Hanyuu-hime Hanyuu-hime komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Kniha mě naprosto nadchla... hltala jsem ji od začátku do konce a hned pár dní na to si koupila další díl.
Jedna z nejpovedenějších a nejchytlavějších sérií, co jsem četla!

15.06.2011 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Skrýš je úžasnou knihou, na které nenacházím jedinou chybičku. Nenarazíte tu na jedinou nudnou stránku, nic, co by nedávalo smysl... celou dobu jen čtete a v napětí očekáváte, co se bude dít dál.
Ale ani po dočtení není jednoduché knihu jen tak zavřít a nechat ji být. Po neočekávaném závěru budete možná chvíli jen zírat do otevřené knihy, dokud si neuvědomíte, že tento příběh nekončí s poslední stránkou, ale zůstává s vámi. Ještě dlouhou dobu potom o něm totiž budete přemýšlet.

06.06.2013 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

V první řadě je to psychologický thriller zabývající se především pocity postav, tím, co se jim honí hlavou a snaží se i čtenáře ponouknout k tomu, aby přemýšlel nad otázkami, které mu jsou podsouvány prostřednictvím postav.
Proto tak trochu nechápu komentáře některých uživatelů, kteří tvrdí, jak se celou dobu nic nedělo... Ano, vlastně máte pravdu, ale mělo to o něčem takovém vůbec být?
Můj pohled na věc je totiž následující -

Na začátku knihy se seznámíme s jedním ze stovky Chodců, jehož prostřednictvím nám bude podáván jakýsi 'report' z celého Dlouhého pochodu. Stejně jako on, i dalších 99 chlapců jsou z počátku jen obyčejní soutěžící, čísla, pod kterými jsou vedeni a jimi po celou soutěž také oslovováni.
My jako čtenáři ale nebudeme pouhými diváky té kruté soutěže, ze které vyjde živ pouze jeden. Soutěžící se pro nás z čísel stanou jmény. Najednou to bude Garraty, Stebbins, Olson, McVries, Jensen, Baker, Parker a další. Někteří z nich zůstanou pouze jmény objevenými na malou chvíli a následně zapomenuty pro nedostatek vůle jít dál. Z dalších, kteří se stále drží na nohou, se pro nás ale stávají jednotlivé osobnosti, lidé jako každý jiný. Rozmazlený mamánek, chlapec chystající se napsat knihu nebo budoucí otec... všichni mají své životy, ale dopředu víme, že v něm bude moci pokračovat pouze jeden jediný z celé stovky takových lidí. A to je to, o čem ta kniha je. Ne o stránkách napěchovaných akcí, ale o tom, že stále jen čteme o klucích, kteří jdou a jdou. Jdou až do té chvíle, kdy nebudou moci a v průběhu toho jsme svědky jejich uvědomění. Uvědomění si všeho, co si při přihlašování se do této kruté reality show vůbec neuvědomovali - a tím největším a nejkrutějším zjištěním je uvědomění si své vlastní smrtelnosti, kterou si málokdo připouští, dokud mu zubatá není v patách.

12.10.2013 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

To, jakým způsobem autor svou knihu propracoval, je obdivuhodné. Nic totiž není, jak se vám zprvu bude zdát... a není to ani tak, jak si budete myslet, že to je, až zažijete první čtenářský šok, popírající veškeré vaše teorie, jež jste si stihli při čtení poskládat dohromady.
Vyjednavač mě dostal z mnoha důvodů. Jedním z nich jsou zajisté propracované a lehko uvěřitelné charaktery. Poznáme tu osobnosti, které mají jak své klady, tak zápory. Někdo je horší než ten druhý, ale i ten zdánlivě dobrý má zkrátka nějaké ty své kostlivce ve skříni. Další plus přičítám Sandersonovi za úžasného hrdinu, který se už nenávratně zařadil na listinu mých oblíbených postav právě proto, že se nesnaží držet klasického hrdinského konceptu a přesto tomu svému hrdinství nakonec dostojí.
Další věcí je samozřejmě příběh, do kterého jsem se díky autorovu osobitému stylu vžila tak, jako už dlouho do ničeho a pár dní, kdy jsem knihu četla, jsem tím prakticky žila a nemohla se dočkat toho, jak to bude dál.

Jsem prostě a jednoduše okouzlena a mám pocit, že mi pětihvězdičková stupnice nestačí.

