Harry

Přečtené 278Skřivánek
květen 2022 (02.-16.)
Skřivánek 1950, Jindřich Šimon Baar

Pěkná knížka o chodském sedláku Skřivánkovi z Borovna, který se s ničím nepáře , na všechno jde selským rozumem a krásnou chodštinou. Humorná je jeho návštěva Prahy , kde se projeví veliký rozdíl vesnického chápaní světa s městským životem, který starý Skřivánek dost těžko chápe.


Říkám to písní
duben - květen 2022
Říkám to písní 1993, Karel Gott

Knížka se mi líbila, K.Gott píše o svém mládí, kdy inklinoval k malířství a kdy jeho tenor měl problémy zaujmout, protože v té době to bylo něco nového. Postupně se začal prosazovat a kam to "dotáhl", to už všichni víme,...


Philippsburské svazky manželské
březen - duben 2022
Philippsburské svazky manželské 1980, Martin Walser

Tématem knihy je jisté západoněmecké město a sleduje většinou manželské svazky lepší společnosti s jejich peripetiemi. Do této společnosti se dostane mladý Hans, který se brzy dostane mezi elitu, a to svým postojem, který nikomu nevadí, je pasivní, nikomu neodporuje a pochopí, že prostředí na něm žádá rychlou adaptaci. Přižení se do lepší rodiny a má před sebou skvělou budoucnost.


Žádná trať pro černé pasažéry
březen 2022 (08.-17.)
Žádná trať pro černé pasažéry 1979, František Uher

Kriminální povídky mě celkem nenadchly, byly vyprávěny "ich" stylem (kapitán Král) - prostě nic světoborného. Já se přiznám, že povídky nemám příliš v lásce, knihu jsem přečetl tak trochu omylem, ale bylo to ohlédnutí do socialismu, kdy kriminálka všechny případy vyřešila a byly to případy poněkud jiného ražení než teď,...


David Limberský - Byla to jízda
únor - březen 2022
David Limberský - Byla to jízda 2021, Ervín Schulz

Samozřejmě, že knihu od jednoho z nejlepších obránců v naší lize jsem si nemohl nechat ujít a opravdu mě nezklamala. Nejenom text, ale i velké množství barevných fotek - opravdu pěkný životopis, místy i dojemný. Líbilo se mi to moc,...


Severní nádraží / Lazaretní vlak
leden - únor 2022
Severní nádraží / Lazaretní vlak 1970, Adolf Branald

Autor pracoval na železnici, takže zná velice dobře problematiku chodu nádraží, Severní nádraží popisuje okupaci fašistů a Lazaretní vlak konec války, povstání , poslední boj i oběti českých občanů ve střetu s Němci.


Nostalgie už není, čím bývala
prosinec 2021 - leden 2022
Nostalgie už není, čím bývala 1997, Simone Signoretová

Francouzská herečka má opravdu výbornou paměť, protože při čtení její vzpomínkové knihy popisuje události do nejmenších podrobností. Ona ani nepíše o filmech, ale její manželství s Montandem , levicově smýšlejícím umělcem, jí velice ovlivnilo . Několikrát se zúčastnila jeho koncertních turné, procestovala i východní blok vč . ČSSR, setkala se i s vedoucími představiteli komunistických zemí a měla, spolu s manželem ,problém , když chtěli navštívit USA.


Kříž proti kříži
prosinec 2021 (01.-14.)
Kříž proti kříži 1980, Radovan Šimáček

Pěkná historická kniha, kterou "ich" formou vypravuje mladý rytíř Vítek z Klokot a ten byl svědkem toho, jak byla výprava zmanipulována a vůbec se nestřetla se Saracény , ale jak název knihy napovídá, s křesťany v Zadaru a Konstantinopolu - kříž proti kříži,...


