Haloon Haloon komentáře u knih

Štvanice Štvanice Émile Zola

Zola v tomto díle velmi realistickým způsobem vypráví příběhy hlavních hrdinů. Jejich charakterové vady, by se dali zcela bez výčitek přenést i do dnešní doby.
Figuruje zde hamižný skrblík a jeho rodina, která je tak zhýčkána penězi, že se vlastně nudí. Co také dělat, když není za co bojovat...,když máte všechno?
Styl tehdejší doby byl holt velmi popisný a proto je dílo rozvleklé a čte se pomalu. Obsahem však jen dokazuje Zolovi kvality.

04.01.2019 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Dlouho očekávané shledání je tady, ale na obzoru se rýsuje další zápletka. Vypadá to, že parta Skandijských únosců si na vlastní kůži vyzkouší přísloví: Jak se do lesa volá... Přichází totiž armáda nájezdníků a samotní agresoři předchozích dílů pochopí, že jaksi nejsou jediní s kodexem vtrhni kam můžeš, všechno pober a rychle se vrať.
Co se týče vztahů postav, je až udivující, jak rychle si k sobě rodilý Araulenci a Skandijci našli cestu. Ale což, je to dětská knížka a zapomenout na staré šarvátky a usmířit se, to je přeci poučné. Však už v předchozím díle ukázali, že ti vousatí sekerníci vlastně nejsou až tak zlý. Přeji jim tedy dobrou spolupráci, ať jim to proti další nájezdníkům vyjde.

10.12.2018 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Slibná dětská kniha, která dokonce i něco naučí o mytologii a historii. Příběh je spíše jednodušší, ve stylu honu na hlavní postavy, které zachraňuje pouze neschopnost jinak velmi charismatických bídáků, z nichž musím zvlášť vypíchnout doktora Johna Dee. Některé situace v knize jsou tak naplněné postavami z mytologií, že působí až přeplácaně, jako jakýsi maškarní bál, ale kupodivu to nijak nevadí.

20.11.2018 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Druhý díl Metra se mi líbil méně než první. Na změnu hlavních postav jsem si zvykl rychle, ale dost často mi nesedly jejich motivace a činy. Zvláštní a nadsazený mi přišel také kult Huntera. Občas jsem měl pocit, že s ním bylo jednáno, jako by to byl samotný Árés, což na mě působilo neuvěřitelně. Kniha nebyla špatná a náhlý konec se mi líbil stejně jako mě překvapil.

20.11.2018 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Bylo to skvělé, přičemž nemluvím pouze o tomto závěrečném díle, ale také o celé sérii. Nadchly mě zajímavé postavy s hloubkou, i pěkný a originální svět. Pouze řada maličkostí mě zadržela dát všem dílům plný počet, ale mám z toho až výčitky, neboť tato série měla rozhodně své kouzlo.

16.07.2022 4 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Svět se rozšiřuje, avšak samotný prostor ztrácí na plastičnosti a je až na výjimky spíše nespecifickým dějištěm. Spolu s ním nám ale přichází řada moc pěkných zvratů.
Hirce se fandí snadno a ostatní postavy mají také své kouzlo. S charaktery to autorka umí a myslím, že atmosféra na konci jen vybízí k přečtení poslední knihy trilogie. Za mě ještě o něco lepší než první díl.

21.06.2022 4 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Po přečtení se z toho vyklubala vcelku epická záležitost. Dojem jenž překryl skutečnost, že je v díle obsaženo mnoho nelogičností a řada věcí nedává valný smysl. Knížkám pro mládež však máme tendenci lecos odpouštět.

07.12.2021 3 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Stále podivné nastavení světa a schopností postav, které celý děj, včetně napětí a logiky značně podkopává. Nemůžu však popřít, že se mi Čaroděj líbil víc než Alchymista.

25.10.2020 3 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Nevím jak by mne kniha zaujala a bavila, kdybych byl Římem nepolíbeným čtenářem. Naštěstí jsem se v něm octl na celý týden jen pár měsíců před čtením této knihy.
Byl jsem nadšen. Autorovi pocity z města se mísily s tím, jak si Řím pamatuji já, načež jsem Doerrovi záviděl a přal si znovu procházet těmi malebnými uličkami a obdivovat Svatopetrské náměstí.
Kniha skvěle zpracovává dojmy z kras Říma, zvláštností italů (ty zřejmě pro čecha nejsou tak zvláštní jako pro američana), snah pochopit tamní život, atmosféru a k tomu potýkání se s rodičovskými potížemi a prací nad vlastní knihou.
Krásné, poučné a k zamyšlení. Autor v díle mnohokrát napsal, že přes krásu a dech Říma má potíže soustředit se na psaní knihy z jiného prostředí. Myslím, že mu rozumím.

