Chlapec, kterého chovali jako psa

Příběhy dětí, které překonaly trauma. Dětský psychiatr Bruce Perry měl v terapii děti, které zažily nepředstavitelné hrůzy: přežily genocidu, byly svědky násilných činů, dospělí je zavírali do skříní či klecí, byly oběťmi násilí v rodině. Perry vypráví jejich příběhy a mluví o traumatech, která utrpěly, i o tom, jak se z nich dokázaly zotavit. V knize najdeme příběh dětí ze sekty Davidiánů nebo příběh satanské paniky, která zachvátila Spojené státy v 80. letech minulého století a která se řadí k moderním pověstem, do stejné skupiny fenoménů, kam patří například falešné vzpomínky na sexuální zneužívání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305013/big_chlapec-ktereho-chovali-jako-psa-RCv-305013.jpg 4.776
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Sociologie, společnost

Vydáno: , Portál

The boy who was raised as a dog, 2007

Kniha Chlapec, kterého chovali jako psa

Bajbojka

Drsné příběhy týrání, zanedbávání a zneužívání dětí. Silná kniha o nesmírně silný h dětech které se dokázaly přenést přes svá ranná traumata a pokračovat v normálních životech. Na jejich cestě k uzdravení je provází dětský psychiatr Bruce Perry.
Silná, odsuzující ale i dojemná kniha o lidském soucitu, bezmoci a strachu ale i radosti a naději.

hu_87
29.12.2021

(+ SPOILER) Jde tu v podstatě o příběhy dětí, které si prošly špatnými věcmi: od sexuálního zneužívání po situace, kdy jako malé měly chůvu, která je však nechávala pravidelně samotné doma a odcházela za jinou prací.
Kapitoly jsou doprovázené nejen tou příběhovou částí a dodatečnými informacemi o dětech a jejich rodičích, ale i teoretickými znalostmi např. o mozku, stresu, paměti, což čtenáři pomůže pochopit trauma jako takové. Bohužel pro lidi pohybující se přímo v této oblasti to může působit rušivě, protože dané věci a zákonitosti nejspíš budou dávno znát...
Příběhy jsou napsané velmi dobře, ale co mi vadilo byly mnohdy strohé konce. Příběh nějak začal, byl doprovázen teoretickým výkladem a potom bum, konec dost stručný. Chápu, že tam musel respektovat nějaké soukromí těch dětí, ale určitě by se to dalo sepsat v podobném duchu jako zbytek kapitoly, tzn. maximální anonymizace.

Zorka
05.12.2021

Skvělá kniha, která je pro mě nejen důkazem toho, jak jsou zážitky z dětství určující pro další vývoj dítěte, ale také jak snadné je v psychiatrii chybovat, když to člověk chce dát "na první dobrou". Jak je potřeba jít do hloubky, hledat příčiny v raném dětství, ptát se rodičů a nechat dítěti dostatečný prostor odkrýt nebo alespoň naznačit skutečná traumata. Přestože příběhy byly velmi rozdílné, vyplývá z nich stále totéž. Dětský mozek si zapisuje a ukládá. A to mnohem dříve a mnohem hlouběji, než si mnozí rodiče hodlají připustit.

Lusa
07.07.2021

Nejprve jsem myslela, že to budou jenom příběhy dětí, ale už od začátku autor vše popisuje i z odborného hlediska. Musela jsem se tedy trochu začíst a poté mě začala kniha opravdu bavit.

WildEv
21.05.2020

Zajímavá psychologická kniha pro lidi, kteří chtějí číst o psychologii poutavou formou prostřednictvím zamyšlení a reálných příběhů.

foxi_ii
06.03.2020

Kniha, která obsahuje opravdu hodně bolesti.
Moc se mi líbí, že vidíme úplný začátek kariéry mladého psychologa, který se hodlá specializovat na děti. Pak dále v knize můžeme pozorovat, jak si na vše přichází. Nejen na to jak s dětmi komunikovat, ale jak je co nejlépe pochopit. Kolikrát mi přišlo až neuvěřitelný, díky jakým otázkám, kladeným třeba i rodičům a příbuzným na vše přišel. Takových lidí by mělo být více a hlavně v takovém oboru.
Doporučuji !

kulatina
08.02.2020

Kniha známého dětského psychologa, seskládaná do několika autentických příběhů dětí, se kterými autor pracoval. Každý příběh popisuje dosavadní traumatický život dítěte, a způsoby terapií a postupů, jak dostat dítě do života, a socializovat ho ve společnosti. Kniha je čtivě napsaná, občas někomu mohou vadit dlouhé pasáže o emocích, fungování mozku, potřebě láskyplné náruče, ktere jsou leckdy delší, něž samotný příběh. Kniha se mi libila.

simecef
06.02.2020

Člověk by nevěřil, kolik toho dokáže papír unést. O to smutnější je, že jde o reálné příběhy naprosto neuvěřitelných traumat, kterými si prošly reálné děti. Víc takových Bruce Perryů! Kniha je opravdu poutavá, ale v zájmu zachování duševního zdraví doporučuji jen jeden příběh denně. Občas není jasné, zda je horší brutalita pachatelů nebo nekompetentnost těch, kteří mají děti chránit.