IHT IHT komentáře u knih

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Yrsu mam rad, tak jsem se s chuti pustil do teto serie.
Bylo to napinave, ale ve dvou tretinach jsem si byl prakticky jist, kdo je vrahem. V tu chvili jsem byl ponekud zklamany a chystal se hvezdicku ubrat za "predpoveditelnost" zapletky... ale chyba lavky - vse bylo samozrejme jinak! Takze zaslouzenych 5 hvezd, poklona a omluva autorce a natesenost na dalsi dily! :)

09.04.2022 5 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Jako clovek, ktery vyrostl na knihach G. Durrella a dokumentech D. Attenborougha (oboji vyrazne ovlivnilo muj zivot :)), jsem okamzite zakoupil i tuto jeho autobiografickou knihu popisujici prvni expedice.
Je fantasticka, je napinava, je totalne neuveritelna. Cesta na Komodo je proste brutalni punk!

Posledni tretinu (navstevu Paraguaye) jsem chte nechte srovnaval s Durrellovym Opilym pralesem a Septajici zemi a premyslel o vyberu destinaci a zpusobu obstaravani zvirat pro zoologicke zahrady v padesatych letech minuleho stoleti. Durrell prvni expedici usporadal v roce 1954, nicmene statni prevrat mu zhatil plany a zvirata musel opet pustit na svobodu. Attenborough prijel v roce 1958, pri odletu se vicemene vystridal s Durrellem (narazka v zaveru knihy ;)).
Kazdopadne jiste cetl Durrellovu knihu Opily prales, ktera vysla v roce 1956 a kde popisuje mj. zkusenosti s drzenim pasovcu v zajeti - to Attenboroughovi hodne pomohlo, protoze vyhovet specifickym choutkam a zvolit vhodny substrat do klece je zjevne dulezite. :)

Srovnani stylu psani Attenborougha a Durrella je take pekne - oba pisi skvele, Durrell sebeironicteji, Attenborough laskaveji. Oba autory prekladali sikovni prekladatele, byt pani Jenikove to ne vzdy vyslo bez chyby - bornejska opice se nejmenuje "kahua" (tvrdosijne opakovano), ale kahau, podobne zkomolenych je vice druhovych nazvu. V Guayane tezko Attenborough videl nastroje z "antilopich" kosti a porovnavat vejce nandua a slepice pomoci pomeru zloutku a "albuminu" je vazne nestastne. Celkove vyzneni slohu je vsak prijemne a verim, ze dost podobne originalu.

Moc me mrzi, ze Attenboroughovy knihy nejsou do cestiny prelozeny vsechny (dle wiki sepsal temer tri desitky titulu). Tezko se vymlouvat na maly cesky knizni trh, protoze do madarstiny prelozeny byly(!). A koneckoncu Durrellovy knihy mame v cestine take (temer) kompletne... :)
Kez bychom se dockali i prekladu jeho dalsich starsich knih!

09.04.2022 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Cetl jsem od autora několik knih a jeho vykon povazuji za stridavy (trilogie Ostrov Lewis super, Ticha smrt a Karantena slabsi, Ostrov Entry propadak). Tohle urcite nepatri k jeho spicce - tema mohlo byt zajimave, kdybych necetl pozdeji vydanou Karantenu, chovani postav ponekud chaoticke, hlavni linka vysetrovani pomerne dost slaba.
Dam tomu sanci, zkusim druhy dil :)

28.03.2022 3 z 5

Sex za časů královny Viktorie Sex za časů královny Viktorie Fern Riddell

Nebylo to spatne, ale cekal jsem neco jineho. Hlavni problem je zrejme ve spatnem ceskem nazvu - originalni "The Victorian Guide to Sex" je mnohem trefnejsi. Kniha je totiz psana jako poucna dobova prirucka. Urcite se oproti ceske anotaci nedozvite, "jaké rady dostávaly od svých matek dospívající děvčata a nevěsty před svatební nocí". Za slabinu ceskeho prekladu povazuji i caste chybejici popisky k obrazkum - alespon nektere z nich jsou do knihy umisteny zcela bez legendy, byt by bylo vhodne uvest minimalne cesky preklad zobrazeneho letaku.
Po obsahove strance me ponekud prekvapil popis elektrickeho vibratoru - galvanicke monoclanky se rozsirily az po roce 1896 (jak jsem se docetl na internetu), pricemz viktorianska era skoncila v roce 1901 (jak jsem se docetl na internetu), takze elektricke vibratory urcite prilis bezne ve viktorianske Anglii nebyly ;)