01.03.2014 5 z 5

Vlci u dveří Vlci u dveří Jamie Dutcher

Tak silný příběh plný emocí snad žádná jiná kniha čtenáři nenabízí.
I když o vlčí smečce pouze čtete, zjistíte, že jste si ji tak zamilovali, že vás pak dokáže vykolejit každý problém, který se v jejím životě objeví. Samotný závěr mě pak naprosto odrovnal a já si na svůj seznam mohu připsat úplně první knihu, která mě kdy doopravdy rozbrečela.
Tuto knihu by si měl přečíst nejen každý milovník vlků, ale zejména pak ti, kdo o nich mají špatné mínění!

29.01.2012 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Mírumilovný pes se změní ve vraždící bestii.... že to není dostatečně dobrý námět? Původně jsem o tom taky nebyla moc přesvědčená, po přečtení jsem ale musela souhlasit s názory jiných - tato kniha je opravdu povedená.
Jako mnozí musím podotknout, že psa mi bylo mnohdy opravdu líto...

15.06.2011 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Pozitivem nejen na této, ale i na předchozí knize je to, že se jedná o velice jednoduché čtení, vhodné jak pro pobavení, tak i k odpočinku. Není těžké se do něj začíst a tempo je také velice svižné, a to od začátku až do konce, kdy se věci začnou ještě přiostřovat a skončí tak, abychom se nemohli dočkat pokračování. Autorka si s osudy svých postav dobře pohrává, a tak se vedle několika lehce předvídatelnějších věcí odehraje spousta dalších, které bychom nečekali. Nakonec tedy, i když všichni nejspíš stejně doufáme a odhadujeme, že pohádkový námět zapracuje a vše skončí šťastně, nejsme si tak úplně jisti, zda to tak bude - a to čtenáře pohání v obracení jedné stránky za druhou.

Vedle příběhu, který se lehce čte, mají knihy také krásné obálky, které lahodí mým očím pokaždé, kdy se na ně podívám, a je jedno, po kolikáté to je. Především právě obálka Scarlet je úchvatná a naprosto mě dostala.

18.05.2014 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Nehledě na to, jak je tento fantasy klenot oblíben, nějak jsem ho stále míjela a doopravdy vlastně ani nevěděla, co mě v knize čeká. K povídkám jsem se ještě nedostala a rozhodla se rovnou pro první díl ságy, jehož anotace toho sama moc nepoví, tudíž jsem se do čtení pouštěla lehce v nevědomosti.
Z počátku jsem, možná proto, byla dost zmatená.
"Kdo je tohle, co tam dělá... a co to sakra čtu?" Napadalo mě v průběhu první kapitoly. Znovu upozorňuji, že o samotném příběhu a o co tam vlastně jde, jsem věděla asi tolik co o mimozemských civilizacích - Pořád se o tom mluví, pravděpodobně tam něco je, ale nikdy jsem to neviděla, a tak ani nevím, co od toho čekat.
To všechno ale bylo jen záležitostí oné první kapitoly, ve které se jen stačilo rozkoukat a hned jsem měla o všem přehled. A jakmile se mi podařilo do děje zabřednout, nedokázala jsem věřit tomu, jak dlouho mi trvalo se ke knize vůbec odhodlat, a byla pronásledována pocitem, že to nejlepší vždy jako naschvál roky míjím.

25.09.2013 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Po nějaké době jsem se rozhodla si knihu přečíst znovu, a i když už po několikáté, stále mě to baví a nemohu se od toho odtrhnout. Od předchozích dílů se to liší tím, že Harry a ostatní studenti už nejsou ty malé děti a tak se to zase posunulo trochu dál. Harry Potter mě prostě nikdy neomrzí!

23.10.2011 5 z 5

Inkoustová smrt Inkoustová smrt Cornelia Funke

Cornelia nezklamala a poslední díl trilogie napsala opravdu bravurně!
Celý inkoustový svět byl díl od dílu stále lepší a to se mi na tom líbilo. Kniha mě opravdu bavila, ani v jediném okamžiku mě nenudila a děj, odehrávající se hned v několika vrstvách, mě donutil číst při každé příležitosti.
Opravdu povedená kniha od opravdu nadané autorky, co víc k tomu dodat?

