hellena1523

Přečtené 722Hlas a jiné povídky
listopad 2020 (03.-04.)
Hlas a jiné povídky 2020, Petr Vydra

Nebylo to úplně nejhorší, ale popravdě mě kniha vůbec nebavila. Jednu hvězdu dávám za styl psaní, ale příběhy byly pro mě vcelku nudné, nezábavné. Bohužel to vůbec nebyl můj šálek kávy...


Nenávist
říjen - listopad 2020
Nenávist 2019, Chris Carter

Buď jsem já vyměkla, nebo Carter přitvrdil, protože jsem chvílemi měla husí kůži a žaludek jak na ruským kole! Paráda!!! Thriller, který má všechno, co má pořádný thriller mít.


Lískový les
září - říjen 2020
Lískový les 2018, Melissa Albert

Jsem trochu na rozpacích, jaké hodnocení knize dát. Četla se sama, postavy byly dobře zvládnuté, příběh měl originalitu, ALE bavila mě spíš první polovina knihy, v jednu chvíli mi vyprávění přišlo zmatené, trochu jsem se ztrácela v tom, kolik je hlavním postavám, protože mi to občas přišlo jako vyprávění o 12lete dívce,tak jsem si musela v duchu připomínat, že už ji je 17. Tak já nevím... Ta pozitiva asi převládají, nicméně bych knihu znovu nečetla. Takže lepší průměr...asi.


Mrazení
? - říjen 2020
Mrazení 2010, Maggie Stiefvater

A mně se to líbilo. Jakože fakt moc. I přes tu jednoduchost příběhu, zápletky a postav. Četla jsem před pár lety a fakt mě to chytlo. Teď jsem sehnala zbylé díly v knižním bazaru naší městské knihovny, tak se na ně těším. Nevím, jestli mě to bude bavit tolik, jako když jsem byla mladší a pohlcena Stmíváním, ale risknu to s chutí :-)


Tatérka
říjen 2020 (08.-10.)
Tatérka 2018, Alison Belsham

Příběh se mi moc líbil a určitě oceňuji pasáže popisující tok vrahovych myšlenek a postavu japonského tatéra, ten mě fakt bavil, ale trochu mě mrzí, že nebyly víc rozebrány motivace Sběratele stejně jako jeho osobnost, nebo že nebyl v knize vysvětlen poněkud zvláštní vztah hlavní hrdinky s bývalým manželem. Zpočátku jsem se toho trochu bála, ale nakonec mi ani nijak nevadila milostná zápletka. Nicméně v součtu mě kniha neoslnila na víc, než 3* s hodnocením lepší průměr.


Umění slovní sebeobrany
říjen 2020 (07.-10.)
Umění slovní sebeobrany 2004, Matthias Nöllke

Ocenila bych příklady a cvičení, taktéž stylistiku textu a celkovou úpravu, ale že by mě kniha výrazně obohatila, to bohužel říct nemůžu... Úplně špatná není, ale ani žádný zázrak.


Podivuhodný příběh Benjamina Buttona - Flákač / The curious case of Benjamin Button - The Jelly-Bean
? - říjen 2020
Podivuhodný příběh Benjamina Buttona - Flákač / The curious case of Benjamin Button - The Jelly-Bean 2010, Lucie Poslušná

Krásný příběh, stojí za přečtení.


Můj příběh
září - říjen 2020
Můj příběh 2019, Michelle Obama

Jakkoliv byla kniha čtivá, což mě mile překvapilo, byla pro mě první polovina méně zajímavá, než ta část knihy, kde Michelle vypráví svůj příběh z manželova předvolebního období a následujícího života v Bílém domě. Mile mě překvapilo, jak otevřeně se v knize vymezila vůči osobnosti a kandidatuře Donalda Trumpa. A protože mám čokoládovou kamarádku, snáze chápu i ten sebeobhajující postoj, který může být mnohým nesympatický nebo jim může připadat zbytečný.


Pravý výlet pana Broučka do Měsíce
? - říjen 2020
Pravý výlet pana Broučka do Měsíce 2008, Svatopluk Čech

Matěj Brouček je božan. Je to takový správný zaprděný měšťan, který se na Měsíci setkává s (i na můj vkus) trochu moc citlivými, romantiky. I z toho ale vzniká řada situací takřka komických, některé ovšem hodí se i na dnešní dobu a jsou zamyšleníhodné.


Kosmova kronika česká
září - říjen 2020
Kosmova kronika česká 2005, Kosmas

Překvapivě čtivá kronika, z níž lze vstřebat řadu historických dat, souvislostí. Jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, každý Čech by si knihu měl přečíst, zejména pak každý takový Čech, který se pokládá za vlastence.