Proměny
listopad - prosinec 2021
Proměny 1989, Liv Ullmann

L.U.se ve své knize příliš nezaobírá filmem a natáčením (až na konci ano), ale zachycuje svůj život a jeho problémy a mnohdy to není veselé povídání. Liv je citlivý člověk a herecké povolání není zrovna klidné zaměstnání. Hlavními postavami vyprávění je režisér Ingmar Bergman a dcera Linn.


Diktatura
listopad 2021 (02.-18.)
Diktatura 1981, B. Traven

B.Traven je tak trochu tajemný člověk, který v životě okusil všechno možné a pak mu uhranulo Mexiko a místní Indiáni. Kniha Diktatura nemá vlastně pořádný děj, ale je to jakési národopisné pojednání o životě a zvycích mexických Indiánů a příběhy jsou do ústředního tématu vsouvány a nemají s ním moc společného. Je to určitě zajímavé vyprávění,...


Západ
říjen - listopad 2021
Západ 1955, Karel Václav Rais

Když jsem se rozhodl, že se pustím dočtení knihy od K.V.Raise, tak mi bylo jasné, že se moc nezasměju, právě naopak - a taky jo ! Hlavní postavou je stařičký farář, okolo něho se vyskytují převážně postarší občané a on vlastně jen čeká, kdy si pro něho přijde jeho ŠÉF. Nakonec se dočká ,...


Psí dědek
září - říjen 2021
Psí dědek 1989, Michel Guibert

Celkem čtivá a zajímavá detektivka, kterou vlastně z velké části objasní bývalý policajt, nyní soukromé očko.


Hrdinný kapitán Korkorán
? - září 2021
Hrdinný kapitán Korkorán 1991, Alfred Assollant

Jako mladšímu by se mi knížka líbila více, ale sehnal jsem ji až později. Teď mi příběh přišel místy naivní, prostě dětský-asi jsem už náročnější čtenář,...


Dobrý borec Antonín
duben 2013 - květen 2021
Dobrý borec Antonín 1967, Jaroslav Žák


Lovci kožišin
únor - květen 2021
Lovci kožišin 1977, František Flos

Tuhle červenou knihovnu, kde téměř všichni zúčastnění byli charakterově na výši a kde bylo nějak moc náhod, jsem nakonec přece jen dočetl, Lovci orchidejí byli lepší,...


Vlak z Paddingtonu
únor 2021 (14.-27.)
Vlak z Paddingtonu 1982, Agatha Christie


Poslední úder Omegy
? - únor 2021
Poslední úder Omegy 1992, Robert Ludlum


Městečko na dlani
březen - duben 2020
Městečko na dlani 1963, Jan Drda

Právě jsem dočetl knihu J.Drdy a zároveň jsem zhlédl i stejnojmenný film. Obojí zpracování se mi líbilo, i když film nevyzní, zvláště v závěru, tak pesimisticky, jako v knize . J.Drda to skvěle napsal, krásně vylíčil poměry v malém městečku i různé charaktery občanů.


Větrák
březen 2020 (10.-25.)
Větrák 2019, Miroslav Graclík

Výborný herec, oddaný komunista-život J.Větrovce byl velice aktivní, s příbuzenstvem se moc nebavil a pokud půjdeme do historie, tak tam jsou údaje i poněkud tajemné a můžeme si i ledasco domýšlet. Trochu už mě v knize unavovaly ty politické dokumenty, ale chápu, že do života J.V. patřily.


Smrtící mlha
? - březen 2020
Smrtící mlha 1984, Jevgenij Jakovlevič Guljakovskij

Zajímavá ruská sci-fi o životě na cizí planetě ve 23.století.V SSSR se psaly dobré fantastické příběhy a tenhle to celkem potvrdil.


Alain Delon: Ďábelský anděl
únor - březen 2020
Alain Delon: Ďábelský anděl 2019, Dana Čermáková

Autorka je to té francouzské hvězdy zřejmě "zabouchnutá" , ale to není nic výjimečného. Knížku napsala dobře, vědomostí o A.D. má dost. Zajímavé je, že A.D. neměl vůbec žádné herecké vzdělání, a přestože vlastně hrál stále to samé, díky svému vzhledu se stal nesmrtelným.


