn a jej prípady sú mojou najobľúbenejšou krimi sériou. Vždy sa veľmi poteším, keď výjde nový diel a doteraz som ešte ani raz nebola sklamaná. Som preto rada, že ma sa tak nestalo ani pri siedmej časti, a za seba môžem povedať, že sa mi páčila asi najviac od Matkinho hrobu, čo je z zatiaľ môj najobľúbenejší prípad.

Vo Vražednej temnote pred nami však autorka Lisa Regan postupne rozplieta ďalšiu veľmi zaujímavú zápletku, ktorú som s napätím a zvedavosťou hltala stranu za stranou. Tentoraz sa podarilo ma na plnej čiare dojať aj linkou z Josiinho súkromia a jej rozuzlením.

Kniha má, tak ako aj jej predchodkyne, dynamické tempo, je pútavo napísaná a dostanete od nej presne to, čo od dobrého krimi thrilleru očakávate. Bonusom sú, samozrejme, obľúbené postavy Josie, Noaha a ostatných z dentonskej polície.

Neviem, či príde deň, keď sa mi Josiine prípady omrzia, no keď budú aj všetky nasledujúce diely takéto nadupané, tak o tom pochybujem.

Zmiz, dokud můžeš Zmiz, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Laurel Snow prichádza už podrukýkrát s prípadom zo zasneženého štátu Washington, v ktorom opäť vyčíňa sériový vrah. Na päty jej pritom dýcha jej nevyspytateľná nevlastná sestra Abigail a Laurel to neuľahčujú ani pocity k Huckovi, ku ktorému ju to neustále tiahne.

Kniha je dynamická a akčná, avšak ťažko sa mi hodnotí, pretože to nie je typ kriminálky, akú vyhľadávam. Táto séria je skôr romanticky ladená, vhodná pre čitateľky, ktoré si chcú prečítať niečo z červenej knižnice, a pritom chcú dostať aj trochu napínanavejší príbeh. Ak sa k nim radíte, tak ste s touto sériou trafili kliniec po hlavičke.
Ak však, tak ako ja, preferujete skôr krimi/detektívky s dôrazom na autencitu procerdúr, tak táto knižka pre Vás nebude úplne to pravé.
Ako oddychovka to však celkom funguje, číta sa ľahko a hlavné postavy sú veľmi sympatické.
Ja sa určite pustím aj do ďalšieho dielu, pretože nutne potrebujem vedieť, čo má tá Abigial vlastne za ľubom.

Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Neviem prečo, ale predstavovala som si, že pôjde o thrillerovú detektívku v britskom štýle.
Britské to je. Aj thrillerové. No zároveň je to úplne iné, než som čakala: temnejšie, drsnejšie, surové, a pritom veľmi intímne. Optikou dvoch mladých žien, kolegýň z jedného kníhkupectva, sledujeme príbeh plný pomalého napätia a dusivých emócií, v ktorom sa pomaly, ale isto stiera hranicu medzi zvedavosťou a obsesiou...

Výborné, veľmi pútavo napísané a obrazotvorné. Autorka skvelo pracuje so slovami, vďaka jej opisom si viete predstaviť každý detail, vôňu a pach.
Celé je to dobré, no záver, ktorý autorka zvolila, je vynikajúci.
Obe z hlavných postáv majú svoj vlastný hlas a striedanie POV medzi nimi je prirodzené. Postava Laury mi v niečím pripomenula Mirandu zo Zberateľa, a vlastne som pri čítaní mala mnohokrát podobný pocit, ako pri Zberateľovi. Nie kvôli námetu, ale zrejme vďaka nálade a atmosfére celého románu.
Mínusom môže byť pre niemoho pomalšie tempo, ale niekomu sadne možno práve to.

05.10.2023

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Odmalička ma to lákalo na sever, Island nevynímajúc. Neviem, či sa mi tam niekedy podarí dostať, ale Yrsa Sigurdardóttir ma tam vzala už v druhej knihe a bola taká presvedčivá, že ju musím zaradiť medzi svojich obľúbených autorov.
Korisť je skvelá kniha. Atmosferická, napínavá, pútavo napísaná. Odohráva sa v drsnej islandskej zime kdesi v divočine a zo stránok na Vás dýcha chlad, štípe mráz a do kože sa Vám zatína zimomriavkovité napätie.
Niekoľko rôznych postáv a časových rovín posúva román rýchlo vpred.
Mne osobne sa kniha čítala výborne, autorkin štýl mi sadol a užila som si aj samotný príbeh. Jeho mysteriózny charakter a záver, ktorý mňa osobne celkom prekvapil, boli príjemným bonusom.

