Gwaihir Gwaihir komentáře u knih

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Třetí díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je naprosto skvělé vyprávění jednoho člověka o svém, podle něj zcela obyčejném, životě, který však najednou, pod perem bilancujícího muže začíná naplno ožívat rozličnými a dávno zapomenutými příběhy a příhodami, které mohou být vždy vnímány a vykládány různými způsoby v závislosti na uvažovaném kontextu. Každé další zamyšlení se nad jednotlivými událostmi ve vlastním životopisu přináší úplně nový pohled a chápání sebe sama, přičemž se stále objevují některé důležité prvky, jež drží všechno pohromadě. Vyvstává zde také velmi mnoho zajímavých myšlenek, v jejichž světle se osobnost stává nečekaně rozmanitou a často také rozporuplnou, přičemž se ukazuje, že všechny její součásti a vlastnosti mají své místo a uplatnění. Zároveň tedy jde o propracovaný rozbor lidské duše poskytující skutečně hlubší náhled, který nutí čtenáře k přemýšlení. 100 %

Hordubal Hordubal Karel Čapek

První díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je výtečně napsaným psychologickým románem na motivy skutečných událostí, jehož význam tkví hlavně v tom, že postupně sleduje jediný příběh očima několika postav, z nichž každá si na základě svých osobních zkušeností a vžitého způsobu interpretace daného dění vytváří vlastní verzi, která společně s ostatními nakonec dává úplný obraz toho, co se doopravdy stalo. Lidsky nejbližší je asi vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, které se odvíjí velmi rozvážně a místy až poeticky v působivé horalské atmosféře, která pomalu houstne do neodvratného vrcholu. S ním pak kontrastuje spěšnější postup při vyšetřování a nakonec také poněkud strohý a neúprosný průběh soudu, které ještě více prohlubují charaktery zúčastněných a staví jejich chování a činy do jiného světla. 95 %

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Velice blouznivý a současně zcela jednoznačný je tento příběh vynálezce zmítaného touhou učinit obrovské věci, poháněného horečnatou láskou k neznámé ženě a kolísajícího na hranici sobeckosti a lidskostí svých skutků. Zápas o strašlivý objev Krakatitu je opravdu strhující, plný napětí s notnou dávkou dobrodružství, prostoupený nejhlubšími city doslova trhajícími hrdinovu duši, postupným vývojem událostí odhalující nebezpečí lidské dychtivosti po definitivním ovládnutí hmotného světa a zdůrazňující nutnost odpovědnosti a etického konání. Jeho poselství je tak naprosto zjevné a stále živé i v dnešní, znovu poměrně pohnuté, době. 100 %

04.09.2013 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tento neveselý příběh automobilového závodníka a nemocné dívky je asi první prózou, kterou jsem skutečně naplno přečetl a která se zároveň navždy zapsala do mého srdce. Líčí totiž láskyplný vztah dvou lidí pohybujících se na hranici života a smrti, v němž není minulost ani budoucnost a v němž je vše nutné prožít naplno, protože nebe nezná vyvolených a nikdo si zcela nemůže zvolit čas svého odchodu. Na pozadí tak trochu mrazivé atmosféry všudypřítomného konce bytí se tak odehrává děj plný vášně, bláznovství, strachu a touhy po životě. 95 %

18.11.2013 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Druhý díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je takřka dokonalá a poměrně blouznivá novela, jejímž hlavním hrdinou je záhadný umírající člověk vyproštěný z trosek letadla. Nad jeho lůžkem se setkají tři postavy a každá z nich se pak, pro sebe přirozeným způsobem, snaží poodhalit jeho životní příběh a příčiny jeho velice dramatického konce. Postupně tak ukazuje převážně duchovní pohled skrze sen milosrdné sestry pojatý v podstatě jako zpověď, dále pak poněkud horečnatější vyprávění jasnovidce složené z dojmů a nejrůznějších vzpomínek a nakonec také dobrodružnou fabulaci básníka snažícího se vytvořit realistický portrét bezejmenného. Každý z nich se dostává vlastními prostředky, ať už jde o vnuknutí, mimo-smyslové vnímání, či představivost, ke svému vysvětlení, které je s těmi ostatními nádherně propojeno mnoha společnými prvky majícími skutečně hluboký psychologický podtext. 100 %

