happy-smile

HanaHanaAlena Mornštajnová

Kniha obsahuje tři dějové linie, tři části. V podstatě v každé části se stane něco zlého, ale autorka to umí podat tak nějak klidně. Prostě pokračuje dál v toku života a bere to jako normální věc. První část "ze současnosti" mi přišla taková nejpoklidnější. Druhá část "ze života prarodičů a rodičů" byla podle mě nejzajímavější. Třetí část "Hana za války" odhaluje co vlastně Hanu formovalo a vytvořilo z ní takového člověka. Tato část se věnuje nejútrpnějším zážitkům, ale autorka to opět umí podat tak nějak nedrasticky. I tak si ale člověk uvědomuje, co se tehdy dělo, a díky těmto posledním střípkům je celá kniha tak silná.

23.08.2019

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

Už osmá kniha s Kim Stoneovou a pořád mám pocit, že si od začátku drží stejnou úroveň. Knihy z této série se čtou samy a ani tato nebyla výjimkou. Navíc Angela volí zajímavá témata, v této knize to byly soukromé školy a jejich elitní kluby. Konec byl smutný. Jsem zvědavá, jak bude pokračovat další díl...

31.12.2019

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Kniha se zabývá zajímavým tématem. Za sebe tleskám panu překladateli, musel to být opravu oříšek přeložit první část knihy - jednak rozluštit slova v angličtině a pak je správně zkomolit v češtině a odhadnout míru, jak komolení postupně zmírňovat. Chápu ty, co četli povídku, že se jim román už zdá jako nadstavovaná kaše a myslím, že pro ně opravdu nemá cenu se do této delší verze pouštět. Já jsem četla pouze románovou verzi a rozhodně nelituji. Všechny ty retrospektivy nám vysvětlují, jaký život vlastně chlapec vedl. Jsem ráda, že jsem se k této knize konečně dostala, víc takových.

17.12.2018

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Tato kniha mě hned zaujala. Řeší se zde odložené případy, což se v tolika detektivkách nevidí, a tak je to opravdu příjemná změna. A co teprve vyšetřovací tým, ten se taky jen tak nevidí. Nevrlý Carl a tajemný Asad, ze kterých se stane komická dvojka k popukání. Jasně, to zní na detektivku docela jako totální zabiják napětí, ale nebojte, naopak je to skvělá jiskra, která dodá knize to správné koření.

30.03.2017

Motiv XMotiv XStefan Ahnhem

Kniha se mi opět četla sama. Tentokrát jsme se moc nedozvěděli o Dunje, ale to asi přijde v další knize. Tak nějak celkově mám pocit, že se Ahnhem rozhodl neomezovat se tím, že kniha je nějaká samostatná jednotka, a spoustu věcí nechává plynout dál s tím, že, řešení se dostaví až v nějakých dalších knihách. Ale nějak mi to nevadilo, působilo to naopak docela přirozeně. Problém ale asi nastane, že u dalšího dílu už si zase nebudu pamatovat kde co kdo a jak. Autor toho totiž rozjel opravdu dost a vyřešil jen zlomek.

31.12.2019

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Shari Lapena umí psát velmi čtivě, jak dokázala i v tomto thrilleru. Skvěle vykreslila atmosféru maloměsta. To, jak jeden před druhým skrývá malá i velká tajemství. Ta potom postupně vyplouvají na povrch. U každého se něco najde, nikdo není ušetřen. A tak se pomalu z těchto střípků skládá obrázek vraha. Nic není, jak se zdá. Ale na to už jsme zvyklí.

06.05.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Tak myslím, že toto je jednoznačně nejšílenejší kniha od Fredrika Backmana. Tedy i tato kniha nakonec jenom vykresluje jeden lidský příběh, ale než se dostaneme k jeho podstatě, tak se musíme prodrat spoustou šílených událostí. Většina postav je úplně na hlavu a lituji policisty, kteří se z nich při výslechu snaží dostat nějaké kloudné informace. A jak to vlastně všechno bylo? Nechte se překvapit, garantuju vám, že z toho vyleze opět něco úplně jiného než jste z popisu událostí čekali.

