hardrock hardrock komentáře u knih

Strach múdreho muža Strach múdreho muža Patrick Rothfuss

Tak toto bol čistý zážitok z čítania...

17.12.2022 5 z 5

Môj svet Môj svet Peter Sagan

Prázdna kniha. Jednu hviezdičku som pridal za poslednú vetu

21.05.2021 2 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Dlho som rozmýšľal, ako uchopiť túto recenziu. Kniha je skvelá, zatiaľ asi najlepšia, ktorú som od Jozefa Kariku čítal alebo počúval. Mário Zeumer ju narozprával tiež fenomenálne. Rozmýšľam totiž nad témou, ktorú si autor vybral. Nacistické Nemecko a koncentračné tábory sa do beletrie neustále vracajú a vznikajú nové knihy, ktoré tieto témy znovu prinášajú. Priniesla táto kniha niečo nové? Podľa mňa áno: Uhol, z ktorého sa pozeráme na svetové dianie v prvej polovici 20. storočia je vcelku originálny - rozbité priateľstvá a postavenie bývalých kamarátov na opačné strany barikády. Kamarátstvo sa zmení na nevraživosť a nenávisť.

Všeobecne sa autori k tejto téme vracajú zrejme preto, aby sme si pripomenuli hrôzy, ktoré sa tu pred pár desiatkami rokov udiali. Mali by sme sa vystríhať toho, čo tu vtedy bolo. Ustrážiť mier a slobodu, aby sme neboli odsúdení zopakovať si históriu a nenechať, aby zas nejaká skupina nespustila nový holokaust. Podarilo sa nám to? Keď to prirovnám k súčasnému dianiu vo svete, kedy sa experimentálne látky pichajú miliónom ľudí vo svete, pričom tí ľudia nevedia, aké sú dlhodobé účinky týchto látok, nie je to podobné ako dianie v koncentračných táboroch? Len je to rafinovanejšie. Sme my ako ľudstvo odsúdení zopakovať rovnakú chybu tým, že slepo počúvame a nasledujeme tých, ktorí nás presviedčajú o tom, že toto je najlepšia cesta? Pravdu povediac, neviem. Budúcnosť ukáže. Možno aj o týchto časoch sa budú opakovane písať knihy podobne ako o zverstvách druhej svetovej vojny.

12.05.2021 5 z 5

Dlhá cesta Dlhá cesta Jeff Kinney (p)

asi najlepší diel zatiaľ

12.04.2021 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Pre deti ako vstup do sveta fantasy, prečo nie? Vypočuté ako audiokniha, aby som vedel, čo dám svojim deťom na počúvanie. Kniha je útla, dej je v podstate jednoduchý, ale o to viac uchopiteľný pre myseľ ľudí, ktorí sú na tomto svete zatiaľ len pár rokov. Treba aj takéto knihy, takéto príbehy, aby si deti rozvíjali fantáziu s radosťou. Kniha plní účel aj po viac ako 50 rokoch od jej prvého vydania.

06.04.2021

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Autor na príklade dvoch slovenských emigrantov ponúka pohľad na paralelný vývoj nemeckej a americkej spoločnosti v 30.rokoch 20. storočia. Boli to tvrdé časy a kniha je rovnako neúprosná a naturálna. Otázku, ktorú tu tvorca rieši a síce, či sa z človeka stáva monštrum kvôli tomu, v akom prostredí sa pohybuje a prispôsobuje sa mu, alebo sa vďaka okolnostiam prejavuje to, čo v človeku je geneticky zakódované, si musíme zodpovedať sami zo správania hlavných postáv.

Z Jozefa Kariku sa pomaly ale isto stáva môj obľúbený autor. Som zvedavý, čo naservíroval v druhom dieli, lebo v tomto románe to rozohral doslova brutálne.

