Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Opět čtivě psaný příběh z pera této známé autorky. Prvním dílům série o rodině Bridgertonových se sice nevyrovnala, ale i tak jsem si čtení velmi užívala. Poppy si mě získala svou zvídavostí, inteligencí a odvahou. A Andrew byl džentlemen každým coulem, přestože se snažil zpočátku vzbuzovat dojem opačný. Jejich rozhovory jsem si opravdu užívala.
Ačkoliv jinak byl děj vcelku předvídatelný a konec zvlášť, příběh se mi líbil, takže dávám čtyři hvězdy.

14.06.2023 4 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Vzhledem k tomu, jak moc se mi líbil předchozí díl, jsem se na tento hodně těšila. Bohužel má očekávání nesplnil. Námět je opět velice zajímavý, líbí se mi, že se autorka nebojí netradičních a občas ve své podstatě palčivých témat jako jsou rasismus, LGBT problematika nebo život s vážnou nemocí. Autorčin styl psaní je také celkem čtivý. Ale tentokrát byl vývoj vztahu-nevztahu mezi Cassie a Aurim opravdu hodně vleklý až to bylo na škodu. Cassie mě trochu štvala svou váhavostí, ačkoliv jsem se snažila její obavy a nejistotu chápat. Jenže se mi to příliš nedařilo. Na druhou stranu její očekávání podpory ze strany Auriho jsem chápala dokonale. Že ji zranilo, když se jí nezastal proti svému bratranci, jen aby si před ním zachoval tvář, je naprosto pochopitelné. Konec příběhu byl ovšem roztomilý a potěšil mě. Akorát bych také moc ráda věděla, jaký význam mělo jejich společné tetování. ;-)

23.05.2023 3 z 5

Stonehenge: Chrám pravěké Británie Stonehenge: Chrám pravěké Británie Robin Heath

Potřebovala jsem si trochu oddechnout od romantické literatury, proto jsem sáhla po tomto útlém svazku, který už jsem si nějakou dobu plánovala přečíst. Téma Stonehange a megalitických kultur mě zajímá už od raného mládí.
Samozřejmě některé informace v této publikaci pro mě nebyly neznámé, ale toto dílo informace podává poměrně uceleně a navíc velmi čtivou formou. Akorát to množství čísel mě trochu rozptylovalo, protože s čísly se já zrovna moc nekamarádím.
Řekla bych, že v tomto případě se jedná o dost povedené dílo, přestože téma by určitě dokázalo zaplnit obsáhlejší svazek. Velmi oceňuji také značné množství obrazového materiálu, který doplňuje a často dovysvětluje text.

22.05.2023 4 z 5

Tanec za odpuštění Tanec za odpuštění M. K. Hardy

Předchozí díl Haka za lilii mě nadchnul a pohltil, takže jeho čtení jsem si opravdu moc užívala. Proto jsem se těšila na druhý díl o Jackovi, který mě zaujal už v předchozím díle. Musím říct, že jsem byla malinko zklamaná. Příběh samotný mohl být opravdu skvělý, bohužel to kazila postava Railey. Ani chemie a interakce mezi nimi mi nepřipadala příliš uvěřitelná. A i když bych nechtěla moralizovat, v tomto případě si neodpustím poznámku, jak mě zklamala svým způsobem řešení finančních problémů s lichváři. Takovou zradu si Jack rozhodně nezasloužil, protože on byl prostě zlatíčko.
Přesto autorce musím přiznat, že její styl psaní je velice čtivý a svižný, což už dokázala i v jiných svých dílech. Celkově bych tuto knihu hodnotila 3,5 hvězdy.

