InstinktCZ InstinktCZ komentáře u knih

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Vynikající prvotina mladé autorky. Ústřední dvojice výborná, děj a pachatel (pro mě) nepředvídatelný a celkově velmi hezky napsáno, těším se na Vesnici.

04.02.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tak tohle jsem si užil :). Peter Vinston mi okamžitě přirostl k srdci a s nadšením jsem hltal jednu kapitolu za druhou... Mám rád detektivní příběhy, kde se autor nesnaží přijít s extrémní smrtí nebo nějak jinak šokovat a celé vyšetřování probíhá pouze stylem rozhovory se svědky... Už se těším na další díly :)

08.01.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

(SPOILER) Paráda. Kromě krásné obálky, je kniha ještě lepší než první díl, i když ubyly interakce mezi Tove a Peterem, který je jako vždy naprosto dokonalý. Velmi promyšlená zápletka a zajímavé zvraty.
Na této serii se mi líbí, že je to až "pohádková detektivka" bez krve, velké akce a střílení, velmi příjemná změna, oproti těm severským detektivkám, kde osudy obětí vražd někdy až budí ze spaní. Doufám, že bude další díl, protože už na něj mám místo v knihovně!

06.08.2023 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Tak tohle se povedlo. Parádná pokračování, vtipné, zajímavé stvoření a situace, o hodně lepší než první díl. Už se těším na další.

04.02.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Knihu jsem měl v hledáčku dlouho, ale až trailer na youtube oznamující velkolepé scifi mě donutil knihu otevřít a určitě nelituji. Nevím jak to popsat, ale styl psaní je trochu jiný, než na co jsme zvyklí od západních autorů. Nicméně to byla příjemná změna. Na začátku mě vyděsil seznam postav A soupis čínských jmen. Nakonec to ale nebylo tak horké a dalo se ve jménech normálně vyznat.
Každému kdo má rád trochu scifi určitě doporučuji.
A protože seriál bude že všech tří knih dohromady, tak hurá na další

23.02.2024 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Od pana Kotlety už jsem pár knih četl, na doporučení jsem se ponořil do série Legie a mám z toho zatím rozporuplný pocit. Hlavní hrdina je super, nicméně jsme se ztrácel v rasách a světech, ale tak to je asi v pořádku, má být hodně dílů. Každopádně jsem se z velké části dobře bavil a jsou to pěkné 4*, Amandu si určitě přečtu.

04.02.2023 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Jedním dechem jsem knihu určitě nečetl. Byly tam napínavé, ale i nudnější pasáže. Ze začátku jsem se ztrácel v množství postav a lokací, ale časem to vykrystalizovalo a příběh se víceméně zúžil jen na pár hlavních. Ke konci mi semtam přišlo, že hlavnímu hrdinovi jsou zbytečně házeny klacky pod nohy pro prodloužení knihy, ale třeba to je jen můj pohled.
Co bylo ale až zarážející je strašidelně realistický pohled, jak by to mohlo dopadnout, kdyby se něco takového doopravdy stalo.

30.12.2017 4 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

No... Jako nebylo to špatné, Filip byl sympaťák, ale tak nějak to prostě nebylo ono... Cca od 2/3 knihy už jsem jen sledoval zbývající čas na čtečce, jak ještě dlouho... Váhal jsem jestli 2 nebo 3 hvězdy, ale 2 jsem dával knihám, které se četly daleko hůř, takže slabé 3 a už aby tu byla další kniha s dobrodružstvím posádky vesmírné lodi Kraksna! :-):-)

26.12.2023 3 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

(SPOILER) Tohle byla parádní jízda :). Sice tam byly slabší místa, ale jako celek hodnotím plným počtem. Povídky jsou krátké i dlouhé, ale všechny mají jedno společné, a to je propracovaná zápletka a většinou (pro mě) překvapivé rozuzlení.

11.12.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

(SPOILER) Kniha vynikající, po prvním díle mě překvapila změna hlavních postav (kromě Ta Š, který je velký sympaťák) a nejspíš se mi Wang Miao líbil trochu více, než Luo Ti, ale nakonec jsem si zvykl i na něj.
Líbilo se mi, jak bylo v knize znázorněno lidská povaha a nemožnost se shodnout v celosvětových tématech a stále si každý jede na svém...
Začátek mi přišel dost roztahaný a až zbytečně pomalý a naopak druhá polovina/posledních 10% bylo až zbytečně rychle... Každopádně skvělé pokračování a těším se na vyvrcholení v třetím díle a hurá na Netflix zpacování.