25.03.2021 5 z 5

Toto je zvláštna kniha - nemá hrdinu, nemá dej, dokonca nemá ani rozuzlenie. I keď, z tej poslednej vety zamrazí a to práve kvôli tomu, čo a ako je v tomto diele napísané. Ten jeden deň je exkurzia, silný zážitok. Ťažko predstaviteľný na vlastnej koži, ťažko uveriteľný, že tisíce ľudí to v tej zime reálne zažívali nie jeden deň ale dlhé roky. Až z toho mrazí. Bolo to surové. Otázka je, či my, ľudia 21. storočia, už nie sme až príliš rozmaznaní slobodou a pohodlnosťou života. Nechcem tým povedať, že nemáme svoje problémy, ale ocitnúť sa na desať rokov v podmienkach popisovaných v tejto knihe, to už je iná káva.

11.03.2021 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Mne sa ten príbeh páčil. Áno, je iný ako Liečiteľ. Áno, je iný ako Šaman, ale bavilo by vás čítať znovu to isté? Toto je príbeh zo súčasnosti, chýba mu pach histórie prvých dvoch dielov. Kniha je však plná človečenstva a ľudskosti. Lekárska veda, rovnako ako rod Coleovcov ide š ďalšou generáciou stále dopredu, presne ako to ukázal záver tejto knihy. Podľa mňa to bolo dôstojné zakončenie Cole ságy.

01.02.2021

1984 1984 George Orwell (p)

dosť desivé vykreslenie sveta

22.01.2021 4 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Starý dobrý King

14.11.2020 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Dostal som odporúčanie na prečítanie tejto knihy, ale asi som masochista, že som to dočítal do konca. V tej knihe bolo zlé úplne všetko. mimozemskej entite, čo vyzerá ako stonožka vtisnúť ľudské emócie a myšlienkové pochody je úplne debilný nápad. Predstava: keby niekto moju identitu preniesol napríklad do komára a ja by som sa dostal do nejakého komárieho hniezda a tam by som riešil zaľúbenie do nejakej komárice a ešte bol hrdý na fakt, že som komár, to mi proste rozum neberie.

akože, toto bolo úplne nezmyselné plytvanie drevom z lesa na papier, na ktorom bola táto kniha vytlačená. Ak by som mal hlasovať za najhoršiu knihu, akú som kedy čítal, toto je jasný víťaz. Nechápem, ako tento výtvor môže mať 2 pokračovania a ešte aj film. A slovenský preklad to zabil úplne.

10.10.2020 odpad!

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Kniha pripadala ako pracovná verzia, nie finálne dielo. Fantasy mám rád, ale toto ma za srdce nechytilo. Chcel som dat 1*, ale posledné 2 kapitoly to vytiahli na **. Veľmi zvažujem, či otvorím aj druhý diel...

18.04.2020 2 z 5

Mrtví prezidenti Mrtví prezidenti Brian Edmund Posehn

Bizarne zábavné...

04.04.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Starý dobrý King, aj po toľkých rokoch má táto kniha svoje čaro

20.01.2020 5 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Bavil som sa velmi na humore tejto knihy. Autor evidentne nie je zastanca silvestrovskej pyrotechniky, v tom mi je tiez sympaticky.

12.01.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Prekvapivo napínavý príbeh, kde sa tempo rozbehlo hneď od prvých strán. Našiel som niekoľko prekvapivých zvratov. Záver mi neprišiel ani uponáhľaný ani skratkovitý. Kvalitný King

19.12.2019 5 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

divné, absurdné, ale pobavilo. Je to originálne dielko. bolo to lepšie, ako som očakával

12.12.2019 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Klasický Flanagan, vzorce funkčné, rokmi zaužívané, ale stále pobaví. Také jedno-dvojdňové oddychové čítanie. Hneď sa idem pustiť do Souboj na Araluenu, hoci, hrubú kostru knihy, keďže ide o pokračovanie tejto knihy, by som vedel napísať asi už teraz. Avšak, cesta je cieľ a teším sa, ako sa zas pobavím na ďalšom Flanaganovom príbehu.

16.06.2019 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

mne sa ten záver páčil :)

18.03.2019 3 z 5

Čarodejník a sklo Čarodejník a sklo Stephen King