Mlčenlivé ženy
září 2020 (05.-25.)
Mlčenlivé ženy 2019, Kerry Fisher

Tak já teda nevím, ale mě to fakt nebavilo. Čekala jsem asi víc. Zpočátku jsem si říkala, že se dobře čte, ale asi v půlce už mi lezly krkem postavy a to, jak se příběh vleče a zasekavá na nesmyslech, které jsou pro příběh irelevantní. Zkrátka žádná olympiáda...


Úzkosti a jejich lidé
04. září 2020
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Příběh - nepříběh plný absurdních situací, dialogů i obrazů, dojemných i humorných momentů, jak už to Backman umí. Oddechové čtení, které mě přes svou lehkost přivedlo k mnoha zamyšlením, ale přece nedosahuje hodnot Oveho nebo Brit-Marie. Pro milovníky absurdního humoru ideální.


Pohřbená pravda
červenec - září 2020
Pohřbená pravda 2018, Angela Marsons

Kniha se, jako už dřívější autorčiny knihy, četla velmi dobře. Chválím opět krátké kapitoly, které mi vyhovují. Námět dobrý, postavy hezky vykreslené, i když některé působily poněkud šablonovitě, ovšem nemůžu si pomoct, nakonec mi to přišlo trošku přitažené za vlasy a malinko překombinované... Přibližně od půlky jsem si říkala, jak to dopadne, ale zároveň jsem se ubezpečovala, že to určitě ne, protože by to bylo moc, a nakonec jsem zklamaně zjistila, že jsem tipovala správně. Na plný počet * to není, ale i tak super detektivka,kterou můžu klidně doporučit.


Perunova krev I.
srpen 2020 (01.-13.)
Perunova krev I. 2013, F. Kotleta (pseudonym)

V první řadě oceňuji styl psaní, protože i navzdory obsahu se text čte prakticky sám. Ale obsah mi nic moc neříká, postavy mi přišly dost ploché a po pár stránkách nudné. O Kotletovi jsem toho slyšela dost a dost, tak jsem ho chtěla zkusit, ale zjevně nejsem cílový čtenář. Myslím si, že máme v žánru výrazně lepší autory.


Umění války
červenec - srpen 2020
Umění války 2005, Sun Pin

Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala až coby odrostlejší, protože mám pocit, že mé mladší, nedej Bůh pubertální, já by ji nedocenilo. Takřka všechny myšlenky jsou natolik zažité a léty prověřené, že máte zpočátku pocit, že vám kniha nic nového nedá, ovšem nezapomínejme na to, že je časem prověřená, a právě zažitost těch hlavních myšlenek je tím největším důkazem její síly. Pokud k této publikace přistupujeme jako k příručce "Jak vyhrát válku", pak je částečně za zenitem, to jistě. Ovšem pokud ji vnímáme jako filozofické dílo, jež nám má pomoci přežít s čistým štítem v prohnilém světě, může se opravdu stát čtenářovou "biblí". Asi je jasné, že nevyhrajeme každý boj, ale můžeme se sami na sebe podívat do zrcadla s vědomím, že si stojíme za svými hodnotami, svými rozhodnutími. Strategie lze uvést do praxe v práci, při komunikaci nebo ve vztahu (a to i za předpokladu, že právě nevedete válku Roseových). Doporučuji především těm čtenářům, kteří už mají leccos odžito a třeba hledají nový směr, potřebují nakopnout, pohnout se z místa.


Katka
? - červenec 2020
Katka 2020, Michael Třeštík

Dokument jsem neviděla, a tak mne kniha zasáhla svou syrovostí. Fotografie mapující postupný úpadek osobnosti pro mne byly velmi silné. Kniha mě namotivovala ke zhlédnutí dokumentu.


Organizace skutečného života
červen - červenec 2020
Organizace skutečného života 2018, Cassandra Aarssen

Inspirativní. Nejsem žádný velký bordelář, ale ráda mám ve věcech pořádek a systém. Něco jistě aplikuji i ve své domácnosti. Oceňuji fotografie.


Temná Budapešť
červenec 2020 (24.-27.)
Temná Budapešť 2017, Vilmos Kondor

Průměrná detektivka, které dávám vyšší hodnocení za zasazení do mé milované Budapešti. Chválím taktéž neotřelého Gordona, díky němuž jdu dnes uvařit perkelt.


Běsa
červen - červenec 2020
Běsa 2018, Dita Táborská

Pro mě nevyrovnaná kniha. Místy skvělá místy ukrutně nudná. Po všech nadšených recenzích docela zklamání. Takový průměrný román.


