Hema Hema komentáře u knih

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

Výborné! Tohle je rozhodně literární objev roku. Skvěle vystavěný děj, postavy jednají logicky, přestože se pohybují v podivně magickém světě. Kniha je napsaná krásným lehkým jazykem, přesto mě v některých pasážích mrazilo z toho, jak nelehký život někteří mají, jindy jsem se smála výtečně popsaným absurditám života. Doporučuji všem.

08.06.2023 5 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Nebavil mě děj. Čekala jsem něco hlubokého a propracovaného. Chytře podaný příběh. Ale toho jsem se nedočkala, byl na mě příliš neukončený, postavy měly neukončené linky, všechno se rozplynulo v jedno velké nic. Myslím si, že je okolo této knihy zbytečně nafouknutá bublina způsobená dobrým PR autorky, nicméně ta bublina po prvních 70 stránkách knihy velmi rychle splaskne. Je mi to trochu líto, protože jsem se těšila na nový literární objev.

08.06.2023 2 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Neměla jsem ponětí, že se někde chovají tetřevi, ani jsem nevěděla, jak ti ptáci vypadají. Ale o tom ta kniha není, zabývá se několika docela těžkými tématy, ale místy jsem se i nasmála, třeba když na tetřevně pobíhaly prostitutky. Rozuzlení, kdo může za požár mě překvapilo a několik věcí dojalo.
Je to kniha netypická svým tématem, ale zpracování se mi moc líbilo.

16.10.2021 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Tohle se mi strašně líbilo. Srozumitelný příběh z prostředí, tkeré důvěrn ě znám, protože jsem sama chodila s dědečkem vltavíny hledat. Narozdíl od protagonistů v knize, jsem nikdy žádný nenašla a nikdy jsem nezašla tak daleko, aby mi šlo o život. Nicméně se mi při čtení téhle knihy vybavila ta lehká příjemná nervozita, kterou jsem pociťovala v břiše pokaždé, kdy jsme s dědou nazuli gumáky, vybavili se baterkami a vydalise hledat na naše tajná místa. Je to skvěle napsaná kniha.

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Nevím co, ale něco se mi na tom příběhu líbilo. Postavy to ale nebyly.

Fáma Fáma Lesley Kara

Miluju tenhle typ příběhů, kdy se lidé přestěhují za dobrodružstvím, aby mohli začít znovu. Možná proto, že na to já bych nikdy neměla odvahu. Tohle je navíc spojeno s pěkně napínavou zápletkou. Z knihy jsem dost nadšená. Bavily mě ženské hrdinky, jejich přemýšlení i styl komunikace.

Pod španělským sluncem Pod španělským sluncem Jenny Oliver

Miluju romány zasazené do podobného prostředí, vůně dálek, citrónů, zdravého jídla, prostě krása. Příběh je jednoduchý, text se dobře čte, ale nejde o brak. Doporučuji.

Dubnové slunce Dubnové slunce Katarína Gillerová

Líbilo se mi zachycení vztahu dvou kamarádek, to jak je každá jiná, jak přemýšlejí. Líbilo se mi i prostředí, do kterého je román zasazen, všem knihu vřele doporučuji k přečtení. jde oddychovou literaturu.

Cesta šamana Cesta šamana Hernán Huarache Mamani

Duchovní literaturu mám poměrně ráda, ale její nevýhodou je, že z lidí dělá často blbce. Tahle kniha je ale poměrně kvalitně napsaná, autor čtenáři nic necpe a neuráží lidi, kteří chtějí žít jinak, například konzumním způsobem života. Takže jsem byla po jejím přečtení spokojená.

Tak daleko, tak blízko Tak daleko, tak blízko Michaela Zindelová

Vždycky jsem toužila žít ve Španělsku a nikdy se mi to nesplnilo, jsem ráda, že jsem si to mohla prožít alespoň prostřednictvím této knihu. Líbila se mi rozdílnost pohledu mladé i starší ženy na život. Pěkná kniha.

Krizová kuchařka ze Svatojánu Krizová kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

Skvělá a inspirativní kuchařka, která se neohání těžko sehnatelnými potravinami, učí, jak si správně dělat zásoby tak, aby bylo stále co jíst a zároveň, aby za to člověk neutratil milion ročně.

26.02.2021 5 z 5

Než jsem zemřela Než jsem zemřela S.K. Tremayne (p)

Při čtení jsem měla husí kůži, užila jsem si každou stránku a ani chvíli jsem se nenudila.

Byt v Paříži Byt v Paříži Guillaume Musso

Vtipné, zábavné, nenudila jsem se ani chvíli, jako oddychové čtení můžu doporučit.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Krásna mystická kniha, netřeba dalších slov.

22.02.2021 5 z 5

V sibiřských lesích V sibiřských lesích Sylvain Tesson

Mám ráda podobné příběhy. Příběhy o lidech, kteří vybočí ze zažitých kolejí a skusí žít jinak a jinde. Možná je mám ráda proto, že těm lidem závidím odvahu. Nicméně jsem nadšená z autorova jazyka, z českého překladu a hlavně z četných zamyšleních o člověku a přírodě, kterými je kniha bohatě protkána. Doporučuji přečíst všem, kdo milují přírody i těm, kdo ji milují, ale nemají čas v ní pobývat.

22.02.2021

Sněžný levhart Sněžný levhart Sylvain Tesson

Dokonalá kniha plná zajímavých myšlenek o člověku a přírodě. Hodněkrát jsem se během četby musela zastavit a zamyslet se nad autorovými slovy. Z knihy jsem opravdu moc nadšená.

22.02.2021

Achnaton Achnaton Valery Esperian

Je to trochu přehnané a dost vybájené, na druhou stranu pár faktů se autor drží a je to napsané čtivě, takže knihu doporučuju všem, kdo mají rádi starý Egypt.

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Napínavé, ostatně jako všechny knihy tohoto autora., takže vřele doporučuju. Taky to máte tak, že si žádný z jeho příběhů moc dlouho nepamatujete? U jeho knih přečtených před rokem nejsem schopná popsat děj, ale to je asi normální.

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Skvělé a citlivé ilustrace, Ari Folman prostě ví, jak na to!

Valčík s Bašírem Valčík s Bašírem Ari Folman

Mistrovské dílo, ilustrace jsou skvělé, zde ale musím poznamenat, že film je lepší než kniha. Hudba, zvuky i slova, která jsou slyšet umocňují celý zážitek. Takže doporučuji nejdřív film a potom knihu na dotřídění myšlenek a taky jednotlivých faktů.