Gwendelína Gwendelína komentáře u knih

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Překvapila mě syrovost, s jakou se autorka ve své době pustila do psaní tohoto pozoruhodného díla. Vůbec to není "slaďák" podobný Jane Austen, ale právě naopak. Příběh ponurý, temný, depresivní, ale který stojí za přečtení. Na svou dobu opravdu zvláštní dílo, kdy máte pocit, že se odehrává spíše v dnešní době, než před sto padesáti lety. Doporučuji!

12.09.2016 5 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Miluj svůj život. A pokud tak činíš, proč mu děláš takové věci...? Po přečtení této knihy, abych nalezla sama sebe, jsem od základů svůj život změnila. Právě proto, že jsem si uvědomila, že jsem to především já, o koho jde, a ne ti ostatní. Kniha byla průvodcem mé "přeměny". Kniha, která Vám ukáže alternativy a především se Vás pokusí naladit na vlnu, na které budete sami se sebou spokojeni. Alespoň na mě tak působila a byla jsem nakonec vděčná, že jsem ji dostala. Ačkoliv dárce nejspíše spokojený nebyl... Ale to už je jiný příběh:-) Knihu Miluj svůj život vřele doporučuji!

12.10.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Pro mě to byla naprosto skvělá kniha. Nejen z vypravěčské stránky a ze střídání dějů a příběhů minulých životů, ale hlavně z úvah, které knihu provázejí. Líbí se mi, jak sám vypravěč je nejprve skeptický, jak trpí, a poté se naučí opouštět své tělo a cestovat. Neumím si představit, jak silná musela být jeho vůle. A co vedlo autora k tomu, aby skvěle vykreslil tak niterní pocity mučeného člověka? Pro mě neuvěřitelná kniha.

13.10.2017 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásná kniha, přesně jak píší všichni, kniha našeho dětství. I když se děj odehrává v minulém režimu, tedy se ani zde nevyhneme ideologii (jako příklad družstevní nosnice apod.), je kniha opravdová svým popisem příběhu. Vykresluje krásu venkova, spokojenost lidí, kteří zde žijí. A nejen těch, i průvodčí ve vlaku je vstřícná a vlídná. Možná utopická představa, ale úcta k lidem a dobré vychování by nám měli být vlastní napříč ideologiemi. Ráda si ji přečtu i dnes, o to více se těším, až ji přečtu svým dětem. A družstva existují i u nás. Není to alergie.

22.09.2016

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha, kterou jsem po dlouhé době naprosto hltala, a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Příběh, který se retrospektivně prolíná. Naprosto mě uchvátilo, že příběh je de facto poskládaný ze spisů z nacistických archivů a spisů StB. A jak všechno do sebe krásně zapadá. A pak také nenávist každého režimu, jak někdo dokáže měnit své politické přesvědčení jen proto, aby se pomstil někomu na něco, za co si mohl sám. Jak se dá pár hloupě poskládanými slovy zničit celý lidský život. A také to, že před svým osudem se nedá utéct a rodinné prokletí vás stejně nakonec dožene. Doporučuji!

16.09.2016 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Autor precizně zachytil své osobní válečné prožitky. Neuvěřitelně popsal hrůzy zákopové války. Kniha mě naprosto ohromila tím, s jakou syrovostí jsou situace napsány. Nechala ve mě velkou díru a spoustu otázek, zda to všechno mělo vůbec smysl. Ještě bych doporučila knihu Cesta zpátky. Pro tuto knihu nemám slov pro popis. Aby člověk pochopil, je třeba si ji přečíst.

09.09.2016 5 z 5

Listy z Provence Listy z Provence Miroslav Horníček

Ach, to byla taková krása:-)! Tato kniha mě opět donutila k pomalému čtení, rozjímat nad vzletnými větami a místy se zastavovat a přemýšlet. Moc děkuji, že jsem si ji mohla přečíst:-)

14.06.2018

Vtipná a pohodová kniha, která, navzdory se všemu, co v sobě ukrývá, dokáže vypořádat se situacemi s humorem a noblesou. Vřele doporučuji:-)

12.09.2017 5 z 5

O Květušce a její zahrádce O Květušce a její zahrádce František Hrubín

Pro mě úplně nejvíc nejlepší pohádkový příběh. Čtu si ji stále, kdykoliv je mi smutno. A ty verše..! Důkaz, že méně je někdy více. Jen je škoda, že ji mnoho lidí nezná. Opravdový poklad dětské literatury, a nejen té.