28.03.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Typicky Backman - mily, dojemny, lidsky, hrejivy. Vsechny jeho postavy jsou v jadru dobraci, byt maji tvrdou slupku. Nenapada me jiny autor, ktery by mel takto vystavene pribehy a charaktery - vzdy jsem z toho namekko :)
Celkove je pribeh hezky vymysleny a ma prekvapivy zvrat, nicmene celkovy dojem je dost pochopitelne neuveritelny. Ale to nevadi... Backmanovi prominu opravdu hodne :)

22.03.2022 4 z 5

Pozoruhodné objevy ze světa zvířat Pozoruhodné objevy ze světa zvířat Gene Stone

Prijemne pocteni :)
Prvni polovina je o zviratech a jejich schopnostech. Neprinasi sice uplne novinky k danemu tematu, ale par temat probira docela zevrubne. Druhou cast jsem puvodne cist nechtel - tyka se zlepseni naseho pristupu ke zneuzivani zvirat (jidlo, leky, kosmetika, zabava, ...). Nicmene nakonec jsem pri zbeznejsim listovani neodolal a procetl si ji. Je plna alarmujicich prikladu nelidskeho zachazeni se zviraty. A take nabizi vhodne alternativy pro lidi, kterym utrpeni zvirat neni lhostejne. Tato cast mi prijde faktograficky jeste lepe zpracovana, nez prvni cast. Ne se vsim je sice nutno souhlasit (opravdu si nemyslim, ze by moderni zoo prispivaly k utrpeni zvirat - uvadene priklady jsou sice odstrasujici, ale urcite nejsou bezne, ci typicke pro fungovani vsech zahrad), ale urcite to neni nejaka nenavistna agitka. Naopak. Knihu urcite doporuciji k precteni :)

22.03.2022 4 z 5

Návrat čmeláků Návrat čmeláků Dave Goulson

Mile, vtipne cteni o mimoradne zajimave a extremne dulezite skupine hmyzu. Kniha velmi pekne kombinuje autorovu biografii a informace o cmelacich, jejich zivote a problemech jejich vyzkumu. Bylo to me prvni seznameni s autorem a jsem si jist, ze nikoliv posledni (Divocinu uz jsem si objednal). I odbornik (zoolog) se vknize dozvi zajimave veci, protoze autor seznamuje s vysledky vlastnich vyzkumu. Nektere informace jsou velmi dulezite pro pochopeni fungovani prirody a nase snahy o jeji ochranu - napriklad podpora sireni invaznich plevelu zavlecenymi cmelaky v Tasmanii, geneticka uniformita nepuvodnich populaci na Novem Zelandu, naroky na plochu pro udrzeni dostatecne velkych populaci spolecenskeho hmyzu v Anglii atp.
Vrele doporucuji!

22.03.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Princ Ladik je zaruka dobre straveneho casu :-) Jeho cestopisy mam moc rad, byt se priznam, ze exotictejsi destinace povazuji za zajimavejsi.
Hlavnim kladem vsak neni obsah, ale forma - laskavy, sebeironicky styl je pohlazenim po dusi.
Dekuji srdecne a tesim se na dalsi knihy :-)

15.03.2022 5 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Zajimave, trochu naivni a usmevne, ale ve sve dobe zrejme ctive a cenene. Fikeruv smysl pro humor, respektive frasku (Paklic, Fantom operety) vykukuje i z thrillerove(?) ci detektivni(?) zapletky. Ale presne tento styl humoru je typicky pro prvorepublikovou filmovou tvorbu. Dilo sice neni nadcasove, ale s ohledem na dobu vzniku bylo jiste velmi kvalitni.
Dnes uz nastesti Nebeskeho pitvani ideologickeho nazoru sve snoubenky pusobi jen trapne a pitome...

07.03.2022 3 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

poslechnuta audiokniha.
Tato serie je mimoradne ctiva a dost napinava. NIcmene musim priznat, ze skoro ke kazdemu dilu by se dala pridat nejaka drobna kritika.
Za slabinu tohoto dilu (i nekterych predchozich) vsak povazuji vlastni postup vysetrovani. Vpodstate na vsechno vzdycky pridou akteri konkretni dejove linky - a v ostatnich dejovych linkach se temer nic nedeje. Vysetrovani vrazdy v hospicu? Maji video a cekaji na DNA, tot vse. Vysetrovani autonehody? Cekaji na DNA..., jinak nic. Prijde mi skoro, ze Ava je jedina, ktera neco dela, prakticky vubec nespi - a vsichni ostatni stoji nekde v zakulisi (jako herci na divadle) a kdyz je autorka povola na scenu, neco maleho predvedou. Proc si Max cte smsky az po pulhodine? Jak muze predtim, nez informuje Avu (za niz jde osobne) stihnout nechat pristavit vuz?
Trochu mam dojem, ze Helen slevuje ze svych naroku na verohodnost pribehu a vysetrovani a vice si uziva psani vztahove linky mezi psotavami. Jako bychom se od thrilleru dostavali do cervene knihovny (pasaz z loznice mi prisla fakt hodne nepatricna).
I pres vyhradu vsak serii hodnotim velmi kladne, urcite se povazuji za fanouska a tesim se na dalsi dily :)

