heavy66 heavy66 komentáře u knih

České pohádky České pohádky Jan Drda

Ohodnotil a okomentoval jsem všech dvanáct pohádek obsažených v knize a nestává se často, aby všechny části knihy byly za pět hvězdiček! České pohádky jsou hvězdná sbírka!

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Autor tvrdí, že se ten příběh stal, každopádně vymyšlený je hezky. Vztah Romea a Julie na konci války, ne z rozhádaných rodin, ale z národů v nenávisti na život a na Smrt, která přijde z nebe 14. února 1945. Každý z mé generace zná film, protože Markéta Hrubešová byla krásná Hitler Mädel.

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Báječná léta pod psa jsou jedním z nejveselejších románů o době, která je v učebnicích dějepisu považována za období smutné a úpadkové. Sám jsem do té epochy přibyl v roce 1965, mám na ni podobně veselé vzpomínky, ovšem nikdy bych je nedokázal popsat tak skvěle jako Michal Viewegh. Skvělá je i filmová adaptace s Ondřejem Vetchým, Libuší Šafránkovou a Jakubem Wehrenbergem. Jak už to bývá, v detailech je film lepší knihy. Třeba když se Alice Bendová opaluje v kánoi!

Arnal a dva dračí zuby Arnal a dva dračí zuby Ondřej Neff

Spojí-li svoje umění spisovatel Ondřej Neff a kreslíř Kája Saudek vznikne originální sci-fi horor se spoustou zábavných kreseb. Jeden obrázek "Sexy dominy z hampejzu pro mutanty" mám dokonce na tričku. Nejenom to tričko, ale celé dílo patří do zlatého fondu českého komixu!

Kolaps Kolaps Jared Diamond

Vyprávění o starých civilizacích a jejich kolapsech je zajímavé a dobrodružné, ale jakmile přejde autor ke kolapsům moderních společností, zábava končí. Ve světle nedávných zpráv o nepokojích v Haiti mě samotného napadlo, proč se Haiti tolik liší od Dominikánské republiky, když obě země sídlí na jednom ostrově? Autorovo vysvětlení je mírně řečeno znepokojivé. Nebo zákulisí rwandské genocidy, kde prý nešlo pouze o etnickou nenávist, ale na vině byl obyčejný hlad!

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Look out, beware
When the full moon's high and bright
In every way I'm there
In every shadow in the night

Kingova strašidelná kalendářní jednohubka, inspirace pro profesora Lupina!

10.03.2024 4 z 5

Případ Ludvík Případ Ludvík Oliver Pötzsch

Katův pravnuk uvádí do života další smíšenou a nesourodou dvojici pátračů – antikváře Stevena a uměleckou vyšetřovatelku Sáru. S nasazením života pátrají po okolnostech smrti bavorského krále Ludvíka II.
V příběhu je bohatě germánské mystiky, tajemných zakuklenců a spiknutí sahajících do nejvyšších společenských kruhů, tj. obvyklá autorova osnova! Detaily života pohádkového krále jsou zajímavé, konec je hodně čtivý a velmi nepravděpodobný.

10.03.2024 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Zjistil jsem, že Neklidná krev je lepší až napodruhé. Při prvním čtení tápete v množství postav a kombinováním možného pachatele se přestáváte soustředit na děj. Druhé čtení si užijete lépe, jednotlivé postavy včetně pachatele znáte a můžete si vychutnat složité vyšetřování.

10.03.2024 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

Audience je esencí absurdního humoru, srozumitelná oběma lidským typům, které představují Sládek a Vaněk. Nejabsurdnější je fakt, že to není fikce. Takhle ten dialog skutečně probíhal. A uznejte přátelé, nikdo by Sládka nezahrál lépe než Pavel Landovský. To je výkon hodný Oskara!

02.03.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Základním rysem románu o novináři pátrajícím po vrahovi sudetského Němce je nedostatek napětí, což je pro detektivku zabiják. Děj se líně vleče, chodí se někam, kde nic není, kouří se startky, filozofuje se o lásce a nenávisti, ani občasný pokus o atentát, nakládačka nebo závěrečná pointa to nespraví. Jako pokus dobrý, ale raději mám Kyšovo (pozor na tu fonetickou podobu s Egonem Ervínem) alter ego Frantu Kotletu, který píše mnohem pravděpodobnější a zábavnější fikce, než je Sudetenland.
Malý spoiler – Standartenführer SS, vězněný od konce války a propuštěný z vězení Havlovou amnestií, to je až příliš velká fikce! Seděl snad některý z německých válečných zločinců nepřetržitě déle než Rudolf Hess?

02.03.2024 3 z 5

Křemílek a Vochomůrka jsou moji oblíbení, jak v knižní, tak v televizní podobě. Kdykoliv jsem knihu otevřel, slyšel jsem hlas Jiřiny Bohdalové a magickou melodii Jaroslava Celby. Svým synům jsem ji s úspěchem četl, když byli malí, a doufám, že ji stihnu přečíst i vnukům!

21.02.2024 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Ctím zákon který silným je vším, ti druzí ničím jsou v něm,
Zákon je jednou zákonem všem,
Ten kdo ho nedbá, stává se zlem,
Tak je to od věků, soudit nás člověku nepatří,
džungle je životem v nás!