22.09.2016

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ach, to byla taková krása... To je to jediné, co k této knize můžu říci. Četla jsem ji poprvé ve svých třiceti letech a myslím, že to byl správný čas. Dospělí by opravdu měli zůstat dětmi. A děti by si tuto knihu měly přečíst, až budou dospělé. Pak teprve pochopí její správný odkaz. A ten konec, který ve Vás nechá otevřené úvahy. Nádhera! Vřele doporučuji!

02.09.2016

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha mi připomínala trochu zjednodušené čtení knihy Jaká je cena člověka. Příběh je celkem dost podobný, ale tento mě naprosto uchvátil. Ačkoliv je kniha určena spíše dospívajícím dívkám, jelikož je zde i malinký příběh první lásky, popis vystěhování na Sibiř a přežití v nepředstavitelně těžkých podmínkách je strhující. Při čtení má člověk pocit, že hlavní hrdinka proplouvá příběhem a jen tak mimochodem popisuje hrůzy, ve kterých žije. Žádný pocit marnosti a odevzdanosti, žádné osobní prožitky, které se týkají probíhajících událostí. Kniha je čtivá s poutavým příběhem a krásně napsaná. Vřele doporučuji!

18.08.2016 5 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Jak nejlépe poznat toho, s kým chceme strávit celý zbytek života? Pojedeme na svatební cestu! Tedy, v tomto případě spíše předsvatební. Krásná kniha plná úžasných postřehů a skvělého vypravěčského stylu. Užitečná ukázka toho, jak přijít o své perfektně připravené plány, pokud se puntičkářský muž rozhodne strávit týden s ženou, která je upovídaná, bezprostřední a trochu nedochvilná, putováním v horách a sjížděním řeky. Musíme si zvyknout na to, že ne vše bude perfektně klapat a nemusí být vždy do puntíku splněno. Není přece jen život zajímavější, pokud nám přináší zcela nečekané situace a okamžiky? Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmového provedení a musím přiznat, že herecké výkony jen podtrhují situace v knize. Kniha je krásná, čtivá, humorná a opravdu stojí za to si ji přečíst. Vřele doporučuji!

16.08.2016

Moc krásná kniha a s postupem času je snad stále krásnější. Ráda se vracím do dobrodružství na ostrově.

13.09.2017

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Útlounká kniha, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne, ale musíte o ní přemýšlet kdykoliv si na ni vzpomenete. Takže třeba i celý život. A za zmínku stojí i povedené filmové zpracování.

19.09.2016 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Možná někoho překvapí, ale v některých ohledech kniha nahání hrůzu. Hrůzu před tím, že všechny příběhy, o kterých pojednává, vyprávějí o určitém období ženy, které jsme si buď prožily, nebo na ně teprve čekáme a od některých očekáváme, že bychom byly raději, kdyby nás vůbec nepotkaly. Kniha, ač je plná příběhů a bájí, obsahuje také vysvětlení a výklad . Vřele doporučuji, ale chce to trochu odvahy. Je to neuvěřitelná sonda do ženské duše. Pokud Vás pohltí, nebudete ji chtít odložit. A v některých případech ji zřejmě budete chtít odložit napořád, ale zvědavost Vám to nedovolí. Zároveň je velmi zajímavé, jak se věnuje původnímu postavení ženy v přírodních a životních cyklech. Kniha vhodná buď jako studium nebo jen jako poznání příběhů a bájí posbíraných z různých zemí, kde je hlavní hrdinkou žena nebo dívka.

