Harry

Příspěvky

SkřivánekSkřivánekJindřich Šimon Baar

Pěkná knížka o chodském sedláku Skřivánkovi z Borovna, který se s ničím nepáře , na všechno jde selským rozumem a krásnou chodštinou. Humorná je jeho návštěva Prahy , kde se projeví veliký rozdíl vesnického chápaní světa s městským životem, který starý Skřivánek dost těžko chápe.

16. května


Říkám to písníŘíkám to písníKarel Gott

Knížka se mi líbila, K.Gott píše o svém mládí, kdy inklinoval k malířství a kdy jeho tenor měl problémy zaujmout, protože v té době to bylo něco nového. Postupně se začal prosazovat a kam to "dotáhl", to už všichni víme,...

02. května


Philippsburské svazky manželskéPhilippsburské svazky manželskéMartin Walser

Tématem knihy je jisté západoněmecké město a sleduje většinou manželské svazky lepší společnosti s jejich peripetiemi. Do této společnosti se dostane mladý Hans, který se brzy dostane mezi elitu, a to svým postojem, který nikomu nevadí, je pasivní, nikomu neodporuje a pochopí, že prostředí na něm žádá rychlou adaptaci. Přižení se do lepší rodiny a má před sebou skvělou budoucnost.

17. dubna


Žádná trať pro černé pasažéryŽádná trať pro černé pasažéryFrantišek Uher

Kriminální povídky mě celkem nenadchly, byly vyprávěny "ich" stylem (kapitán Král) - prostě nic světoborného. Já se přiznám, že povídky nemám příliš v lásce, knihu jsem přečetl tak trochu omylem, ale bylo to ohlédnutí do socialismu, kdy kriminálka všechny případy vyřešila a byly to případy poněkud jiného ražení než teď,...

17. března


David Limberský - Byla to jízdaDavid Limberský - Byla to jízdaErvín Schulz

Samozřejmě, že knihu od jednoho z nejlepších obránců v naší lize jsem si nemohl nechat ujít a opravdu mě nezklamala. Nejenom text, ale i velké množství barevných fotek - opravdu pěkný životopis, místy i dojemný. Líbilo se mi to moc,...

07. března


Severní nádraží / Lazaretní vlakSeverní nádraží / Lazaretní vlakAdolf Branald

Autor pracoval na železnici, takže zná velice dobře problematiku chodu nádraží, Severní nádraží popisuje okupaci fašistů a Lazaretní vlak konec války, povstání , poslední boj i oběti českých občanů ve střetu s Němci.

13. února


Nostalgie už není, čím bývalaNostalgie už není, čím bývalaSimone Signoretová

Francouzská herečka má opravdu výbornou paměť, protože při čtení její vzpomínkové knihy popisuje události do nejmenších podrobností. Ona ani nepíše o filmech, ale její manželství s Montandem , levicově smýšlejícím umělcem, jí velice ovlivnilo . Několikrát se zúčastnila jeho koncertních turné, procestovala i východní blok vč . ČSSR, setkala se i s vedoucími představiteli komunistických zemí a měla, spolu s manželem ,problém , když chtěli navštívit USA.

04. ledna


Kříž proti křížiKříž proti křížiRadovan Šimáček

Pěkná historická kniha, kterou "ich" formou vypravuje mladý rytíř Vítek z Klokot a ten byl svědkem toho, jak byla výprava zmanipulována a vůbec se nestřetla se Saracény , ale jak název knihy napovídá, s křesťany v Zadaru a Konstantinopolu - kříž proti kříži,...

14.12.2021


ProměnyProměnyLiv Ullmann

L.U.se ve své knize příliš nezaobírá filmem a natáčením (až na konci ano), ale zachycuje svůj život a jeho problémy a mnohdy to není veselé povídání. Liv je citlivý člověk a herecké povolání není zrovna klidné zaměstnání. Hlavními postavami vyprávění je režisér Ingmar Bergman a dcera Linn.

01.12.2021


DiktaturaDiktaturaB. Traven

B.Traven je tak trochu tajemný člověk, který v životě okusil všechno možné a pak mu uhranulo Mexiko a místní Indiáni. Kniha Diktatura nemá vlastně pořádný děj, ale je to jakési národopisné pojednání o životě a zvycích mexických Indiánů a příběhy jsou do ústředního tématu vsouvány a nemají s ním moc společného. Je to určitě zajímavé vyprávění,...

