Hotovson Hotovson komentáře u knih

Skály Skály Alois Jirásek

Hrozně smutná knížka o jedné národní tragédii a o několika osobních tragédiích jednotlivých postav. Ale taky o silné vůli, odříkání a někdy možná až zaslepenosti a neústupnosti, což já jakožto ateista zřejmě nemůžu pochopit. Když se na to podívam racionálně, tak z mojeho pohledu mi jednání Voborského přijde z části pochopitelné, ale na druhou stranu je to jako hlavou proti zdi. Těžko se vžívá do tehdejší situace a doba ještě zřejmě nenahrávala kompromisům, každý měl tu svojí pravdu, která je pro mě právě tak těžko pochopitelná - víra v jednoho Boha a přitom tak rozdílná, že je člověk ochoten pro tu svojí pravdu (nebo víru) vraždit jiného. Ač i zde byly postavy, naznačující, že vše je hlavně o člověku jedinci, jako třeba správce Chodek, ač příjmající pod jednou, tak tolerující lidi příjmající pod obojí, zřejmě z vděku ze záchrany života, ale o tom to taky je.

Moc hezky se mi to četlo, ač teda smutný téma, mam rád tehdejší češtinu a Aloise Jiráska mam doma ještě dost, takže se mam určitě na co těšit. Hezky a poutavě napsáno.

21.11.2022 5 z 5

Případ křičící ženy Případ křičící ženy Erle Stanley Gardner

Vynikající odpočinková jednohubka. Perry Mason nikdy nezklame a opět dovádí svoje protivníky v soudní síni pomalu k šílenství. Nesmí samozřejmě chybět Della Streetová a soukromý očko Paul Drake, aby bylo trio kompletní, bez nich by to nebylo ono.

23.06.2022 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Začal jsem číst hned po sbírce Dolanův cadillac a ten mi přišel lepší, resp. povídky v něm. Tady byly taky pěkný, bylo tu pár poct - Bradburymu v Domě v Javorové ulici a Chandlerovi v povídce Umneyho poslední případ a Doyleovi v povídce Doktorův poslední případ. Všechny se mi líbily. Pak bych ještě zmínil Crouch End, Desátníky a Pátou čtvrtinu.

Ten esej o baseballu nevim proč tu je, ale nevadí mi, navazující povídku jsem nepochopil a nelíbila se mi. Asi to ani nebyla povídka, když už jsme u toho...

17.06.2022 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Nebyla to taková katastrofa, jako když jsem čet (a nedočet) Zápisky starýho prasáka, ale na Poštovní úřad nebo Šunkovej nářez to nemá, ale moh bych říct, že většina těch povídek se mi líbila u některejch jsem se musel i smát. Takže celkově je to povedený, když se člověk smíří s tim, že čte o zoufalcích a ztroskotancích a je to samej chlast a sex.

09.05.2022 4 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Čteno podruhý, teď zhruba s odstupem čtyř let a musim se přiznat, že na první dobrou mi to moc nesedlo, viz starší komentář, ale teď se mi to líbilo, když už jsem věděl, do čeho jdu. Tudíž první půlka nás obeznámí se situací - co, jak a proč - a s hlavníma postavama. Neni to sice nejzáživnější, ale řek bych nezbytný. No a druhá a samotný vržení proti proudu času do neznáma. S rozptylem i několika desítek let, což dodává zápletce tu pravou šťávu. Do toho už pak zapadají jednotlivý dílky, například práce s lidoopy atp. Ve finále je konec ne až tak uťatej, jak by se mohlo na první pohled zdát (a jak se mi i zdálo), ale je prostě jenom otevřenej, což je si myslim dobře, lepší než udělat nějakej jednoznačnej závěr, takhle se lez jenom domýšlet co bylo dál.

Takže jsem zvýšil hodnocení, je to syrový, je to drsný a je to boží!