31.05.2020

MedvědínMedvědínFredrik Backman

První třetinu knihy nás autor vtahuje do hokejového šílenství jednoho malého městečka. A pokud jste se o hokej (či jakýkoliv jiný sport) nikdy nezajímali, tak po tomto budete přesně vědět, jak takováto davová vášeň vypadá a jak tím ti lidí žijí. A potom přijde úder. Abyste pochopili, co se bude dít dál, jak se proti oběti postaví všichni hokejoví fanoušci, tedy celé město, musíte první prožít tu pozitivní, energií nabitou část. Potom vám ji autor vezme a až do konce se budete potýkat s nepřátelstvím a nespravedlností. Působivý příběh, od Fredrika Backmana docela netradiční, protože předchozí knihy měly vždy pozitivní vyznění.

30.12.2017

Černobílý světČernobílý světKathryn Stockett

Před lety jsem viděla film, nyní jsme si přečetla i knihu. Můžu jenom doporučit. Skvělá kniha, čte se to samo a hlavním hrdinkám držíte palce, aby vydání knihy dopadlo dobře. Aby se ukázalo, co se děje a třeba se i podařilo něco změnit. Z dnešního pohledu je to pro nás naprosto nepochopitelné, jak to dříve chodilo. O to více je potřeba, aby o tom lidé věděli a podobné knihy si přečetli. Tato je navíc opravdu čtivá a těžko se od ní člověk odtrhává.

22.01.2018

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Tak tohle bylo super. Akademik, který pomocí vědeckých metod vyšetřuje podivná napadení medvědem. Sám, bez podpory policie, která jej považuje za blázna a smete všechny jeho nápady ze stolu. No řeknu vám, že bych taky chtěla mít mozek jako profesor Theo - všechno, co sypal z rukávu, jsem mu prostě věřila. Dokonce mi ani nevadily ty jeho terminátorské schopnosti, které se objevily na konci knihy. Budu netrpělivě čekat na další díl.

16.01.2019

Němý křikNěmý křikAngela Marsons

Detektivní zápletka jak dobře vymyšlená, tak dobře napsaná. Čte se to samo a na konci čeká čtenáře překvapení. K tomu teda opravdu neskutečně svérázná parta detektivů. Trochu se bojím, že pro někoho ten jejich všudypřítomný kousavý humor může být až moc. Mně to naopak vyhovovalo a považuju to za velké plus. Už se těším na další díl.

21.10.2016

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Důvod k Harryho návratu byl vymyšlen dobře a nenásilně (teda nenásilně pro čtenáře). Zápletka byla zajímavá a pravdu o vrahovi se dozvídáme naněkolikrát. Sice je to trochu překombinované, ale na druhou stranou jsem se opravdu nenudila, takže jsem to Nesbovi odpustila. Dalším dílům bych se rozhodně nebránila.

11.06.2017

Nejsem mrtváNejsem mrtváA. Frasier (pseudonym)

Kniha mě velmi mile překvapila. Čte se sama, má spád. Hlavní postava, která má za sebou takový pohnutý osud, se jen tak nevidí. Díky tomu to bylo docela originální čtivo. Potěšilo by mě, kdyby autorka napsala nějaké další pokračování.

20.09.2018

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Tak tady máme už pátý díl série s Erikou. Ony to nejsou nějaké šíleně sofistikované detektivky, ale o to líp se čtou. To je třeba uznat, čtivost zde hraje primární roli. Zápletka byla zajímavá, možná potom trochu ubralo na tempu to, že se člověk už v půlce dozví, co a jak, a potom spíše sleduje, jak se policejní sbor snaží dopadnout pachatele. Eričin soukromý život jde ale pěkně z kopce, to by mě zajímalo proč ji Bryndza takhle trápí.

