Temnější odstíny Švédska

Antologie povídek největších autorů švédské krimi Od chvíle, kdy Stieg Larsson svou slavnou bestsellerovou trilogií Milénium odhalil genialitu švédské krimi, začali čtenáři na celém světě hltat knihy největších mistrů tohoto žánru. Do této unikátní sbírky přispěli nejvýznamnější a nejoblíbenější švédští autoři krimi. Temnější odstíny Švédska osvětlují tuto okouzlující zemi a její obyvatele jako nikdy předtím. Kniha obsahuje sedmnáct povídek, mezi nimiž jsou příběhy z pera takových švédských literárních velikánů, jako je Stieg Larsson, Henning Mankell, Asa Larssonová či Eva Gabrielssonová....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207409/temnejsi-odstiny-svedska-c2W-207409.jpg 3.695
Originální název:

Jag som lever och du som dod, Stirr har tyckle ha nom, .... (2014)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Přidat komentář
kap66
19. března

Četbu jsem si rozdělila na několik etap a neudělala jsem chybu. Napsat povídku je svým způsobem těžší než napsat román - na malé ploše rozvést a vyřešit zápletku a dostatečně a přitom stručně charakterizovat postavy, to vyžaduje spisovatelský um. Bylo pro mě zajímavé porovnat románovou a povídkovou tvorbu u těch, které jsem znala; s nostalgií jsem si připomněla dvojici Sjöwall - Wahlöö, se slzou v oku pak Stiega Larssona, slíbila jsem si návrat k Åse Larsson, ke které jsem byla po prvním románu moc kritická, zasmála se u svého oblíbence Håkana Nessera (už aby mu vyšla další knížka!) a řekla si, že jsem snad už trochu pozapomněla výborného seriálového Wallandera a mohla bych se tedy pustit do románů Henninga Mankella. Z těch, které neznám, vyšly u nás málokomu knížky, to je mi celkem líto, ale možná jednou...
Souhlasím s callahanh a maximálně oceňuji úvod rozebírající vývoj švédské detektivní literatury - stejně čtivý jako povídky samotné.

amaenium
09.10.2017

Po knize jsem sáhla z důvodu čtenářské výzvy, dlouho jsem se skandinávských detektivek bála, že by mě třeba nebavily a neměla jsem odvahu je zkusit. Tato kniha byla takový první krok a myslím, že v tomhle ohledu posloužila skvěle. Některé povídky byly lepší a některé mě naopak vůbec neoslovily. Za ty povedenější bych třeba označila Maitréja, Supermozek a i třeba Něco v jeho očích.

BlackWidow
08.10.2017

Tak trochu zvláštní styl knihy. Některé povídky byly takové o ničem,některé se tak nějak daly. Nevím,zda to bylo nějak zkráceno,nebo zda byly povídky celé,ale některým jakoby chyběl děj nebo byly v půlce ukončeny. Očekávala jsem trochu něco jiného.Příště si raději zvolím celou knihu,než nějakou povídku.

iveta3689
26.09.2017

Neurazí, nenadchne. U většiny povídek je příběh zjednodušený na minimum, což je trochu škoda. Raději sáhnu po plných románech.

SilvieSisinka
14.09.2017

Pohodové čtení,něco lepší neco horší.Přečíst se to ovšem dalo :-)

kannibal28
21.04.2017

niektoré poviedky horšie niektore lepšie a nájdu sa tam aj super poviedky hlavne tá druhá polovica knihy je o hodne lepšia

Patapuf
03.04.2017

Je to čistý řez švédskou detektivní literaturou... na to, že povídky nemusím se to nečte špatně....

Jayak
06.01.2017

Celkem zdařilý průřez švédskými autory. Některé z povídek byly vynikající, některé mě neoslovily. Knihu oceňuji jako dobrý přehled několika švédských autorů.

konicekbily
29.10.2016

Přehled severských povídek, čtěte prosím po etapách.

knihomolka525
03.07.2016

Krátké příběhy od více autorů.Mě to přišlo jakože se jim touto knihou dělá PR

dalia1769
01.06.2016

Některé povídky výborné, jiné dobré, ale žádná nebyla zklamáním. Zajímavé seznámení s autory, které jsem dosud neznala, i opětovné setkání s těmi známými. Překvapila mne například povídka od Stiega Larssona, nevěděla jsem, že publikoval i jinou beletrii než Milénium. Tahle kniha je určitě výborný počin.

asterixka
14.03.2016

Velmi povedené dílo a skvělý nápad, dát dohromady povídky od více či méně známých švédských autorů krimi. Taková lahůdka pro nás, fanoušky severských detektivek.

Vikina333
12.03.2016

Přesně tak, jak se níže píše. Každá povídka by se dala hodnotiti zvlášť. Jiný autor, jiný styl psaní a jednoduše každá povídka je i jinak líbivá. Četla jsem ji na etapy, aby mě neomrzela. Většinou to bylo příjemné počtení, jsem však na delší příběhy a hlubší proniknutí do děje..