25.03.2022 5 z 5

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

Tak dlouho jsem se chystal vypůjčit si Platnéře z knihovny, až se nějakou náhodou stalo, že mi vydali všechny tři díly v jednom, takže jsem nezaváhal a hned to celý koupil. Podle zdejších komentářů a hodnocení to byla taková sázka na jistotu a já mam tyhle historický romány rád, takže jsem se nemoh splést. Bylo to v podstatě to, co jsem od toho čekal, i když kolikrát mi přišlo, že toho štěstí pro Lukáše a jeho blízké bylo až moc a i děj se dal celkem předvídat, ale to mi vůbec nevadilo. Občas si prostě člověk potřebuje přečíst knížku, kde se (téměř) všechno podaří a i konec je dobrej. Takže za mě spokojenost a pan Niedl mě opět nezklamal.

21.01.2022 5 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem, kterej u mě teda vítězí. Knížka je dobrá, ale dějová linka s manželkou je podle mě navíc a kazí tempo, poslední část a hon na žraloka naopak parádní, akční a napínavá. Konec je jinej než u filmu, ale nevadí to. Nebudu dělat spoilery.

Pozn.: Co mi ještě vadilo, že po celou dobu se o žralokovi mluví jako o rybě. Je to samý ryba sem, ryba tam, je to docela otravný. Chápu, že kdyby se psalo o parybě, bude to sice správně, ale z literárního hlediska stejná, možná větší tragédie. Možná šlo prostě napsat žralok a bylo by to nejlepší :) (vydání z roku 1992, nevim, jak to je u dalších)

24.08.2021 4 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

O operaci jsem nevěděl zhola nic, i když rád sleduju dokumenty o 2.sv. válce, ale odborník nejsem, nicméně je knížka psaná tak čtivě, že mě okamžitě pohltila. Je to podle mě dost akční, líbí se mi, jak v poslední části se děj odehrává v podstatě po minutách, a to jak na frontě, tak ve velíně (nebo jak to nazvat) a zároveň probíhá pátrací akce po německym agentovi. Ve finále je to všechno o správnym načasování a jde o minuty, ne-li o vteřiny, jak kdybych koukal na nějakej akční film. Jo, tuto mi hodně bavilo. A docela mi překvapilo, že ztráty byly minimální.

15.07.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak jsem si řikal, že jsem konečně trefil vraha...samozřejmě, že opět ne, i když mi to mohlo trknout, když se k tomu půl knížky směřuje, že to bude ve finále jinak a jako vždy mi finální rozuzlení překvapilo a na konci je to pěkně napínavý.

Kupodivu jsem čekal typickou šablonu, kde budou lidi umírat různejma způsobama jak na běžícim páse, než se dobereme konce, ale byl jsem překvapen, kolik postav v knize umře (záměrně nechci psát číslo), když nebudu počítat oběti vraha v knize zmíněný, tudíž neumřeli v přítomnosti, ale už kdysi (snad jsem to vyjádřil dobře :D)

Pokračování si určitě přečtu.

05.04.2020 5 z 5

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Paráda! Kdysi jsem viděl film, ale to už je opravdu hodně dávno, knížku jsem čet prvně. O to lepší byla pro mě atmosféra (jediný, co si z filmu pamatuju je svítící pes), kterou jsem si sám vykresil v hlavě no a na blata bych za tmy asi nevlez, pes nepes.

17.10.2018 5 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Až na dvě povídky se mi líbily všechny, ať už to byl titulní Dolanův cadillac (nějak mam rád příběhy o pomstě s dobrym koncem) nebo bizarní Prst a Zuby (to mi fakt bavilo). Skvělá byla i "Pekelně dobrá kapela", kde člověk čte, řiká si otoč to, nejezdi dál, ale ne, takže to dopadne jako vždy, ovšem v pekelně ospalym městečku.

14.06.2022 5 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Perfektní práce!!! Vztyčenej varovnej prst, co by se mohlo stát a ta pravděpodobnost je podle mě docela velká. Sice se z toho některejm lidem budou kroutit palce u nohou, ale je to tak. A ty, než si něco takovýho vůbec jenom připustí, tak už bude pozdě.