22.05.2023 3 z 5

Partie století Partie století Cathy Maxwell

Četlo se to hodně dobře, ale první kniha od této autorky (Čas zázraků) se mi přece jen líbila o něco málo víc. Hlavně jsem měla trochu problém s postavou Elin. Připadala mi na hrdinku jako docela nevýrazná osobnost, taková nemastná-neslaná. Ale byla celkem inteligentní a zaujala mě svou schopností vypořádat se snadno s vědomím, že jí někdo usiluje o život a velice odhodlaně se snažila uniknout svým pronásledovatelům. Také jsem musela ocenit její rozhodnutí postavit se otci i celé společenské smetánce a vdát se z lásky a dát tak přednost Benovi před jeho bratrem vévodou. Ben mi zaimponoval svou neutuchající snahou bojovat za získání své lásky zpět, aby se mohl s Elin oženit a nebral přitom ohled na všechny překážky.
Ovšem musím se přiznat, že Gavina (vévodu) jsem si z postav oblíbila asi nejvíc, takže se rozhodně těším na pokračování série.
Příjemně čtivá historická romance s trochou napětí, ale žádné velké zvraty a překvapení se tu neodehrávají.

30.04.2023 4 z 5

Polib mě Polib mě Stella Tack

Čtivá romance se špetkou humoru i napětí. Předem jsem si o knize nic nezjišťovala, takže jsem vlastně neměla tušení, co mám očekávat. Autorka mě však svým příběhem dokázala snadno a rychle zaujmout. Opravdu příjemné oddechové čtení.
Ivy mi byla velice sympatická od samého začátku. Příliš nezapadala do škatulky bohaté dědičky. Svou bezprostředností, laskavostí a smyslem pro humor i tím, že ze sebe nedělala žádnou V.I.P. osobnost si mě hned získala. Ray byl trochu rozporuplný, ale na druhou stranu bylo pochopitelné, že se nechtěl podat svým vzrůstajícím citům vůči klientce. Jako její bodyguard měl jednoznačně dojem, že povinnost musí být na prvním místě. Navíc se potýkal s problémy plynoucími z události, která se stala v minulosti a v podstatě zničila vztah Raye s jeho starším bratrem Konstantinem. Nakonec si však uvědomil, že jeho city k Ivy stojí za trochu riskování, tím spíš, když jsou opětované. Hlavním hrdinům jsem moc fandila.
Autorčin styl mi sedl, takže se těším na další díl série.

30.04.2023 4 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

(SPOILER) Příjemný a celkem poutavý příběh. Začátek byl malinko utahaný a nezáživný, ale brzy se to změnilo a pak už jsem si četbu docela užívala. Kniha vypráví příběh mladé herečky Tess, která skrývá děsivé tajemství z minulosti a univerzitního novináře Colea, který je poznamenaný tlakem a očekáváními vlastní rodiny. Cole přijme úkol napsat novinový portrét Tess, aby rodině dokázal, že je schopným a dobrým novinářem. Jenže do hry vstupují city a Coleův záměr značně zkomplikují.
Oba hlavní hrdiny jsem si oblíbila a fandila jsem jejich rozvíjejícímu se vztahu. Ocenila jsem Coleovo rozhodnutí vzdát se článku o Tess, když si uvědomil, že Tess zjevně skrývá traumatizující tajemství, ale jeho sílící láska k ní mu brání, aby její tajemství odhalil světu. Tess zase projevila velkou sílu osobnosti a odhodlání vypořádat se s minulostí, když se její tajemství přece jen provalilo. Maličko mi vadilo, že jsem se nedočkala potvrzení totožnosti osoby, která Tessino tajemství světu odhalila.
Celkově mohu říct, že bych dílo hodnotila 3,5 hvězdami. Zaujalo mě totiž o něco málo méně než titul, který jsem četla bezprostředně před tímto - "Někdo nový" od Laury Kneidl. Navíc mě dost rozčilovalo nadužívání slova "perplex", navíc v kontextu mladých studentů kolem dvacítky (tohle slovo používala moje babička).

