Hotovson Hotovson komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Jako bomba! :D Z fyziky jsem na gymplu pravidelně osciloval mezi 4 a 5, takže jsem kolikrát netušil, o čem je řeč, ale to vůbec nevadilo. Mark Watney a jeho hlášky a glosování jeho pobytu na Marsu a popisování obyčejnejch i neobyčejnejch situací, co přinese každej další den (nebo zde spíš sol - aspoň něco novýho jsem se naučil) se postaraly o velkou porci zábavy. A taky že cukr a kyslík v uzavřenej baňce je docela výbušná směs :D Samozřejmě nesmělo chybět hrdinství a napínavý momenty, ale bez toho by to byla nuda a nebylo by to dost americký. Raketa osekaná na kost pobavila. A nejenom ta, bylo toho samozřejmě daleko víc. Jsem zvědav na film, tak snad to nezprasili.

17.12.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak mam po třech hodinách dočteno. Brrr...fakt "skvělý" čtení na páteční odpoledne. Ani se mi k tomu nechtělo nic psát, docela mě to rozhodilo. Ostatně všechno už je tu napsáno v dalších komentářích. Chudák holka, ale že to dopadne až takhle, to jsem teda nečekal, doufal jsem, že se to nějak vyřeší k lepšímu. Bohužel. Škoda, že do příběhu nejde zasáhnout, protože celou dobu se mi vařila krev a měl jsem sto chutí oba rodiče proplesknout a tu její sestru vlastně taky.

Jinak teda grafická úprava se moc povedla, ať už obálka, tak i obrázky uvnitř.

30.10.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Přečteno podruhý po čtyřech letech, takže jsem si v útržcích pamatoval, co se bude dít, přesto to nevadilo a byl jsem stejně napnutej jako při prvnim čtení, protože je to prostě dobrý. Přečet jsem si jí znova proto, že jsem si koupil další dva díly, takže abych byl v obraze. Nejsem si jist, jestli budu číst i díly, co nenapsal Larsson, nejspíš ne, ale to teď neni podstatný.

Skvělá hlavní dvojka, kde jejich chyby a nedostatky nevadí a člověk je má možná i právě proto rád, nejsou to žádný suchaři a ani žádný superhrdinové, prostě normální lidi (i když Lisbeth asi teda ne, no...:))

Moc se mi líbilo, že tu nejde o žádný pátrání po šílenym vrahovi, dokud na něj vlastně omylem nenarazí, je to tu tak nějak mimochodem, žádný nalézání hrobů, potoky krve...prostě se stalo a nic se nedá dělat. Někomu by možná vadil rozsah, ale to mi tady vyhovovalo. Ze začátku je klid a na konci taky, sto stran do konce je vrah odhalen, tempo je pěkně pozvolný, žádná rychlovka, aby se to všechno sfouklo na 200 stranách.

Možná to bude jeden z hlavních kladů, prostě se tu moc netlačí na pilu, takže i když je to napínavý, zároveň to nemá žádný vražedný tempo. Vyvážený to je, abych tak řek, prostě se to povedlo a na další díl se těšim :)

01.03.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Je to hrozně těžký, číst o tom, co tady ty zrůdy všechno lidem napáchaly za zlo. Když skončila válka a lidi doufali, že to zlý je za nima a ono to bylo ještě horší a možná i proto, že zlo páchali lidi z vlastního národa. Fuj! Rád bych doufal v to, že už se takovýho zvěrstva nikdy nedožijem, ale je třeba si historii neustále připomínat, aby se neopakovala.

Úryvek:
Zadíval se na Vojtovo sako.
"Co ta stužka?" nechápal.
"Vždyť říkám, strejdo, že to prasklo, komunisti jsou v prdeli! Padnul režim!" radoval se Vojta a objímal Karla.
Karel ho uchopil za ramena a zadíval se mu do očí.
"Ty seš vůl...", pravil klidně.
...
"Jak to, vůl? Proč vůl?"...
...
"Vojto, a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne...Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."

A potom ještě závěrečnej a velice pravdivej citát Karla Čapka o lidech a jejich vlastnostech.