Vrána: v našich životech, kultuře a historii
červen - červenec 2020
Vrána: v našich životech, kultuře a historii 2018, Boria Sax

Velmi dobře zpracované, čtivé. Já jsem byla spokojená :-)


Jak být krásná za 21 dnů - Tajemství půvabu a sebevědomí
červen 2020 (04.-14.)
Jak být krásná za 21 dnů - Tajemství půvabu a sebevědomí 2017, Pascal Loperena

Docela pěkné speciální vydání módního magazínu pro ženy. Pár tipů jsem našla, zaujaly mě rozhovory, objevila jsem zajímavé lidi z módního průmyslu, ale to je tak všechno. Hodnotím tolika hvězdičkami spíš pro to vizuální zpracování, než obsahové, tedy 2,5:0,5*


Životní terno
červen 2020 (04.-05.)
Životní terno 2019, Fredrik Backman

Nemůžu si pomoct, Backman to prostě umí. Na pár stránkách rozjede tak silně emotivní etudu, po níž vám zůstanou rozbouřené emoce, trocha smutku, trocha něhy a letmý úsměv na rtech. Pokud v nás, čtenářích, dokáže autor vyvolat emoce, je to to nejlepší hodnocení jeho talentu vytvářet umění.


Povídky malostranské
červen 2020 (02.-04.)
Povídky malostranské 1987, Jan Neruda

Nádherný jazyk, příběhy i uvěřitelné, skvěle vykreslené postavy. Určitě stojí za přečtení.


Hod mrtvou labutí
červen 2020 (03.-04.)
Hod mrtvou labutí 2018, Ondřej Hübl

Čtivé, ale obsahově mi sbírka nic nedala. Postavy byly protivné, prázdné nebo nevěrohodné; příběhy pro mě byly nezajímavé. Asi jsem přílišná konzerva na tak současné čtení. Ale musím uznat, že i přesto oceňuju autorův talent, protože kniha byla velmi čtivá navzdory obsahu, jenž mě neoslovil.


Vrány
květen - červen 2020
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Tato kniha hodně zamávala literárním světem - alespoň z mého pohledu -, a popravdě řečeno se není čemu divit. Příběh průměrné rodiny, která má (asi jako každá druhá) svou vlastní hnilobu skrytou pod povrchem. Osobně mě nejvíce ke knize přitáhl motiv vrány, protože tu mám jako symbol moc ráda, a tady mě Dvořáková vůbec nezklamala. Kromě toho bych vyzdvihla obálku i celkovou grafiku. Střídání pohledů není právě mou nejmilejší tvůrčí technikou, ale tentokrát bylo vkusně použito a opravdu příběh posunovalo, takže mě vůbec nerušilo, ba naopak. Snad jediné, co mě chvílemi trochu rozčilovalo, bylo střídání času ve vyprávění (přítomný, minulý). Zvolila bych jeden a toho se držela, protože mi přišlo, že pro příběh to nemá zvláštní váhu. Už od Sítí považuju Dvořákovou za jednu z nejlepších, možná opravdu nejlepší současnou autorku a jsem ráda, že s touto, byť útlou, knihou mě v tomto mém názoru jen utvrdila.


Nesvá
květen - červen 2020
Nesvá 2018, E. Lockhart (pseudonym)

Jsem poněkud rozpačitá. Na jednu stranu se mi chce říct, že byla kniha super, pěkně se četla, postavy byly bezvadně vykreslené...ale zároveň mi neskutečně vadilo střídání časových linií, to bylo neskutečně zmatené a pokaždé mi to narušilo požitek z příběhu, protože když jsem se začetla, hup a najednou jsem byla zase někde úplně jinde a udržet veškeré informace a nějakou časovou posloupnost bylo takřka nemožné, pokud člověk nečetl větší úsek jedním dechem. Já tedy fakt nevím. Na jednu stranu se mi moc líbila, na druhou stranu nevím, kdo Jule skutečně je. Zvláštní no. Určitě nesedne každému.


Polibek v Londýně
? - červen 2020
Polibek v Londýně 2019, Catherine Rider

Dávám jednu hvězdičku za obálku. Ta je totiž krásná. Obsah je něco strašného. A zařazení do "vánoční literatury" mi teda úplně uniká...


Jak překonat strach, úzkost, paniku a fobie
? - červen 2020
Jak překonat strach, úzkost, paniku a fobie 2018, Doris Wolf

Kniha není špatná, ale faktem je, že už jsem měla v ruce i lepší, pokud jde o tématiku úzkostí. Nicméně několik dobrých rad a hlavně ucelených informací poskytuje, to určitě ano. A věřím, že mnoha lidem opravdu může pomoci.