18.09.2023 5 z 5

Krutá láska Krutá láska Reşat Nuri Güntekin

Krutá láska je krásna knižka. Nedajte sa spliesť názvom, ktorý kniha v slovenčine dostala. Nie je to žiadna bezduchá romantika, ale citlivo podaný príbeh o mladej žene hľadajúcej svoje miesto na svete.
Príbeh sa odohráva niekedy začiatkom 20.storočia v Turecku a sústreďuje na Feride, mladé dievča, ktoré vpredvečer svojej svadby utečie z domu, keď zistí, že snúbenec ho podviedol.
Feride sa zamestná ako učiteľka ďaleko od Istanbulu a hoci často naráža na ľudí, čo chcú zneužiť osamelé dievča, nedá sa odradiť a ďalej sa snaží kráčať životom so vztýčenou hlavou.
Bonusom je exotické prostredie Turecka a súdobé reálie, ktoré nám prezradia mnoho o živote vtedajšieho tureckého obyvateľstva rôznych sociálnych vrstiev.

Kniha je z väčšej časti písaná formou denníkových zápiskov hlavnej hrdinky. Jej citlivá výpoveď je taká ženská, až sa ťažko verí, že knihu napísal muž. Okrem toho, Feride je hrdinka, ktorú sa nedá neobľúbiť si. Je zábavná, odvážna, občas trochu roztopošná, no pod povrchom drieme nežné a láskavé srdce, ktoré dokáže byť nekonečne verné. A verné ostáva aj to moje tejto knižke. Je to láska naveky vekov. A vôbec nie krutá.

10.08.2023 5 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Román Ta z katovny ponúka príbeh s veľmi jemnou duchárskou atmosférou, ktorú zvládne aj najväčší bojko.
Autorka vo svojej prvotine kombinuje prvky tajomna, histórie a vzťahovej drámy a nechýba ani štipka paranormálna.
Omnoho viac než nejaký gotický román či horor je to však príbeh o jednej mladej žene, ktorá si potrebuje sama v sebe vysporiadať traumy z detstva a nájsť životnú rovnováhu.

Knižka je napísaná pomerne minimalistickým štýlom, tempo je rýchle, neprešľapuje na mieste.
S rozhodnutiami a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky sa niekedy ťažko stotožuňuje, ale nakoľko je to hrdinka s bolestivou minulosťou, ktorú prenasledujú vlastní duchovia, myslím, že duševná rozháranosť a nezrelé reakcie sú na mieste.

Hoci som od knihy očakávala skôr niečo viac strašidelné a napínavé, ani tak to nebolo zlé. Je síce trošku cítiť, že sa jedná o prvotinu a miestami pôsobí trochu youngdadultoidne, ale je to skôr NA rozvíjajúca aj niekoľko vážnych tém.

18.07.2023 3 z 5

Bojovníci s Nicotou Bojovníci s Nicotou Kate Murray

YA knižka ponúkajúca zaujímavý svet plný monštier.
Text, podľa mňa, trochu pokrivkáva v schopnosti pripútať si čitateľa, takže začítať sa nie je úplne jednoduché. Potom to už celkom ide. Kniha ponúka pár zaujímavých postáv a niektoré celkom zaujímavé momenty, ale hlavná hrdinka mne osobne, žiaľ, vôbec nesadla.

Príbeh nie je zlý, len sa nevymyká z priehrštia podobných kníh. Chýba tomu nejaká osobitá energia. Skôr asi zaujme mladšie čitateľky, čo toho v mixe YA a fantasy majú načítaného ešte málo, a nemajú s čím porovnávať.

05.07.2023 2 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Náhodný výber mi priniesol knihu, ktorá ma príjemne prekvapila. Príbeh je vlastne len okrajovo o nezdravom vplyve sociálnych sietí na naše životy, a skôr sa zameriava na nevyriešené traumy, ktoré si so sebou hlavná postava nesie už od detstva.
Hovorí o nezdravom vzťahu k jedlu, ktoré človeku často dočasne nahrádza pocit prázdnoty alebo potláča problémy, s ktorými v danom momente nedokáže bojovať.
S rozprávačkou Vittoriou sa dá veľmi dobre súcitiť a vcítiť sa do jej problémov, aj keď sú možno diametrálne vzdialené od našich vlastných. Je na nej však niečo veľmi reálne, chceme jej pomôcť odraziť sa z dna a nájsť svoju vlastnú cestu.
Napísané je to veľmi chytľavo, súčaným jazykom, a autorka píše tak, ako to mám rada - nepodá nám všetko olúpané na zlatom tanieri, no prostredníctvom situácií ľahko pochopíme, čo sa snaží povedať.
Tématicky zaujímavá kniha, ktorá dokáže podať presvedčivý príbeh aj na krátkom rozsahu.
Ak máte radi knihy s motívom mentálneho zdravia, román Momentálne nedostupná môže byť tou správnou voľbou.

