Rumový deník

Americký novinář Paul Kemp nastupuje na místo redaktora v anglicky píšících novinách v hlavním městě Portorika, San Juanu. Končí padesátá léta a Portoriko se stává americkým turistickým rájem. Paul už poznal mnohá povolání a prošel kus světa. Tulácký život se mu sice zajídá, ale zároveň se děsí představy, že by se usadil. Tak jako Portoričané utíkají z ostrova do Spojených států za vidinou lepšího života, utíká i Paul z domova, z univerzity, z Ameriky. Nikam se však nedostává, protože by musel nejprve uprchnout sám před sebou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35192/rumovy-denik-35192.jpg 3.869

Vydáno: , Volvox Globator

The Rum Diary, 1998

Kniha Rumový deník

Anette99

Příběh novináře Paula, který přijel pracovat pro místní, poněkud skomírající noviny. Brzy se spřátelí s kolegy, se kterými tráví většinu času pitím a flámováním, pracuje se zde jen málo. Kniha se četla velmi dobře, celý příběh je protkaný pitím, pohodou, přátelstvím, zábavou, erotikou a vlahými letními rány, ale také nebezpečím skrývajícím se ve městě. Místní umí velice ohnivě slavit, ale vzápětí jsou schopni jeden druhému vrazit nůž pod žebra. Pro mě pohodová, často úsměvná oddychovka.

MikulášV

Byla to docela jízda. Parádní zápisník zážitků novináře, který píše v umírající redakci v San Juanu. Sledujeme příběh hlavní postavy - novináře Paula Kempa, který tráví svůj čas v Portoriku prací, pitím a flámováním. Jeho chaotický život a utíkání z místa na místo ho už unavuje, ale představa toho ,že se usadí ho děsí.
Z knihy je cítít atmosféra retro Portorika. Jde částečně o autobiografickou knihu, kterou HS Thompson napsal ze vzpomínek při pobytu v Portoriku.

OdvaznyMladyMuz
12.12.2020

U autorova románu Strach a hnus v Las Vegas jsem si všiml, že zhruba v polovině začíná ztrácet tah na bránu. Tady je ten tah na bránu utopenej v chlastu ještě o něco dřív. Počáteční alkoholické opojení opadlo a já velmi záhy začal čtenářsky střízlivět. Takže je nasnadě položit si zde zásadní otázku. Má smysl takovou knihu vůbec číst? Není lepší si jít vylít hlavu do nejbližšího baru a pak nadrátovanej hledat svou vlastní identitu skrze levnej burger u pultíku oblíbeného fast foodu?

Jelikož v opilosti nejsem schopen spočítat, kolik jsem do sebe hodil piv, takže možnost, že bych se opil a u toho četl Rumový deník je velice naivní a nepravděpodobná. Nabízí se možnost podívat se na film s Johnnym Deppem v hlavní roli a u toho se opít. Opilost by snad aspoň zmírnila trapnost toho filmu. Protože za střízliva je to navoněná bída.

Kdybych měl udělat malý žebříček kvality, tak u mě vítězí vlastní opilost, následovaná knihou o opilosti Huntera S. Thompsona a na třetí místo - v tomhle případě je to však místo poslední a poslednímu medaile nenáleží - bych zařadil film o přehrávajícím opilství Johnnyho Deppa.

Knize samotné dávám dva týdny v odmašťovně, z nichž posledních jedenáct dní se člověk těší na pivo.

Caporegime
17.10.2020

Pro mě super čtení... mám tyhle frajery rád. Je to návrat do doby, kdy byla doba ještě v pořádku :-)

petrarka72
13.10.2020

Okouzlující melancholická zpráva o Portoriku, novinách, mužském přátelství, tanci, erotice a poslední fázi života na hraně a naplno. A rumovém rauši, pochopitelně! Pro mne překvapivě dobré.

Jane333
23.09.2020

Občas mě to bavilo, občas ne. Na světový bestseller dost slabý.

Enforcer
16.09.2020

Hodně pohodová kniha ze života amerického novináře na španělsky mluvícím Portoriku. Je mnohem lepší než stejnojmenný film s Deppem, který s předlohou souvisí poměrně dost okrajově. Rum, tanec, sex. Fakt hodně dobré oddechové čtení na léto.

eva3992
02.09.2020

Autobiografický příběh autora, kdy se dostává jako novinář do Portorika, aby zde pracoval pro upadající plátek Daily News. Pozná nové přátele a společně tráví své dny v alkoholovém oparu v horkých ulicích. Postupně však zjišťuje, že ne vše je ideální. Na vlastní kůži pocítí, že se ocitl uprostřed nebezpečného světa.

Na jednu stranu by se dalo říct, že to je v podstatě příběh o ničem… o alkoholu a nic víc. Ale na druhou stranu, je toho v knize spoustu. Zamyšlení se nad sama sebou, pohled třicetiletého muže na to, že už je v podstatě za zenitem. Hledání svého místa na světě i v sobě.

Díky popisu Portorika se ocitáte na místě se spoustou slunce, úžasnými plážemi a bezstarostným životem. Hlavní hrdina Paul však brzy zjišťuje, že toto místo není pouze o kráse, ale je to nebezpečné místo, kde vládne korupce a touha rychle zbohatnout.

Kniha je neuvěřitelně čtivá. Vše plynulo tak lehce a příjemně, že jsem knihu nemohla odložit.

4,5*/5*