Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tož dobré to bylo. Začátek trochu otestoval mou čtenářskou trpělivost, ale autorka chtěla vykreslit těžký život, kdy ženy jen rodí a starají se o chod domácnosti a muži rubají uhlí a prach splachují pálenkou. Nastalé velké změny v mnoha rodinách po důlním neštěstí a později válkou a dělením národů bylo nanejvýše zajímavé. Na knihu si člověk musí udělat čas, není to odpočinkové čtení na dvě odpoledne. Je však dobře, že kniha vznikla.

12.04.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tož výborné to bylo. Tak dobré že bych dal 5+1 hvězd, kdyby to šlo. Druhý díl popisující etnické a národností kotrmelce a příkoří na Karvinsku po vzniku ČSR až po osvobození Slezska Rudou armádou. Čtení jsem ředil přemýšlením o tom, co vše museli lidé v tomto regionu vytrpět a kolik vůle k životu museli mít, aby to nejhorší co nám dvacáté století dalo, přežili. Tuto knihu nejen doporučuji. Tuto knihu budu označovat jako "must read".

19.04.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Válečný román psaný krátkými kapitolami o dvou mladých lidech na opačných stranách. Motiv, který se opakuje? Celých 500 stran to bylo na čtyři hvězdy a konec s přesahem do současnosti to vystřelil na plný počet. Tato kniha nedostala cenu jen tak. Kniha plná postav, které mohly žít a umírat i ve skutečnosti. Historická fakta nejsou vysvětlována učebnicově, ale popisovaná pohledem našich hrdinů. A to se mi líbilo moc.

01.05.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Musím se přidat k ostatním čtenářům chválící tuto knihu. Je to ne moc známý příběh o největší námořní tragédii, ke které stačila tři torpéda ze sovětské ponorky. Krátké kapitoly věnované vždy z jedné postav velmi urychlovaly listování v knize. Dozvíme se jak se hlavní postavy z různých koutů Evropy zasažené válkou dostanou na loď a jaké to bude mít pro ně důsledky. Rozhodně není jen pro mladší čtenáře, ale i těm kdo už mají válečné knihy načtené. Musím pochválit historickou věrnost a nestrannost v popisovaných dějích. Knihu rozhodně doporučuji a už se těším na další počiny autorky.

11.02.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Klasika, která letos slaví 70 let od svého prvního vydání, není jen kritická antiutopie. Je to o bezmoci nad lidskou leností myslet, raději odvrhnout knihy než zábavy. Svět, který Ray Bradbury popisuje byl v době vzniku tak neuvěřitelný, nyní s šokující podobností našemu světu mnohem bližší. Telestěny, mušky v uších a lidi co pohrdají knihami.
Myšlenka, pálit knihy bohužel nepatří jen do světa sci-fi ale v nejedné zemi se tak skutečně dělo - tedy než přišlo spalování lidí. Tato kniha vznikla jen pár let po této nejhorší zkušenosti lidstva, tedy zprostředkovává díky ucelenému příběhu požárníka Montaga, pálící zakázané knihy, postupně prozře a v celé nahotě svými činy ukáže zrůdnost totalitní společnosti. Doporučuji.

29.01.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Alegorie o vzestupu a selhání totality je pro čtenáře, jehož země totalitou prošla a nemá pokřivené vidění zcela jasná. Ač kniha je útlá je tam vše, co pro usvědčení z totalitarismu stačí. Moc povedená kniha, která mi ukratila dlouhou chvíli na nemocničním lůžku a pomohla ji nevnímat.

20.12.2023 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Co si myslet o knize, která se tolik vymyká? Těžko zařadit žánr; je to sci-fi nebo jen román o jednom lékařském pokusu, který v celé nahotě ukazuje dvojakost lidské povahy? Knihu určitě doporučuji, ale každý si jí musí přebrat v sobě, aby pochopil ono poselství, které kniha nese.

27.08.2021 4 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Skvělý Verne, jehož romány jsou čtivé i po století. Nejen pro to jak jsou napsány, ale i jako zajímavá sonda do doby, kdy román vznikal. Pět neděl v balónu je o výpravě napříč Afrikou ve vylepšeném balónu, nikoliv horkovzdušném, ale plněném vodíkem. Technické popisy mají smysl a pomáhají v napínavém příběhu, kdy s hrdiny počítáte každý kilogram zátěže. Co je však nejpoutavější to jsou rozhodně popisy reálií Afriky druhé poloviny 19. století. Příjemná oddechovka, které nemám důvod dát méně než pět hvězd.