callahanh
03.03.2016

Jak už to většinou u podobných sbírek bývá, jednotlivé povídky jsou nevyrovnané a střídají se tu průměrné s těmi lepšími, dobré s těmi horšími. Styl nelze hodnotit, protože je pokaždé jiný a mimo severského původu autorů nemají povídky společného vůbec nic. Měl-li bych být konkrétní, tak k těm zdařilejším a zajímavějším řadím ty od Stiega Larssona (vynikající nápad a na malé ploše brilantní práce s postavami a atmosférou), Evy Gabrielsson (částečně humorná povídka s morálním přesahem, která vyniká odlehčeností), Henninga Mankela a Hakana Nessera (zajímavé především z literárního hlediska a pro fanoušky těchto spisovatelů a jejich klíčových postav musí jít o totální blaho, i když to není detektivka, ale má to vskutku originální myšlenku a celou dobu to pomrkává na fandy obou mužů), Malin Persson Giolito (tajemná povídka se záměrně nejasnou motivací postav, vyznění je trochu mrazivé), Maj Sjöwall a Pera Wahlööho ("oldschoolová" povídka s komediálním nádechem, která je spíš takovou žánrovou hříčkou) a Veronicy von Schenck (jakkoli to bylo chvílemi nelogické, mělo to spád, zajímavý nápad a atraktivní hrdinku). Ostatní už byly takové zapomenutelné a místy zvláštní, žádná ale nebyla vysloveně špatná, což je dobře. Nejvíc oceňuji krátké medailonky autorů před i po povídce (ačkoli se tam informace zbytečně dublují) a především úvod, v němž Holmberg shrne tradici a vývoj severské detektivky, což je inspirativní i přínosné a právě tahle část stojí (společně s několika málo povídkami) za opakované čtení. 70%

babsi66
07.02.2016

Za mě dobrý. Kvalita jednotlivých povídek sice kolísá, ale celkově pro mne převažují pozitiva - známí, méně známí i neznámí autoři, různá témata, různé žánry, někdy vskutku originální náměty (za mě vede Něco v jeho očích od Ohrlunda). Dost jsem ocenila stručné info o sociálních a kulturních reáliích pro porozumění kontextu některých povídek.

Doporučuju nepřeskakovat úvod. Zvlášť pokud vás trochu zajímá tradice a vývoj a vlivy, které ovlivnily švédské autory detektivek.

makhushka
12.01.2016

Moje první knížka povídek, pro mě oddechové čtení :)

Macek58
21.12.2015

Výborné povídky s informacemi o autorech. Zajímavé čtení.

Janusa
20.12.2015

až na dve poviedky, všetky super :)

zahadum
20.09.2015

No čo dodať...zbierka poviedok od švédskych autorov krimi...pestré všeličo .... niektoré sú vyslovené slabé ...kopec je priemerných....a výnimočne sú tu aj poviedky ktoré z hlavy tak skoro nedáte..každá poviedka je preložená iným prekladateľom a je to miestami poznať....je tu aj poviedka Stiega Larssona ktorá je paradoxne ľahké sci-fi...pripomínam,že námet je originálny ale spracovanie...asi tiež stratené v preklade....tri hviezdičky sú málo a štyri sú veľa....rozhodol som sa dať štyri vzhľadom na vyslovene niektoré originálne kúsky....

Firefox4
20.05.2015

Vyberte nejlepší současné švédské spisovatele a seřaďte jejich povídky do jedné knihy. Tak já nevím, ale může vůbec vzniknout něco špatného...? :-)

IlonaIlona
12.05.2015

Jedna z nejlepších sbírek povídek. Ještě lepší než příběhy byly informace o autorech :)

pajonek
08.05.2015

.....knihy hodnotím zásadně jen pokud jsem spokojen, v tom případě dávám 5 hvězd i když kniha není stoprocentní .... vymýšlet bláboly jestli mám dát 80 či 75 nebo 40 či 50 - nikdy nedělám
...tuhle knihu jsem nekoupil a dobře jsem udělal, zbylo 300 korunek na jiné, lepší knihy.
Půjčil jsem si přes knihovnu ebook z ereadingu, hlavně kvůli povídce Stiega Larssona...i když jsem věděl, že to není čistá krimi povídka, ale spíše do scifi ....ono je celá tahle sbírka podivuhodná a mohu napsat, že mne nic, nijak moc nenadchlo ..... několik povídek bych snesl v nějakém jednorázovém časopisu, který se po přečtení dá použít ještě jinak než ke čtení...
velké zklamání,proto bez hvězd /ale odpad to v žádném případě není.........

votev
25.01.2015

Vyborne, ruznorode, zajimave, prekvapive, kazda povidka je jina. Proste super cteni

vitavita
02.01.2015

Výborné počtení ...


Štítky

severská krimi švédské detektivky povídky detektivní povídky

Autoři knihy

John-Henri Holmberg

John-Henri Holmberg
švédská, 1949

Stieg Larsson

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004

Åsa Larsson

Åsa Larsson
švédská, 1966

Henning Mankell

Henning Mankell
švédská, 1948 - 2015

Eva Gabrielsson

Eva Gabrielsson
švédská, 1953

Rolf Börjlind

Rolf Börjlind
švédská, 1943

Cilla Börjlind

Cilla Börjlind
švédská, 1961

Åke Edwardson

Åke Edwardson
švédská, 1953

Håkan Nesser

Håkan Nesser
švédská, 1950

Maj Sjöwall

Maj Sjöwall
švédská, 1935

Per Wahlöö

Per Wahlöö
švédská, 1926 - 1975

Johan Theorin

Johan Theorin
švédská, 1963

Tove Alsterdal

Tove Alsterdal
švédská, 1960

Inger Frimansson

Inger Frimansson
švédská, 1944

Anna Jansson

Anna Jansson
švédská, 1958

Magnus Montelius

Magnus Montelius
švédská, 1965

Dag Öhrlund

Dag Öhrlund
švédská, 1957

Malin Persson Giolito

Malin Persson Giolito
švédská, 1969

Sara Stridsberg

Sara Stridsberg
švédská, 1972

Veronica von Schenck

Veronica von Schenck
švédská, 1971

Katarina Wennstam

Katarina Wennstam
švédská, 1973

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených6x
v Přečtených132x
v Čtenářské výzvě20x
v Doporučených1x
v Knihotéce67x
v Chystám se číst111x
v Chci si koupit20x
v dalších seznamech1x