Hadati Hadati komentáře u knih

Trumfy osudu Trumfy osudu Roger Zelazny

Touto knihou začíná nová série o Amberu, kdy hlavní postavou není Corwin, ale jeho syn Merlin. Přestože se Merlin od svého otce odlišuje nezájmem o politiku Amberu, jeho původ ho donutí se vydat na cesty, aby zjistil, kdo mu usiluje o život. K tomu se také připojí potíže s jeho výzkumem, který je směsicí magie a techniky.

Sága Sága Brian K. Vaughan

Klasický příběh nekonečného boje nebe s peklem byl oblečen do zcela neotřelého hávu, která má nejblíže ke space opeře, kde „křídlatí a rohatí“ svádí svůj boj jako odlišné rasy po celé galaxii, a tím do své války zatáhly všechny jeho obyvatele. My sledujeme příběh křídlaté a rohatého, kteří se do sebe zamilovali a zplodili spolu dítě, které je vypravěčem celého příběhu. Vzhledem k tomu, že oba tábory chtějí toto dítě živé, jen těžko lze věřit tomu, že po něm touží zcela nezištně.

Witchblade Kompendium. Kniha 1 Witchblade Kompendium. Kniha 1 kolektiv autorů

Tento obrovský komiks je vytištěn na kvalitním papíře, v A3 formátu a na 600 stranách rozdělených do 25 sešitů. Grafické provedení je velmi detailní a hlavní postavy, ať už jsou to muži či ženy, klaďasové či záporáci, jsou téměř všichni adepty na královnu či krále krásy. Problémem je, že ne vždy jste schopni podle obličeje bezpečně odlišit jednotlivé postavy, protože obličejové rysy postav bývají často identické nebo velmi podobné.
Přestože hlavní hrdinka získá rukavice, které jí dávají nadpřirozené schopnosti již od prvního sešitu, po dlouhou dobu bojuje s tím, aby tento artefakt ovládla, namísto toho, aby artefakt ovládal ji. Příběh je však občas trochu nepřehledný, kdy se zamýšlíte nad tím, jak to autoři vlastně mysleli. Nepřehlednost příběhu pak ještě zhoršuje to, že část příběhu se odvíjí v jiném komiksu - Darkness, jehož hlavní představitel se ve Witchblade v několika sešitech objeví jako významnější postava. Dost mě mrzí i to, že se komiks nevěnuje tomu, kde některé postavy získaly své nadpřirozené schopnosti. Dost možná je to však z toho důvodu, že vydavatelé nepředpokládají, že by si takto objemné komiksy kupoval někdo, kdo danou sérii a jeho svět nezná. Nedá se upřít, že se jedná o kvalitní provedení, přestože nejsem příznivcem komiksů, které by se daly použít jako vražedná zbraň.

14.12.2016 3 z 5

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

Příběh se opět posunuje daleko do budoucnosti, nyní 1500 let od událostí knihy Božský imperátor Dune, tedy 5000 let od událostí původní Duny. Posledním pojítkem s dávnou minulostí je ghola Duncan Idaho, kolem kterého se odvíjí většina příběhu. Čtenáře této série jistě nepřekvapí, že je příběh opět plný politických a náboženských hovorů. V druhé polovině knihy se pak dočkáme i nějaké té akce. Pokud vás zklamalo, co udělal Herbert v předchozí knize z Duny, ani teď vás jeho úděl nenadchne. Duna je sice opět pouštním světem, ale vládnou zde úplatní kněží a z hrdého fremenského lidu zbyla sotva vzpomínka. Na konci knihy vás pak čeká zvrat, který fanoušky srazí ještě více, než „zelená“ Duna v předchozím románu.

14.12.2016 3 z 5

Krev Amberu Krev Amberu Roger Zelazny

Více se dozvíme o Merlinových nepřátelích, zejména o Lukovi a Jasře. Přesto není odkryto zcela vše o dalším tajemném nepříteli.

14.12.2016 5 z 5

Pekelná krev Pekelná krev James Rollins (p)

Z celé trilogie se mi kniha četla nejlépe. Částečně asi proto, že jsem se s postavami zžil, částečně proto, že příběh neustále utíká a nezastaví se. Události pak hlavní postavy na chvíli odvedou dokonce i do Prahy. Díky této části jsem si však uvědomil, že autoři jen minimálně provádí interakci s okolním prostředím, což mi přijde jako hlavní negativum celé série. Je to jako když sledujete akční film, kde dochází mezi hlavním hrdinou a jeho nepřáteli uprostřed města k půlhodinovému boji, a za celou tu dobu se neobjeví jediný policista, který by do toho zasáhl. Závěrečné střetnutí „dobra se zlem“ pak pro mě přineslo i nějaké to překvapení.

Planetary 2: Čtvrtý muž Planetary 2: Čtvrtý muž Warren Ellis

Vzhledem k častému skákání v čase i prostoru jsem měl v prvních dvou dílech této komiksové série problémy porozumět, o co vlastně jde. V závěru druhé komiksové knihy se mi většina věcí vyjasnila, takže snad už mám nějaký přehled. Komiks je o jakési agentuře, která zaměstnává osoby se zvl. schopnostmi, které pak vrhá do řešení bizardních případů.