17.11.2018

Inspektor PrevítInspektor PrevítFrantišek Niedl

No tak to byla jízda. Stará drsná škola smíchaná s pořádnou dávnou humoru. Ten chlap je chodící robocop s kmotřičkou štěstěnou, která mu chodí za zadkem a tahá ho z průšvihů. A to ještě tím způsobem, že je Prévit nakonec hrdinou lidu. A víte co? Já jsem mu to všechno žrala, ani chvíli mi to nepřipadalo přehnané nebo neuvěřitelné. A to je co říct, protože přesně takové to vlastně bylo.

17.04.2020

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Kniha se dobře četla, ale asi bych ji zařadila spíše mezi průměrné detektivky. Bestseller z ní udělala jen mediální masáž. Postupné odhalování, kdo za únosem stojí a jaké jsou jeho motivy, je zajímavé. Délka knihy byla zvolena docela střízlivě, i když někomu už těch nářků rodičů může připadat až moc (na druhou stranu ta atmosféra je pak docela reálná, nemyslíte?). Kniha je čtivá, ale vadila mi na ní jedna věc, kterou si ten, kdo to slupne najednou, možná ani neuvědomí. Vyšetřovatel zde má vždy nějakou teorii, kdo to udělal, o které je skálopevně přesvědčen. Pak se v jiné linii odehraje něco, co vrhá podezření nebo přímo odhaluje jako pachatele někoho jiného. Policie u toho není, ani o tom neví. A hle, vyšetřovatel je najednou skálopevně přesvědčen, že je za tím tato osoba. Taky bych chtěla být takto jasnozřivá...

07.07.2017

SelfiesSelfiesJussi Adler-Olsen

Přijde mi, že si Jussi Adler-Olsel ve svých knihách poslední dobou bere na paškál různé aktuální společenské problémy, a vůbec to není na škodu. Ano, důvod hlavního padoucha k páchání zločinů možná není moc přesvědčivý, ale pokud se u toho nenudíte, tak co. Mně se to rozhodně četlo samo a už se těším na další díly. Snad zase Carl zabrousí více do odložených případů, protože tady se docela dost vrtal v práci detektivů řešících aktuální zločiny.

22.01.2018

Galerie mrtvýchGalerie mrtvýchChris Carter

Stejně dobré jako vždy. Velice oceňuji, že se Chris Carter snažil nabourat zaběhnutou šablonu tím, že jako posili přivolal agenty FBI. Garciovo popichování s agentkou mě opravdu bavilo. Vraždy byly stejně zvrácené jako vždy, pořád se nepřestávám divit, kam na to Chris chodí. Agent Hunter mě prostě baví, další díl, prosím.

10.11.2018

Pátá oběťPátá oběťJonathan Dylan Barker

Pro mě snad ještě lepší než předchozí díl. Celou dobo jsem se nemohla odtrhnout a těšila se na konec. Jenže co to? On tam žádný není? Pokračování příště? Nene, tohle se nedělá, 600 stran a žádný konec. No nic, budeme muset počkat na další díl. Snad ten už bude uzavřený...

22.06.2019

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Mě prostě Kim Stoneová baví, a nebylo tomu jinak ani u tohoto dílu. Rozjíždí se dvě vyšetřování, takže čtenář musí trochu dělit pozornost. I tak je ale děj napínavý a pěkně odsýpá. Těším se na další díly.

22.06.2019

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Četla jsem hned po knížce s podobnou tématikou - Amnézie od Robothama. Taky zpackané vyšetřování a pátrání po zmizelé dívce, která je vlastně už dlouho považována na mrtvou. Prvně zmíněná kniha byla rozvláčná, kdežto tohle byla super krimi, kde všechno pěkně odsýpalo. Knihu jsem si fakt užila a doufám, že autor napíše něco dalšího.

30.07.2019

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Kniha se mi líbila, dobře se mi četla a s napětím jsem očekávala, kdo že je ten vrah. Jediný problém je, že tohle je už stokrát ohrané téma, které k dokonalosti dovedla Agatha Christie Deseti malými černošky. Několik vzájemně cizích lidí zde uvízne uprostřed sněžné kalamity v odlehlém hotýlku. Jeden po druhém umírají, kdo to má na svědomí? Pokud neočekáváte nějaké mistrné dílo, tak hurá do toho, nudit se určitě nebudete.