Knihy džunglí jsou krásnou klasikou, jednou z vybraných knih, které by měl každý člověk za svůj život přečíst. Rudyard Kipling ji psal v dobách, kdy džungle byla ještě nedotčenou divočinou oplývající krásou barevných květů, divokých zvířat a neprostupných lesů.

21.02.2024

Dívka na vdávání Dívka na vdávání Miloslav Švandrlík

Na mém oblíbeném českém národě miluji schopnost dělat si legraci sám ze sebe a z legendárních postav české historie. Pochybuji, že by totéž dokázali Němci nebo Rusové.
Miloslav Švandrlík byl specialistou na vtipnou modernizaci starobylých příběhů a dějepisných ikon. Dětskému čtenáři tak uvízne v paměti mnohem více detailů, než by získal čtením učebnice!

21.02.2024

Sluneční znamení Sluneční znamení Linda Goodman (p)

Vtipná a trefná kniha, která pozoruhodně přesně definuje typické charakterové vlastnosti pro jednotlivá sluneční znamení. Manželka je Ryba, starší syn Váhy, mladší Panna, a všichni jsme se kupodivu narodili v úterý. Pokud v textu Lindy Goodmanové hledáte shodu, pak to na nás všechny sedí jako ulité. Pokud něco nesedí, je to kvůli ascendentu v nějakém jiném znamení!

18.02.2024 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nevím, je Hlava XXII součástí seznamu maturitní četby? Pokud ano, lituji studenta, který si takovou otázku vytáhne. Vylíčit obsah a zhodnotit poselství knihy? Možná studenti Vojenské nebo Policejní akademie by to zvládli!
Jinak čtení to je celkem zábavné, s výrazně zeleným odstínem, stejným jako myšlení lampasáků, se kterými jsem se kdysi setkal v naší armádě!

18.02.2024 4 z 5

Kůže Kůže Curzio Malaparte (p)

Kůže tak trochu navazuje na Hlavu XXII. Také se odehrává v Itálii za II. světové války, a stejně špatně by se studentovi popisoval její obsah. Kůže je román nechutný a animální. Popisuje nejnižší lidské pudy, zárodečné bujení pod tenkou civilizační slupkou, cenu, kterou platí poražený národ za svoje osvobození.

„Jako obvykle fašistická propaganda lhala, když říkala, že kdyby americká armáda vstoupila do Itálie, přepadla by naše ženy: byly to naše ženy, kdo přepadl a porazil americkou armádu. Za osvobození jsme neplatili ani zlatem, ani krví, ani nejušlechtilejšími oběťmi: v časech moru jsme platili podlostí, prostitucí, zradou, špínou lidské duše“

18.02.2024

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Hrůzná mapa osvětimského kraje, cestovní průvodce peklem. Nejsou slova, která by to dokázala popsat. V předmluvě píše E.F.Burian, že tato kniha je varovnou připomínkou, aby se podobné hrůzy už nikdy neopakovaly. Když si dnes přečtu v novinách o ruské trestanecké kolonii IK-3, kde v pátek zavraždili Alexeje Navalného, nejsem si jistý, že už je to za námi!

18.02.2024 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťan Sinuhet je kniha, která dokáže poskytnout útěchu ve smutné životní situaci. Před dvěma týdny mi umřel dlouholetý kamarád. Pár dnů před smrtí jsem ho navštívil, ale neloučili jsme se, protože jsem si nedokázal připustit, že se vidíme naposledy. Teď cítím smutek a ztrátu, proto bych si chtěl připomenout, co říkal o smrti lékař Sinuhet.
„Nicméně ti pravím této noci, kdy plamen tvého kahanu se chvěje, ve smrti není čeho se obávat, smrt je dobrá. Vedle všeho zlého, co se na světě děje, je smrt člověku nejlepším přítelem. Smrt je jako dlouhý spánek a jako svěží noc po horkém dni. Vskutku, život je jako žhavý popel a smrt je jako svěží voda...“

18.02.2024

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Přijde mi to jako dokonalý recept, zvolit jeden z pěti jazyků lásky a zajistit si jednou provždy klidné a spokojené manželství! A pokud si nejste jistí, který jazyk vaše životní láska preferuje, zkusíte od každého trochu, nakonec se některý ujme!
Kritikové a rejpalové se zeptají, "proč je tolik rozvodů, když je tak jednoduché pojistit si manželské štěstí?" Nevím jak Gary Chapman, já myslím, že mnoho lidí chce nesobecky učinit šťastnými více partnerů!

10.02.2024 5 z 5

Dvacet tisíc zlodějů Dvacet tisíc zlodějů Eric Lambert

Válečný román o podílu australské Deváté pěší divize na vítězství Spojenců v Severní Africe. Název Dvacet tisíc zlodějů pochází z hanlivé přezdívky, kterou dal Australanům britský zrádce v německých službách, lord Haw Haw.
Eric Lambert napsal silný příběh plný výrazných postav a naturalistického líčení těžkých bojů proti Němcům. Autorovy levicové názory, sociální dialogy, zdlouhavá pseudo revoluce kvůli přídělům piva, rozvolní a zpomalí svižně ubíhající děj románu. Závěrečný popis útoku u El Alamein a smrti oblíbených velitelů vrátí vše zpět.

10.02.2024