14.09.2011 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

Jako malá jsem tuhle knížku neskutečně milovala, četla jsem jí od rána do večera, pořád dokola, proto si myslím, že ode mně si zaslouží plný počet :)

28.06.2011 5 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Dílo není zrovna žádný prcek, obsahuje zhruba něco přes 400 stran, sice to není moc, ale i tak se dá v takové knize najít dost prostoru na to, aby se čtenář nudil, pokud autor neumí. Kvůli tomu jsem se proto docela obávala, že se budu muset prokousávat rozvleklým úvodem a na akci dojde až v druhé polovině knihy. Stejně tak jako v mnoha dalších ohledech, i tady jsem byla úplně vedle.
Hned se totiž seznámíme s prvním soutěžícím, Donem, a připravujeme se s ním na vstup do soutěže. Později se postupně objeví i zbylých 14 odvážlivců. Nepoznáme je hned, jejich záměry a důvod, proč se do 15 minus přihlásili, nám budou odkryty postupně, až na ně přijde čas.
Na soutěž samotnou se dostane dost brzy, autor se ničím nezdržoval a přešel rovnou k tomu, co je v jeho díle nejdůležitější. Jakmile se s hrdiny dostaneme na začátek jejich cesty divokou přírodou, kde neexistují žádná pravidla, dělí nás už jen pouhý krůček od stran napěchovaných napětím, při kterém se vám bude tajit dech.

Celý průběh soutěže je totiž čtenáři podán neuvěřitelně drsným, avšak dosti realistickým způsobem. Zářecký přesně věděl, co a jak. Vytvořil tak díky tomu dílo, které nejde pouze přečíst a odložit. V průběhu jeho čtení poznáte 15 jedinečných postav. Některé budete milovat, jiné nesnášet. Pár z nich se vám možná ukáže jako podivíni, o některých nebudete do poslední chvíle vědět, co si myslet, dalších vám bude upřímně líto.
Nebudete ušetřeni těch nejmenších detailů z každé události, která nastane, a o to víc se vám příběh dostane pod kůži a bude tam vrtat ještě dlouho potom, co se knihou pročtete na konec. Nejspíš vám několikrát přeběhne mráz po zádech, z některých scén se nevyvarujete pocitu znechucení, pravděpodobně dojde i na slzy... Všechno to je ale jen důkazem toho, že držíte v ruce neuvěřitelnou knihu, která umí čtenáře dostat tak, jako málokterá.

30.10.2013 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Nemám autorovi za zlé předvídatelný konec jako jiní, kteří se tím neustále ohání. Kdo u Kinga nečeká něco podobného?
Co se mi ale už moc nezdálo, byla jakási nedotaženost samotného završení. Všechno to skončilo tak najednou. Čekala jsem od toho prostě něco trochu víc. Určitě by pomohl epilog nebo něco na ten způsob, takhle to bylo jako by mi někdo vytrhl poslední stránku. Dočkala jsem se sice toho, jak to všechno skončilo, ale maličký kousek tam stále chyběl.
Vcelku je Blaze ale moc dobrá kniha. Příběh se odehrává ve dvou liniích, kde v jedné čteme o Blazovi v současnosti, druhá je jeho dětství a dospívání. Obě části jsou úžasně napsané a výtečně se prolínají. Četbu jsem si vážně užila, a tak mohu knihu jen doporučit dál.

23.07.2013 4 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Líbilo se mi to. Děj je zajímavý, bez problémů se odvíjí, nikde nenudí a velké plus knize přidává i to, že je to o něco dospělejší, než většina u nás vydávaných knih s podobnou tématikou.

06.01.2012 5 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

Následkem toho, že jsem viděla nejdříve film a poté četla knihu už na mě neměly ty smutné scény takový vliv....
Stejně ale musím říct, že je to krásná knížka :)

28.10.2011 5 z 5

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Tohle se mi líbilo opravdu moc. Ze začátku jsem sice měla problém vyznat se mezi některými postavami, ale to brzy přešlo a děj plynul hladce, četl se příjemně a uměl i překvapit. Musím se totiž přiznat, že jsem se docela bála. Ne příběhu, ale ještě než jsem ho rozečetla. Děsila mě představa, že to bude takový hororový vývar na styl King a další velikáni žánru. Ale nebylo to tak, a to mě nesmírně potěšilo.
Tři hvězdy mi přijdou málo, spíš tedy ke čtyřem.