31.12.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Před touto knihou jsem přečetl více dystopií, abych měl srovnání. No a nebojím se napsat, že tohle dílo je nejlepší za poslední dobu. Nenudil jsem se ani na jedné straně a hltal příběh světa, který je po velké válce rozdělený na části: nížiny, pohoří a svět za ... Hranice a její udržování národem sklenařů je fantasticky vymyšlen. Záhady světa za reteou a možné vysvětlení záhady dnes nazývána "Ďatlova výprava" byla mistrně zakomponována. No dílo je to povedený a hned jdu na další díl. Doporučuji

22.11.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha, jenž jsem právě dočetl, čekala na ten správný čas až na ni dojde řada. Věřím, že je to tak se vším v životě a tato kniha, která má na obálce "román", není jen obyčejný román. Děj, zápletka a postavy jsou jen kostra na níž je umě vysocháno poselství o životě, filozofii a víře (ne náboženství). Je to mnohem čtivější než podobně laděné knihy Paula Coelho (Veronika se rozhodla zemřít). V každém životě Nory odehrávající se na stránkách najdeme nějakou pravdu o životě a nejde vůbec o to navštívit co nejvíce paralelních vesmírů. Vlnová funkce hroutící se v každém rozhodnutí do nového vesmíru tu je popsána velmi svérázně a ani nemusíte číst knihy o kvantové mechanice od Johna Gribina (ta s těmi koťaty je výborná) či jiných vědců zabývající se paralelními světy a dualitě "kočky v krabici".
Tuhle knihu by si měl přečíst každý a je jen na vás zda na konci víte, že žijete dobrý život nebo si řeknete: "hele tak já s tím životem něco udělám". Přečtěte si jí. Doporučuji a doporučuji ji doporučovat ji dál.

08.01.2024 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Knihu přečtenou za den nemohu hodnotit méně než pěti hvězdami. První část vůbec tak silnému čtenářskému zážitku nenapovídal, ale jakmile začala druhá část, začal jsem pociťovat změť emocí, jenž vygradovaly ve třetí nejsilnější části.
Zpověď muže, který se jako chlapec zamiloval do starší ženy, jenž se později s ní setkává znovu u soudu pro nacistické zločince a předtím i potom jí předčítá nejslavnější díla literatury, díky nimž se ona sama vyrovnává se svými hříchy a hledá odpuštění.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý.

03.04.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Druhá kniha od autora, který tím u mě udělal reparat. Pořádná porce stránek nabytá akcí a zápletky cestování časem. Občas jsem musel číst pomaleji abych pobral děj, ale to díky komplexní vykreslené realitě. Mohu jen doporučit

03.10.2021 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Mé první setkání s Jo Nesbø. A bylo to zajímavé setkání. Když jsem stále narážel na pochvalné recenze jeho knih, tři jsem si pořídil. Kvalitní čtení i pro mě, který se kriminálkám spíše vyhýbal. Knihu jsem četl asi déle než jsem chtěl, občas jsem se musel vracet. Hlavně kvůli nejasnostem, které vznikají když čtete knihu ze série, která není první. Ale zvědavost jak to (pro znalé čtenáře zase) Harry Hole vyřeší mě hnala dál. Závěr je, že mi nezbývá než si doplnit i ostatní knihy.

22.12.2020 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Někdy mě zaráží jaké knihy dostanou zlatou nálepku, včetně této. Film jsem neviděl a po přečtení tohoto příběhu plného bláznivých a nevyrovnaných lidí po tom netoužím.
Příběh, ze začátku docela zajímavý jako vhled do života těžké alkoholičky Rachel se zvrtnul v "krimi", kde všichni v ulici, kde Rachel dříve bydlela, to mají v hlavě trochu šejdrem. Kniha mě nenudila, střídání postav bylo nápadité, ale rozuzlení bylo... klasické. Pro ty co si chtějí počíst o divnolidech a občas si říct "no to snad ne" se nemusí bát a přečíst si jí.