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Námět umělé inteligence se všemi jejími světlými i stinnými stránkami je v současném světě stále populární a z pohledu doby také aktuálnější než kdy dříve. V kontextu časů první čtvrtiny minulého století byla ale myšlenka umělého života zcela jedinečná, a také proto patří tomuto dramatu právem i dnes nejvyšší pozornost. Otázka stavěna do popředí je vlastně prostá a vyjadřuje, pro Čapka zcela typický, rozpor přítomný prakticky v každém pokroku, jenž může být spásou a zkázou zároveň. Je zde již také nastíněn etický problém využívání robotů, kteří si plně uvědomují svou vlastní existenci a pramálo se tak liší od svých stvořitelů, což nakonec přeroste v rozhodující konflikt o vládu nad světem vyjadřující jak varování tak i jistou naději, že nikdy není nic ztraceno. 85 %

15.09.2013 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tuto knihu jsem přečetl jakožto vůbec první větší Čapkovo dílo, zřejmě taktéž proto, že je světově nejznámějším, a zanechalo na mě poměrně silné stopy, protože se jedná skutečně o vynikající obraz tehdejší i dnešní společnosti. Zpočátku jsem si sice musel trochu zvyknout na nejednotnou formu jednotlivých kapitol, z nichž některé jsou spíše reportážního charakteru, zatímco jiné v podstatě vypráví krátké, do sebe zapadající, příběhy dokreslující celý utopický běh ukazovaných událostí, ale potom jsem si již jen plně vychutnával jejich obsahovou i humornou stránku. Zvláště vynikající je pak závěrečná autorova promluva k sobě samému a přemítání o tom, jak by se celý příběh měl dále vyvíjet a jakým způsobem by měl být zakončen. 90 %

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Vyprávění o strastiplném osudu kapitána Alexeje Maresjeva je skutečně příběhem opravdového člověka, ale je také něčím jiným, a sice vyjádřením veliké úcty k nezlomnosti lidského ducha, jíž muselo, tváří v tvář bezvýchodnosti, ve Velké vlastenecké válce prokázat mnoho mužů i žen, kteří často jen pouhou silou své vůle přežili a nakonec zvítězili, nad krutým nepřítelem i nad sebou samými. 85 %

22.02.2015 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Tajemné a kouzelné ulice Paříže byly v první polovině dvacátého století jistě dějištěm nesmírného množství nejrůznějších příběhů uprchlíků a Vítězný oblouk tak mohl být svědkem mnohých chvil v jejich osudech. Většina z nich byla zcela určitě prodchnuta strachem nebo utrpením, ale některé nepochybně i láskou či nadějí. Toto vyprávění o lékaři vykonávajícím svoje povolání tajně a bez plného uznání svých schopností je hlavně o všeobjímající samotě, která může být prolomena pouze hlubokým citem k milované bytosti nebo touhou po pomstě nejhoršímu nepříteli. Vypovídá opravdu hodně o stavu tehdejšího myšlení a zároveň neschopnosti vidět skutečnou podstatu dění nezastřeně směřujícího k dalšímu krveprolití. Pozvolna líčí život na okraji společnosti, kde každý den může přinést začátek něčeho nového, nebo úplný konec všeho. 80 %

02.06.2014 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Určitě jeden z nejzajímavějších románů, které si lze přečíst, popisuje život mladého muže, jenž je neustálým zápasem s beznadějí ve světě hluboké hospodářské krize, jehož tragická realita může být narušena jen srdečným vztahem ke dvěma skutečným přátelům a vroucími city ke křehké mladé ženě skrývající krutou pravdu. Odhalení jejího tajemství všechno mění a rozděluje celé vyprávění, v němž se dá nalézt i mnoho pozoruhodných myšlenek, na dvě části, které jsou zároveň protkány dalšími neveselými osudy rozličných postav žijících ze dne na den ve strachu z budoucnosti. Ty pak společně tvoří nádherně temné pozadí skvěle propracovaného příběhu o láskou prozářeném bytí, v němž je místo pouze pro přítomnost a nejniternější emoce. Poměrně typický je také výskyt velkého množství přemýšlivých pasáží, které mohou vést k nejrůznějším úvahám a jejichž obsah je platný takřka v jakékoli době. 100 %

