hellena1523 hellena1523 komentáře u knih

Než jsme se poznali Než jsme se poznali Lucie Whitehouse

Začátek se poněkud vlekl, ale nečetla se špatně. Příběh celkem předvídatelný, asi po 20 stranách jsem tušila, jakým směrem se bude příběh ubírat a od půlky už jsem jen čekala, kdy to přijde. Ale to je spíš asi problém žánru, v němž není lehké být až tak originální.
Musím ale říct, že postavy mě neskutečně vytáčely. V podstatě všechny jsou nepopsatelně ufňukané. Skutečně. V té knize snad není jedna jediná postava, která by si furt na něco nestěžovala, nebo neměla přetěžký osud (bože, kdo z nás má na růžích ustláno a je to jediné vaše životní téma?!). Že by snad nějaký autorčin mindráček? Každopádně by bylo fajn se tomu vyvarovat, protože to je neskutečně protivné.

03.06.2017 3 z 5

Žena s červeným zápisníkem Žena s červeným zápisníkem Antoine Laurain

Už velmi dlouho mě žádná ODDECHOVÁ kniha takhle nenadchla! Četla se jedním dechem a naprosto mě okouzlila.
Takhle nějak si představuji francouzskou romanci.

14.05.2017 5 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

Snad horší než všechny thrillery, které jsem za poslední rok četla. Neskutečně silné příběhy a k tomu "rychlokurz" psychologických procesů.
Kniha je primárně zřejmě určena k pochopení psychologických specifik týraných a zanedbávaných dětí, čili těm, kteří se zaměřují na TZZ syndrom, by určitě neměla v knihovně scházet.
Ale autor zde velmi hezky popisuje i jiné procesy, které si běžně neuvědomujeme, tudíž ji jistě ocení každý, kdo se zajímá o psychologii nebo o chování vůbec.
Například v části, v níž vysvětluje, jak funguje paměť, jsem byla naprosto uchvácena dokonalostí a přitom jednoduchostí tohoto procesu, který může mít takový vliv na celý lidský život.

07.05.2017 5 z 5

Jak přelstít Alzheimera - Co můžete udělat, abyste snížili riziko této nemoci? Jak přelstít Alzheimera - Co můžete udělat, abyste snížili riziko této nemoci? Alisa Bowman

Trochu teorie o chorobě, spousta tipů, jak svůj mozek udržovat v chodu (a třeba předcházet propuknutí nemoci) a to všechno napsané velmi čtivě. Já jsem byla moc spokojená a mohu jedině doporučit.

07.05.2017 5 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Spousty příkladů, dobře popsané typy manipulátorů, docela slušně vykreslené dialogy "jak si poradit s manipulátorem". Ale po všech těch ovacích v komentářích jsem asi čekala trochu víc. Přečtení nelituji, ale zase až tak uchvácená nejsem.

16.04.2017 3 z 5

Kniha mě nalákala krásnou obálkou a anotace ve mne evokovala životní příběh šmrncnutý romantikou (pozn. téma úmrtí partnera je pro mě hodně citlivé).
No, moje očekávání příliš naplněné nebylo. Taková průměrná oddechovka na sobotní večer, kdy si člověk chce mentálně odpočinout od saigonového pracovního týdne.
Hezky se četlo, příběh takový tuctový, vztah Diane a Edwarda takový hollywoodský. Postava Diane byla neskutečná kráva (ale to já bych byla asi taky) a čuně (dobře, uznávám, já jsem až chorobně zaměřená na osobní hygienu a pořádek), ale ve výsledku mě docela i bavila.
Jak jsem řekla - oddechovka, ale moc toho nečekejte...

02.04.2017 3 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

No...nějak nemohu najít vhodná slova. Snad jen: v tomto případě anotace nelže, nepřehání...

02.04.2017 4 z 5

Darwinovy ceny - Nová evoluce Darwinovy ceny - Nová evoluce Wendy Northcutt

Knihu bych zařadila do kategorie "záchodové čtení". Člověk se, ač není nutně škodolibý, pobaví (nebo poučí, popřípadě nechá varovat - to je na každém), ale že bych si knihu vyloženě vzala a četla vkuse, to se snad ani nedá. Ale na onu místnost ideální.

27.03.2017 3 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Očekávala jsem daleko víc. Anotace mě nalákala asi nejvíc na dopisy pro Amy Winehouse a Ledgera, ale nakonec...kdyby je Laurel psala komukoliv jinému s tím, že dopisy pouze nikam neodesílá, vyšlo by to nastejno. Snad kdybych před časem nečetla Kečupová mračna, která byla též psaná formou dopisů, ale podle mne daleko lépe, neboť byly pouze pro jednoho adresáta, tím pádem se příběh odvíjel daleko konzistentněji.
Příběh byl hezký, postavy vcelku zajímavé, ale nemůžu říct, že by kniha byla lepší, než průměrná.

26.03.2017 3 z 5

O smyslu etnologie O smyslu etnologie Vlasta Svobodová

Je hodně cítit, že autorka je především umělkyně. Kniha je psaná krásným jazykem, ale to je asi tak vše. Obsah není nikterak výrazným přínosem na poli etnografie a vlastně ani až tak zajímavým zpestřením mezi běžnou beletrií. Nebo alespoň mě osobně nic nijak zvlášť nenadchlo.

21.03.2017 3 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Anna Iris

Knihu jsem nedočtla, a protože jsem ji vzdala vlastně hned na začátku, nebudu ani hodnotit. Pro mne byla hrozně nečtivá.