17.08.2016

Inferno Inferno Dan Brown

Opět skvěle napsané, napínavé, pro čtenáře, který má rád napětí a šifry ideální volba. A že je to trochu tlustá kniha, vůbec nevadí, je tak poutavá, že se nechce přestat číst:-) Moc se mi líbil příběh, nádherné popisy Florencie a Benátek, zároveň oceňuji i historický pohled na jednotlivé pamětihodnosti. Kniha brala dech. První polovinu jsem poslouchala jako audioknihu se skvělým přednesem Miroslava Táborského, pak jsem si ji půjčila a dočetla sama. Chtěla jsem zážitek dovršit filmovým zpracováním, ale to byla katastrofa. Kdyby měl někdo podobný nápad, že se podívá i na film, tak to opravdu nezkoušejte, byli byste zklamaní a možná překvapení, jak se dá všechno zkazit:-)

21.02.2018

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč (a jak) psychosomatika funguje? Jarmila Klímová

Pro někoho možná další z pochybných knížek o "sluníčkářích", ale po přečtení opravdu máte pocit, že všechno je v hlavě. A nejen tím, že musíte začít nějak jinak myslet, ale hlavně se chovat a konat jinak, než doposud. Samozřejmě, většina věcí se nedá uzdravit vůlí, ale díky této knize jsem si pouze potvrdila přesvědčení, že všechno souvisí se vším. Kniha je dobrá v tom, že poskytuje spoustu základních informací o velmi zajímavých tématech, která spolu často úzce souvisí, na druhou stranu není prostor, aby některé kapitoly byly rozvedena více. Pro mě dobrý začátek, abych si mohla přečíst témata, která mě zaujala a chtěla bych je poznat víc. Jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst... Možná za to může i osobní zkušenost, že jednostranný pohled lékaře na nemocného člověka nestačí a je potřeba jít více do hloubky, aby byla odhalena skutečná příčina problému, ne pouze podstupování vyšetření a aplikace medikamentu, která problém sice utlumí, ale nevyřeší. Ale záleží na každém:-) Kdo chce, ať čte:-)

21.02.2018

Nedočetla jsem. Nemohla jsem se přenést přes to, že všechno bylo špatné, lidé, škola, nový život, všechno, a jediné, co je správné a tak trochu "cool" jsou drogy. Právě proto, že byl příběh popisován s jistým odstupem, měla jsem naivní představu, že si autorka uvědomí, jak velká a ve většině případů marná byla snaha jejího okolí a jejích nejbližších, že v sobě možná najde trochu lítosti. Právě proto, že se stala matkou, mohla pochopit většinu procesů, jimiž se jí dospělí snažili zachránit. Asi se ke knize vrátím, abych třeba zjistila, že se ve svém úsudku pletu, ale celkově mě kniha opravdu moc zklamala.

07.10.2016

Podivné děti v podivném příběhu. Příběh se mi zdál velmi pěkně propracovaný, jak uvádějí čtenáři níže, fotografie jen umocňují chytlavost příběhu (jen škoda, že tam není nic o dvojčatech v klaunských kostýmech:-)). Některé pasáže se mi zdály trochu odbité, jako kdyby autor už chtěl od nic pryč (útěk před stvůrou do sluje). Ale jinak krásné. A ten otevřený konec jen přidává na zajímavosti a především na tom, že si zkrátka musíte přečíst, jak to bude dál. A jsem ráda, že jsem stihla knihu přečíst dříve, než se předlohy zmocnil Tim Burton pro filmové zpracování:-).
Velmi zajímavý je nápad "napasovat" příběh na staré fotografie, které jsou také přinejmenším podivné. I když v počátcích fotografie najdeme jiné různé až bizarní kousky. Tyto však umocňují přitažlivost celé knihy.
Kniha se moc pěkně čte, ale asi ne každému bude téma vyhovovat. Ale pokud se Vám podaří se začíst, nebudete se moci od ní odtrhnout.

07.10.2016

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Cesta zpátky je velmi zajímavou knihou. Zatímco "Na západní frontě klid" je spíše popis válečných hrůz a zbývá méně prostoru pro duševní rozbor vojáka, "Cesta zpátky" je pak sondou do nitra rozervaných a zmatených válečných veteránů, kterým poválečná realita nevychází vstříc, a musí se vyrovnat sami se sebou a návratem do běžného života. Kniha je opět velmi poutavě napsána. Nutí vás přemýšlet, vcítit se do situací, uvědomit si, jaké hrůzy první válka způsobila, ať už to byly ztráty na životech, nebo ztráty duševní. Válka obrátila mnoho mladých mužů naruby. A je těžké pochopit pro toho, kdo hrůzy války neprožil. Vřele doporučuji!

09.09.2016 5 z 5