14.12.2016 4 z 5

Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Warren Ellis

Žrádlo pro psy Žrádlo pro psy Darek Šmíd

Ve zkratce, otřesné. Jste-li příznivci této série, raději přeskočte tento díl, o nic nepřijdete a nezkazíte si dobrý dojem z předchozích knih.

Podrobněji: Velké zklamání celé této série. Ostatní autoři, kteří pronikli do tohoto světa vytvořeného Pavlovským, dokázali více či méně vytvořit příběhy, které do něj dobře zapadly. Tomuto autorovi se to však vůbec nepovedlo. Nápad jako takový nebyl až tak špatný, ale chování našich hrdinů dost vybočovalo od toho, jak je známe. Celá skupina našich „detektivů“ najednou má schopnosti jak nějací superhrdinové od Marvelu. Omezení jejich schopností, která z nich sice dělala lidi s magickými schopnostmi, ale stále je ponechávala lidskými, jsou najednou bez vysvětlení odbourána. Navíc, všechny postavy v této knize jsou až abnormálně a zbytečně sprosté, a to včetně hlavích postav. Mně sice nějaké to sprosté slovo nevadí, ale nechápu, proč k tomu autor přistoupil. Předtím jsem od něj však nic nečetl, takže je možné, že je to jeho běžný způsob psaní, což však těžko může být omluva za to, že tento zapůjčený svět zmrvil. Pochopte, kdyby tam byl sprostý jen Vincent, tak se nad tím asi ani moc nezamyslím, ale oni tak mluví opravdu všichni. Felix, který sprostý občas bývá, ale mluví tak jen ve vyhraněných situacích. Walter, který si velmi rád hraje na slušného gentlemana a vzdělance, a tedy to také není jeho styl. A dokonce i Klaudie občas použije nějaké méně vulgární slovo, kdy i u ní to je něco, co by její charakter vypustil z úst jen v opravdu velmi vypjaté situaci a ne během relativně běžného rozhovoru. Takže, příběh zcela průměrný s žádnou závěrečnou pointou, a co je horší, zničení charakteristik hlavních postav a jejich schopností. Za mě tedy dost velké znechucení, kdy jsem knihu dočetl jen s velkým přemáháním, a to jen proto, abych neměl žádnou díru v této jinak skvělé sérii.

20.10.2016 2 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Příběh se odvíjí přibližně po 3,5 tisíce od poslední knihy, kdy jediné postavy z předchozích knih, které znáte, jsou Leto Atreid II. a ghola Duncan Idaho. Pokud se přenesete přes šokující změnu Duny, která se už vůbec nepodobá světu z předchozích knih, tak minimálně první třetinu knihy si užijete, protože je plná intrik a akce. V dalších dvou třetinách se pak Herbert daleko více zaměřuje na své oblíbené téma ohledně Zlaté stezky, a že vše má svůj důvod a svůj účel, což může po delší době začít unavovat, protože je to stále ta samá písnička. Musím přiznat, že z Herbertových knih mám (až na Dunu) rozporuplné pocity, protože se mi velmi líbí jím vytvořený svět plný intrik, ale ty jeho náboženské či mystické disputace jsou někdy dost otravné. Ale možná, že je to pro mě více obtěžující proto, že tuhlé sérii čtu už podruhé.

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Corwin je i po své nedávné porážce rozhodnut nevzdat se svých nároků na trůn. Na další střet s Erikem se však tentokrát rozhodne pečlivě připravit a projít konkrétní Stíny, aby uskutečnil plán směřující k Erikově porážce. V jednom z těchto Stínů se však setká s jedním ze svých sourozenců, což jeho plány zkomplikuje.

Příběh pokračuje tam, kde skončil v prvním díle této ságy. Přestože můžete mít pochybnosti o oprávněnosti Corwinova nároku na trůn, tak jednání Erika vůči Corwinovi jednoznačně zvýší vaše sympatie k hlavní postavě.

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Už podruhé jsem se ponořil do světa Amberu a znovu jsem byl tímto světem uchvácen. Zelaznymu jeho vytvořený svět dokonale funguje a my se s ním seznamujeme po menších dávkách díky tomu, že hlavní postava ztratila paměť a společně s ním tak tedy postupně objevujeme mechanismus tohoto fantaskního světa. Corwin tak postupně začne zjišťovat, co je vlastně zač, kdo a proč mu usiluje o život, a jak se to má s jeho rodinou.

Stín jednorožce Stín jednorožce Roger Zelazny

Corwin je v Amberu, Erik mrtvý. Přesto je situace taková, že se neodvažuje prohlásit se králem Amberu. Corwin a jeho rodina se snaží zjistit, kdo po černé stezce útočí na Amber, a aby to zjistili musí se pokusit zachránit jednoho ze svých bratrů.

