IHT IHT komentáře u knih

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Cetl jsem ji dychtive, napinava kniha, zajimava zapletka, sympaticke uveritelne postavy. Bohuzel pro me se v zaveru neco zvrtlo a posledni kapitoly jsou dost slabe. Skoro mam dojem, ze autorce prilis nejde popsat dramaticky rychly dej, prestoze na vystaveni struktury pribehu a vztahovou uroven je dobra.
Rozuzleni bylo dost malo uveritelne, nektere otazky nezodpovezene (jak/proc se kufr dostal do starobince?), kickboxovymi "fintickami" zneprehledneny dej vyvrcholeni...
Druhy dil si urcite prectu, ale uz bez vetsich ocekavani v zaveru knihy.

08.05.2019 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

precteno podruhe a nelituju :)
casove roviny se prijemne doplnuji, zapletka je zajimava, postup vysetrovani nenasilny a rozuzleni prekvapive.

29.04.2019 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Vyborny prirustek do serie z Oddeleni Q. Skvele charakteristiky hlavnich postav. Mozna trosku sablonovite ci cernobile, ale uveritelne. Zapletka s rukojmim v koupelne vypada prvoplanova (treba pro zfilmovani? ;)), ale byla napinava :)

15.04.2019 5 z 5

Rumový deník Rumový deník Hunter Stockton Thompson

Tak rozjezd je dost pomaly, ale ca od poloviny kniha ziskava na spadu, autor uz neresi totalni banality (rozkoukavani se v novem prostredi, poznavani kolegu) a zacina se neco dit. Je to prekvapive niterne a velmi dobre napsane.
Pasaze, kde autor pitva palcivou touhu najit neco zajimaveho, exotickeho, a soucasnou prazdnotu, kdyz dane skutecne proziva, jsou skvelou charakteristikou "vecnych tulaku".

05.04.2019 4 z 5

Temnější odstíny Švédska Temnější odstíny Švédska * antologie

Antologie povidek jsou vzdy sazkou do loterie. Tahle byla podobna - nektere povidky se mi zdaly dost chabe, nektere byly paradni. U tech slabych jste radi, ze jsou kratke, u tech dlouhych je vam to lito... Za precteni urcite stoji :)

02.04.2019 3 z 5

Géniové světa zvířat Géniové světa zvířat Deborah Custance

Výborné kompendium současných etologických poznatků z oblasti "inteligentního chování" živočichů. (Uvozovky nikoliv jako zrelativizování, ale jako vymezení pojmu.) Výpravná publikace plná dobrých fotografií. Kniha potěší každého zájemce o zvířata.

26.03.2019 5 z 5

Žabák Jeroným Žabák Jeroným Andreas H. Schmachtl

Cteno detem (5 a 8) pred spanim. S velkym uspechem :)
Pribehy a postavy sympaticke, delka primerena, ilustrace libive. Rada cizich ci neobvyklych slov, ktere je treba vysvetlit. Priznavam, ze nektera jsem radeji preskakoval, protoze vetsinou byla pouzita jako rozvijejici se privlastky - vysvetlovat 4 slova najednou uz dokaze narusit kontinuitu pribehu :(
Ilustrace jsou originalni a moc pekne, jen bych ocenil, kdyby byly vetsi - pri vecerni lampicce jdou videt dost spatne. Kazdopadne to byla moc prijemna doba stravena s touto knihou (a detmi). :)

26.03.2019 5 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

V posledni dobe vyslo nekolik ucebnic evolucni biologie. Nektere z nich nejsou spatne, pokud vsak hledate tu nejlepsi - volba je jasna, sahnete po teto. Je v ni vsechno, opravdu vsechno. (Po docteni me skutecne napadlo: "42"... ;))
Kniha je fundovana, naslapana fakty, prehledne organizovana a hlavne zabavna! Nu, tato kombinace vyustila v narocne cteni, ktere si clovek bude dlouho pamatovat. A o to jde ;)

Toto opus magnum ceske evolucni biologie ma jen dve chyby:
1) Chapu ze v Dokoranu z teto perly chteli udelat rodinny diadem a proto knihu vydali na kridovem papire - je vsak pekelne tezka (a pri kazdem otaceni strany jsem si pracne kontroloval, zda nahodou neotacim dva listy).
2) Snaha snizit rozsah knihy na "udrzitelne" minimum (zde mysleno prakticky doslova) vedla k volbe mensiho fontu, (zvlaste boxy jsou opravdu tezce citelne) coz v kombinaci s lesklym papirem umoznuje knihu cist jen pri kvalitnim svetle dopadajicim pod spravnym uhlem - docela vopruz.

Za tu reholi pri cteni to vsak stalo! Knihu by meli cist nejen studenti biologie, ale i zajemci o prirodu. A hlavne ti, kteri maji dojem, ze ta evolucni "teorie" je vlastne jenom nejaka teorie a vedci poradne nevedi, jestli je vubec spravna.
Vedci to vedi a moc dobre.

25.03.2019 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Prave jsem doposlouchal audioknihu a uzil jsem si ji stejne, jako pred lety vlastni cetbu. Prijemny oddechovy kalifornsky Hrabal ;)

20.03.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Zatímco Jirotkův Saturnin odešel do města koupit pro tetu Kateřinu a pro Milouše škrabošky, Mackův Saturnin by zřejmě zavedl s doktorem Vlachem diskusi o kvalitě papírové kaše a nejvhodnějších barvách k jejich vyzdobení. A autor by se tomu velmi podivoval...