21.04.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Mě trošku překvapilo a docela i vyděsilo to nízký hodnocení tady až do modrejch čísel ze začátku, páč tuta série se mi fakt líbila, jak nápad, tak postavy a vůbec všecko. Tak jsem se do toho pustil téměř po dvou letech od čtení Smrtky a Nimba. Začátek byl trošku těžší, přecejenom jsem si nepamatoval úplně všechno, ale postupně jsem se do toho začet, šlo to pozvolna a přece rychle (těch 540 stran mi fakt nevadí, já si to užil, Shustermanovo styl je čtivej).

Možná byli jak Citra, tak Rowan odsunuti na trošku vedlejší kolej, ale tohle bylo třeba. Za mě v pořádku, že se dostali do popředí jak postavy Greysona, tak nově Loriany a byl nám přiblížen vývoj Nimba a všechno se odehrávalo tak nějak všude :) Nemohly chybět samozřejmě zrady a různý veletoče, ale to nechci vyzradit.

Za mě osobně byla nejlepší dějová linka Nimba, prostě mi fascinovalo, jak má všechno pod kontrolou, i to, co nevidí (:D), ostatní tak potom nějak prostě zapadlo tam, kam mělo.

Co se týče konce - Má to konec, opravdu pěkně vymyšlenej, byl jsem spokojen. Ideální svět nemůže existovat, pokud o všem budou rozhodovat lidi, z toho důvodu se mi líbila "záchraná brzda" smrtek.

A konec vrchního supersráče (to neni překlep) Goddarda. To byla třešnička :)

20.04.2021 5 z 5

Prstenec kolem Slunce Prstenec kolem Slunce Clifford D. Simak

Moc mi to bavilo a popravdě jsem se ke knížce dostal díky zmínce S. Kinga v jeho knížce Srdce v Atlantidě, jinak bych jí asi minul :-) Zajímavá myšlenka přeskakování do dalších světů a v podstatě restartování civilizace, když se něco nepovede (tady mi to trošku připomnělo Městečko Pines, kde taky docházelo k "restartům", ovšem úplně za jiných okolností).

Každopádně moc zajímavá knížka, celkem jednoduchá na čtení, ale vybízí i k zamyšlení a určitě se k autorovi a sci-fi ještě vrátim, rozšířil jsem si obzory.

10.01.2022 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

(SPOILER) No nic moc. Nebyl to nejhorší dům ze série, možná kdybych ho čet mezi prvníma, tak bych byl víc spokojen, ale příde mi to všechno podle jedný šablony. Neni to špatný čtení, to vůbec, ale za poslední dobu jsem pár hororů přečet, takže to se mnou nic nedělá, prostě sem se nebál. Navíc duchové tady mi přišlo za moc nestáli, málo děsivý, což je škoda. Určitě šlo trošku přidat. Do toho mi nebyla moc sympatická hlavní hrdinka (hlavně furt zdůrazňování toho, že nežere salát) a klasický klišé ignorování naprosto zjevnýho nebezpečí a varování okolí. Okolí byl teda jenom přítel, ze kterýho mi přišlo, že autorka zbytečně dělala hňupa, co si neumí dupnout. Muj pocit. Nevyužitej potenciál prostředí, hlavně sklepa a lesů okolo. Klasickej happyend sem čekal, ostatně byl u všech předchozích baráků.

05.12.2021 3 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Bylo to pěkný, líbilo se mi to, mam Kinga rád a zase to byl od začátku příběh, co mi zajímal, ale já prostě musim mít v knížce konec. Jedno jakej, dobrej, špatnej, to je fuk, ale nějak to zakončit, což se tady bohužel nestalo. Je to takový useklý v půlce a to mi vadí. I když si konců můžu domyslet kolik uznam za vhodný.

