Honzeecheck Honzeecheck komentáře u knih

Stalinovy krávy Stalinovy krávy Sofi Oksanen

Podle mě hodně důležitá kniha pro vyrovnání se s komunistickou minulostí. Přirovnání k Tučkový samozřejmě chápu, narozdíl od ní neni Oksanen tak jednostraná a tepe do všeho co se namane. A tak je to správný, on ten největší problém není jen v těch "ismech", ale především v lidech samotných. A tak nenechá nit suchou ani na "svobodných demokratech", který náma (protože ať se vám to líbí nebo ne, jsme pro většinu světa taky vychodáci) pohrdaj, litujou nás a zneužívaj. Přerod celý společnosti nejlíp vystihuje věta z konce knihy: "Banány prišly, ale štěstí s nimi neprišlo."
Ze třech popisovanejch generací jedný rodiny je sympatická jen ta nejstarší. Katariina je namyšlená čubka, co si myslí, že její hovno nesmrdí a poyvšuje se nejen nad národ, kterej jí dal novej domov ale i nad bejvalý krajany. Anna pak do sebe zahleděná narcistická kravka, pro kterou jsou ostatní lidi jen publikum jejího života a tak s nima taky zachází. Pokřivený charaktery, o kterejch číst neni žádná extra zábava, ale z kterejch občas vypadnou nepříjemný pravdy, který by "klaďasové" říct nemohli.

29.07.2014 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Nejslabší King jakýho jsem kdy četl. Začátek fajn, ale jakmile začnou aury jde to celý do háje. King umí napsat skvělý postavy a vymyslet výbornou zápletku, problém nastává když to má celý ukočírovat a dát tomu smysluplný zakončení. Na to jsem si už zvykl a počtal jsem s tím i ted, problém je, že tady nemá ani dobrou zápletku. Nespavost fajn, barvičky a skřítkové opravdu ne. Prostě a jednoduše extrémně protažená povídka - ve výsledku nuda, i když se to čte dobře.

22.07.2014 2 z 5

Divoké palmy Divoké palmy William Faulkner

To jsem si zas dal... po knize jsem šáhnul protože se tak jmenuje moje oblíbená kapela. Četl jsem to hned po Palahniukově Klubu rváčů a docela šok, protože tohle je nejmíň čtivá kniha jakou jsem četl od Jiráskovy Filosofský historie. Věty přes půl stránky, vnořený závorky (tohle jsem viděl poprvý (opravdu)), minimum přímý řeči... na toe jsem si nezvykl do konce. Oba samotný příběhy v nichž se téměř nic neděje už tomu pak samozřejmě moc nepomůžou. Romantická tragédie hlavního páru, kterej dělá všecko pro to aby nebyli šťastný pro mě byla zcela nepochopitelná. Ona byla celkem svině a on uplně blbej. Odvést matku dvou dětí od rodiny a ukrást peněženku mu nevadí, ale když chcípaj hlady, tak si nevezme plechovku fazolí, i když mu zaměstnavatel dluží za vejplatu? Debil... Druhej příběh, kde poctivej hrdina bojuje s povodněma je paradoxně ještě nudnější. Vůbec jsem nepochopil motivaci jeho skutků.
Kniha je zoufale zastaralá a dnešnímu člověku nemá co říct. Dát tohle jako povinnou školní četbu může jenom naprosto vylízanej kretén, kterej chce v dětech vyvolat nenávist ke čtení!

14.07.2014 1 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Přečetl jsem ve frontě na kase. Nevím co k tomu říct, takovej Kill Bill pro děti s krktem místo Umy

25.06.2014 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Seru na první pravidlo, o Klubu rváčů budu mluvit a to asi do konce života. Palahniuk vytáhl na všechno všechnu tu frustraci, zklamání, nenaplněný touhy co si každej uvnitř nosíme a stydíme si jí přiznat sami před sebou. Fascinuje mně, že kniha má takovej úspěch, znamená to, že fakt, že to takhle nejde dál, si uvědomujem všichni. Zapálit Louvre a vytřít si prdel Mona Lisou asi nebude správný řešení, ale jaký ano? Zásadní kniha západní civilizace konce 20. století!

16.06.2014 5 z 5

Pár vražd navíc Pár vražd navíc Garth Ennis

Takový B-sidey a raritky ze světa Tommyho Monaghana, který si ale můžou vychutnat i lidi, původní sérií nepolíbený. Což se třeba, při vší úctě, u Preachera tak úplně nepovedlo. Nejlepší je paradoxně příběh z divokýho západu, kterej je hodně Preacherovskej. Celkově spokojenost, závěrečná povídka je možná moc přetažená... Jinak velkej fuckoff BBartu za totálně podělaný hřbety týhle série!