26.02.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

poslouchano - moc pekny zazitek. Pribeh desivy, zapletka detektivky tezko uveritelna (spise se zdraham uverit), ale to je u Helen celkem bezne. Vysetrovani bylo popsano skvele a moc jsem ocenil, ze Ava a Luc se opet chovaji normalne - to neprijemne napeti v minulem dilu bylo depresivni

24.02.2022 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Skvele nactena audiokniha, velmi prijemny poslech. Pribeh uz tak moc prijemny nebyl, postavy jsou sice kontroverzni (a sympaticka ve finale neni zadna), ale presto relativne jednoduche a primocare.

21.02.2022 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

uf... znate taky takove ty filmy (thrillery), kde celou dobu myslite, ze se orientujete a ze mate predstavu o zapletce, a ve finale zjistite, ze je vsechno uplne jinak? Ze se treba hrdinovi polovina deje zdala ve snu, ci to byly jeho halucinace apod.? A vy si diky tomu pripadate neskutecne - uchvaceni, ale zaroven trosku podvedeni?
Takto jsem se citil pri cteni (a docitani) textu. Na jednu stranu smekam pred autorem, ze si takovy konstrukt dokazal pripravit a cely pribeh poskladat tak, aby byl bez dejovych nelogicnosti (ja si zadnych zasadnich nevsiml) a zaroven byl velmi ctivy. Na druhou stranu mi tech vedlejsich dejovych linek prislo nejak moc (jeste vice nez v predchozim dile) a fakt jsem se musel hodne snazit, abych se orientoval, kdo zrovna kde je a s kym tam co resi.
Celkovy dojem skvely, jednu hvezdicku strhavam za narocnost a (ruku na srdce) neverohodnost pribehu :)

18.02.2022 4 z 5

Sex v moři Sex v moři Marah J. Hardt

Sex v moři se stal v USA bestsellerem. U nás jím bohužel nebude a může za to vydavatel. Pojďme si projít nejprve kvality textu - originál je nabitý spoustou fascinujících poznatků. Autorka je zooložka a její kniha ji staví na piedestal vedle Olivie Judsonové či Michaela Miersche - všichni tři vsadili na stejnou kartu, že sex a zvířátka čtenáře zajímají (a nestydí se to nacpat přímo do názvu knihy :)). Na jednu stranu Vám může připadat, že se pořád omílá stejné téma a stejné příklady, ale nenechte se odradit - všichni tři autoři se snaží předkládat nejnovější poznatky (což obzvláště u mořských živočichů znamená hdně novinek). Kniha proto určitě stojí za přečtení - pokud máte rádi zvířata, nebo aspoň sex.
Problém však je s překladem. Překladatelka je sice velmi zkušená, ale bohužel v jiném žánru. Opět se ukazuje, že překladatel musí ovládat OBA jazyky, mezi kterými překládá. Zde jsou bohužel vidět dost zásadní problémy s českou biologickou terminologií. Na jednu stranu se překladatelka snažila dopátrat názvů konkrétních druhů, o kterých se v knize píše. To je chvályhodné, ale bohužel výsledek není bezchybný. Namísto paryb se v knize dočtete o "takzvaných chrupavčitých rybách", plejtvák obrovský (správný název) se v knize střídá s modrou velrybou (anglizmus a nesprávný název - možná to byl záměr o oživení textu, ale pravdu to mate!), místo jednoduchého názvu chiméry se polopatisticky uvádějí "ryby čeledi chimérovití" (chiméry mají vlastní řád, uvádět jen čeleď je devalvací této fascinující skupiny :), navíc nejsou ryby, ale paryby), místo klauna očkatého potkáte klauna okatého, namísto krakatic Vám překladatelka nabízí olihně, rypohlavci jsou pojmenováni jako "lžiční červi" a podobně. Problém je, že originál (sehnal jsem si ho) je zábavný, odlehčený, plný slovních hříček - to se bohužel překladu nepovedlo udržet. Dočteme se, že vřeténky si před pářením kontrolují "průduchy (otvor na spodní straně těla blízko ocasu, skrze který vychází spermie nebo vajíčka)". V originále použitý "vent" ale není vhodné v biologickém textu přeložit jako průduch, protože to je pro biology termín z botanické anatomie. Nejsem překladatel, ale myslím, že by Harah neurazilo, kdyby si ryby před pářením prostě kontrolovaly příslušné "otvory" a zachovala se tak odlehčenost originálu (pro ilustraci vtipnosti originálu např. název kapitoly Flex Your Sex :)). Překladatelka však netápe jen v biologické terminologii, překvapilo mě, že vedle Florida State University (vhodně ponechaný originální název instituce) uvádí jinde v textu Gruzínskou státní univerzitu - což je vysloveně pitomý překlad americké Georgia State University.
Osobně nejsem fanoušek ani české verze obálky knihy. Originál má sice dlouhý (a vtipný) podtitul, nicméně vydavatel se po vzoru svých dalších vydaných titulů pokusil zahltit obálku úryvky z textu či anotace knihy. Chápu, že různým lidem se líbí různé věci, můj osobní názor je, že přeplácaná obálka vypadá lacině. (Tomu odpovídá i volba papíru.)