18.04.2023 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Četlo se to skoro samo. Zajímavý příběh (vlastně dva), velmi pěkný styl psaní a pro mě navíc hodně přitažlivé téma. Prostě jsem si to opravdu moc užívala, bylo to skvělé. Kniha mě zaujala svou anotací a také zajímavou obálkou. Vlastně jsem se skoro nemohla odtrhnout a litovala každé povinnosti, která mě přinutila knihu odložit. V knize se prolínají dva příběhy z různých časových období. V současnosti se odehrává příběh Mii a Haakona, kteří spolupracují na archeologickém výzkumu na pozemcích ve Švédsku, které zdědila Mia po své babičce. Společně tak odkrývají milostný příběh z dávné minulosti, jenž se odvíjí mezi vikingským jarlem Haukrem, který při nájezdu na vesnici ve Welsu zajme Ceridwen, sestru náčelníka a odveze ji do své vesnice. Přestože se oba citům zpočátku brání, je jen otázkou času, kdy se do sebe zamilují naplno. Musí překonat mnoho obtíží a překážek, než mohou svou lásku veřejně projevit a naplnit.
Příběh Mii a Haakona v podstatě evokuje příběh Ceridwen a Haukra, protože mezi oběma dvojicemi bylo až příliš mnoho společných rysů, než aby to mohla být jen náhoda.
Všechny čtyři hrdiny jsem si zamilovala. Akorát u Mii jsem měla dojem, že až příliš dlouho přehlížela chyby svého britského snoubence. Na to, jak byla v jiných věcech energická a sebevědomá, se vedle Charlese chovala nepochopitelně, skoro nejistě až podřízeně. A přitom on si ji vůbec nezasloužil, byl to sobec a egoista, pro kterého byly důležité jen jeho kariéra, peníze a prestiž. Naštěstí si Mia uvědomila včas, že se k sobě vůbec nehodí. Haakon byl pro ni naprosto ideální.

08.04.2023 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Musím říct, že jsem od knihy neměla příliš velká očekávání, ale velmi mě příjemně překvapila. Vzhledem k uvedeným štítkům zde na Databázi knih jsem samozřejmě měla jistou představu, na co při čtení narazím, nicméně jsem nečekala, do jaké míry je téma LGBT spjato s hlavními hrdiny (tedy hlavně s Julianem). Ráda si myslím, že jsem v tomto ohledu tolerantní, takže mě téma nijak nepohoršilo a Julian mé sympatie neztratil ani ve chvíli, kdy jsem začala tušit, jak to s ním nejspíš bude, což se následně potvrdilo. Jediné, co mě na knize pobouřilo, bylo chování a jednání rodičů Mikey i Juliana, že mohli zavrhnout vlastní děti, jen aby si zachovali tvář před okruhem lidí, s kterými se společensky stýkali. Nedovedu si představit, jak strašně bolestné a stresující to muselo být pro Juliana i Mikeyina bratra Adriana, když své podle jejich názoru nedokonalé děti vpodstatě vytěsnili ze svých životů a dali přednost společenské prestiži.
Co se týče hlavních hrdinů - Mikey je obdivuhodná mladá dáma, která je cílevědomá a chytrá, ale také laskavá a tolerantní. Snaží se zachránit rodinu a postavit pomyslný most mezi milovaným bratrem a rodiči. Je naprosto nemožné si ji neoblíbit. Julian je hodně uzavřený a nepřístupný, nikoho si k sobě nechce pustit, ale pramení to jen z jeho špatných předchozích zkušeností. Díky Mikey se však začíná objevovat skutečný Julian, který je milý, citlivý a galantní, vždy ochotný přispěchat na pomoc těm, které má rád.
Autorka zpracovala opravdu zajímavý, dojemný a cituplný příběh. Snad čtenáře také donutí k zamyšlení nad netolerancí a ignorantstvím vůči menšinovým skupinám lidí (a nejen LGBT).

08.04.2023 4 z 5

Věštkyně Věštkyně Barbara Wood

(SPOILER) Sice nejsem věřící, nicméně určité povědomí o počátcích křesťanství a církvi samozřejmě mám. Jako dítě jsem dokonce občas musela navštívit římskokatolickou mši. Nicméně mám na tuto instituci dost podobný názor, jaký často projevovala i hrdinka knihy doktorka Kateřina. Takže jsem jí od samého začátku velmi fandila a držela jí palce.
Doktorka Kateřina je velmi chytrá a nezávislá žena, která by mnohé mohla inspirovat svým odhodláním jít si za svým cílem navzdory všem překážkám, které musí překonat. V tom jí, možná překvapivě, pomáhá kněz Michael Garibaldi. Kateřinin záměr navíc ohrožuje bezskrupulózní miliardář Havers, který chce svitky nalezené Kateřinou zařadit do své soukromé sbírky a neštítí se kvůli nim jít i přes mrtvoly. Kateřinina cesta za sedmým svitkem je tudíž plná napětí a skrývání.
Příběh je velice zajímavý a čtivý, ačkoliv začátek byl možná malinko nudnější. Od autorky jsem už pár knih četla a zatím jsem nebyla žádným dílem zklamaná.