22.06.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Marťan se mi líbil moc, dalšího v knihovně jsem měl od autora Spasitele, očekávání byla velká, ale nakonec se naplnila, a jsem za to moc rád. Spasitel se od Marťana dost liší, i když i tady se na mě valila fyzika ze všech stran, ale čemu jsem prostě nerozumněl hned, nesnažil jsem se to pochopit (nebo aspoň ne nějak do hloubky) v rámci odsejpání děje, což si myslim nebylo na škodu.

Těžko o tom něco napsat bez spoilerů, ale asi tak ve třetině knížky jsem byl dost překvapen/ zaskočen a čekal jsem, ja se s nastalou situací (v kosmu) autor popasuje a jak se bude vyvíjet dál (TEĎ SPOILER!!! - jde o to setkání --- KONEC SPOILERU).

Čuměl jsem jak puk, jak do sebe všechno zapadalo, jak se Grace postupně rozvpomínal, co že se to vlastně stalo a kde a jak se ocitnul. Následný řešení problému až do konce knížky je prostě boží a konec nakonec překvapil úplně ze všeho nejvíc a naprosto nečekaně...

Zřejmě si dokoupim i další tvorbu Andyho Weira, protože Spasitele můžu jenom doporučit! Moc jsem se bavil a celou knížku si užil :)

17.02.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Špatný, špatný, velký špatný. Tohle prostě nechceš. Teda napsaný je to skvěle a o to je to vlastně ještě horší. Naštěstí mi do čtení lezla práce, takže jsem to měl dávkovaný po kouskách, i když na jeden zátah by knížka přečíst šla, ale...

...život sice neni peříčko a růžovej obláček, ale taky by to nemuselo bejt totální peklo a mizérie, což se tady děje a to hutně. Ono to neni moc hezký už od začátku, ale jak se postupem času odkrývá rodinné tajemství, až do úplnýho konce (i když čtenář už může něco tušit od začátku), ani mi nenapadá nějaký správný slovo. Beznaděj? Když už i ty lidi o který by se člověk měl v těžkejch chvílích v životě opřít selhávají, někteří dost brutálně...fakt nevim, ale když pominu hlavního strůjce všeho zla, tak nasranej jsem byl v tej knížce snad na všechny postavy, protože jak se řiká, že když se zlo tiše toleruje, tak je to, jako by ho člověk sám páchal.

Silný čtení.

23.05.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Čet jsem to kdysi ještě na gymplu...jo dobrý...

Potom pár let nazpátek...lehký mrazení v zádech

Asi si to budu muset přečíst zase, ale hlavně by si to mělo přečíst víc lidí a zamyslet se nad sebou. Konkrétně když dnes hejbe světem kauza MJ a oni ho přestávaj hrát, epizodu Simpsonů s nim vymazali a to se jako všichni budou teď tvářit, že nikdy neexistoval??? Já si ho pamatuju, dokonce o něm píšu a mluvim. Kdy mně vymažou pamět? Nebo mě celýho???

Nikdy neexistoval...těžký mrazení...

16.03.2019

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Klasika. K mojí smůle už jsem jí čet a bohužel si pamatoval konec. Dokonce i film jsem viděl, snad dvě verze. Teď jsem to zkusil jako audioknihu. Musim říct, že vůbec nevadí, že jsem vraha znal, tohle je prostě tak dobrý, že děj plynul sám od sebe a já byl v napětí až do konce, kdy přišlo Poirotovo famózní odhalení, tady ještě vyšperkovaný, ale nebudu psát jak, protože o tom to celý je.

Spolu s Černouškama je tuto naprosto legendární, možná proto, že to neni obyčejná detektivka, ale celkem to boří mantinely. Nebo spíš nejede ve vyjetejch kolejích, tehdejších zvyklostí, co se detektivky týče.

25.11.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tohle je naprostá paráda! Už jsem čet Ostrov Entry a Umrlčí cestu, teď tady máme Vnější Hebridy a já tu drsnou atmosféru ostrovů miluju. Fakt super.

Opět tu máme vraždu a zase neni její vyřešení úplně v popředí, což tady vůbec nevadí. Prioritní jsou tu osudy obyvatel ostrova, kde je hlavní postavou Fin (který se paradoxně na ostrov vrací po téměř 20 letech) vybrán systémem, aby se podílel na vyšetřování.