Kniha určitě stojí za přečtení. Pokud si chcete zapamatovat (případně dále předávat) obsažené informace, je vhodné brát knihu spíše jako studijní podklad a terminologii a názvosloví si ověřit na internetu. Pokud se chcete "jen" pobavit a nechat udivit rozmanitostí přírody, uvedené slabiny Váš požitek ze čtení nijak zásadně nesníží.

12.02.2022 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Velmi napinave, vyborna zapletka, ale ty tri linie vysetrovani mne ve finale dost daly zabrat - tak uplne jsem nezvladal pamatovat si, kdo kde co resi. A ten konec - to je fakt podpasovka! Nastesti mam uz Seste dite ve ctecce...

10.02.2022 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

(SPOILER) Kapitana Exnera i Vaclava Erbena mam rad. Tento pribeh mi ale prisel nejaky mimoradne unyly. Ty dialogy jsou hodne poplatne dobe a pri soucasnem pokusu o zfilmovani by si scenarista musel vymyslet neco prirozenejsiho. Zapletka ale byla pekna, prijemna, uveritelna (byt charakter obeti byl casto tak tuctovy, ze se lze jen divit, ze tam nebylo mrtvol jako v Midsomeru).

06.02.2022 3 z 5

Planeta hmyzu Planeta hmyzu Anne Sverdrup-Thygeson

Pekna kniha pro nadsene zajemce. Pro odborniky ale zase tak moc objevna neni. Vetsina prikladu zajimavych adaptaci je docela znama z dokumentarnich serialu ci jinych knih. Za precteni ale urcite stoji :-)

28.01.2022 4 z 5

Ptačí způsoby Ptačí způsoby Jennifer Ackerman

Vynikající kniha, která musí nadchnout každého milovníka přírody. Máte dojem, že toho o ptácích víte docela dost? Že znáte naše druhy a víte, jak hledají potravu, jak vychovávají mláďata a jak si hledají partnera? Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že mimo Evropu je vše úplně jinak. :)
PS: Autorku hned řadím do svého seznamu Oblíbených!

19.01.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Vynikající! střídal jsem četbu a audioknihu - obojí skvěle funguje :)
Příběh je zajímavý, vyšetřování napínavé, deník naprosto úchylný. Nepovažoval bych to tak úplně za detektivku, jako spíše thriller - detektivní linie zase tak moc zajímavá nebyla, respektive nebyla příliš věrohodná (čtenář od začátku tuší, jak to je s identitou chlápka v klobouku). Už se těším na další díly :D

17.01.2022 5 z 5

Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku Allan Pease

Knihy Proc muzi neposlouchaji... a Proc muzi lzou... jsem cetl v roce 1998 a pobavily me (tehdy bych asi dal 4 a pul a 4 hvezdy). Pak vyslo dost knih na tema evolucni psychologie, ktere byly serioznejsi... Ted jsem se teprve dostal k jejich treti(?) knize o rozdilech mezi zenami a muzi.
Celkove to bylo trochu rozpacite. Prvni pulka docela fajn - vtipne a s nadhledem vysvetlene rozdily mezi muzskym a zenskym pohledem na vztah. V polovine se autori rozhodli radit parum, ktere "postihlo" provaleni nevery - to uz nemelo zadny vedecky evolucni background, ale byla to klasicka psychologie z manzelske poradny. Trochu nuda, ale ctenare si to asi najde. Druha pulka je dotaznik na zjisteni vlastni "trzni hodnoty" pro jine partner. To mi prislo ponekud uchylne - nejsem si jist, jak by dopadla zadost o radu u nejlepsiho pritele. Pokud by skutecne objektivne nastavoval zrcadlo, mozna by svou pozici nejlepsiho pritele neudrzel... :) Kazdopadne osoby s objektivne nejnizsim hodnocenim asi tak uplne nepatrzi mezi typicke ctenare takovychto knih :)
Nasledne pasaze s radami, jak hledat vhodneho partnera, mi prisly nudne.
Celkove mi kniha ponekud pripomina dort z pohadky o pejskovi a kocicce - tri hvezdy si zaslouzi za tech par dobrych ingredienci :)

28.12.2021 3 z 5