30.04.2019 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Nejsem si jistá, zda to nezpůsobuje především to, že se jednalo o mou skutečně první přečtenou severskou detektivku, ale mě se to v zásadě dost líbilo. Rozklíčování jsem se nedobrala nijak zvlášť předem, četla jsem tedy s chutí a napjatá, jak by to nejspíš mělo být.
Lehce mě ale zklamal konec, který mi přišel sepsaný poněkud na honem. Když se k tomu všemu vracím zpětně, musím také přiznat, že toho možná v knize bylo zbytečně až moc. Při zamyšlení, co všechno autor do knihy zakomponoval, připadá mi to až trochu překombinované, přičemž jako jediný důvod, proč tomu tak bylo, vychází mi jen myšlenka na to, že autor možná nebyl schopný dostatečně zajímavě rozvinout to, co už začal, a tak tam toho naflákal podstatně víc, aby se stále bylo čeho držet a pořád se něco dělo. To je trochu nešťastné a celou knihu to poněkud shazuje, stále si ale nemyslím, že by byla vyloženě špatná.
Při nejmenším nelituju času stráveným nad ní a i když se do druhého dílu asi neplánuju vrhnout v nejbližší době, pokud vůbec, myslím si, že určitě stojí za přečtení, hlavně tehdy, máte-li rádi kriminální zápletky.

06.05.2017 4 z 5

Indigový drak Indigový drak James A. Owen

Indigový drak je kniha, ve které se autor pokusil o stvoření jednoho velkého fantastického světa, kde se nachází všechna místa, která kdy byla v příbězích popsána.
Pravdou ale je, že kdyby páni spisovatelé opravdu čerpali své nápady z nějaké takovéhle výpravy, Pán prstenů ani Letopisy Narnie by se určitě nemohly pyšnit takovou slávou a pozorností. Byly by to mdlé a nudné příběhy o ničem, protože ani sebelepší autor by z něčeho takového nedokázal vyždímat víc než pár řádků o tom, jak několikrát málem umřel na nějaké debilní lodi s hromadou ještě debilnějších lidí a dalších stvoření. Děj knihy je totiž jedna obrovská vykradačka, která se navíc ještě nepovedla.

Ve všech ohledech je tato kniha špatná patlanina obrovského množství fantasy, mýtů a legend, na něž si autor zrovna vzpomněl.
Nezachraňují to ani dobře vymyšlené charaktery postav - protože tam jednoduše žádné nejsou!
Od první chvíle jsem nemohla vystát prakticky každého, kdo v tam byl. Tři hlavní hrdinové jsou naprostou urážkou spisovatelů, které mají představovat...ke zbytku se raději ani nevyjadřuji.
Jak Lewis, tak Tolkien, musí doslova rotovat v hrobě a já si neustále kladu otázku, jestli je Owen tak děsně nesnášel, že musel do světa vypustit něco tak neskutečně hrozného a nebo jestli jejich díla měl tak rád, že se pokusil stvořit něco podobného, ale vůbec mu to nevyšlo.

Ani nevím, proč dávám tu jednu hvězdu... Možná proto, že je tu pořád plno ještě horších knih.

06.04.2013 1 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

K této knize jsem ze začátku přistupovala tak všelijak... 'Jak by mě mohlo zaujmout něco takového? Jak by mě to snad mohlo bavit?' honilo se mi hlavou, když jsem se s knihou setkala poprvé.
Poté mě ale začal příběh zajímat víc a víc a chtěla jsem si ho alespoň zkusit přečíst, a tak jsem se do toho i přes původní předsudky dala.
Nemohu popřít, že je to trochu postavené na hlavu. Někomu může přijít podivné, když první slova v knize zní: 'Cinder zrezivěl šroub v kotníku', ale také musím rovnou přiznat, že se mi to opravdu líbilo!

Je to docela předvídatelné, sladké, ale ne úplně přeslazené a čte se to velice lehce. Už se nemohu dočkat pokračování.

16.03.2013 4 z 5

Inkoustová krev Inkoustová krev Cornelia Funke

Líbilo se mi to mnohem víc než první díl (a už ten mě opravdu bavil). Je to napínavé, člověk se u toho místy i zasměje a i dojemné scény se dostaví.
Podle mě prostě opravdu moc povedená a krásná knížka :)

12.08.2011 5 z 5