05.07.2023 4 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Máte radi príbehy o rodinách, ktoré sa rozpínajú desaťročiami?
Tak sa zoznámte sa s Bennettovcami - s rodinou s kopou tajomstiev čakajúcich na odhalenie.

Černý dort je veľmi chytľavo napísaný román s multikultúrnymi postavami a prostredím, a rozoberá rôzne náročné témy (identita, neuplná rodina, sexualita, diskriminácia, znásilnenie, nútená adopcia...). Viacero uhlov pohľadu a striedajúce sa časové roviny obzvláštňujú už tak zaujímavý príbeh karibského dievčaťa menom Covey, ktorý postupne zapadne do životov kalifornských súrodencov Byrona a Benny.
Hoci postavy majú tajomstvá a niektoré sú šťavnatejšie než samotná čierna torta, po ktorej román dostal meno, autorkiným cieľom nie je čitateľov nimi šokovať. Odhaľuje ich postupne, bez veľkej drámy a skôr sa sústreďuje na ich psychologický dopad na postavy.
Ako celok je kniha napísaná pekne, na debut dokonca vynikajúco.
Kto má rád spoločenské romány, tento by si nemal nechať újsť minimálne pre zaujímavé pozadie postáv. Patrí k tým knihám, vďaka ktorým do seba spolu s príbehom nasajete aj kultúru iných národov a pričuchnete k ich dejinám a spôsobu života.

20.06.2023 4 z 5

Lampa Lampa Deborah Lawrenson

Deborah Lawrenson sa vo svojom románe jasne inšpirovala Rebekou od Daphne du Mauriera ani sa netvári, že to tak nie je.
Mnoho scén a postáv tohto románu má v Lampe svoj náprotivok a charakterovo sú si postavy veľmi podobné. Rebeku dokonca na jednom mieste sama spomína a hlavná hrdinka sa vo svojich myšlienkach s dejom Rebeky trochu stotožňuje. Autorke sa však nedá vytknúť žiadne vykrádanie ani kopírovanie. Skôr by som jej román brala ako poctu Daphnimnu dielu.
Okrem toho sa jej do Lampy podarilo vtesnať ešte aj druhú dejovú líniu, a tým sa od Rebeky do určitej miery odlíšila.
Román je napísaný pekným, atmosferickým štýlom a autorka dokáže čarovať so slovami pri opisoch prostredia. To je ďalšia vec, čo má s DdM spoločné - čo pre Daphne znamenal Cornwall, zrejme znamená pre Deborah Lawrenson Provensálsko, a v Lampe mu tisíckrát vyznáva lásku tým, ako ho opisuje.
Samotný dej nie je obzvlášť dynamický, plynie trochu pomalšie, ale nie je nudný, ani neprešľapuje na mieste. Náznaky toho, čo má prísť, čitateľa držia v napätí a nútia ho neustále premýšľať a hádať, čo sa na usadlosti Les Genévriers vlastne odohralo.
Záver nie je až taký teatrálny, ako by človek možno očakával, ale pekne zakončuje rozprávanie oboch hlavných hrdiniek.
Ak máte radi knihy s viacerými dejovými líniami, jemne záhadné a elegantne napísané, Lampa by sa Vám mohla páčiť.

05.06.2023 4 z 5

Jsem Vincent a nebojím se Jsem Vincent a nebojím se Enne Koens

Výborná knižka pre middle-grade čitateľov, ktorá má čo ponúknuť aj starším ročníkom. Citlivo zachytená téma šikany podčiarkuje skvelý, chytľavý autorkin štýl.
Palce hore za nádherný dizaj celej knihy!

21.05.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Vlkolaci + čarodejnice + hrdinka-outsider + hrdina-alfa samec + veľa nahoty +trochu akcie + za lyžicu rodinnej drámy +neobjasnené tajomstvá = Trináste znamenie v skratke

Autorka píše svižne, kapitoly odsýpajú a zápletka sa celkom slušne zapletá. Aj keď postavy nepatria medzi moje obľúbené typy hrdinov, obaja sa držia vo svojich vytýčených charakteroch a nemenia diametrálne svoje prirodzené správanie vždy, keď sa to autorke hodí. To je mi sympatické.

Hoci knižka nie je dokonalá, páčil sa mi systém svoriek, aký autorka vlkolakom vymyslela, aj ich prepojenie s čarodejnicami. Worldbuilding mohol byť trochu detailnejší, ale pevne verím, že sa ho dočkáme v ďalších dieloch.