Hlavní Corwinův protivník z prvních dvou knih je sice po smrti, ale Zelazny ani trochu nezvolňuje tempo svého vyprávění. Erikovo tělo ani nevychladlo a Ambeřané se zabývají záhadou, odkud přichází jejich nepřátelé. Tato záhada je v závěru této knihy alespoň z části vyřešena. A zatímco jeden z princů Amberu zemřel, do spletité hry intrik vstupují další Corwinovi sourozenci.

20.10.2016

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Kvalita příběhu nijak nevybočuje z průměru této série. Jedná se o vyšetřování záhadného případu, ve kterém by podle některých lidí měl mít prsty ďábel. Oldřich z Chlumu však není pověrčivý, a za všemi špatnostmi vždy nejprve hledá lidi. Po ruce mu je opět jeho panoš Ota ze Zástřizlí a kapitán jeho stráže Diviš. Je to dobrá odpočinková četba, která však čtenáře této série ničím výjimečným nepřekvapí.

20.10.2016 4 z 5

Kniha je spíše určena pro dospívající děti. Přestože čtenář postupně odkrývá různá tajemství, tak zápletka není nijak zvlášť složitá. O čem kniha je se dost těžko popisuje, protože má od každého trochu a přitom se ničemu konkrétnímu nepodobá. V knize se objevují lidé se zvláštními schopnostmi, ale pokud od knihy očekáváte „superhrdinské“ schopnosti, tak to raději nečtěte. Kniha má špetku z Mary Poppins (slečna Peregrinová), Harryho Pottera (děti se zvl. schopnostmi) a trochu i z filmu Na hromnice o den více (hraní si s časem). Dohromady to celkem funguje, i když některým se asi nebude líbit pomalý rozjezd a celkově pomalé tempo. Přesto mě kniha dost zaujala a jsem zvědav, zda byl první díl této trilogie spíš jen jakousi předmluvou závažných událostí, které teprve přijdou.

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Tento díl nezklamal. Sledujeme zejména přípravu Císařství na válku, které připravuje plány na útok na Všední svět a tím i na Mýtov. Díky tomu se opět odkrývá více z pozadí organizace Nepřítele. Také se více dozvíme o minulosti Wolfiho, jeho otce Severáka a zbytku jeho rodiny. Wolfi pak předvede svou nesmiřitelnost, pokud mu někdo ohrozí jeho děti. V závěru sešitu jsou pak krátké příběhy na motivy dotazů fanoušků. Ne všechny jsou zajímavé, ale většina dokresluje svět Mýtova, a u některých se dost pobavíte.

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Příběh je kvalitativně stejný jako ostatní knihy této série. Dojem asi nejvíce kazí to, že hned v první kapitole Vondruška napoví příliš, takže čtenář pak po celou dobu na všechno pohlíží s ohledem na tyto informace. Proto doporučuji první kapitolu (asi jednu stránku) přeskočit a nečíst. Budete pak mít z objevování záhady lepší zážitek.

Jinak dobrý zážitek z příběhu pak kazí nekvalitní redakční práce, protože v knize je opravdu velká spousta překlepů. Je to o to horší, že jsem měl v ruce druhé vydání tohoto románu. Člověk by si myslel, že v druhém vydání redaktoři vychytají překlepy, které jim předtím unikly.

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Průměrný komiksový příběh, kde se Zaklínač utkává s protivníkem, který je podle jeho slov nad jeho síly. Proto spíš jen reaguje, než aby měl nějaký plán, jak se s tímto protivníkem vypořádat. Ostatní postavy příběhu pak těžko budete mít rádi. Buď si za svůj osud mohou sami anebo jsou příliš ploché, aby nějaké sympatie vzbudily. Je ironií, že nejvíc sympatií od vás získá nejspíš „netvor“, se kterým se pustí zaklínač do křížku.

25.09.2016 3 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

V třetím díle se Gotrek a Felix vydávají na nebezpečnou výpravu do zemí ovládané Chaosem, kdy se přidávají k výpravě trpaslíků do legendárního trpasličího města, které před dvěstě lety padlo pod armádami temnot. Během tohoto dobrodružství také můžeme sledovat osudy jejich dalších nepřátel, kteří se projeví i v dalším pokračování. Přestože příběh neměl tolik vtipu jako v Zabíječi skavenů, i tak se jedná o další drsnou řežbu. Konečně se také více dozvíme o armádách Chaosu, a také, kde a jak Gotrek ke své magické sekeře přišel.

25.09.2016 4 z 5

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Kromě skaveních nepřátel, kteří se na další konflikt s Gotrekem a Felixem připravují již v předchozí knize Zabíječ démonů, je tentokrát v pořadníku nepřátel nejen obrovitý a starodávný drak, ale i skupina lidí a orků. Prostřednictvím našich známých jednotlivých skavenů, které nás příběhem provází již od Zabíječe skavenů můžeme sledovat, jak se na země nedotčené Chaosem pomalu blíží velká pohroma. A je jen otázkou času, kdy se s touto pohromou střetnou naši hlavní hrdinové.

25.09.2016 4 z 5