Chlapec, kterého chovali jako psa

Chlapec, kterého chovali jako psa https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305013/mid_chlapec-ktereho-chovali-jako-psa-RCv-305013.jpg 5 85 22

Příběhy dětí, které překonaly trauma. Dětský psychiatr Bruce Perry měl v terapii děti, které zažily nepředstavitelné hrůzy: přežily genocidu, byly svědky násilných činů, dospělí je zavírali do skříní či klecí, byly oběťmi násilí v rodině. Perry vypráví jejich příběhy a mluví o traumatech, která utrpěly, i o tom, jak se z nich dokázaly zotavit. V knize najdeme příběh dětí ze sekty Davidiánů nebo příběh satanské paniky, která zachvátila Spojené státy v 80. letech minulého století a která se řadí k moderním pověstem, do stejné skupiny fenoménů, kam patří například falešné vzpomínky na sexuální zneužívání.... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika , Sociologie, společnost

Vydáno: , Portál

The boy who was raised as a dog , 2007

KaLiBi
KaLiBi
17.02.2024 4 z 5

Skvělé! Naprosto nenásilně jsem se na ukázkách z praxe dozvěděla něco nového o fungování mozku a jeho vývoji. Kniha je dobře pochopitelná i pro naprostého laika. Je čtivá a ač je plná brutalit, bezpráví a smutku, je veskrze optimistická a nadějeplná. Před prací a srdcem doktora Perryho dávám klobouk dolů. Za to, co dělá má veškerý můj obdiv.
"Ne všichni lidé jsou lidští."
"Nervové systémy se vyvinuly tak, aby byly zvlášť citlivé na všechno nové, protože nové zkušenosti obvykle signalizují buď nebezpečí, nebo příležitost."
"Raději dáme přednost jistotě utrpení, než utrpení nejistoty."
"Abyste uklidnili vystrašené dítě, musíte se uklidnit především vy."
"Pokud se dítě nenaučí plynně druhý jazyk před pubertou, skoro jistě bude každým novým jazykem, který se pak naučí, už navždy mluvit s přízvukem."
"Lidé nejsou zaměnitelní - Cena za lásku je bolest ze ztráty."
"Měla sklon překrucovat kladné komentáře ostatních do neutrálních poznámek, neutrální chování v negativní výměnu názorů a všechny negativní signály do katastrofických osobních útoků."
"Když děti nebudou mít možnost procvičovat, jak zacházet s malými riziky a jak se vypořádat s následky svých rozhodnutí, nebudou dobře připraveny na větší rozhodování s mnohem dalekosáhlejšími důsledky."
"Průměrné dítě do svých 18 let shlédne 16000 simulovaných vražd a 200000 násilných činů, a to jen v televizi."
"Samozřejmě, že lidé byli vždy hierarchický druh, ale když zdůrazňujete nelítostnou soutěž na úkor všeho ostatního, v kultuře, která oslavuje násilí, pak těžko může překvapit, když se občas násilně vzbouří někdo z těch, kdo se cítí přehlíženi."
"Každý okamžik znamená šanci posílit buď pozitivní, nebo negativní vzorce. Jakmile je vzorec založen, usnadní podobné chování a zvyšuje pravděpodobnost, že bude opakováno."

vladku
vladku
16.11.2023 5 z 5

Knihu doporučuji. Emočně nabitá kniha, i když je víceméně psaná věcně,  popisně, přitom čtivě. Čtenář s autorem postupně získává domněnky, postupy, které zdá se fungují. Relativně skromný autor nebojící se kritizovat metody. Co příběh, to důvod k zamyšlení, to inspirace pro rodiče, učitele. Kniha mnohokrát ukazuje, jak dobré úmysly vedly do pekla, např. věnování se "problematickým" dětem odděleně. Jak občas stačí obyčejné věci jako mazlení, doteky, objímání; samozřejmě nenásilné. Jak důležitá je komunita, rodina, rodinné zázemí. Autor vše vysvětluje pochopitelně, občas používá trefná přirovnání - pokud vám chybí ve správném období sociální kontakty, nikdy už se "nechováte bez přízvuku".
Velmi pozitivní se mi líbilo, jak dokázal spolužákům v mateřské dříve víceméně šikanovaného hocha vysvětlit, proč se tak chová - tím byli tolerantnější k jeho sociálním nedovednostem, pomáhali mu a tak postupně prošel zdárně celým vzdělávacím systémem.

