Muž, který se vypařil

Detektivní román, v němž Martin Beck pátrá po zmizelém stockholmském novináři, který jel údajně dělat reportáž do Budapešti, a nakonec musí vyřešit jeho vraždu.

(www.pitaval.cz)

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41629/muz-ktery-se-vyparil-41629.jpg 494

Martin Beck (Romány o zločinu) 2.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Levné knihy

Mannen, som gick upp i rök, 1966

Kniha Muž, který se vypařil

Eicherik
22.11.2019

Ve druhém dílu této legendární série se Martin Beck vydává do Budapešti. Ten předchozí se mi líbil o něco více, ale ty nejlepší teprve přijdou.

ber-tram
16.08.2019

Líbí se mi souběhy děje v témže období. Čili když 13. srpna v knize čtu: bylo zrovna 13. srpna... Taky se mi líbí, když se v cizí knize ochomýtne naše domovina. Obojího se v druhé Beckovce dostává. Tím, že je pátračsky realistická, působí usedleji. 32/19

trudoš
05.03.2019

Přestože si na hrdinu kriminálek spisovatelského dua Maj Sjöwallová & Per Wahlöö stále ještě nedokážu zvyknout, musím autorům přiznat perfektní zpracování policejních postupů při vyšetřování. Je to nápaditě rozehrané, informačně zajímavé a především - působí to autenticky. Vůbec přitom nevadí padesátiletý rozdíl mezi tím, kdy kniha vznikla a tím, kdy jsem ji četl. V tomhle ohledu Muž, který se vypařil nezklamal, i když uznávám, že dějová linka v Budapešti se trošku táhla, hlavně kvůli tomu, že jako čtenáři mi došlo už na začátku, že v tomhle městě pes zakopán nebude. Ale nevadí, dobová atmosféra a skvěle zachycené prostředí tenhle škraloup snadno odstranily, neberu-li ovšem v potaz chvílemi až komické chování maďarských gangsterů a celý ten okatý fór s pointou. Výrazným plusem pak pro mě byla absence rodinných trablů Martina Becka, a nějak mi navíc přišlo, že přibylo i na humorných dialozích. To však může být čistě soukromý dojem zhýralého cynika, který se už směje lecčemu tragickému.

Alíša236
26.03.2018

odpočinková detektivka pro nenáročné, mě bavila.

Schamila
24.02.2018

Prvopočátky detektivních příběhů severských autorů - zvláštní příběh, zvláštní rozzuzlení, dále krásně popsaná Budapešť, dokonce zmínka o české lodi Družba, kterou jsem kdysi dávno také plula do Budapešti. Takže hezká detektivka pro nenáročné.

jozka_II
27.01.2017

Jestli se mi neco na Martinu Beckovi libi, tak to, ze to neni superman. Pribeh neni soupisem dramatickych situaci, genialnich postrehu a vrcholnych vykonu. Je to vypravenka o normalnim chlapovi v cizim prostredi, ktery ma udelat neco, do ceho se mu az tak nechce a cemu mozna az zas tak neveri. Je tam jen jedna mala drobnost. Ten cervicek nekde v pozadi, co hloda. A driv nebo pozdeji (spis pozdeji) dohloda stavbu zlocinu do takoveho stadia, ze se zriti. O tomhle pripadu to plati dvojnasob.

marlowe
07.08.2016

Po skvělé "Roseanně" jakoby autorům při psaní druhého dílu Beckovské série došel dech. První polovina více než detektivku připomíná Tištěný průvodce Čedoku – a ani druhá část (byť už výrazně čtivější) nijak neoslní: ostřílení drogoví dealeři se po dopadení chovají jako při opisování přistižení třeťáci, kteří jsou paní učitelkou dostrkáni do ředitelny – a hodně nepovedené je i celé vyústění příběhu (včetně celé té zápletky s pasem, plnovousem atd.)
Román jsem poprvé četl v osmdesátých letech – a nevzpomínám si, že bych na něm tehdy viděl tolik nedostatků. Teď, bohužel, musím původní hodnocení snížit na tři hvězdičky.

Kubíííína
18.09.2015

Vcelku klasický krimi příběh ze Skandinávie a Maďarska.

Mrtví ve člunu

Per Wahlöö
švédská, 1926 - 1975
Maj Sjöwall
švédská, 1935

Kniha Muž, který se vypařil je v