28.12.2013 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Dozajista nejlepší ze všech Čapkových divadelních her, která dokonale vystihuje společenský stav v době předválečné krize s typickým střetem generací a vzestupem národního fanatismu vedoucího ke konečné a nesmyslné zkáze. Hrdinou je zde lékař, představitel nejvyššího lidství, jemuž svědomí velí zabránit tomuto šílenství, a jenž proto bere spravedlnost do svých vlastních rukou, čímž se však zároveň dopouští prohřešku proti své přísaze. Strhující děj tak poukazuje jednak na děsivou lidskou touhu po moci a nadřazenosti, která se nese celou naší existencí, a jednak také nastoluje poměrně složité morální dilema účelu světícího prostředky v zoufalé snaze po všeobecné záchraně. Ve svojí psychologické propracovanosti však neopomíjí ani vnitřní rozpory mezi zaslepenou vírou v právo síly a strachem z vlastní smrti nebo jistou zvrácenost tkvící v prospěchu z cizího neštěstí. Všechna témata, jichž se toto výtečné drama dotýká jsou v podstatě vždy platná a měli bychom je mít stále na paměti, protože jen tak si můžeme vytvořit pravdivější pohled na svět. 100 %

08.09.2013 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Jak sám autor poznamenává, nejedná se v tomto případě o román, ale spíše o fejetonový seriál, což stvořený z notné části za běhu, což způsobuje, že ve střední pasáži jeví se děj poněkud rozvláčněji a jakoby nevědom si svého cíle. Přesto však svou nápaditostí a vykreslením utopického průběhu věcí, včetně jejich absurdních důsledků, přináší i tato Čapkova kniha mnohá zamyšlení. Snaží se totiž poukázat na dvojakost postihující prakticky všechen “pokrok“ a také veškerou víru. V samotném závěru potom mistrně naráží rovněž na neustále se opakující koloběh dějin a vývoje, z nějž je třeba se poučit a čerpat. To vše je samozřejmě okořeněno patřičnou dávkou jemného humoru. 90 %

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Stejně jako veliká řeka Mississippi svým nezastavitelným proudem omývá zaprášené tělo Ameriky, dokáže vyprávění Sala Paradise profouknout lidskou duši svěžím větrem. Je to horečnatá zpověď o světě nespoutaných bláznů, kteří jsou neustále poháněni svou neklidnou a nekonečně svobodnou myslí k pohybu a jejichž kroky jsou vedeny neutuchajícími touhami mládí, včele s tím nejlepším představitelem, šílencem Deanem Moriartym. 90 %

04.12.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Bezesporu nejlepší písemné dílo, které jsem za první tři desítky let svého života měl tu čest přečíst, protože mě uchvátilo svým stylem deníku Darrela Standinga, vězně odsouzeného k utrpení a smrti, jež je jak obžalobou soudobého stavu společnosti, tak nádherným vypravováním ducha toulajícího se po hvězdách svých minulých existencí, i svým naprosto strhujícím líčením jednotlivých příběhů Jesse Fanchera, Guillauma de Saint-Maure, Adama Stranga, Ragnara Lodbroga, Daniela Fosse, prehistorických výjevů ze života několika generací mužů nebo samotných příhod z temna vězeňské samovazby, které vytváří všemu dokonalý rámec. 100 %

30.05.2015 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Z mého pohledu jednoznačně nejtěžší čtení z celé Remarqueovy tvorby obdařené neskutečně silným a velice emotivním závěrem. Vyprávění z prostředí koncentračního tábora bez jakýchkoli příkras neodvrací svůj pohled od žádné části každodenního stereotypu kostlivců, kteří již téměř zapomněli, že kdysi bývali lidskými bytostmi a jejichž jediným snažením je udržet se naživu o další den déle. S velkou dávkou cynismu komentuje neustálé umírání a mučení vězňů, stejně tak jako všední „starosti“ jejich tyranů, v době blížícího se konce války. Velice citlivě pak přistupuje k jejich opětovnému přerodu, kdy z hluboko ukryté poslední jiskry života, vzplane nová naděje a touha po začátku nového bytí ve svobodě a míru. 90 %

22.06.2014 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Zřejmě nejznámější kniha, kterou svým perem mistr Remarque napsal, se do značné míry odehrává tam, kde v podstatě leží středobod většiny jeho tvorby, v zákopech světové války. Očima prostého vojáka ukazuje děsivou všední realitu předních linií, jež zdravé lidské bytosti proměňuje v ponuré bezduché příšery pohybující se snad až za samotnou hranicí existence a jejíž surový a dech-beroucí popis se střídá s klidnými pasážemi obdařenými cynickým nadhledem. Poskytuje svým čtenářům varovné svědectví o duševním pohnutí chlapců, kteří věděli ještě příliš málo o životě, ale již příliš mnoho o smrti, a je proto také nelítostnou obžalobou válečného vraždění. 95 %