Moc se mi tu líbilo propletení osudů postav, i když kolikrát to bylo hodně smutný. Co se týče závěru, tak tam nemůžu nic vytknout, atmosféra na skále jako řemen. Čimž se oslím můstkem dostáváme k lovu guga, o čemž jsem neměl vůbec ponětí a stejně jako v Umrlčí cestě o včelách, jsem se i tady zase dozvěděl něco novýho.

17.09.2021 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

(SPOILER) Ještě o stupeň lepší, než Skála. Fin se usazuje na ostrově a rekonstruuje domek rodičů. Zdá se, že se pokouší lepit dohromady vztah s Marsaili, do toho řeší problémy svýho syna Fionnlagha, jehož nemůže tak trochu vystát Donald, otec Donny, se kterou má Fin jr. děcko a aby toho nebylo málo, tak Marsailin otec není tím, kým se zdál bejt celej život.

Do toho všeho samozřejmě jedna mrtvola, tentokrát trošku postaršího data a záhada je na světě. Takže do toho propletence vztahů se vyšetřuje vražda a protože všechno souvisí se všim, postupně se dozvídáme dávné tajemství starýho Tormoda.

Moc mi baví střídání kapitol z pohledu Fina a Tormoda, kde se postupně ve vzpomínkách odhaluje pravda.

To všechno samozřejmě zabaleno v úžasnej ostrovní atmosféře.

17.09.2021 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) Bylo to fajn, děj pěkně plynul i díky krátkejm kapitolám a musim říct, že místy jsem se i torchu bál, ale zase ne tolik, něco tomu ve finále chybělo. Ale možná to bylo dobře, než aby se odehrál nějakej brutální masakr s potokama krve a šílenym zabijákem v lesní chatě, to by byla tuctovka a nuda. Takhle to víc zapadlo do domácího prostředí a konečný vysvětlení mi docela uspokojilo, i když vlastně jsme se příčinu nedozvěděli tak úplně docela.

Co se týče postav, tak já nevim...teda vim, je to nový, ale já mam asi nějaký staromilecký hodnoty, takže nějaký instagramy a tuto mi moc nebere a nevim, co na tom kdo vidí, ale zase chápu, že bez mobilů by tam nějaký pasáže nemohly bejt, přesto mi nebyl (téměř) nikdo sympatickej, což se mi u novejch knížek stává docela často. Každopádně by bylo zajímavý zasadit děj tak 50 let zpátky (nebo i víc) bez technickejch vymožeností.

...

Vy byste někdo jel s partou kamarádů na horskou chatu autem??? Nebo jsem tu ten divnej já? :)

01.03.2022 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Opět skvělý a já nemam co vytknout! Samozřejmě mě potěšilo, že se celej děj odehrává v mojí rodnej Plzni a okolí, to byl takovej bonus, ale i kdyby to bylo kdekoliv jinde, tak je to paráda. Akorát to teda neni historická detektivka (jenom), tuto je historickej krimi thriller se všim, co k tomu patří a co nám třeba servírujou spisovatelé severskejch krimi, tady ovšem s bonusem historie a osobností té doby. Kniha je napěchovaná spoustou akčních scén ze kterejch mrazí, nejen proto, že opravdu mrzne a všude je sníh, ale naší trojici jde opět o život, záhadama a tajemnem, k čemuž přispívá i dost značná část děje odehrávající se v podzemí. Navíc oběti vražd jsou mučeny docela brutálnim způsobem. Do toho všeho se míchají intriky císařského dvora, kterej je dočasně v době moru přesunut do Plzně.

Od všeho je tam trochu a je to dobře vyvážený, docela často jsem se i zasmál, když někdo z trojky zahláškoval. Pobavila mi zmínka o plzeňskejch patocích a že by si na vaření piva měli pozvat nějakýho němce (což se roku 1842 skutečně stalo) a potom hafan Zoubek, opravdu příznačný jméno :)

12.02.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

212. Tolik stran jsem musel čekat, než se něco stane. Něco důležitýho. Jinde už příběh pomalu vrcholí, ale tady klídek a pohodička, nic se neděje. Už jsem měl strach, že to takhle bude plynout celou dobu, naštěstí se to po vraždě novináře konečně rozjelo.

