koupit knihy

František Flos

česká, 1864 - 1961

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 41 knih

Komentáře (4)

honza2599
03.04.2020

Lovci kožešin.Knížka o kterou jsem považoval za skutečný cestopis.

Cusco
07.06.2015

"Jak můžete psát o Hondurasu, Borneu, Brazílii atd., když jste tam nebyl? tázali se mne často někteří lidé. Nuže, odpovídám skromně, že jsem tam byl, ačkoli jsem neviděl toho kraje vlastníma očima, ale viděl jsem jej očima desíti dvaceti cestovatelů, viděl jsem jej lépe než každý z nich, neboť cestovatel viděl jenom část. Nespokojil jsem se jen s cestopisy, nýbrž čítal jsem knihy a zápisy farmářů, kteří prožili dvacet třicet let v kraji a dovedli mně povědět podrobnosti, o nichž cestovatel ani nezvěděl. A tak povstala řada knih, které prý mládež čte..."

To prozradil o svém pracovním postupu sám František Flos. A nevykládal o tom jen jednou. V jiném vyznání se od něho dozvídáme třeba tohle:

"Pošetilé jsou otázky a poznámky: Jak je možno psáti o krajinách, v nichž spisovatel nebyl? - Spisovatel historických románů a povídek nežil také před staletími. Jeho práce jest podobna práci mé; musí studovat dějiny a prozkoumat archívy, musí sbírat poučení o tehdejší mluvě, o způsobech života, o krojích a zbraních atd. atd. a všechno ostatní je věc fantazie a vypravovatelského umění."

Flos psal o zemích, kde nikdy nebyl, ale věděl o nich tolik, že to vůbec nevadilo. Měl jednu velkou výhodu, která člověku v životě jen a jen pomáhá: nikdy neztrácel smysl pro humor. A tak i nejnapínavější historky nemohly skončit úplně špatně. A ani Flosův život rozhodně špatně neskončil. Zanechal vděčným čtenářům dlouhou řadu knih, které dodnes těší ty, co mají rádi dobrodružství a napětí. :)

(anotace na přední straně, 62. sešit edice Karavana, 1973)

tenax
10.08.2013

Nezapřel v sobě učitele. V knihách je mnoho didaktických pasáží o přírodě, zeměpisu a historii popisovaných zemí, dnes už samozřejmě působících archaicky, ale v době vzniku asi vnímaných jinak. Ale co naplat, je to náš klasik dobrodružné literatury pro mládež, kterému je mnohé odpuštěno.

WEIL
14.10.2011

Nadprůměrně plodný prozaik, dramatik a překladatel. Rovněž osvětový pracovník a zejména autor, teoretik a kritik literatury pro děti a mládež.