04.04.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Tak to byla paráda... Kniha skvělá, řekl bych, že každá knika se Strikem a Robin je lepší a lepší. Na to, že má kniha skoro 1200 stran, to uteklo jak voda, děj tak dobře odsýpá a utíká, že se ani nenadějete a je konec. Kniha má velice moderní a aktuální téma - nenávist v online světě a jak se lidé dají uštvat / zmanipulovat...
JKR prostě umí.
PS: knihu mám v knihovně (jako celou serii) ale nedokážu si představit (kvůli velikosti) ji číst. Zde je ebook nutnost.

23.02.2024 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

(SPOILER) Místy podobné Naslouchači, ale střídání pohledů mezi Laiou a Eliasem bylo příjemné oživení. Né že by to příběh potřeboval, bylo to opravdu dobře napsané a chytlavé, a skoro od začátku (než nás autorka seznámila se světem) se to čte téměř jedním dechem. Určitě se těším na další díl. Půl hvězdy dolů bych dal (asi protože nejsem dívka), za až přílišné pitvání se v dvou "milostných trojúhelnících"... trochu to brzdilo děj. ale 90% jak víno.

24.08.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Zdařilé zakončení trilogie... I když jak jsem si přečetl u jiných, i mě se zdálo, že třetí kniha je trochu více rozvláčná než by se mi líbilo, ale nevadilo to. Četla se jako předchozí dvě výborně. Trochu mě štvala nebinární Jeri, jejíž nepohlavnost do děje nijak nepřispěla a působila na mě akorát jako na sílu nacpaná agitka...
Měl jsem štěstí/smůlu, že mě kniha Smrtka celkem míjela, takže jsem si mohl knihy přečíst hned za sebou a nechalo to ve mě celkem velkou stopu. Nimbus a jeho dokonalost, myšlenka nezvedenectví a samozřejmě Smrtek. Hlavní posstavy si nešlo neoblíbit a po dočtení mi bylo trochu smutno, že už se nebudu každý den "potkávat" s Citrou, Rowanem nebo Ctihodnou smrtkou Faradayem :).

04.01.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Tak bohužel, tohle se mi do chuti neztrefilo... S knížkou jsem se velmi trápil a osud hlavního hrdiny mi byl celkem ukradený. Jedna hvězda je za vykreslení alternativního světa, které je perfektní, a druhá za konec, který mi trochu opravil dojem z knihy. Já to mám jasné, příště zůstanu pouze u knih Františka Kotlety :)

10.12.2023 2 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

(SPOILER) Po delší době kniha, kterou jsem četl jedním dechem :). Kdyby to šlo, dám 6*. Geniálně napsané hlavní postavy lidské, i robotí. Velmi mě bavily interakce mezi Sofií a Ichirem, který, ač velice pokročilý bioroid, stále přemýšlí do značné míry jako "stroj" :).
Knížku doporučuji všem, ne jen scifi fandům, a moc doufám, že bude mít úspěch a autorka napíše pokračování, vrátka si nechala :))

25.07.2023 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

(SPOILER) Oproti Silu mě Turnus bavil daleko méně a doslova jsem se musel nutit knihu číst, protože jsem se chtěl prokousat ke třetímu dílu, který je hodnocený lépe. Nejspíš mi vadilo, že v tomto díle nesledujeme osudy Jules, Lukase a dalších...

18.07.2023 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Trochu rozvláčnější začátek, více než jsem u takových knih zvyklý, nicméně cca od 40% knihy už to stálo za to a četlo se to dobře, velmi dobré postavy.

18.07.2023 4 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Námět knihy je skvělý. Příběh je opravdu velmi čtivý a svět v knize je až děsivý. Nicméně jsou tam i okamžiky, kdy jsem se musel do čtení nutit. Místy je kniha velmi zdlouhavá a děj postupuje velmi pomalu. Slušelo by jí o 100 stran méně. Proto nakonec pouze tři hvězdy.

23.02.2017 3 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Velmi dobrá kniha. Po přečtení velmi zajímavé anotace jsem si moc chtěl knihu přečíst. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a kniha je hodně čtivá. Příběh je někdy až děsivý, co všechno je možné, protože až tak sci-fi to asi nebude. Příjemná alternativa severským detektivkám. Škoda jen trochu fádnější koncovky případu, poslední odstavec epilogu naladil na pokračování.

11.01.2017 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Zatím asi (pro mě) nejslabší díl... 3* za stále výborného Kapitána Bouchače.

20.03.2023 3 z 5