Luigi1
Luigi1
03.10.2023 5 z 5

Toto by měla být povinná četba všech učitelek MŠ

Knizniuchyl
Knizniuchyl
19.12.2022 5 z 5

Je opravdu nepříjemně pozoruhodné, jak můžou mít různé situace negativní vliv na celý proces dětství. Je příjemně pozoruhodné, jak je Práce dětského psychiatra náročná a hlavně, jak dokáže vůbec takový doktor "prokouknout" jednotlivé spouštěče hruznych symptomů.

Bajbojka
Bajbojka
23.05.2022 5 z 5

Drsné příběhy týrání, zanedbávání a zneužívání dětí. Silná kniha o nesmírně silný h dětech které se dokázaly přenést přes svá ranná traumata a pokračovat v normálních životech. Na jejich cestě k uzdravení je provází dětský psychiatr Bruce Perry.
Silná, odsuzující ale i dojemná kniha o lidském soucitu, bezmoci a strachu ale i radosti a naději.

hu_87
hu_87
29.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Jde tu v podstatě o příběhy dětí, které si prošly špatnými věcmi: od sexuálního zneužívání po situace, kdy jako malé měly chůvu, která je však nechávala pravidelně samotné doma a odcházela za jinou prací.
Kapitoly jsou doprovázené nejen tou příběhovou částí a dodatečnými informacemi o dětech a jejich rodičích, ale i teoretickými znalostmi např. o mozku, stresu, paměti, což čtenáři pomůže pochopit trauma jako takové. Bohužel pro lidi pohybující se přímo v této oblasti to může působit rušivě, protože dané věci a zákonitosti nejspíš budou dávno znát...
Příběhy jsou napsané velmi dobře, ale co mi vadilo byly mnohdy strohé konce. Příběh nějak začal, byl doprovázen teoretickým výkladem a potom bum, konec dost stručný. Chápu, že tam musel respektovat nějaké soukromí těch dětí, ale určitě by se to dalo sepsat v podobném duchu jako zbytek kapitoly, tzn. maximální anonymizace.

Zorka
Zorka
05.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která je pro mě nejen důkazem toho, jak jsou zážitky z dětství určující pro další vývoj dítěte, ale také jak snadné je v psychiatrii chybovat, když to člověk chce dát "na první dobrou". Jak je potřeba jít do hloubky, hledat příčiny v raném dětství, ptát se rodičů a nechat dítěti dostatečný prostor odkrýt nebo alespoň naznačit skutečná traumata. Přestože příběhy byly velmi rozdílné, vyplývá z nich stále totéž. Dětský mozek si zapisuje a ukládá. A to mnohem dříve a mnohem hlouběji, než si mnozí rodiče hodlají připustit.

Lusa
Lusa
07.07.2021 5 z 5

Nejprve jsem myslela, že to budou jenom příběhy dětí, ale už od začátku autor vše popisuje i z odborného hlediska. Musela jsem se tedy trochu začíst a poté mě začala kniha opravdu bavit.

WildEv
WildEv
21.05.2020 5 z 5

Zajímavá psychologická kniha pro lidi, kteří chtějí číst o psychologii poutavou formou prostřednictvím zamyšlení a reálných příběhů.

foxi_ii
foxi_ii
06.03.2020 5 z 5

Kniha, která obsahuje opravdu hodně bolesti.
Moc se mi líbí, že vidíme úplný začátek kariéry mladého psychologa, který se hodlá specializovat na děti. Pak dále v knize můžeme pozorovat, jak si na vše přichází. Nejen na to jak s dětmi komunikovat, ale jak je co nejlépe pochopit. Kolikrát mi přišlo až neuvěřitelný, díky jakým otázkám, kladeným třeba i rodičům a příbuzným na vše přišel. Takových lidí by mělo být více a hlavně v takovém oboru.
Doporučuji !

kulatina
kulatina
08.02.2020 4 z 5

Kniha známého dětského psychologa, seskládaná do několika autentických příběhů dětí, se kterými autor pracoval. Každý příběh popisuje dosavadní traumatický život dítěte, a způsoby terapií a postupů, jak dostat dítě do života, a socializovat ho ve společnosti. Kniha je čtivě napsaná, občas někomu mohou vadit dlouhé pasáže o emocích, fungování mozku, potřebě láskyplné náruče, ktere jsou leckdy delší, něž samotný příběh. Kniha se mi libila.