30.03.2023 4 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Začátek byl super, pak to trochu začalo skřípat, ale pořád to bylo fajn. Je to spíš oddechové čtení zcela ve stylu lehce erotické romance. Příběh Ireland, která díky intrikám svého šovinistického nadřízeného přijde o práci a v alkoholovém opojení napíše rozhořčený mail nejvyššímu šéfovi společnosti, kde pracovala. A tak se pomalu začíná odvíjet příběh mezi Ireland a Grantem. Vhledy do Grantovy minulosti často přimějí když rovnou k slzám, tak rozhodně alespoň k zatajení dechu. Přestože jsem předem tušila, že osud Grantova prvního manželství a hlavně jejich dcery Lilly bude hodně tragický, pár slz jsem uronila.
Každopádně ráznou a mírně přidrzlou Ireland jsem si oblíbila od samého začátku a Grant byl prostě drahoušek, jen se potřeboval vyrovnat s minulostí. Hrozně se mi líbil také Grantův děda. Přestože se potýkal s Alzheimerem, byl roztomilý.
Autorka opět nezklamala. Čtení jsem si užila.

30.03.2023

Rivalové Rivalové Emily Wibberley

Hned na začátek musím podotknout, že nepatřím do cílové skupiny tohoto žánru, což se nepochybně odráží i v mém hodnocení knihy. Příběh samotný je docela obstojně postavený a napsaný celkem čtivou formou. Co mi ovšem vůbec nesedělo byly hlavní postavy, potažmo hlavně Alison. Tu jsem si za celou dobu nedokázala opravdu oblíbit. Její chování a způsob myšlení absolutně neodpovídalo jejímu věku. Nejvíc mě ale rozčiloval její pocit nadřazenosti, a dojem, že ví všechno nejlíp. To, že si troufala soudit jednání a pohnutky ostatních včetně vlastních rodičů. Dokonce si troufala jim radit, jako by ona byla jediná dospělá a dostatečně kompetentní.
Navíc mě hodně zklamal překlad a editace textu, kde se objevovaly zjevné chyby např. ve skloňování.
Nicméně pro dospívající čtenáře to asi bude příjemné čtení, protože příběh jako takový nebyl špatný.

21.03.2023 3 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

(SPOILER) Docela povedený, čtivý příběh s méně obvyklým tématem hackerství, který by ovšem mohl být ještě o něco více rozpracovaný. Každopádně bych pár výhrad měla, ale celkově jsem s dílem byla spokojená. U autorčiných děl nejvíc oceňuji, že se nesnaží zapírat své kořeny a své příběhy zasazuje do českého prostředí nebo alespoň do souvislosti s ním.

SPOILER: Jessica, novopečená vysokoškolačka, je kontaktována hackerem. Místo, aby vše nahlásila, začne si s ním dopisovat, protože si myslí, že zná jeho totožnost. Po čase jí však dopisování přestane stačit, protože si uvědomí, že se do něho zamilovala a začne pátrat po hackerově skutečné totožnosti. Vyzkouší několik triků k jeho odhalení, ale žádný se nesetká s úspěchem. Navíc zjišťuje, že to určitě není spolužák, kterého původně tipovala. Když se na praxi dostane do sporu se spolužákem Jirkou, hledá útočiště u dalšího spolužáka Johna a brzy jí dochází, že on je její hacker.

Musím říct, že se mi Jess hodně líbila. Její břitký humor a to, že si nic nenechala líbit a současně se byla ochotná postavit i za méně průbojnou spolužačku mi bylo velice sympatické. John možná na první pohled mohl působit poněkud nevstřícně a nepříjemně, ale po čase se z něj vyklube opravdu fajn kluk s úžasným smyslem pro humor.

