Huť mistra Pavla

Švédský spisovatel a politik zachycuje v historickém románě velmocenské období švédského království na počátku 17. století, dobu vítězných tažení Gustava Adolfa, budování prvních manufaktur a vzniku první sklářské huti. Vyprávění přibližuje osudy drobného lidu, z jehož obětí a práce se rodila sláva a bohatství národa.

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46875/big_hut-mistra-pavla-BSx-46875.jpg 2.73
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Svoboda

Mäster Pavels hytta

Kniha Huť mistra Pavla

MOu598
26.05.2017

Četla jsem v prosinci 2007. Podle mých poznámek:
Jde o dobu třicetileté války. Zajímavé téma, ale nelíbilo se mi, jak napsáno. Střídá se příběh (hezký, zajímavý) s popisy dějinných souvislostí a s tím, že autor v současnosti hledá památky na minulost. Obojí je zajímavé, ale mělo být napsáno ve dvou knihách.
Citát:
"Měl jsem ti to říct, dokud si byl živ. Proč jen mlčíme tak dlouho, až je pozdě,"

Harry
17.09.2012

Je to první kniha, kterou jsem přečetl a jejíž děj se odehrává v 17.století, v době třicetileté války , ve Švédsku. Jak napovídá titul, tak sklářská huť, postavená v zapadlém kraji , změnila chod celého svého okolí, zaměstnala živořící obyvatele a byla první ve Švědsku. Spisovatel také popisuje, jak se na ubohém obyvatelstvu odráží vítězné války jejich krále - zvyšování daní, zhoršování životních podmínek. Zaměstnanci hutě vlastně začali vytvářet tzv. dělnickou třídu .