13.11.2021 3 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

(SPOILER) Film jsem viděl x-krát, a vůbec netušil, že je to podle knížky. Každopádně, jsou tu jistý odlišnosti, ta knížka je totiž naprostej masakr. Tam kde ve filmu Rambo svoje pronásledovatele jenom "polechtá" a nechá je na živu, defakto pro výstrahu, co by kdyby..., tak tady je nekompromisně kosí, až se kill count zastaví na dvoucifernym čísle. Jinak příčina celýho průseru je stejná - debilní šerif, nesmyslně si honící svoje triko a eskalující situaci, až prostě vytočí Ramba do vývrtky. Pak už to jde ráz na ráz a knižní konec je vynikající, lepší než film bych řek, tam už to je prostě Rambovo válka a na následky se nehledí.

01.11.2021 5 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

Docela netypická detektivka, už jen z toho důvodu, že tady se hlavní vyšetřovatel Max Heller nemá vůbec čeho chytit a jsou mu neustále házeny klacky pod nohy. To by možná nebylo nic novýho, knižní detektivové si poradí se všim možnym, ale tady je to přecejen trošku jiný. Ať už jde o atmosféru války a bombardování, kde lidi umírají denně po tisících, takže nikomu moc nesejde na pár lidech navíc, ovšem ne Maxovi, to by nebyl polda. Dál jeho nadřízenej, řezník a křupan, nemající o práci policie ani ahnung, ale zato fanatickej nácek, kterej má očividně nějaký postranní úmysly a vůbec celá mašinérie války a zfanatizovanejch magorů, co chtěj vyhrát jasně ztracenou válku.

Celý to ještě rozštípne obrovský bombardování, kdy ve městě nezůstane kámen na kameni a pak se případ zdá úplně ztracen, ale všemu nakonec pomůže, když se vlády ve městě chopí sověti, i když spolupráce s nima taky neni zrovna ideální a německý fanatiky moc nezajímá, že už je po válce...

Vynikající, určitě sáhnu po dalších pokračováních.

10.08.2021 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Film jsem samozřejmě viděl (ale kouknu určitě znova), takže jsem věděl, co se bude dít a taky to tak bylo, ale nic to nemění na tom, že jsem se od první stránky začet a po úvodu do děje a ukradení peněz, kdy jsme se přesunuli do motelu se to pěkně rozjelo. Akorát teda knižní Norman Bates mi přišel zápornější a odpornější než filmovej hned od začátku, přecejenom mi byl Anthony Perkins ze začátku docela sympatickej, než to všechno začlo. Přečteno na jeden zátah během večera, ani nemusí mít knížka tolik stran a může bavit, tady neni nic zbytečně a musim souhlasit s ostatníma komentářema, že se jde rovnou na věc a nechodí se zbytečne okolo horký kaše.

13.04.2021 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Když je hlavní hrdina (hrdinové) sympaťák, tak je to podle mě půlka úspěchu. To se tady povedlo. Matthew se vyrovnává s rodinou tragédií v Grónsku, což je docela paradoxní, když je to země s vysokym počtem sebevražd, leckdo by si to hodil (kdyby tu rostly stromy), stát se mu to co Mattovi. Po objevení mrtvoly v ledovci se zaplétá do vyšetřování, který zřejmě souvisí s případy z roku 1973. Potkává se s místní dívkou Tupaarnaq (která mi byla taky hned od začátku sympatická, možná kvůli její přímočarosti), propuštěnou po 12 letech z vězení za domnělou vraždu její rodiny. Čím víc jsou oba zapleteni do případu, tim víc přituhuje, protože v pozadí je samozřejmě politika a boj o moc...

Líbilo se mi prostředí Grónska, hodilo se to k těm mordům (i když byl srpen, tak byla zima) i politický pozadí (vztah Grónsko - Dánsko) a s tim související vztahy domorodců s přistěhovalcema. Navíc se mi líbí když jsou v příběhu dvě dějový linie (historie - současnost), který postupně splynou v jednu. Nebylo to zas až tak akční, možná až na pár momentů, ale to mi nevadilo.

Vzhůru do pokračování, vypadá to zajímavě a jsem zvědav, jak se budou dál vyvíjet osudy postav!

01.04.2021 5 z 5