Prvek tajemství dodává příběhu zvláštní kouzlo a náboj. Děj sice chvílemi malinko pokulhává a nejsem si zrovna jistá reálností některých aspektů vysokoškolského vzdělávání v ČR, nicméně celkově bych knihu hodnotila jako příjemné a pohodové čtení, ačkoliv za mě nebude patřit k autorčiným nejlepším dílům. Přesto autorka znovu dokázala, že má potenciál a dokáže napsat zajímavý příběh.

14.03.2023 4 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Musím říct, že do třetí kapitoly to bylo naprosto o ničem. Zbytečné a zdlouhavé, a jak se později ukáže i zkreslené líčení pocitů, myšlenek, nadějí a snů hlavní hrdinky. Teprve u čtvrté kapitoly se to začalo pomalu měnit a od páté kapitoly už jsem poznávala typický autorčin styl, který jsem už v předchozích titulech velmi oceňovala. Pak už to bylo poutavé a docela řízné čtení, které jsem si užívala. Špičkování mezi Jasmine a Lukovem samozřejmě nemohlo dopadnout jinak. Oba dva jsem si od začátku oblíbila, takže jsem se těšila, jak se to mezi nimi vyvine. A nebyla jsem zklamaná, i když byl výsledek předvídatelný.
Dala bych tak 4,5 hvězdy za ten začátek, ale jinak se mi kniha moc líbila.

09.03.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Tak tohle je opravdu báječná kniha. Na první pohled upoutá originální obálkou, navíc je to milé a dojemné čtení plné lidskosti. Rozmanitost postav, které spojuje láska ke knihám na mě učinila skvělý dojem. Samotný Knihonoš, neboli Carl Kollhoff, svým příjemným vystupováním, vytříbeným vkusem na knihy a umem rozpoznat preference zákazníků i oddaností ke svému poslání, mi byl velice sympatický. A malá Šaša byla naprosto úžasná - na svůj věk neobyčejně chytrá, zvídavá, podnikavá a stále dětsky upřímná.
Jednoznačně mohu toto dílo doporučit všem knihomolům. Přestože začátek byl malinko kostrbatý a snad i trochu nudný, ale brzy se to zlepšilo a já se do knihy úplně ponořila. Zbytek příběhu už jsem si vychutnávala a skoro mi bylo líto, že se s Šašou, Knihonošem a se všemi ostatními zajímavými postavami z řad jeho zákazníků musím rozloučit. Je mi jasné, že se knize zase někdy vrátím.

04.03.2023 5 z 5

Fake Fake Kylie Scott

Příběh jako takový se mi docela líbil, i když pár podobných už jsem také četla, takže originální téma to určitě nebylo. Knihu bych hodnotila v podstatě jako průměrnou oddechovku. Rozhodně se mi od autorky víc líbila série Stage Dive. Dílo jako celek nebylo úplně špatné, ale některé scény mi připadaly nedotažené a myslím, že i vykreslení obou hrdinů mohlo být propracovanější. Norah mi byla docela sympatická, akorát někdy až příliš laskavá a dobrosrdečná, ke své škodě. Patrick byl trochu nevýrazný, jako hlavní hrdina určitě charakterově neodpovídá mým představám.

25.02.2023 3 z 5

Číst, snít a milovat Číst, snít a milovat Abbi Waxman

Začátek byl poněkud kostrbatější a skoro nezáživný, takže mi chvilku trvalo, než jsem se do knihy začetla. Podle názvu by to leckdo možná tipoval na běžnou "romanťárnu", ale není to tak docela výstižný popis. Ano, v díle je samozřejmě i romantická linka, nicméně hlavním tématem jsou mezilidské vztahy a hlavně ty rodinné, které jsou v tomto příběhu opravdu hodně spletité. Což mě dost potěšilo, protože moje vlastní rodina si s tou Reynoldsových moc nezadá. Prostě jsem se dobře bavila při všech Nininých setkání s nově objevenými příbuznými, jejichž povahy a bizarní chování vystihovaly širokou paletu lidských charakterů - psycholog by zajásal.
Celkově hodnotím dílo jako příjemné, oddechové čtení prodchnuté vtipnými scénami. Občas mě k úsměvu donutily také Nininy poznámky v diáři. Chápu její neochotu dát přednost jiné činnosti před četbou, protože někdy to mám úplně stejně. Navíc Nina jakožto introvert trpící úzkostmi má zpočátku problém si představit, že by do jejího života mohl zapadnout jakýkoliv partner. Nakonec ji však Tom dokáže přesvědčit, že někdy stojí za to vložit důvěru do rukou někoho, komu na vás záleží a chce s vámi sdílet i špatné chvíle.