18.11.2021


ZápadZápadKarel Václav Rais

Když jsem se rozhodl, že se pustím dočtení knihy od K.V.Raise, tak mi bylo jasné, že se moc nezasměju, právě naopak - a taky jo ! Hlavní postavou je stařičký farář, okolo něho se vyskytují převážně postarší občané a on vlastně jen čeká, kdy si pro něho přijde jeho ŠÉF. Nakonec se dočká ,...

02.11.2021


Psí dědekPsí dědekMichel Guibert

Celkem čtivá a zajímavá detektivka, kterou vlastně z velké části objasní bývalý policajt, nyní soukromé očko.

13.10.2021


Hrdinný kapitán KorkoránHrdinný kapitán KorkoránAlfred Assollant

Jako mladšímu by se mi knížka líbila více, ale sehnal jsem ji až později. Teď mi příběh přišel místy naivní, prostě dětský-asi jsem už náročnější čtenář,...

27.09.2021


Lovci kožišinLovci kožišinFrantišek Flos

Tuhle červenou knihovnu, kde téměř všichni zúčastnění byli charakterově na výši a kde bylo nějak moc náhod, jsem nakonec přece jen dočetl, Lovci orchidejí byli lepší,...

13.05.2021


Městečko na dlaniMěstečko na dlaniJan Drda

Právě jsem dočetl knihu J.Drdy a zároveň jsem zhlédl i stejnojmenný film. Obojí zpracování se mi líbilo, i když film nevyzní, zvláště v závěru, tak pesimisticky, jako v knize . J.Drda to skvěle napsal, krásně vylíčil poměry v malém městečku i různé charaktery občanů.

16.04.2020


VětrákVětrákMiroslav Graclík

Výborný herec, oddaný komunista-život J.Větrovce byl velice aktivní, s příbuzenstvem se moc nebavil a pokud půjdeme do historie, tak tam jsou údaje i poněkud tajemné a můžeme si i ledasco domýšlet. Trochu už mě v knize unavovaly ty politické dokumenty, ale chápu, že do života J.V. patřily.

25.03.2020


Smrtící mlhaSmrtící mlhaJevgenij Jakovlevič Guljakovskij

Zajímavá ruská sci-fi o životě na cizí planetě ve 23.století.V SSSR se psaly dobré fantastické příběhy a tenhle to celkem potvrdil.

10.03.2020


Alain Delon: Ďábelský andělAlain Delon: Ďábelský andělDana Čermáková

Autorka je to té francouzské hvězdy zřejmě "zabouchnutá" , ale to není nic výjimečného. Knížku napsala dobře, vědomostí o A.D. má dost. Zajímavé je, že A.D. neměl vůbec žádné herecké vzdělání, a přestože vlastně hrál stále to samé, díky svému vzhledu se stal nesmrtelným.

02.03.2020


Záhada obří číšeZáhada obří číšeHana Prošková

Menší "sbírka" (3) detektivek, z nichž poslední je nejobsáhlejší - nemůžu říci, že bych byl nadšený, místy mi to připadalo poněkud zamotanější, ale došlo to ke zdárnému konci. Oni prý jsou detektivky jako pohádky, kde také dobro zvítězí,...

18.02.2020


Procházka životemProcházka životemZdenka Procházková

Tenhle dialog dvou generací se mi docela líbil-řekl bych, že je určen spíše ženám. Paní Zdence to myslí dobře, měla určitě pestrý život a díky perfektní znalostí němčiny a rakouskému občanství mohla i cestovat po celém světě.

05.02.2020


Hledejte Vlka!Hledejte Vlka!Leonid Sapožnikov

Sovětská detektivka plná soudruhů a fůra jmen, které se mi poněkud pletly. Celý příběh mi přišel zamotaný, ale prokousal jsem se úspěšně až do zdárného konce, kdy si soudruzi vyšetřovatelé mohli odškrtnout další vyřešený případ.

