iška iška komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úžasná kniha. Chytila mě a nepustila. Kus historie o které nás zrovna moc neinformovali a ze které mrazí. A jsem ráda, že se na naší literární scéně objevuje další jméno, které budu vyhledávat a sledovat. Doporučuji.

18.04.2020 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Umět tak být řekou. A dokázat se od sedmnácti tak prát s životem, s plnou odpovědností čelit všem úskalím, umět se jim postavit a přijmout veškeré následky jako hrdinka knihy. Moc pěkný příběh. Mnoho zde již bylo napsáno, tak už jen doporučuji k přečtení.

25.10.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na novou knihu paní Mornštajnové jsem se těšila a zároveň z ní měla trochu strach. Ale strach byl zbytečný. Opět výborně napsáno a z děje mrazí, nejvíce asi proto, že to není až tak sci-fi. Ony se podobné věci děly a ve světě bohužel ještě leckde dějí.

13.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jak vidno, k silnému příběhu není potřeba mnoha stránek. Tohle ve mně bude ještě hodně dlouho doznívat. Je tu již tolik komentářů, že bych pouze opakovala napsané. Stojí nejen za přečtení, ale i za hluboké zamyšlení.

19.08.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

To mě zasáhlo hodně do hloubky. Depresivní a temnej příběh. Je hrozné vyrůstat v takovémto prostředí, když ti, co by měli být nejblíž, zústavají nejdál. Výborně napsáno.

16.05.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

To bylo kouzelné pohlazení pro duši o knihách a lidech kolem nich. Že láska ke knihám dokáže lidi propojit, to dokazuje vlastně i tady naše Databáze. A také je pravdou, jak říká poslední věta knihy, i když já ji převedu do přítomného času :”Protože knihy potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu.” Těch krásných myšlenek je tu povícero, jednu tu ale mám potřebu vypsat:

“ Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Člověk nemůže vyjít úplně s každým, protože každý je jiný. To by nesměl mít žádnou osobnost, musel by být bez rohů a hran. Ale stejně by ho pak spousta lidí neměla ráda, protože by ty rohy a hrany chtěla. Chápeš? Každý člověk potřebuje jiné knihy.”

22.06.2022 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Vlastně už tu v předchozích komentářích bylo vše napsáno. Bezvadně se to četlo. Už mám připraveny Skryté karty a do měsíce by se měl ukázat v knihkupectvích další titul, tak hurá ... je na co se těšit.

20.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihy autorky patří k mým oblíbeným. Postavy jejích knih mi připomínají ty, které jsem potkávala či potkávám. Každá doba nás ovlivňuje a ani hrdinové, ani skety nemusejí být jasní na první pohled. A kolikrát nás situace ovlivňuje víc, než bychom si sami přáli.

26.03.2017 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jako dítě školou povinné jsem měla dějepis jako jeden z nejoblíbenějších předmětů. A teď čím dál více zjišťuji, jak moc jsme jej měli okrouhaný. Řecko hrálo roli snad jen ve starověku a díky pánům Petiškovi a Zamarovskému jsme měli celkem přehled v řeckých bozích. O postavení Řecka v době druhé světové války a o občanské válce, která tam byla po ní, v podstatě vím minimum, stejně jako o jejích občanech, kteří přišli do Československa. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a dokonce jsem si otevřela i příslušnou kapitolu v databázi pametnaroda.cz, se kterou autorka knihy spolupracuje. A děkuji.

12.12.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Opět jsem si početla a i se dozvěděla spoustu nového. Jen bylo neuvěřitelné tolik šťastných náhod při Pavlově hledání svých kořenů. No, někdy i realita života překvapí, tak proč ne. Čtení bylo příjemné a mohu jen doporučit.

29.11.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ruta Sepetys ve mně vždy rozbouří všechny emoce. Mám chuť plakat, ale i hodně nadávat. Tady již je tolik komentářů, že není třeba nic dodávat. Nejlépe bude: knihu si přečíst.

04.04.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Petře Dvořákové stačí pár stránek, aby ve mně vyvolala nespočetně otázek. Její hrdinové nejsou zrovna dítka štěstěny. Ale já mám ráda knihy, které mě nutí k hlubšímu zamyšlení.

05.01.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hodně dlouho se mi tento titul skrýval v mém obsáhlém seznamu chci si přečíst. Teď k tomu došlo a rozhodně to stálo za to. Nejsem zrovna hokejový (a vlastně mohu napsat sportovní fanoušek), ale tahle kniha mě dostala. Ano, je to o hokeji, ale zároveň je tu hokej pozadím pro vykreslení postav a vztahů mezi nimi a to pan Backman umí jedinečně. Je to krásná kniha.

12.05.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Začnu citátem ze závěru knihy: “ Někdy si myslíme, že všechno víme. Jsme o tom přesvědčeni. Ale nevíme nic. Roky plynou a pravdu nakonec ukáže čas. A tomu bolestivému okamžiku, kdy pochopíme, se říká přechodový rituál.”

Byla to hrozná doba. A v Rumunsku to opravdu nebyl žádný samet. Drželi jsme jim u zpráv palce a byli rádi, že u nás už to je jinak. Strach dokáže lidi neuvěřitelně deformovat a toho lze prostě zneužívat a zneužívat. Štěstí, že se vždy najdou odvážní a ochotní bojovat. Je dobře, že se na tyto události nezapomíná. Výborná kniha.

03.02.2023 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Já jen prostě. Opět bez ztráty hvězdičky. Spíše bych přidala.

18.02.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

K této sérii jsem se pročetla celkem se zpožděním, ale teď ji beru pěkně popořadě. A tento příběh mě zatím vzal asi nejvíce. Mráz běhá po zádech a přesto se čtenář i zasměje.

08.09.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

V předchozích komentářích už bylo napsáno asi vše. Prostě velmi dobrá detektivka a těším se na další knihu.

25.03.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pro letošek asi nejlepší český román. Moc se mi líbilo, že se autorka nesnaží dělat postavy jen černými či bílými. Mohu jen doporučit.

12.11.2013 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak to mi krásně sedlo. Autorův pohled na svět mi je vysloveně blízký a já se díky němu vracela na krásná místa naší země. I když já je navštěvovala postupně během několika let. Zase v rámci uběhlé doby jsem zaznamenávala některé změny a měla možnost si je konfrontovat s vlastními poznatky. Užila jsem si to a mohu doporučit.

22.02.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Tak mi je skoro líto, že jde pouze o dvoudílnou sérii. Ani trochu bych se nezlobila, kdyby si to autoři rozmysleli a dali Tove a Peterovi ještě šanci. Moc pěkně se to četlo. Určitě budu doporučovat.

22.11.2023 5 z 5