20.03.2017 2 z 5

Vzestup Guvernéra Vzestup Guvernéra Robert Kirkman

Moc se mi líbí komiks, miluju seriál, a tak bylo jasné, že mě knihy neminou...Asi jsem ale čekala víc...Postava Guvernéra pro mě byla jedna z těch tak trochu záhadných - v seriálu bylo dost naznačeno, ale...? A tak jsem se těšila, co se o něm konečně dozvím...Ale první polovina knihy byla, bohužel, poněkud nezáživná, druhá polovina o něco lepší, akčnější, nicméně pokud jde o Guvernéra, tak na nějakých cca 20 stranách se teprve něco pořádného člověk dozví...
Ale tak...úplně blbé to nebylo a celkem rychle se kniha četla.

19.03.2017 3 z 5

Kouzlo úspěchu se skrývá v každé ženě Kouzlo úspěchu se skrývá v každé ženě Vickie L. Milazzo

Nečekala jsem raději vůbec nic, a snad proto je mé hodnocení mírné. V těchto sebekoučovacích, motivačních knihách nikdy nenajde člověk NIC, co by už někdy někde neslyšel, nebo dokonce nezkoušel. Nicméně ty obecně známé poučky jsou hezky přehledně sestavené.

18.03.2017 3 z 5

Základy vedení psychoterapeutického rozhovoru Základy vedení psychoterapeutického rozhovoru Ladislav Timuľák

Mnoho příkladů, řada podnětů. 5*

17.03.2017 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Neskutečně mě iritují knihy psané v přítomném čase!!! Ale tenhle autor opravdu ví, co dělá! Řekla bych, že zřejmě poprvé v životě mi přítomný čas vypravování vůbec nevadil, ba naopak musím uznat, že Faber příběh vypráví opravdu skvěle! A kdo by si nezamiloval jeho postavy? Často mi příběh přišel opravdu zbytečně zdlouhavý, klidně mohl být o několik set stran kratší, ale nakonec mám z knihy dobrý pocit, což je pro mne asi nejsilnější hodnotící faktor.

17.03.2017 4 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Zbožňuji Paříž, ráda uklízím, mám své morální zásady a pocit, že většina lidí nemá tušení, co je etiketa a umění radovat se ze života. Nemusela jsem v Paříži žít (ač jsem ji navštívila), ale s autorkou si tak nějak jedu na stejné vlně, kniha sice nepřináší nic nového (stejně jako pokračování), ale pro mnohé by to asi dost velké novinky byly. Takže za vizuálně střídmé a krásné představení možnosti životního stylu, jenž je pro mne atraktivní, nemohu dát nižší hodnocení, než plný počet hvězdiček.

17.03.2017 5 z 5

Lidský vztah jako součást profese Lidský vztah jako součást profese Karel Kopřiva

Čtivě napsaná, pro praxi přínosná. Jsem velmi spokojená.

13.03.2017 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Objevila jsem knihu v knihovně a sáhla po ní vlastně jen z nějaké zvrácené zvědavosti. A jsem velmi ráda, že jsem tak učinila! Sice se mi do fantazie občas vkrádaly obrazy z amerického filmového zpracování, ale nebylo těžké je zapudit. Příběh sám o sobě byl super! Čekala jsem sice větší prasárnu (co se týče popisování zemřelých, ostatků), ale nakonec mi vůbec nevadilo, že to nebylo tak strašné. Naopak jsem měla víc prostoru soustředit se na charaktery postav, které byly bezvadně zpracované. Obávala jsem se také oné proslulé japonské melancholie v míře, která mi leze krkem, ale autor s ní pracoval jako se šafránem a navíc perfektně seděla k celkovému tklivému dojmu.
Autor často pracuje s motivem náhody, díky které se děj odvíjí směrem, který potřebuje, ale nepůsobilo to na mne zas až tak násilně, proto to nevnímám jako velké minus (spíše podotýkám).
Vracet se ke knize určitě nebudu, ale styl vyprávění se mi zalíbil a jistě se pustím i do dalších autorových děl.

12.03.2017 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Tento typ knih je neskutečně těžké hodnotit (nebo aspoň pro mě).

Přiznám se, že informace, které jsem četbou načerpávala, byly natolik závažné, že jsem nebyla schopná se od nich odpoutat a zamyslet se nad tím, jak je kniha napsaná, zda je čtivá a tak dále. Koneckonců...mám dojem, že to je asi celkem jedno, protože v tomto případě opravdu duch vítězí nad hmotou, tedy i kdyby to bylo napsané - třeba - s překlepy, pravděpodobně bych to nevytýkala, poněvadž sdělení mě kompletně pohltilo.

Nicméně, úplně slepá nejsem, takže mohu říct jen to, že forma vyprávění: otázka + odpověď ve mně zanechala velmi silný dojem.

Ti, kteří kdy překročili brány tábora (a ne, fakt tím nemyslím návštěvníky), si zaslouží naši hlubokou úctu a pokoru. Ti, kteří přežili a byli schopni říci světu, co zde zažívali, si zaslouží úctu, pokoru, vděk a obdiv za to, že v sobě našli tolik odvahy, aby se k těm hrůzám dobrovolně ve vzpomínkách vrátili.

03.03.2017 5 z 5

Kniha je čistě pro fanoušky HP...pokud nedoufáte, že váš dopis z Bradavické školy se prostě jen ztratil, a proto žijete stále v mudlovském světě a musíte se potýkat s těmi přízemními starostmi, zatímco na ministerstvu kouzel je zase nějaký poprask a Denní věštec má na titulce novou senzaci, pak vás tahle kniha nijak zvlášť nezaujme...Pro nás ostatní je to nezbytná příručka, abychom věděli, co stejně tušíme, že ano :-)

03.03.2017 4 z 5