Metcheque
Metcheque
06.02.2020 5 z 5

Člověk by nevěřil, kolik toho dokáže papír unést. O to smutnější je, že jde o reálné příběhy naprosto neuvěřitelných traumat, kterými si prošly reálné děti. Víc takových Bruce Perryů! Kniha je opravdu poutavá, ale v zájmu zachování duševního zdraví doporučuji jen jeden příběh denně. Občas není jasné, zda je horší brutalita pachatelů nebo nekompetentnost těch, kteří mají děti chránit.

Lenka837
Lenka837
10.11.2019

Doporučuji přečíst. Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla.

Adél97
Adél97
01.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha! Na to, o jakou tématiku se jedná je kniha velmi chytlavá a napsána srozumitelným způsobem.

Talys
Talys
25.06.2019 5 z 5

Díky za tuhle knihu! Měl by si ji přečíst každý, kdo pracuje v oblasti sociálně právní ochrany dětí, aby se předešlo zbytečným, třeba i dobře míněným chybám!

Petra186
Petra186
21.08.2018 5 z 5

Tato kniha by měla být povinná četba, pro ty, kteří ještě nemají děti, pro ty, co již mají a hlavně, pro učitele od MŠ po prostě všechny ! Skvělá kniha! Přiznám se, že jsem čekala trochu jiný příběh, ale zklamaná rozhodně nejsem. Opravdu všem doporučuji přečíst!

bubka
bubka
19.01.2018

velice zajímavé, v duchu jsem ji rovnávala s knihami Torey L. Hayden a tato rozhodně vítězí, není tak čtivá , je odbornější a věřím jí víc.
Dobře se vypořádala s údajnými satanskými kanibalskými obětmi , zmínil nebezpečnost všech podobných akcí v hledání nepřítele, ať jím je ďábel nebo satanisti nebo muži - posedlí znásilňovači, upozornil na falešné vzpomínky a někdy i zlý úmysl .

Navíc a to mu zvlášť děkuji, dnes oblíbenou praktiku pevného objetí ukázal jako jasné šarlatánství, dokonce nebezpečné, které vzniklo z nepochopení poznatku jak moc je pro dítě důležitý pevný láskyplný vztah s rodinou a mazlení.

archandelka
archandelka
31.12.2017 5 z 5

Výborná kniha, především v tom, že to není jenom o kazuistikách konkrétních případů zneužívání. ale taky o tom, jaký je dopad traumatu na náš mozek, na naše vzpomínky, na naši paměť, a jak důležitou roli hraje komunita, což je aspekt, který je obvykle velmi silně zanedbáván a podceňován, a přitom je tak nezbytný, pokud chceme účinně pomáhat.

hellena1523
hellena1523
07.05.2017 5 z 5

Snad horší než všechny thrillery, které jsem za poslední rok četla. Neskutečně silné příběhy a k tomu "rychlokurz" psychologických procesů.
Kniha je primárně zřejmě určena k pochopení psychologických specifik týraných a zanedbávaných dětí, čili těm, kteří se zaměřují na TZZ syndrom, by určitě neměla v knihovně scházet.
Ale autor zde velmi hezky popisuje i jiné procesy, které si běžně neuvědomujeme, tudíž ji jistě ocení každý, kdo se zajímá o psychologii nebo o chování vůbec.
Například v části, v níž vysvětluje, jak funguje paměť, jsem byla naprosto uchvácena dokonalostí a přitom jednoduchostí tohoto procesu, který může mít takový vliv na celý lidský život.

ivanovai
ivanovai
04.02.2017 5 z 5

Úžasná kniha, doporučuji každému, kdo má alespoň minimální zájem o psychologii, zejména psychologii vývojovou a psychoterapii. V knize je jasně vysvětlena problematika zanedbávaných dětí, čtenář pochopí, jak se na dítěti projevuje prostředí, ve kterém vyrůstá, jak se na jeho vývoji projevují různé traumatické zážitky. Když se mi kniha dostala do rukou, očekávala jsem jen prosté příběhy dětí, ale mile mě překvapil rozbor fungování mozku a celé NS, rozbor chování rodičů, autorovo poukázání na problém v propojenosti zdravotnictví, sociálního úřadu, školy a rodiny.