Harry Harry komentáře u knih

Polykač papíru Polykač papíru Henri de Grandmaison

Hlavní postavou tohoto románu z prostředí francouzských tiskových koncernů je tiskový podnikatel J.D.J., který se nejrůznějšími machinacemi (většinou zločinnými a nezákonými) stává vlastníkem řady deníků a týdeníků. A přestože jeho minulost z okupované Francie za 2.světové války není zrovna záviděníhodná a byl pro spolupráci s fašisty vězněn, stává se úspěšným i v politice. Autor knihy se musel důsledně seznamovat s prostředím, o kterém píše a opravdu brilantně seznamuje čtenáře o tom, co se děje v této oblasti.

05.11.2012 4 z 5

Huť mistra Pavla Huť mistra Pavla Gunnar Adolfsson

Je to první kniha, kterou jsem přečetl a jejíž děj se odehrává v 17.století, v době třicetileté války , ve Švédsku. Jak napovídá titul, tak sklářská huť, postavená v zapadlém kraji , změnila chod celého svého okolí, zaměstnala živořící obyvatele a byla první ve Švědsku. Spisovatel také popisuje, jak se na ubohém obyvatelstvu odráží vítězné války jejich krále - zvyšování daní, zhoršování životních podmínek. Zaměstnanci hutě vlastně začali vytvářet tzv. dělnickou třídu .

17.09.2012 3 z 5

Prokletí Lídy Baarové Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl

Lída Baarová byla podle nejkrásnější česká herečka, ale její osud, jak to už u hvězd bývá, nebyl vůbec jednoduchý, což ve své knize Stanislav Motl dokazuje. Své informace čerpal i z návštěv u herečky v Rakousku. Největším prokletím Baarové byl její vztah z fašistickým ministrem propagandy - ona o tom mluvila v podstatě nejednoznačně, prostě zapírala.

30.08.2012 5 z 5

Mraky nad Barrandovem Mraky nad Barrandovem Stanislav Motl

Stanislav Motl má velice široký záběr ve svém publikování a vždy objeví něco neočekávaného a samozřejmě i zajímavého. I tato kniha z protektorátu nezklame a přináší mnoho pro mne neznámých faktů z filmového prostředí za okupace , kdy přesto vzniklo množství i docela kvalitních filmů. Na osudech mnoha českých herců se však toto období promítlo do jejich dalšího života ne zrovna kladně...

30.08.2012 5 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

Na Kožíka je to docela útlá kniha a i ten námět mi k němu moc nepasuje,ale je to o vánocích, tak se to čte docela dobře. Ten obsah ale není nijak složitý.

29.08.2012 2 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Příběh z anglického venkova popisující vztah statkářky a jejího zaměstnance, který musí projít velice dlouhou dobou, než konečně oba přijdou na to, že k sobě patří . Velice zdařilý popis prostředí té doby, včetně vztahů mezi lidmi. Film natočený podle této knihy s herci Batesem a Christie jsem bohužel ještě neviděl.

28.08.2012 5 z 5

Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Alan Alda

Protože autobiografie herců tvoří obsah celé mé jedné knihovny, nesmí samozřejmě mezi nimi chybět povídání tohoto sympatického amerického herce a čte se to opravdu dobře a není to jen o polní nemocnici za korejské války.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Láska mladých lidí za protektorátu, která nemůže skončit šťastně, zvláště když dívka Ester je židovka. Je to nádherně smutné ...

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Samozřejmě klasika, Rychlé šípy a stroprocentní vůdce Mirek Dušín, tajemní Vontové , výpravy do ponuré čtvrti a létjící kolo Jana Tleskače to se čte jedním dechem - prostě "Foglarovka". Jen nevím, co na to dnešní počítačová mládež ...

28.08.2012 5 z 5

Modrý pták Modrý pták Anna Müller-Tannewitz

Tahle kniha se líbila celé rodině a příběh bílého chlapce mezi indiány se nádherně čte, krásné vztahy atd.

28.08.2012 4 z 5

Yvetta Simonová a její osudoví muži Yvetta Simonová a její osudoví muži Pavel Vrba

Také jedna z knih "pro pamětníky", která přibližuje dobu, kdy Yvetta spolu s Milanem byli hvězdy a jejich duety vlastně neměly konkurenci. Ale paní Simonová měla i problémy a docela se mi líbilo, když popisovala reakci na její vystupování s Milanem Chladilem. Maminka jí vyčítala, že se na něho nedívá dost "zamilovaně", když zpívají milostný duet, ale to by se zase nelíbilo Yvettiným manželům, takže bezvýchodná situace ...

22.08.2012 4 z 5

Jiřina Jirásková osobně Jiřina Jirásková osobně Alex Koenigsmark

Toto zajímavé povídání je formulováno většinou ve formě otázek a odpovědí a herečka, dávající důraz na intelekt, hodnotí svůj život velice čtivým způsobem. Vzpomíná i na svého životního partnera Zdeňka Podskalského, na roky plné úspěchu a pak i na zákaz činnosti. Jiřina Jirásková je jednou z našich nejlepších hereček, která i dnes přes zdravotní problémy i pokročilý věk, se stále
objevuje v různých seriálech i filmech.

22.08.2012 4 z 5

Lombardský zámek Lombardský zámek László Passuth

Kniha má docela zajímavý námět a atraktivní prostředí Itálie, autor dost často uvádí své znalosti z historie , což může být pro některé čtenáře problém. Někdy mně dělaly problémy "nehovorné" pasáže, místy na můj vkus dost obsáhlé. Celkově se mi ale kniha líbila, už i kvůli nevšednímu námětu.

14.08.2012 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Kniha o skupině lidí, kteří přežili atomovou katastrofu, se mi velice líbila. Jak se asi ti lidé mohli cítit, jak se v tak mezní situaci chovali a jak společně přežívali a nakonec i umírali ...

27.07.2012 5 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Velice čtivá kniha, ale jak to u Remarqua bývá, není to nic veselého. Mistrně jsou vyjádřeny nálady a myšlení postav, které jsou různorodé.

27.07.2012

Vydržte až do finiše Vydržte až do finiše Jaroslav Žák

Jak jistě většina čtenářů ví, tak autor byl profesorem a má na svědomí i známé studentské filmy z první republiky, na které se můžeme dívat i po sté. Tahleta kniha je trochů jiného ražení, ale přesto spisovatel nezapře, že má přehled o studentském životě.

27.07.2012 3 z 5

Krysy Krysy James Herbert

Tenhle románek vřele doporučuju těm, kdo nemají rádi myšky. Tady se vyskytují podstatně větší, organizované, agresivní, rozsévají nákazu - prostě není s nimi dobré pořízení. Ještě že je to jenom fikce, ale kdo ví ....

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Humor pana Nepila je jedinečný a jednotlivé příběhy srší humorem a dobrou náladou. Škoda, že nic nového už nenapíše.

27.07.2012 5 z 5

Muž, který se vypařil Muž, který se vypařil Per Wahlöö

Oblíbená švédská dvojice opět nezklame a ve své detektivce, která se svou zápletkou dostane i do Maďarska, znovu překvapí rozuzlením zdánlivě nepochopitelného příběhu. Všechny knihy těchto autorů, které jsem měl možnost přečíst, se mi líbily.

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Podle této knihy již bylo natočeno několik filmů, ale číst "Verneovku" - to má přece své kouzlo a jedinečnost. A dostat se do středu naší Země a prožít neskutečná dobrodružství , na to se nezapomíná.