25.02.2023 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Čtení tohoto nenáročného díla jsem si dost užívala. Vcelku zajímavý příběh Lily, která se hlásí ke svým českým kořenům, přestože od raného dětství žije v Londýně a novozélandského hráče rugby Alexandera jsem zhltla během dvou dnů. Styl psaní se mi celkem líbil, dokonce bych řekla, že se je rozhodně lepší než autorčina prvotina Knihomolka, kterou jsem četla loni. Co se týká hlavních hrdinů, Alexe jsem si zamilovala v podstatě hned, u Lily to bylo trochu komplikovanější, přestože mi byla od začátku sympatická, vadilo mi na ní její nízké sebevědomí, které jí ještě více srážel její přítel Ben. Já takové typy jako Ben bytostně nesnáším, takže nedokážu tak docela pochopit, že se ho už dávno nezbavila. Ale zase jako záporák posloužil výborně. ;-) Díky němu ještě více vynikl kladný charakter Alexe.
Navíc jsem Lily zazlívala, že nedokázala za jejich vztah bojovat, že nechala Alexe odejít, aniž by se pokusila jejich vztah udržet, přestože Alex se snažil. Přece každý vztah má nějaké problémy, ale když se chce, jde všechno nějak vyřešit, jen se musí snažit obě strany.
Jinak mě v knize vadily občasné v podstatě nicneříkající a naprosto přebytečné vhledy do minulosti. A ten konec byl... no prostě divný, takový nepropracovaný.

14.02.2023 5 z 5

Nevěsta Bílého lva Nevěsta Bílého lva Tina St. John

Nevím proč, ale tato kniha mě zas tak moc nenadchla. Přestože obvykle historické romance hltám, tentokrát jsem se nějak nemohla začíst. Přitom příběh není špatný, vlastně je i docela napínavý a hrdinové byli také celkem v pohodě. Takže romantika jak má být, přesto mi tam něco prostě nesedělo. Zhruba druhá polovina knihy se mi už četla o něco snadněji a docela jsem si ji i užívala.
Ale Isabele a Griffinovi jsem fandila od samého začátku a těšila se na jejich šťastný konec. Rozuzlení nebylo nijak zvlášť překvapivé, akorát mi připadalo zvláštní, že Sebastian zůstal dědicem titulu i majetku, přestože byl vlastně mladším synem. Ale to už je věc autorky, jak si to pro sebe zdůvodnila.

14.02.2023 3 z 5

Dokonalá hra Dokonalá hra Vi Keeland

(SPOILER) Obě autorky jsem si už stihla oblíbit ať už jako dvojici nebo samostatně. Proto jsem neváhala a začetla se do dalšího jejich společného díla. A opět mě nezklamaly. Je to příjemné a pohodové čtení, když chcete prostě jen relaxovat a zapomenout na starosti všedních dní. Autorky opět dokázaly, že umí napsat poutavý a zajímavý příběh. Do úplné dokonalosti tomu sice něco málo chybí, ale jinak jsem se u knihy báječně pobavila.
Příběh Presley a Leviho mě pohltil od samého začátku a s nadšením jsem sledovala jak se jejich vzájemná interakce rozvíjí. Když se na scéně objevil "napravený" Leviho bratr, který si konečně uvědomil, že nechce ztratit svou rodinu a snažil se Presley přesvědčit, aby mu dala ještě šanci, byla jsem napjatá, jakým směrem se příběh bude dál ubírat, přestože jsem samozřejmě tušila, jak to skončí. A měla jsem radost, že jsem se zase jednou dočkala toho správného happy endu.
Líbilo se mi, jak se k celé té zamotané rodinné situaci postavil Presleyin syn Alex. Epilog ve mně vzbudil naději, že i Leviho bratr se nakonec dokázal postavit čelem ke své zodpovědnosti a zachoval se jako správný chlap.

13.02.2023