20.02.2019 2 z 5

Emoce zvířat Emoce zvířat Marc Bekoff

Pekna kniha. Prvni dve tretiny jsou poctive vedeckym textem dokladujicim dusevni zivot zvirat, posledni tretina je agitka ke zmene naseho postoje a chovani ke zviratum. Ta uz tam byt nemusela, ale s ohledem na autora je to cast naprosto pochopitelna a "odpustitelna". Nakonec ani neni tak otravna, jak nekdy podobne agitky umeji byt.

Knihu by urcite meli cist zemedelci a farmakologove. Zajimava bude i pro psychology a samozrejme biology.

04.02.2019 4 z 5

Evoluce všeho Evoluce všeho Matt Ridley

Ridley je proste skvely. Jeho knihy jsou perfektne sepsane, plne faktografie a inspirujicich souvislosti. Evoluce vseho je rzsahle dilo, ve kterem popisuje evoluci (= emergentni vyvoj "zespodu vzhuru") mnoha ruznych aspektu naseho sveta. Od evoluce zivota ci vesmiru pres evoluci kultury ci penez po evoluci vlady a internetu. Nektere veci Vam mohou pripadat povedome (pokud jste cetli Evoluci boha ci Vic nez nic od Wrighta), vetsina z nich je vsak zcela nova, fascinujici a inspirativni. Tuhle knihu by si meli precist hlavne politici, bohuzel by ji vsak zrejme obratem zakazali... ;)

03.02.2019 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

poslouchal jsem nactene autorkou jako audioknihu a moc se mi to libilo! :)
lehke, svizne, humorne, sebeironicke... to se mi moc libi. Navic z textu cisi, ze je Maruska moc mila a chytra, coz mi dela jeste vetsi radost. Drzim palce a jdu si koupit jeden kopecek smoulovy ;)

23.01.2019 5 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Ocenuji vybornou a obrovskou praci autorky - vedecke redaktorky. Prvni dve tretiny knihy jsou opravdu skvele a obecne zajimave. Posledni tretina je pomerne rozplizla a tyka se historie Svedska, coz ma logiku ve sledovani osobni genealogie autorky. Kniha vsak slibuje predstavit ctenarum genetickou historii Evropy, takze onen zaverecny akcent na Skandinavii je ... nevyvazeny. Za precteni urcite stoji, ale prvotni nadseni behem cteni ponekud opadne.

23.01.2019 3 z 5

Protivná příroda Protivná příroda Nick Arnold

vyborne! i jako profesionalni zoolog jsem se pobavil a dozvedel par novych drobnosti :) Arnold je v popularizaci pro deti proste nejlepsi ;)

23.12.2018 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Genialni. Fakt knizka, kterou by si mel precist kazdy. Psano ctive, pristupne, jednoduse, ale pritom uderne. Srovnavani se simpanzi sice s opakovanim ztraci na vtipnosti a dalo by se psychologicky vysvetlit i jinak (neznam-li spravnou odpoved, vybiram radeji stredni cestu, a vy?), nicmene poselstvi knihy je naprosto bez vytky. Doslov je dojimavy a umocni poselstvi knihy.
Libil-li se Vam Racionalni optimista, Faktomluva Vas taky nadchne :)

23.12.2018 5 z 5

Absolutní zlo Absolutní zlo Alex Kava (p)

mno, jako detektivka to spatne nebylo, ale vztahova rovina agentky a serifa knihu posouvala do uplne jineho zanru, ktery bych asi dobrovolne necetl ;)
detektivka docela slusna, autor sice ctenari nastrci nekolik podezrelych, ale osoba vraha se zkonkretizuje opravdu az v zaveru. Nic prevratneho, ale jako oddychovka ctive a prijemne.

11.12.2018 4 z 5

Děsní dinosauři Děsní dinosauři Martin Oliver

Je to dobre, ale ve srovnani s Nickem Arnoldem (autor vetsiny dilu Desive vedy) relativne slabe. Podstatna cast textu neni o znalostech o dinosaurech, ale o znalostech z historie palentologie... coz se mne sice libilo, ale male ctenare to muze trochu zklamat

06.12.2018 3 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Tezko hodnotit treti dil z pentalogie jako samostatnou knihu... ale jako soucast celku je to dobre :)
Priznavam, ze myslenkove pochody Lukase v zaverecnych kapitolach mi prisly dost nevyrovnane - jeho bilancovani je popsano skvele a autorce se vazne povedlo, ale jeho vztah k Ashovi a reakce na jeho vysvetlovani... - to mi pripomina zcela iracionalni manzelske hadky v pokrocilem stadiu - argumenty uz jsou zcela misu, jen si kazdy hleda dukazy toho, jak mu druhy nerozumi a chce ho nastvat... - tak vidim Lukase ve vztahu k Ashovi v zaveru knihy :)
... a uz se tesim na ctvrty dil!! ;)

06.12.2018 4 z 5

Tajuplné lidské tělo Tajuplné lidské tělo Nick Arnold

Nick Arnold je proste skvely. Tajuplne lidske telo je dalsim jeho autorskym pocinem a nezbyva nez smeknout pred jeho znalostmi a schopnosti popularizovat fakta. Jedina zavada ceskeho prekladu je v nemoznosti (objektivni!!) prelozit vsechny slovni hricky a vymyslet adekvatni adjektiva - Arnolduv styl je proste ryzi i lingvisticky a proto velmi obtizne prelozitelny...

26.11.2018 5 z 5