30.08.2019

Pláž v ChorvatskuPláž v ChorvatskuJulie Caplin

Taková milá romantická knížka. Nechybí spousta úsměvných okamžiků. Asi se mi trochu více líbily autorčiny předchozí knihy. Ale jinak jako oddychovka určitě poslouží skvěle.

21.08.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Tento spisovatel se začíná stávat jedním z mých nejoblíbenějších. Podle mě je to neskutečný dar umět psát takovéto krásné a humorné příběhy, které by člověk mohl číst pořád dokola. Opět se chvílemi smějete až se za břicho popadáte, chvíle dojetím (skoro) brečíte. Pokud jste předtím četli Babička pozdravuje a omlouvá se, tak je to určitě plus, protože o Kentovi a Britt-Marii už něco víte. Pokud jste ji nečetli, tak vůbec nevadí. Všem doporučuji, tato kniha vás chytne za srdce.

15.05.2016

Není únikuNení únikuTaylor Adams

Tak tato kniha se mi četla sama. Úplně jsem si dokázala představit, jak by se podle tohoto natočil pěkně napínavý thriller. A víte co? Ono to ve mně ten film evokovalo celou dobu, prostě jsem to viděla před sebou zfilmované. A ano, sem tam to bylo přitažené za vlasy, ale to tak nějak k takovému "filmu" patří, takže za mě příjemná jednohubka.

10.11.2018

Už teď jsi mrtváUž teď jsi mrtváSharon J. Bolton

Velmi dobré. Jsem ráda, že další kniha není ze série o Lacey, ale že tu máme čerstvý závan. Střídání dějových linií byl dobrý nápad. Příběh dvou sester se zezačátku zdá jako naprosto nevýznamný, ale nakonec se samozřejmě ukáže, že je pro děj naprosto zásadní. S poslední přeživší prožíváme její pokusy o skrytí se před pronásledovately a nakonec odkryjeme několik zajímavých bočních příběhů. Doporučuji.

16.01.2019

Dokonalé tichoDokonalé tichoHelen Fields

Tato autorka umí velice dobře psát. Stále se jí daří přicházet s dalšími zvrácenými způsoby vražd. Oba vyšetřované případy jsou zajímavé. S nimi se prolínají různé osobní linie, boj Avy proti byrokracii, návrat Saltrové, zkrocení Livelihy atd. Prostě dobře vyvážená kombinace vyšetřování a dalčích věcí okolo Snad už se v nějakém z dalších dílů dočkáme prozření Avy a Luca.

06.05.2020

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Kvalitně napsaná detektivka. Sice asi zápletka nebyla bůhvíjak geniální nebo originální, ale autor píše opravdu čtivě. Navíc českým čtenářům může imponovat, že se zde objevují Slovenky a Praha. Těším se na další díl.

20.01.2017

Dokonalé stopyDokonalé stopyHelen Fields

Myslím, že jsem objevila dalšího svého oblíbeného spisovatele. Někdo by si mohl stěžovat, že je na knize jasně vidět, že ji napsala žena. Mně to ovšem nevadilo a duo detektivů Ava a Luc mě neskutečně bavilo. Autorce se podle mě povedlo vytvořit zajímavé postavy a dobře na nich vystavět příběh. Hlavní padouch a jeho zločiny taky stály za to. Doufám, že autorka napíše další díly.

06.06.2018

Stíny nad zálivemStíny nad zálivemLucy Clarke

Zezačátku mě to docela nudila, na mě trochu moc převažoval román pro ženy. Pak se ale příběh stával stále více zamotanějším a já jsem byla čím dál, tím víc zvědavá, co se z toho nakonec vyklube. Musím říct, že Lucy Clarke je pro mě takový Michel Bussi v sukních. Nakonec se totiž ukáže, že všechno je úplně jinak, než jste si mysleli. A to několikrát. Prostě nás autorka dokonale vodí za nos.

24.09.2018