Prvá polovica, dokonca až trištvrtia kniha sa mi páčila viac než uponáhľaný záver, ktorý v čitateľovi zanechal priveľa otázok a nedával mi až taký zmysel.

Malé mínusko udeľujem ešte za málo romantiky, pretože celý vzťah medzi postavami je zatiaľ založený iba na sexuálnej príťažlivosti a osobne som tam nevidela žiadny rozvoj ich vzájomného vzťahu. Erotických scén je tam však niekoľko. K ich kvalite sa však nevyjadrujem, lebo nimi v knihách vždy len preletím, nakoľko sa nedokážem stotožniť s výrazmi, aké si väčšina autorov pri písaní týchto scén osvojila.

Inak celkom chytľavé čítanie a nevylučujem, že sa pustím aj do pokračovania.

21.05.2023 2 z 5

Klobučníci Klobučníci Tamzin Merchant

Klobučníci ponúkajú roztomilo-dobrodružný príbeh z historického Londýna, v ktorom remeselníci vyrábajú magické oblečenie.
Knižka nie je pekná iba vizuálne, hoci obálka i ilustrácie vo vnútri sa vydarili, no to platí aj samotnom príbehu. Hovorí o priateľstve, o odvahe, o nádeji, a prináša aj mierové posolostvo.
Je to napísané pekne a dej sa odvíja v príjemnom tempe. Aj worldbuilding autorke vyšiel. Postavy sú taktiež dobre vykreslené a príbeh ma hlavu aj pätu. Situácie i humor zaváňajú istou fraškovitosťou, ktorá nemusí každému sadnúť, ale mne sa autorkin štýl písania trafil presne do vkusu.
Hoci je to knižka pre deti, nebude nudiť ani dospelých.

21.05.2023 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Najväčšou devízou tejo knihy je autorkina schopnosť pohrávať sa s čitateľom a zavádzať jeho pozornosť rôznymi smermi. V mnohých okamihoch nie je úplne jasné, či sú kladné postavy naozaj kladné a či tie záporné nie sú náhodou obeťami. Pri čítaní sa môj dojem niekoľko ráz úplne otočil, takže hoci som vraha a jeho motív v istom okamihu uhádla, v zápätí som zneistela. Napínavé až do konca.
Napísané to je chytľavo a dej plynie dynamicky, čo ešte zvýrazňujú krátke kapitoly často končiace cliffhangerom, ako aj striedanie uhlov pohľadu hlavných dvoch protagonistov.
Rozuzlenie je možno trochu prekombinované a k postavám cíti čitateľ skôr anitpatiu než sympatiu, ale nepokazilo to môj dojem z knihy.
Osobne mám síce radšej kriminálky, v ktorých spolu s hrdinom pátram po páchateľovi a nemusím pritom spochybňovať, kto na ktorej strane zákona stojí... ale tento román odporúčam, ak máte radi thrillery s wau efektom.

21.05.2023 3 z 5

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

Chutné telá sú skvelým dystopickým/postapokalyptickým románom s originálne podanou zombie témou.
Má to atmosféru, nesmierne zaujímavého hrdinu a celé je to akési pochmúrne, a pritom zábavné až nežné, aj keď tam občas lietajú končatiny.
Okrem toho je to výborne napísané. Krásna próza, pekné myšlienky. Kto by čakal, že v hlave jedného zombíka trpiaceho existenciálnou krízou to môže byť také fascinujúce?

27.04.2023

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

Toto je opäť jedna kniha, pri ktorej mám pocit, že som čítala niečo iné ako ostatní, keď pozerám na vysoké hodnotenia z goodreads a instagramu.

Knižku som síce prečítala na jedno posedenie, no napriek tomu nemôžem povedať, že by autorkine písanie bolo nejaké prevratne pútavé. Skôr naopak. Nečíta sa zle, ale má nulovú atmosféru, a thrillerový nádych dejovej línie tým trochu trpí.

Sprvu pôsobí kniha ako denníkový záznam hlavnej postavy, mieri trochu k psychologickému románu. Niekde v polovici sa dej zaujímavo zvrtne a veci naberú rýchlejší spád. Pár scén je celkom vydarených, ale očakávala by som trochu viac napätia.

Najväčším problémom boli pre mňa postavy a ich rozhodnutia. Nepôsobili na mňa ako ozajstní ľudia, ale len ako bábky, ktoré autorka presúvala po javisku podľa potreby a bez logiky. Nerozumela som im, a žiaľ, ani som nechcela, lebo žiadna nebola dvakrát sympatická.

U mňa teda Pomocníčka nezabodovala, ale ak hľadáte veľmi nenáročný thriller, pri ktorom môžete vypnúť mozog, toto je asi vhodná kniha.

17.04.2023 3 z 5