12.06.2014 4 z 5

Převtělení Timothyho Archera Převtělení Timothyho Archera Philip K. Dick

Konečně jsem Dickovu zavěrečnou trilogii dokončil a musim říct, že to nebylo snadný čtení. Psal to v době, kdy už mu z drog definitivně hráblo, věřil, že k němu promluvil bůh a pokusil se s tim nějak popasovat. Na jednu stranu si přitom uvědomoval, že už je to šílenství, snažil se k tomu proto postavit racionálně a logicky vše zdůvodnit a vysvětlit. Jenže šílenství nevysvětlíš, ač se snažíš sebevíc. Hodně náročný čtení plný odkazů na bibli, její různý výklady a latinský filosofy v kombinaci s mimozemštanama, laserovýma paprskama, který ovládaj lidi, halucinogeníma houbičkama a bůhví čím ještě. Ujetost, která až v tomhle závěrečnym, oproti předchozím značně umírněnějším a civilnějším díle začala jakž takž dávat smysl...

12.06.2014 4 z 5

Zabíjení Zabíjení Štěpán Kopřiva

Ještě že jsem četl Asfalt dřív než tohle... hodně průměrná kniha, která kromě pár vtipnejch hlášek nemá co nabídnout. Vlastně jo, za tu metodu zabití tý spisovatelky si to tu hvězdu navíc zaslouží :-)

30.05.2014 3 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Slušnej thriller z prostředí CIA. Čte se to dobře, jen je to tak krátký, že si člověk ani nevytvoří k hrdinům vztah. Pasáže "zlounů" jsou navíc dost béčkový... Tipuju že za ěmsíc už nebudu vědět o čem to bylo.

12.05.2014 3 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Tak takhle přesně vypadá literatura, kterou nemam rád. První polovinu knihy jsem trpěl jako zvíře a každá stránka byl boj. Nesedí mi jazyk, nesedí mi ten humor a vlastně vůbec nic. Na SF jsem vyrostl, 100 roků samoty je podle mě nej kniha všech dob, ale fantastickej (nebo jestli chcete surrealistickej či absurdní) svět jak je prezentovanej tady je pro mě nepřekousnutelnej. Až v druhý půli kdy se idylka začne bortit jsem přestal usínat na konci každýho řádku, ale to už mym názorem moc netrhlo. Pardoxně filmový zpracování od Gondryho mě pořád poměrně láká.

05.05.2014 2 z 5

Jak si nahrabat jako pornohvězda Jak si nahrabat jako pornohvězda Neil Strauss

Hodně zlá sranda, až by člověku bylo těch lidí líto... jako předkrm k životopisu Jenny Jameson slušný, teď už zbejvá jen čekat

05.05.2014 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ani já jsem se neubránil reklamní masáži... asi zbytečný něco dodávat,všecko bylo stokrát řečeno. I když má kniha mraky chyb (nesmyslná základní podstata příběhu, jehož rozuzlení není pak moc překvapivý, strašlivě roztahanej konec) chytne a nepustí. Můžem tu teda debatovat o komerci, kopírování a předvídatelnosti dalších pár let ale stejně to nic nezmění na tom, že je to sakra dobře napsaný.

29.04.2014 5 z 5

Tak jsem během mýho zkoumání nejpopulárnějších současnejch spisovatelů paradoxně narazil u toho, komu jsem věřil nejvíc. Podle všeho tohle měla bejt pro mě ideální kniha, ale způsob jakým je to psaný je strašně těžkej a nečtivej. Hromada popisů, filsoofování a podobenství jsou duležitější než samotnej příběh. Nejsem ten, kdo dokáže ocenit odkazy na Hieronima Bosche, bibli a klasický filosofy. Jsem zvědavej na film, protože příběh má pořádnou atmsoféru, je ale utopenej v hromadě slov.

16.04.2014 3 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Ha! Po počáteční nedůvěře k světovejm bestsellerům jsem ku svýmu překvapení zjistil že mě to baví a to tak že moc. V podstatě povídková knihá, jejíž hlavní téma mi přišlo dost banální, nabízí dostatek zásadních událostí a přitom lacině netlačí na pilu, viz přeskočení válečnejch událostí nebo smutný happy endy jednotlivejch příběhů. Nejvíc mě dostala část o dvou bratrech na služební cestě, tohle podle mě vyjadřuje naší civilizaci úplně přesně. Každej má plnou hubu keců a ušlechtilejch myšlenek, ve výsledku z toho ale vyplývá jen jedno velký naleštěný hovno. Časem šáhnu i po jeho dalších knihách, upřímně ale pochybuju, že mě dokážou ještě takhle sebrat. Nakonec to s tim našim světem nebude tak špatný pokud knižní mainstream vypadá takhle!

