Krutá láska

Krutá láska https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156447/bmid_kruta-laska-J0b-156447.jpg 5 14 1

Autor v románe majstrovsky zachytil osud mladej a krásnej učiteľky Feride, ktorá odvrhla pokryteckú lásku a malomeštiacky spôsob života a odišla z pohodlia a bezpečia v istanbulskej dobrej rodine hľadať šťastie a zmysel života. A tu sa začínajú Feride ťažkosti. Stretáva sa s intrigami a pretvárkou, ktoré jej boli vždy cudzie. Feride - Sýkorka, bezstarostné štebotavé dievča, vypadne z rodinného hniezda. Rozčaruje ju ľahkovážnosť snúbenca Kjamrana a hrdá uteká od neho. Stane sa učiteľkou, aby rozdávala lásku a vedomosti medzi prostými deťmi v zabudnutých dedinkách a mestečkách. Dej románu sa rozvíja vo forme denníka hlavnej hrdinky. Súbežne s ústredným dejom rozvíja autor niekoľko príbehov, ktoré čitateľovi priblížia život vtedajšej tureckej mládeže v meste a na vidieku.... celý text

iskrizka
10.08.2023 5 z 5

Krutá láska je krásna knižka. Nedajte sa spliesť názvom, ktorý kniha v slovenčine dostala. Nie je to žiadna bezduchá romantika, ale citlivo podaný príbeh o mladej žene hľadajúcej svoje miesto na svete.
Príbeh sa odohráva niekedy začiatkom 20.storočia v Turecku a sústreďuje na Feride, mladé dievča, ktoré vpredvečer svojej svadby utečie z domu, keď zistí, že snúbenec ho podviedol.
Feride sa zamestná ako učiteľka ďaleko od Istanbulu a hoci často naráža na ľudí, čo chcú zneužiť osamelé dievča, nedá sa odradiť a ďalej sa snaží kráčať životom so vztýčenou hlavou.
Bonusom je exotické prostredie Turecka a súdobé reálie, ktoré nám prezradia mnoho o živote vtedajšieho tureckého obyvateľstva rôznych sociálnych vrstiev.

Kniha je z väčšej časti písaná formou denníkových zápiskov hlavnej hrdinky. Jej citlivá výpoveď je taká ženská, až sa ťažko verí, že knihu napísal muž. Okrem toho, Feride je hrdinka, ktorú sa nedá neobľúbiť si. Je zábavná, odvážna, občas trochu roztopošná, no pod povrchom drieme nežné a láskavé srdce, ktoré dokáže byť nekonečne verné. A verné ostáva aj to moje tejto knižke. Je to láska naveky vekov. A vôbec nie krutá.

turecká literatura dívčí romány

Autorovy knížky