Záhada obří číše
? - únor 2020
Záhada obří číše 1983, Hana Prošková

Menší "sbírka" (3) detektivek, z nichž poslední je nejobsáhlejší - nemůžu říci, že bych byl nadšený, místy mi to připadalo poněkud zamotanější, ale došlo to ke zdárnému konci. Oni prý jsou detektivky jako pohádky, kde také dobro zvítězí,...


Procházka životem
leden - únor 2020
Procházka životem 2017, Zdenka Procházková

Tenhle dialog dvou generací se mi docela líbil-řekl bych, že je určen spíše ženám. Paní Zdence to myslí dobře, měla určitě pestrý život a díky perfektní znalostí němčiny a rakouskému občanství mohla i cestovat po celém světě.


Hledejte Vlka!
leden 2020 (19.-26.)
Hledejte Vlka! 1984, Leonid Sapožnikov

Sovětská detektivka plná soudruhů a fůra jmen, které se mi poněkud pletly. Celý příběh mi přišel zamotaný, ale prokousal jsem se úspěšně až do zdárného konce, kdy si soudruzi vyšetřovatelé mohli odškrtnout další vyřešený případ.


Tajemství filmových hvězd
leden 2020 (11.-18.)
Tajemství filmových hvězd 2004, Ondřej Suchý

Pan Suchý se snažil nalézt něco ze života prvorepublikových hvězd , co nebylo tak známé-dá se říci, že sem tam se mu to povedlo. Kdo se zajímá o tuto problematiku více, tak většinu informací již věděl.


Šestapadesátý
prosinec 2019 - leden 2020
Šestapadesátý 1967, Karel Ptáčník

Mně se tenhle třetí díl komunistické trilogie líbil, autor , dá se říci, i odvážně popisuje události i jednání stranických funkcionářů, kteří po smrti Stalina tápají a vlivem maďarských událostí mají i obavu o vývoj v naší republice. Vajda to bohužel nezvládl, což mě docela mrzelo - konec byl "drsnější" a otevřenější a je pravda, že kniha je na svou dobu vydání odvážná a zřejmě v roce 1966 nebyla strana tak bdělá a "pustila" ji mezi lid.


Jana Švandová
? - prosinec 2019
Jana Švandová 2016, Petr Čermák

Kniha je vlastně rozhovorem herečky s autorem, J.Š. má za sebou určitě bohatou minulost, i díky svému vzhledu a i nyní si zachovává chuť do života, je stále aktivní ve filmu a především na prknech, které znamenají slávu. Nedovede si představit, že by přestala hrát a my jí její aktivitu přejeme.


Vladimír Ráž - příběh prvního milovníka
? - prosinec 2019
Vladimír Ráž - příběh prvního milovníka 2011, Jan Brdička


Noc odchází ráno
prosinec 2019 (10.-28.)
Noc odchází ráno 1966, Karel Ptáčník

Kniha navazuje na Město na hranici a pokračuje v popisování příhod hlavních představitelů v padesátých létech (1948-1953) , končí úmrtím Stalina. Kuzmík, Boženka, Říha - tohle trio prožívá milostné osudy, které končí celkem překvapivě, a na ostatních členech strany popisuje autor různé přístupy k jejich činnosti. Celkem zajímavé vystižení poválečné doby a problémů v politické práci.


Obžalovaná Adina Mandlová
prosinec 2019 (04.-10.)
Obžalovaná Adina Mandlová 2013, Radek Žitný

O A.Mandlové jsem přečetl skoro vše, takže z téhle knihy jsem se moc nového nedozvěděl, jen ty citace z protokolů apod. Byla to určitě velice zajímavá žena, která si nedělala nic z toho, co si o ní kdo myslí a ten hon, který na ni po válce Češi spustili, si určitě nezasloužila-to, že se zkompromitovala s německými pohlaváry přece nikomu neublížilo.