Sledujeme paralelně trojí vyšetřování, jednak policie, která jde po Lisbeth, jelikož důkazy ukazujou na ní, druhak redakce Milénia nebo spíš Mikaela Blomkvista, kterej skálopevně věří v Lisbethtinu nevinu a potom samotnou Lisbeth pátrající ve vlastní minulosti, o které se konečně taky něco dozvíme, i když to příde až v samotnym závěru, ale o to větší je to masakr.

Do příběhu více či méně zasahujou mně sympatický postavy jako Lisbethini kamarádi Miriam Wu a boxer Paolo Roberto. Dostal mi jejich nerovnej souboj s jedním z hlavních záporáků, blonďatym obrem - superzáporákem a nezničitelnym tankem. Do toho všeho probíhá pátrání po tajemnym Zalovi, o kterym nikdo neví, co je vlastně zač nebo mlží a nechce nic prozradit.

Povedený pokračování, 600 stran uteče rychle, možná je trošku horší se prokousat tim začátkem, než se něco stane, pak už se to na sebe nabaluje jako sněhová koule a nemůžete přestat číst, dokud se nedozvíte, co se to vlastně stalo a kdo za všechno může.

05.03.2021 5 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Film je muj bezkonkurenčně nejoblíbenější ze zfilmovanejch Mayovek, ostatní jsem zdaleka neviděl tolikrát, ovšem o knížky jsem nikdy ani nezavadil (což přisuzuju tomu, že jsem mládí proseděl u bedny a nebo se honil venku za merunou), ale proč s tim nezačít teď?

Čekal jsem tak nějak to co bylo ve filmu, ale úplně mi vyrazilo dech, že tady toho bylo asi 5x tolik. Včetně asi dvacítky hlavních postav, jestli se to dá takhle říct, protože každá tu měla svuj prostor, včetně záporáka. Začátek na lodi byl super, potom putování všude možně po kraji a tim pádem nabalování dlaších a dalších postav a závěr na jezeře. Všechno paráda. Jelikož je knížka pro mládež, tak je tu celkem striktně odděleno dobro od zla a kulky dobráků nikdy neminou cíl, narozdíl od kulí záporáků, který maj zřejmě všichni hlavně pušek do U, ale s tim jsem tak nějak počítal a nevadilo mi to.

17.01.2023 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Měl jsem takovou menší krizi - vůbec jsem netušil, co číst dál, přitom (nebo snad právě proto) tu mam knížek na výběr nepočítaně. Řek jsem si, že teda sáhnu po Agatě, koneckonců je to klasika, nic se tim nedá zkazit a bude to rychlý čtení. Naštěstí jsem se v úsudku nesplet, dostal jsem přesně to, co jsem čekal.

Tentokrát vrah provokuje samotnýho Poirota a píše mu dopisy, kdy a kde bude zabíjet a to ještě v abecednim pořadí. Tajemný ABC neni od začátku vůbec tajemný, víme o koho jde a proto jsem ho vyloučil jako pachatele hned na začátku, takhle jednoduchý to přece nebude...no nebylo, ostatně jako vždy a opět jsem netušil, ale to už je mi tak nějak fuk, protože jsem se výborně bavil. Vrah byl hodně důmyslnej, vůbec mě to nenapadlo, i když jeho motivy byly opět mrzký, jak už to tak v knížkách AC bejvá. Ale výborný počtení to bylo :)

09.11.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) POZOR!!! Tento text obsahuje vyzrazení děje díla!!!

Alternativní dystopická historie po roce 1989, kdy komančí zůstali u vesla, aniž by převlíkli kabáty a docela přitvrdili. Příběh matky a dcery. Otce zřejmě odkráglovali hned v 89, ale nic víc se o něm nedozvíme, syn emigroval se svým skutečným otcem a nic víc se o něm taky nedozvíme . Dcera - ze začátku v ústavu to vypadalo, že by se i mohla nad věcma víc zamejšlet díky kamarádce Janě. No, nezamyslela a nastoupila dráhu kovaný soudružky po dostatečnym průplachu hlavy v mládí. Matka - 15 let v báni, potom odsunuta kamsi na ves na kraji světa. Všude samej bonzák a samá svině. Všude!!! Po shledání po x letech nepochopení ze strany dcery, tragickej konec matky. Dcera se možná probouzí z Jiříkova vidění, pátrá po kámošce Janě, ale tu mezitim odklidili do krimu. Konec. Víc nic.

