Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie

Cílem knihy je představit současnou evoluční biologii jako živý, bouřlivě se rozvíjející obor, založený nikoli na planých spekulacích, ale na exaktním, a přesto dobrodružném výzkumu. Kniha propojuje dva odlišné žánry – volně vyprávěný populární text a přehledné boxy, vysvětlující zásadní pojmy a koncepce. Je doplněna mnoha ilustracemi a rozsáhlým souborem literárních odkazů. Ačkoli se kniha nevyhýbá těm nejčastěji pojednávaným evolučním tématům (jako je např. evoluce chování a sociálního uspořádání se zvláštním přihlédnutím k lidské sociobiologii), zaměřuje se především na podstatu evoluční rozmanitosti živých organismu. Pokrok molekulární biologie i fylogenetických metod způsobil, že se dávný Darwinův sen o vytvoření kompletního rodokmenu všech živých organismů doopravdy blíží svému naplnění. Tím důležitější je vědět, jak se takové rodokmeny či stromy života vlastně dělají a jak je lze využít v evolučních úvahách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335181/jak-se-dela-evoluce-labyrintem-evol-ezO-335181.jpeg 519
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Dokořán, Argo

Evolution: Ein Lese-Lehrbuch, 2004

Kniha Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie

PMR

Legendární kniha v třistapadesátem vydání :-)
Obávám se, že další vydání budou dosahovat už skutečně biblických rozměrů, protože počet syntéz v evoluční biologii roste snad geometrickou řadou ...

milan3144

Když jsem do této knihy "nastupoval", tak jsem si byl vědom, že to bude určitě složité. To jsem se ale velice zmýlil. Je to ještě mnohem složitější, než jsem si vůbec dokázal představit.
Tato kniha značným způsobem rozšířila mé "nevědění" (naštěstí jen mé) a přinutila mne mnohokrát nechápavě a užasle kroutit hlavou.
Dávám plný počet hvězd ne za to, že jsem díky ní tomu všemu porozuměl, na to prostě nemám, ale za to, že ve mě dokázala alespoň místy vzbudit, jistě falešný, ale přesto hřejivý pocit, že něco z toho chápu. Na plném ohvězdičkování se v nemalé míře podílel i odlehčující humor, který jsem dokázal pobrat snad všechen (tedy pokud se tam nevyskytoval nějaký odborný typu H2SO5).

IHT
25.03.2019

V posledni dobe vyslo nekolik ucebnic evolucni biologie. Nektere z nich nejsou spatne, pokud vsak hledate tu nejlepsi - volba je jasna, sahnete po teto. Je v ni vsechno, opravdu vsechno. (Po docteni me skutecne napadlo: "42"... ;))
Kniha je fundovana, naslapana fakty, prehledne organizovana a hlavne zabavna! Nu, tato kombinace vyustila v narocne cteni, ktere si clovek bude dlouho pamatovat. A o to jde ;)

Toto opus magnum ceske evolucni biologie ma jen dve chyby:
1) Chapu ze v Dokoranu z teto perly chteli udelat rodinny diadem a proto knihu vydali na kridovem papire - je vsak pekelne tezka (a pri kazdem otaceni strany jsem si pracne kontroloval, zda nahodou neotacim dva listy).
2) Snaha snizit rozsah knihy na "udrzitelne" minimum (zde mysleno prakticky doslova) vedla k volbe mensiho fontu, (zvlaste boxy jsou opravdu tezce citelne) coz v kombinaci s lesklym papirem umoznuje knihu cist jen pri kvalitnim svetle dopadajicim pod spravnym uhlem - docela vopruz.

Za tu reholi pri cteni to vsak stalo! Knihu by meli cist nejen studenti biologie, ale i zajemci o prirodu. A hlavne ti, kteri maji dojem, ze ta evolucni "teorie" je vlastne jenom nejaka teorie a vedci poradne nevedi, jestli je vubec spravna.
Vedci to vedi a moc dobre.

hu_87
06.09.2018

Úžasná kniha, dočtete se spoustu zajímavostí, o kterých jste třeba neměli ani ponětí. Doplnění ilustracemi je samozřejmostí.
Mám jí půjčenou, ale uvažuju o tom, že si jí koupím.

bulat
18.07.2017

Jedna z najlepších kníh na danú tému, aká sa mi za posledné roky dostala do ruky- a to nielen v kontexte českom ale i medzinárodnom. Je to taká "skoroučebnica" pre poučených laikov, ku ktorým sám patrím. Najviac príbuznou knihou je asi Flegrov Úvod do evoluční biologie. Obsahovo sa obe knihy dosť prekrývajú, Flegrova kniha je možno o chlp odbornejšia, táto je však napísaná prístupnejším a ľahším štýlom, odhliadnuc od toho, že miestami je i mimoriadne vtipná. Knihu doporučujem zakúpiť, o pár rokov ju pravdepodobne nezoženiete.

TheRaven
09.04.2017

Naprosto parádí kniha, která přístupnou a často i docela vtipnou formou shrnuje, co že o té biologické evoluci vlastně dnes víme i nevíme. Oproti stejnojmennému vydání z roku 2004 došlo k docela velkému posunu a Flegrovy učebnice mají najednou docela zdatného konkurenta (mimochodem „zamrzlá evoluce“ se tu smrskla do jedné malé poznámky pod čarou). Rozhodně doporučuju a více o mém názoru na knihu zde: http://www.iliteratura.cz/Clanek/38059/begall-sabine-burda-hynek-mihulka-stanislav-storch-david-zrzavy-jan-jak-se-dela-evoluce

Gimli
04.04.2017

Tak tohle je lahůdka! Už dlouho jsem nečetl tak skvěle, pochopitelně, vtipně a věcně napsanou knihu! Povinnost pro každého!

Stručná historie času
Stručná historie času

biologie evoluční teorie evoluční biologie

Autoři knihy

Jan Zrzavý