02.03.2014 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Nečetl jsem ještě nic, co by tak vystihovalo situaci válečných uprchlíků, jak se to daří právě tomuto románu, jenž bez příkras líčí osudy hned několika lidí vyhnaných ze svých domovů do cizích zemí a měst, kde jsou nuceni pokoutně přežívat mimo společnost, jejíž většina nechce vidět tu obrovskou nespravedlnost na nich spáchanou a odvrací svůj zrak od vší krutosti, která se jí samé zatím netýká, protože se odehrává až kdesi za jejími státními hranicemi. V těchto příbězích je obsaženo mnoho utrpení a smutku, s nimiž se autor vypořádává často pomocí ironie a černého humoru, ale zároveň také neméně lásky, pro níž stojí za to i zemřít, nebo naděje, která snad nikdy nekončí. Je zde rovněž spousta prostých úvah o životě či smyslu lidských počínání a navíc i plno krásných momentů, které dokáží zasáhnout přímo do srdce. 100 %

11.02.2014 5 z 5

Tajemství Shambhaly - Hledání jedenáctého proroctví Tajemství Shambhaly - Hledání jedenáctého proroctví James Redfield

Ani v tomto případě nebylo pro mne jiné cesty než číst dál a zjistit, kam až celé vyprávění, jehož ústředním motivem je pronikání do duchovních záležitostí tohoto světa, povede. Nutno říct, že linie dosažená předchozím vhledem je v tomto příběhu o rozkrývání jedné z nejtajemnějších východních legend ještě překročena a že předchozí stupínky na vykresleném schodišti poznání jsou jím znovu rozšířeny o některé další souvislosti. Na prvotní procitnutí a následné uvědomění si vlastní úlohy v životě, tak navazuje cesta do míst, kde již bylo dosaženo vysoké míry dokonalosti, která svým způsobem přechází ze žánru dobrodružného do vod spíše až vědecko-fantastických. Přesto ale opět nabízí jisté náměty k zamyšlení, i když snad ještě méně uchopitelné než ty předchozí, týkající se hlavně naší schopnosti ovlivnit svým vnitřním přístupem věci příští, jejíž psychologickou platnost je možné si do jisté míry ověřit při svém vlastním jednání. 90 %

06.12.2015 5 z 5

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

K přečtení této knihy jsem se, shodou okolností, dostal v době, kdy jsem častěji než kdy před tím přemýšlel o svém dosavadním životě. Tehdy jsem měl čas a prostor, který jsem začal mnohem více využívat k rozšíření svých obzorů na poli literatury, kinematografie, ale také sebepoznání. Příběh objevování tajemného rukopisu je napsán poměrně prostě a vyprávění samo o sobě slouží v podstatě hlavně jako pozadí pro představování myšlenek, které sice nejsou ničím novým, ale zároveň dávají možnost k určitému ohlédnutí a možná i zhodnocení toho, kam každý z nás směřuje. Do jisté míry mě zasáhlo, když jsem si při čtení uvědomoval svoje vlastní částečně zapomenuté zkušenosti a měl jsem možnost je vidět v trochu jiné perspektivě, stejně jako některé zážitky podobné těm, které jsou tu popisovány jako vhledy a jež se odehrály ještě v dobách, kdy jsem se duchovním světem zabýval jen pramálo. Po jistou dobu jsem se dokonce snažil být bdělejším ke všemu kolem. Knihy však životy lidí nemění, i když v nich mohou zanechat nějakou stopu. Když jsem si po několika letech proroctví přečetl znovu, tentokrát plánovaně, můj pocit byl trochu jiný, ale podobně naléhavý. 95 %

06.12.2015 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Pohled na válečné hrůzy očima jakéhokoli obyčejného mladého nevinného člověka, z něhož pouze vyfasovaná zbraň a uniforma dočasně učinila vojáka, musí být zákonitě vždy stejný. Zpočátku pro mě bylo těžké vcítit se do pocitů muže bojujícího na straně uchvatitelů a vrahů, ale posléze jsem si uvědomil, že je třeba je vnímat především jako člověka zavlečeného do světa násilí a ničení, navíc svými vlastními lidmi. V čase příznivém pro červi poodhaluje vyprávění, rozpolcenost v myslích těch, kteří procitají ze stavu omámení vítězným tažením do skutečnosti ohrožení vlastního života, tváří v tvář porážce. Do perfektní atmosféry tohoto přerodu je zasazen melancholický příběh plný strachu a zoufalství, ale i zajímavých úvah nebo touhy po lásce a míru, které však musí být často draze vykoupeny. 90 %

14.09.2014 5 z 5