Cukrárna v Paříži
? - červen 2020
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

Totální klišé a od prvních stránek tušíte, jak se příběh bude vyvíjet. Postavy mi příliš nesedly. Hlavní hrdinka byla slepice a hlavní hrdina byl namistrovaný debílek. Pokud hodnotím jako odpočinkovou literaturu, která vám má pomoct zabít čas během pobytu v nemocnici, tak nedoporučuju...chvílemi jsem zvažovala, jestli by nebylo lepší být na patologii. Ale musím uznat, že je kniha velmi čtivá a když od ní nic nečekáte, tak nebudete zklamaní.


Karlos Vémola: Zrození Terminátora
? - červen 2020
Karlos Vémola: Zrození Terminátora 2019, Martin Jaroš

odpad!

Pravda, nečekala jsem žádnou olympiádu, ale vzhledem k hodnocení ostatních knih autora mě ani nenapadlo, že to bude fakt tak blbý. Poněkud podlézavá slátanina, která z jednoho nabušeného bonvivána dělá hrdinu a nadčlověka. Ne díky, příště snad radši Policie v akci. Někomu určitě sedne a bude se líbit, ale pro mě bohužel ztráta času.


Volání divočiny (komiks)
? - květen 2020
Volání divočiny (komiks) 2002, Jack London

Na mě příliš popisné, což zrovna nemusím, ale současně i velice sugestivní.


Cikáni
květen 2020 (07.-09.)
Cikáni 2000, Karel Hynek Mácha

Tento román má vše, co by pravý romantický román měl mít, nicméně pro dnešního průměrného čtenáře bude asi těžko schroupatelný. Mně se velice líbil zvukomalebný jazyk, jímž je napsán, avšak některé pasáže už mi lezly krkem ("Já ne! To on! To on!" jsem málem řvala i ze spaní). Obsahově je román určitě zajímavý, mnohotvárný, postavy působí hmatatelně, pakliže se čtenář nechá unést na vodách romantismu do dob - pro nás - dávno minulých. Osobně bych se ke knize ale znovu určitě nevrátila a zrovna KHM pro mne není nijak zvlášť atraktivní spisovatel. Pokud se studentům objeví v povinné literatuře, tak bych asi doporučila audioknihu, která pro mladé čtenáře bude (podle mého názoru) únosnější.


Okresní město
květen 2020 (04.-07.)
Okresní město 1994, Karel Poláček

Poláček byl skvělý spisovatel, o tom asi nelze vésti spory, ale tohle byla koncentrovaná nuda s hromadou neskutečně protivných a otravných postav. Z knihy si odnáším jen nepříjemný pocit. Bohužel.


Ohlas písní českých
leden - květen 2020
Ohlas písní českých 1951, František Ladislav Čelakovský

Nestárnoucí klasika! Nádhera!


Divoké labutě
? - duben 2020
Divoké labutě 1996, Jung Chang

Znovu už bych nečetla, ale byl to neuvěřitelně silný a dojemný příběh.


Harry Potter a kámen mudrců
duben 2020 (20.-29.)
Harry Potter a kámen mudrců 2002, J. K. Rowling (pseudonym)

Četla jsem po 20 letech a musím říct, že mě to snad bavilo úplně stejně nebo i o chlup víc, než v těch 10 letech. JKR píše bezpochyby velmi čtivě, poutavě a ten první díl, kdy se vlastně čtenář seznamuje s hlavními hrdiny a prostředím kouzelnického světa, je - jak jinak - velmi okouzlující. P. S.: Já vím, že je Hermiona neskutečná, chvílemi otravná šprtka, ale já ji stejně miluju!


Věřte sami sobě!
duben 2020 (06.-20.)
Věřte sami sobě! 2010, Tomáš Novák

Žádná olympiáda to nebyla, ale úplná ztráta času určitě taky ne. Ocenila bych testy a tipy, jak na sobě zapracovat.


Abeceda krasopsaní
? - duben 2020
Abeceda krasopsaní 2018, Tanja Cappell

Čekala jsem víc tipů, tohle mi přišlo spíš jako galerie fontů. Na to, o jaký formát jde, jsem opravdu zklamaná - moc tipů jsem si vskutku neodnesla.


Jak zvládnout generalizovanou úzkostnou poruchu
únor - duben 2020
Jak zvládnout generalizovanou úzkostnou poruchu 2009, Ján Praško

Velmi dobře sepsané, pochopitelné i pro laika, přehledné. Oceňuji kazuistiky i návod na základní relaxační techniky.


Prostě Hawking!
leden - duben 2020
Prostě Hawking! 2018, Rüdiger Vaas

Velmi čtivé a přístupné i těm čtenářům, kteří se o téma nezajímají do hloubky, ale rádi by měli alespoň nějaké povědomí o teoriíh S. Hawkinga.


1 ...