26.01.2020


Tajemství filmových hvězdTajemství filmových hvězdOndřej Suchý

Pan Suchý se snažil nalézt něco ze života prvorepublikových hvězd , co nebylo tak známé-dá se říci, že sem tam se mu to povedlo. Kdo se zajímá o tuto problematiku více, tak většinu informací již věděl.

18.01.2020


ŠestapadesátýŠestapadesátýKarel Ptáčník

Mně se tenhle třetí díl komunistické trilogie líbil, autor , dá se říci, i odvážně popisuje události i jednání stranických funkcionářů, kteří po smrti Stalina tápají a vlivem maďarských událostí mají i obavu o vývoj v naší republice. Vajda to bohužel nezvládl, což mě docela mrzelo - konec byl "drsnější" a otevřenější a je pravda, že kniha je na svou dobu vydání odvážná a zřejmě v roce 1966 nebyla strana tak bdělá a "pustila" ji mezi lid.

11.01.2020


Jana ŠvandováJana ŠvandováPetr Čermák

Kniha je vlastně rozhovorem herečky s autorem, J.Š. má za sebou určitě bohatou minulost, i díky svému vzhledu a i nyní si zachovává chuť do života, je stále aktivní ve filmu a především na prknech, které znamenají slávu. Nedovede si představit, že by přestala hrát a my jí její aktivitu přejeme.

30.12.2019


Noc odchází ránoNoc odchází ránoKarel Ptáčník

Kniha navazuje na Město na hranici a pokračuje v popisování příhod hlavních představitelů v padesátých létech (1948-1953) , končí úmrtím Stalina. Kuzmík, Boženka, Říha - tohle trio prožívá milostné osudy, které končí celkem překvapivě, a na ostatních členech strany popisuje autor různé přístupy k jejich činnosti. Celkem zajímavé vystižení poválečné doby a problémů v politické práci.

28.12.2019


Obžalovaná Adina MandlováObžalovaná Adina MandlováRadek Žitný

O A.Mandlové jsem přečetl skoro vše, takže z téhle knihy jsem se moc nového nedozvěděl, jen ty citace z protokolů apod. Byla to určitě velice zajímavá žena, která si nedělala nic z toho, co si o ní kdo myslí a ten hon, který na ni po válce Češi spustili, si určitě nezasloužila-to, že se zkompromitovala s německými pohlaváry přece nikomu neublížilo.

10.12.2019


Město na hraniciMěsto na hraniciKarel Ptáčník

Velice obsáhlá kniha o poválečném osídlování pohraničí a odsunu Němců se mi docela líbila, samozřejmě že byla načichlá komunistickou propagandou, ale nebylo to tak strašné.

03.12.2019


Zdeněk Štěpánek - Herec a dějinyZdeněk Štěpánek - Herec a dějinyJaroslav Vostrý

Knihu jsem přečetl s určitými obtížemi- je totiž určena divadelním "fajnšmekrům", a to já zrovna nejsem. Velice obsáhle se autor věnuje rolím, které tento herecký velikán vytvořil, a těch nebylo právě málo. Zajímavý byl začátek knihy, pobyt herce v legiích v Rusku a jeho poněkud komplikovaný návrat do Čech.

05.11.2019


Nepřítel z AtlantidyNepřítel z AtlantidyAlexej Pludek

Kniha je napsána dobře, souhlasím s tím, že někde je příliš bohatě popisováno prostředí, podnebí, příroda atd., i ten konec je jasný. Hlavní hrdina Hero se potýká s problémy doma i ve svých postaveních, nedaří se mu celkem nic. Zajímalo by mě, jestli výbuchem sopky a vlivem tsunami, bylo zničeno jen První království- co ty ostatní, které byly vzdáleny i několik dní letu?

30.10.2019


Potomci SkytůPotomci SkytůVolodymyr Vladko

Kdysi ,jako o trochu mladší , jsem si chtěl knihu přečíst - lákal mě její název , a protože se mně to nepodařilo, tak jsem to dohonil teď. Autor neměl tak špatný nápad, když se výprava dostala jeskyní ke Skytům, i to popisování jejich života bylo docela zajímavé, i když by to nebylo ve skutečnosti možné, ale to je fuk-fantastická literatura si může vymýšlet,...

20.08.2019


1 ...