04.04.2014 5 z 5

Tma 2.0 Tma 2.0 Ondřej Neff

Na mě až zbytečně přehnaný... první verze knihy měla konec uplně nesmyslnej, tahle druhá je zase přehnaně negativní. Nevěřim prostě, že to co dělá naší civilizaci je elektrický proud. Začátek knihy je ale prostě bomba a Jindra Hřivnáč je fakt bourák. Tady by se měl Kotleta přiučit jak správně používat sprostý slova a nebejt u toho trapnej.

10.03.2014 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mě jen mrzí, že spousta lidí neví, že Orwell jen rozvedl a přepracoval knihu My od Zamjatina (na kterou psal recenzi 3 roky před vydáním 1984), která byla napsaná skoro 30 let předtím. Nezpochybňuju kvality knihy ale štve mě když se o Orwellovi mluví jako o vizionářskym géniovi a 1984 je často hodnocená jako nejlepší kniha všech dob.

04.03.2014 4 z 5

Batman: Ticho (limitovaná edice) Batman: Ticho (limitovaná edice) Jeph Loeb

Všeho moc škodí... kresba je nádherná, ale ten příběh je strašlivě překomplikovanej. Tak moc chce udeřit závěrečnou pointou, tak moc předhazuje falešnejch stop, až jsem měl pocit, že si ze mě někdo dělá prdel.

03.03.2014 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Mam slabost pro podobný absolutní braky, ale když dva dělají totéž.... však to znáte. Upocená, nedomrlá, nevtipná kopírka už dávno vymačkanýho Kulhánka, která zaujme snad jen mimořádně špatnejma ertockejma scénama a debilníma přerovnáníma. Jestli je něco horšího než použít slovo štěrbinka tak je to přirovnání "roztála jak hrudka másla na hlavě beduína cestujícího po saharské poušti". Celý to připomíná šuplíkovou tvorbu pubertálního onana. Sorry ale punk je jinde. Jinak první digitální kniha, kterou jsem kdy přečetl.

03.03.2014 2 z 5

Transmetropolitan #4 - Nová lůza Transmetropolitan #4 - Nová lůza Warren Ellis

Po delší pauze jsem se k Transmetropolitanu vrátil, což je trochu chyba, protože to přímo navazuje na předchozí díl. Ale neva, ono se to rychle vrátilo a aspoň má člověk trochu odstup. Nevyhnu se srovnání s Preacherem, kterýho jsem nedávno dal v kuse. Preacher je především královská zábava, Transmetropolitan je o hodně temnější, depresivnější a surovější. Nemilosrdná kritika naší civilizace, která víc než s nadsázkou a humorem pracuje s totální nasraností. Což je fajn a já to chápu, protože řvát lidem do obličeje je asi jedinej způsob jak si vás někdo všimne. I když jen na chvilku. Nejhorší je, že člověk sice nenávidí a pohrdá tou tupou lidskou lůzou, která se stará jen o sebe, a přitom je sám lautr to samý. Zaplatil jsem 4 kila za komix na jednu hodinu a pak se u toho dojímam, když děti musej prodávat svý hračky aby měly na jídlo. Ale fajn, Ellis tne do živýho a to se počítá! Člověk má chuť to doporučit ke čtení všem, jenže je mi jasný, že přes vulgární a ujetou formu by se k vlastnímu zdělení propracoval jen málokdo. Protože tam kde Jesse a spol. chrlej geniální hlášky je Spider jenom lopaťácky sprostej a oplzlej á la "vyhul mi prdy".
A mmch. loňský preziděntský volby v ČR celej zážitek povýšili o úroveň vejš. Volba mezi zlym vožralym debilem a vyprázdněnym mediálnim konstruktem neni bohužel ani trochu SF

12.02.2014 5 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Zajímavá kniha o "znásilnění Nankingu". Mam dva zásadní problémy: Vzhledem k tomu, jak málo se o tomhle ví, mi chybí lepší úvod do historických souvislostí. Na druhou stranu člověka to aspoň dokope k tomu něco si opatřit. Druhej problém je struktura knihy, chybějící dramatický oblouk a jakákoli gradace. Kniha začíná samotným masakrem, močení dětem do pusy, mistrovstvím v usekávání hlav. apod. aby následně stále víc a víc zvolňovala a končí politickýma kecama a řešením všedních problémů.
Jinak pochvalu si zaslouží doslov. Hořká tečka o tom, že v rámci boje proti komunismu američani rehabilitovali spoustu válečnejch zločinců a vše zametli pod koberec. Třeba se to jednou bude číst povinně jako dnes Ostrov Gulag. (narozdíl od něj je tohle ale dobře napsaný).

A ještě něco - napsat na přebal scénu z poslední stránky knihy? Vážně si někdo myslí, že je tohle dobrej nápad? Vážně?

05.02.2014 3 z 5