06.02.2019 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Nádherná pohádka, trochu jak vystřižená z Příběhů tisíce a jedné noci. Tak přeplněná pohádkovými klišé, že by to mohlo být až otravné, ale jelikož Narnie je tak stará, že stojí snad u zrodu prvních příběhových klišé, tak jí to milerád odpustím.

09.12.2018 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Dílo ihned navazuje na dramatický konec Hořícího mostu a týká se toho, zda budou Will s princeznou zachráněni ze skandijského zajetí. Celou knihu pak provází zvláštní schyzofrení stav, ve kterém skandijci chtějí prodat hrdiny do otroctví a zároveň pro ně chtějí jen to nejlepší.
Nehledě na to, je příběh napínavý a oproti druhé knize znamená zlepšení.

05.12.2018 3 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Stylem stejné jako první díl a na kvalitě se nic nemění. Nevím jestli napsat bohužel, nebo bohudík.
Dojem z příběhu zvlášť kazí množství dramatických scén, které vůbec nepadají na úrodnou půdu, když se čtenář nevžije do světa a postav, které se v něm pohybují. Ne snad, že bych je při čtení neměl rád, spíš mi byly úplně jedno a osud světa jakbysmet.
Fantasy příběh musí mít svoje osobité kouzlo, jinak vyznívá trochu hloupě a bohužel právě to z této série cítím. Na druhou stranu, asi může být i hůř.

12.02.2024 3 z 5

Dobrodružství v pěti dílech světa Dobrodružství v pěti dílech světa Egon Erwin Kisch

Střípky všelijakých příběhu ze všech možných koutů světa, které na autora prozrazují, jak moc byl zcestovalý. Skrze písemnou formu zkušeného redaktora můžeme sdílet jeho zážitky a postřehy, z odlehčený příběhů vážné i nevážné tematiky.

04.07.2022 5 z 5

Nijura – Dědictví koruny elfů Nijura – Dědictví koruny elfů Jenny-Mai Nuyen

Inu, na tak mladou autorku dost dobrý!
Občasná naivita v příběhu je pochopitelná a také jsem měl problém ponořit se do světa a uvěřit mu. Ale postavy byly napsané skvěle a chemie mezi nimi úžasná.
Myslím, že přesah do fantasy pro dospělé dílu spíše ubližuje. Je to zkrátka pohádka a rozhodně umí vzít za srdce.

05.04.2022 4 z 5

Návrat do Del Návrat do Del Emily Rodda (p)

Obstojné zakončení série a putování Leifa a jeho přátel. Objasní se tu řada nevyjasněných záhad, které knihu hezky oživují.

11.02.2019 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Bohužel i série o Narnii má svůj slabší kousek a tím je pro mě rozhodně Princ Kaspian. Již tak útlá knížka je ještě rozdělena na dvě příběhové větve, příběh sotva začne a už zas končí…
Aslanovo moudro tentokrát spočívá v tom, že stačí věřit a je vyhráno. Kdo nevěří, toho diskriminujeme a už nesmí do Narnie. Ale třeba to chápu špatně, tak nevím no…

09.12.2018 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Ani dramatický konec bohužel nevylepší zhoršení, které představuje především pomalý a nezáživný začátek o putování do Celtiky.

27.11.2018 2 z 5

Třetí světová válka Třetí světová válka August Cole

Kniha pro mne byla zklamáním. Místo příběhového ztvarnění možné třetí světové války, jak název slibuje, jsem se dočkal konfliktu dvou mocností a pochroumaných vztahů syna a otce. Příběh jako kdyby zaostřoval jen na představení nové techniky a nového stylu vedení válek. Chyběla mi tam politika mezi národy a to, že aby to byla světová válka, mělo by se jí učastnit víc států, než je prstů na ruce a ne naopak. Na druhou stranu, svět nových a vylepšených technologií byl vykreslen kvalitně.

22.11.2018 3 z 5

Návrat z podzemí Návrat z podzemí Roderick Gordon

Toto už bych neviděl moc slavně. Celé se to nějak zašmodrchalo a předimenzovalo, až mi není jasné, co to vlastně je.
Měl svět ve světě a jeho původní obyvatelé nějaký smysl? Proč ta vzteklá a afektovaná dvojčata bere vůbec někdo vážně? Není celý plán záporáků jedna totální kravina?
Proč? Jak? Proč?
Otázky se kupí a začínají překrývat zájem o to, jak to bude pokračovat. To prostě není dobře…

01.03.2022 2 z 5

Volný pád do podzemí Volný pád do podzemí Roderick Gordon

Fyzika možná není moje silná stránka, ale přesto snad můžu říct, že autoři zde zabruslili do hodně naivní science fiction. Až jsem se musel nejednou pousmát nad řadou podivných přírodních zákonů, které nedávaly smysl.
Na druhou stranu, příběh je i ve třetím díle stále čtivý a poutavý. Autoři nadále mají o čem psát a já si rád připomenu jak to celé bude pokračovat.

29.01.2022 3 z 5