Město na hranici
listopad - prosinec 2019
Město na hranici 1958, Karel Ptáčník

Velice obsáhlá kniha o poválečném osídlování pohraničí a odsunu Němců se mi docela líbila, samozřejmě že byla načichlá komunistickou propagandou, ale nebylo to tak strašné.


Zdeněk Štěpánek - Herec a dějiny
červen - listopad 2019
Zdeněk Štěpánek - Herec a dějiny 1997, Jaroslav Vostrý

Knihu jsem přečetl s určitými obtížemi- je totiž určena divadelním "fajnšmekrům", a to já zrovna nejsem. Velice obsáhle se autor věnuje rolím, které tento herecký velikán vytvořil, a těch nebylo právě málo. Zajímavý byl začátek knihy, pobyt herce v legiích v Rusku a jeho poněkud komplikovaný návrat do Čech.


Nepřítel z Atlantidy
září - říjen 2019
Nepřítel z Atlantidy 1984, Alexej Pludek

Kniha je napsána dobře, souhlasím s tím, že někde je příliš bohatě popisováno prostředí, podnebí, příroda atd., i ten konec je jasný. Hlavní hrdina Hero se potýká s problémy doma i ve svých postaveních, nedaří se mu celkem nic. Zajímalo by mě, jestli výbuchem sopky a vlivem tsunami, bylo zničeno jen První království- co ty ostatní, které byly vzdáleny i několik dní letu?


Barrandovská bohéma?
září 2019 (05.-19.)
Barrandovská bohéma? 2019, Pavel Taussig


Potomci Skytů
srpen 2019 (09.-20.)
Potomci Skytů 1986, Volodymyr Vladko

Kdysi ,jako o trochu mladší , jsem si chtěl knihu přečíst - lákal mě její název , a protože se mně to nepodařilo, tak jsem to dohonil teď. Autor neměl tak špatný nápad, když se výprava dostala jeskyní ke Skytům, i to popisování jejich života bylo docela zajímavé, i když by to nebylo ve skutečnosti možné, ale to je fuk-fantastická literatura si může vymýšlet,...


Živá voda
? - srpen 2019
Živá voda 1983, Jan Drda


Roucho pana de Balzac
červen 2019 (12.-23.)
Roucho pana de Balzac 1981, Vladimír Neff

Příběh známého autora se překvapivě odehrává v "dnešní" době a je napsán , dá se říci, retro a s použitím dlouhých souvětí, takže čtenář se musí do knihy začíst a soustředit se. Autor používá i výrazy ostřejší, což je, v porovnání s jeho předchozími historickými díly poněkud nečekané,...


Dlouhý čas čekání
květen - červen 2019
Dlouhý čas čekání 1964, Vladimír Mináč

Román se týká slovenské společnosti v době před SNP. Ve vyprávění nejsou téměř žádné boje a stále se deklamuje, i když rozhovorů v románu moc není. Byl jsem rád, když jsem to dočetl.


Vlasta Fialová - vypráví v herecké šatně o své práci a životě
květen 2019 (19.-24.)
Vlasta Fialová - vypráví v herecké šatně o své práci a životě 1996, Vlasta Fialová

Moc hezké vyprávění známé brněnské herečky, která již velmi mladá zahrála Divou Báru, se kterou měla úspěchy po celém světě, zvláště v jihoamerických státech. Navzdory různým lákadlům zůstala brněnskému divadlu věrná a zahrála si i v dalších filmech.


Válka s mnohozvířetem
květen 2019 (01.-19.)
Válka s mnohozvířetem 1988, Vladimír Páral

Celkem zajímavý nápad, který by se možná někdy mohl stát skutečností - kniha mi připadala místy zdlouhavá a postavy se měnili často podle různých okolností. Připadalo mi, že masitová hmota nějak rychle zmizela, ale na jak dlouho ?


1 ...