28.08.2023 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl trilogie (zatím) odehrávající se nejprve v nížinách, kde Ilan poznává svět těch, kteří lid Duvalskeho pohoří drží v otroctví. Mnoho otázek prvního dílu se zde odhaluje, zároveň jsou však pokládány další, které nutí číst dál když se pětadvacítka vrací, aby opět putovala Duvalem.
Propracované dějiny světa po objevu sklenitu zapletené do příběhu spolu s odhalováním jak křehká je rovnováha mezi městy pohoří a nížin se četly jedním dechem.
Mistrovské dílo českého fantasy na základě dystopie vás podráždí jen tím jak rychle dočtete na konec, který může v některých, kdo nemají třetí díl, vyvolat zvolání "cože?" Mě tedy závěr překvapil moc a hned se pustím do třetího dílu.

27.11.2022 5 z 5

Doposud jsem viděl jen filmovou verzi tohoto díla. Odlišnosti byly překvapivé i potěšující. Některé scény by zřejmě film znepřístupnili, byly tedy vypuštěny. Kniha byla více přímočará a méně učesané věty, dlouhá souvětí a svérázná větná skladba jistě někomu činí potíže. Je to však klasika pana Hrabala, která však má stále co říci. Jsem za čtenářskou výzvu rád, kvůli ní jsem si knihu s filmovou obálkou a fotografickou přílohou pořídil. Nechci psát, že je to povinná četba, ale poctivý čtenář by si neměl vybírat jen módní literaturu a občas sáhnout po klasice.

10.01.2024 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Zabiják, který čte Zolu, skrývá se po poslední prácičce jako šváb a čte Iana McEwana. Jo, Kingovi se to opět povedlo, nedávám plný počet protože King, ale protože Billy Summers, který u kukuřičného pole v zapadajícím slunci zmíní Krvavý poledník. Nyní to vyzní ještě mocněji, jako pocta Cormacovi McCarthymu. Tolik pro doporučení na další četbu.
Nájemný zabiják, který vezme poslední job a pak chce jít do důchodu, ví jak to v jeho branži chodí, takže když začne cítit, že něco úplně neštymuje, začíná závod s časem. Jeho "cíle" byli vždy špatní lidé, jenže takové zakázky nedomlouvají dobří lidé. Nu a ti co je plní, už vůbec ne, že? Jenže pak přestane číst knihy a začne jednu knihu psát. Velmi silný moment, kde se dozvídáme něco z minulosti.
Nemám od Mistra přečteno mnoho knih, takže jsem jistě mnoho narážek nepostřehl (až na mávajícího Klauna). Ale co mohu říct, že zatím mě jeho knihy pohltily a těšil jsem se na další čtení. Doporučuji.

28.09.2023 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Velmi těžké a ze začátku nepříjemné čtení, jak se někdo může chovat k malému dítěti. Postupem stránek, kdy se výpověď dostává do dospělých let a těžké doby Japonska 30´let se dozvídáme hodně o kultuře ostrovního císařství a životu po jeho porážce. Přiznám se, že zbytek příběhu jsem vstřebal díky filmu, jenž je natočen podle této knihy. Pro zájemce o toto téma a období jí mohu doporučit.

19.03.2023 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Při druhém čtení jsem musel zvýšit hodnocení na plný počet. To kvůli pořízení třetího dílu jsem si dal četbu znovu a užil si jí ještě víc. Nyní ještě si zopakovat druhý díl a pak se pustit do třetího. Smekám před paní autorkou.

22.04.2024 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí případ detektiva Huntera byl zase o něco zajímavější a propracovanější než minulý díl, kde byla i ezo linka, která mi moc nesedla. V tomto díle chytají vraha, který zase vraždí ženy, ale jinak a z jiného důvodu než v první knize, motiv byl řádně ujetý a vlastně hodně smutný.
Nápady, kterými oplývá Carter, jsou originální a nechce se mi věřit, že to někde nevyčetl. Na druhou stranu jsem rád, že to je fikce, protože to co vrah předvádí je opravdu brutální. Zatím nejlepší díl, ale než si dám další, zkusím něco oddychového. Jen postřeh na okraj: je zajímavé, že ženy mají více chvály na knihy Cartera než muži. Čím to bude?

07.12.2023 4 z 5