Vlastně bych to viděl spíš na 3*, ale čte se to dobře, i když předchozí knížky AM byly pro mě určitě lepší. Myšlenka sice zajímavá, ale ty postavy jsou takový plochý. Buď je odstraní dřív, než se o nich něco dovíme, nebo když už jsou tam celou dobu, tak bych řek, že by o nich šlo napsat víc. Možná to bylo moc krátký, kdo ví...

13.05.2021 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

(SPOILER) No...druhej Bachman po sobě, takřka ve třech dnech, ale proč ne. Čekal sem že to zase dopadne Bachmanovsky, takže jsem to vzal radši takhle rychle po sobě a nějak to tak splnilo moje očekávání.

100 kluků na Pochodu, zbyde jeden, nevíme kdy, víme kde, ale zase nevíme proč? Kvůli výhře? Zřejmě. Nepochopil jsem, proč jim musí bejt do 18 let, stejně tak, v jakym rozpoložení je společnost, když jdou na téměř jistou smrt (vyplynulo mi z toho nějaký postapo). Vážnost situace jsem si uvědomil naplno už když jich bylo 99 a z každou mílí to bylo horší a horší. Nečekal jsem nějakou naději, možná sem tam záblesk, ale tohle byla totální beznaděj, která se zvětšovala čim dál tim víc pochod pokračoval, z téměř každýho rozhovoru, z chování chodců/kluků. No....

...nečtěte to, jestli máte depku :D Jinak to můžu doporučit :)

04.02.2022 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Kdysi dávno jsem viděl film, ale jediný, co si z něj pamatuju, je právě ta Koule a že se potom děly docela divný věci. V tej době jsem samozřejmě vůbec neměl tušení, že je to podle nějaký knížky. Až nedávno když jsem projížděl tady Databázi jsem na knížku náhodou narazil a tak mi to zaujalo, že jsem si jí prostě musel přečíst.

Bavilo mi na tom tajemno okolo kosmický lodi a potom Koule. Luštit šifry jsem naštěstí nemusel, protože bych v tom dost plaval, ale bylo super to postupný odhalování, co je to vlastně zač. Dále bych rád vyzdvihnul tísnivou atmosféru podmořský stanice, která se ještě víc zhutnila na konci, když nikdo nevěděl, na čem vlastně je a nikdo nevěřil nikomu. Ve finále pěknej napínák, moc se mi to líbilo.

Určitě si ještě něco od Crichtona přečtu, řek bych, že by mohly bejt lepší, než ty filmy :)

06.12.2021 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Za mě zatim nejlepší díl. Od ostatních se liší tim, že tu neni tolik popisů vražd, čtvrcení, trýznění atd., ale zase je tu "superzabiják", se kterym sme se dosud nesetkali. Taky ho známe skoro od začátku, tudíž se nepátrá po tom, kdo vraždil, ale kolik toho dotyčný napáchal a že toho bylo na jednoho člověka až moc. Zdálo se, že detektiv Hunter konečně našel sobě rovného. Dost mi přitom mrazilo, ale opět se kniha nedala odložit a já čet při každej volnej chvilce. Jelikož jsem doposud hodnotil všechny předchozí díly 5*, tady kdyby to šlo bych dal klidně 6*.

Jsem zvědav, kam až to jde stupňovat, teď mi čeká sedmička a já už dopředu vim, že jí určitě zase nebudu moct odložit :)

04.12.2019

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Brrr! Z toho mi bude běhat mráz po zádech ještě hodně dlouho.

Měl jsem velký problémy to dočíst, ale ne snad proto, že by to bylo napsaný špatně, ale právě naopak - až moc dobře.

Pomalu jsem se bál obrátit každou stránku a zjistit, jaká hrůza přijde na další...

07.02.2019 5 z 5