Gurus Gurus komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Úžasnéééé :-) má to spád, dobře se to čtě prostě super jednohubka. Musím se ještě podívat na film i když je mi jasné, že tam toho dost z knihy nebude.

11.12.2016 5 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Becky to zase dokázala, vytvořila zajímavý svět, ve kterém by člověk rád žil. I když občas to bylo až moc sluníčkový. Echo byla zajímavá postava stejně tak Hnízdo. Určitě si přečtu pokračování až výjde.

20.01.2023 4 z 5

Capricorn 70 Capricorn 70 * antologie

Velmi nevyvážená sbírka povídek. Některé jsou výborné a jiné jsou nudné až špatné. Nejvíce se mi líbily: Vrak, Vesmír z druhé strany, Nájezdníci (až na ten konec), Ex Luna Anihilato a Cesta do hlubin UI mysli.

Titulní povídka Capricorn byla celkem ujetá a dost sado maso, ale byla čtivá i když to byla vlastně blbost.

02.05.2022 3 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Kniha se silným příběhem jedné dívky. Neuvěřitelné čím si vytrpěla. Tohle by měla být povinná četba na škole a hlavně by si to měli přečíst obdivovatelé režimů jako je ten v Severní Korei nebo v Rusku!

Jak je důležité mít kritické myšlení a nepřebírat všechno automaticky.

22.04.2022 5 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Po dlouhé době opět pořádnej Hraničářův Učeň. Sice by bylo lepší kdyby 15. a 16. díl byli jedna kniha (chtěli víc peněz), i tak to byl kvalitní díl. Hlavně jsem se konečně dočkal všech oblíbených postav (Will, Halt, Horac). Maddie už není tak protivná jako dřív a celkem je fajn a dá se sní vydržet.

24.01.2022 4 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Citlivě napsané jako poutníci, jen mi tam chyběl větší optimismus. Líbilo se mi, ale zpracování a technické/vědecké popisy. Navíc se ukazuje, že i když by člověk zvládl dlouhou cestu vesmírem tak časovej rozdíl by byl obrovský. Prostě, aby to dalo smysl potřebujeme WARP jako ve Star Treku...

p.s. Poutníci se mi líbili více, kromě té poslední...:)

03.11.2021 4 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

(SPOILER) Tak tohle byla vážně nuda, jsem si uvědomil během čtení. Vlastně mě zajímala jen povidka Nemám ústa a musím křičet kterou bych ohodnotil tak za 3. Zajímalo mě jestli to bude podobné jako příběh ve hře, která si myslím je lepší než povídka, protože tam můžete AM porazit.

Zbytek byl divný a špatně se četl. Upřímě monolog autora jsem přeskakoval.
Co mě štvalo byla, přehnaná agrese vůči ženám, ale hádam, že s nimi měl Harlan asi nějaký problém...

22.09.2021 1 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Zatím nejlepší díl...snad brzo vyjdou další i v Česku.

18.01.2021 5 z 5

Návrat Temudžajů Návrat Temudžajů John Flanagan

Že začátku trošku průměr, ale konec to zachránil. Poslední díly Bratrstva mi zatím přijdou lepší než poslední Hraničáře.

03.01.2021 4 z 5

Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Jason Schreier

2 hvězdy s odřenýma ušima. Napsáno strašně suše a nezajímavě. Většinu her z knihy jsem hrál a občas ten vhled do zákulisí byl zajímavý, ale po nějaké době velmi repetitivní.

02.10.2020 2 z 5

Vyslanci mrtvých Vyslanci mrtvých Adam-Troy Castro

I přez nelehký začátek měla kniha dobrý spád. Kdo je vrah se dalo zjistit, ale spíše až ke konci.
Určitě si přečtu také druhý díl :) Ocin a Skye byli super dvojka/jednotlivec :D

23.02.2019 4 z 5

Orbital 1 a 2 Orbital 1 a 2 Serge Pellé

Moje první Crew a musím říct, že super. Rozhodně to má Mass Effect vibes :D. Těším se na pokračování.

31.01.2019 5 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

tak rovnou k hodnocení povídek :)
*spoiler alert* - může být a nemusí být.....
1. Bestie 3,5/5 - slabší nadprůměr, ale za práci s hyperprostorem (4 dimenzí) si mě povídka získala
2. Konkurz na boha 4/5 - líbí se mi jak se Pavel Fritz nemaže s náboženstvím. Věříš v boha? Ok, ale pak se podívej jak to v nebi doopravdy chodí.
3. Smrt tančila mezi hvězdami 3/5 - Asi nejslabší povídka a také nejkratší, pointa mi nepřišla zas tak šokující.
4. Hotel Nekonečno 4/5 - Konec povdíky byl luxusní. Líbilo se mi jak se hlavní vědec dušoval, že v tom není nic nadpřirozeného a pak si pro ně přišla sama smrtka v rouše beránčím.
5. Odkaz mista Rodrígueze 4/5 - Klasickej horo o vymítání ďábla, ale výborně odvyprávěný.
6. Operace Orleáns 3,5/5 - Konec povídky se mi líbil a vykouzlil mi úsměv na tváři, ale celkově se mi pojetí příběhu tolik nelíbilo.
7. Pod hladinou 3,5/5 - Další hororovka, která byla ale hodně předvídatelná.
8. To co milovalo Arthura Brookse 5/5 - Snad nejlepší sci-fi povídka za poslední dobu co jsem četl. V krádalo se mi přirovnání s knihou a filemem Solaris.
9. Druh ve zbrani 3,5/5 - Povídka nabídla zajímavé rozuzlení
10. Archa zrůd 4,5/5 - Zajímavá povídka, která, ze začátku vytváří více otázek než odpovědí. Konec je pak mírně šokující, ale vlastně vám to dá smysl.
11. Kledba ticha 3,5/4 - Líbí se mi jak Pavel Fritz nezapomíná na zvířata a oni nezapomínajjí na nás.
12. Poklad Černého Lombarďana 3,5/5 - Občas na mě povídka působila humorně i když na krvy nešetřila.
13. Zahrada slepců 5/5 - U této povídky mi bylo líto, že skončila tak brzy. Toho potencionálu :)...spolu s povídkou To co milovalo Arthura Brookse se jedná o nejlepší z nejlepších.

12.09.2018 4 z 5

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Rebecca Marie Chambers

Moje první space opera, jsem rád, že to byla právě tahle. Je pravda, že příběhově to není nic moc extra, ale jako celek kniha vyznívá strašně pozitivně a antirasisticky. Celkem to změnilo můj nazor na určité narodnostní skupinu..nebudu jmenovat ale patrří jim Karlovy Vary. Vlastně si uvědomíte, že sme sakra jeden živočišný druh a měli by jsme držet pospolu...

13.04.2018 5 z 5

Umrlčí tváře Umrlčí tváře John Flanagan

Tak toto byl zatím ten nejlepší díl série.

*Spoiler* Ach Johne...proč jsi musel zabít Tekumsu...hezkou mladou. Ani by mi nevadilo, kdyby tam Stig zůstal. Hal by mohl mít novou pravou ruku a to Ingvara. Jelikož jsem četl anotaci na 7 díl (Caldera, nevím jakto bude v ČR) tak jsem věděl, že Stig s Tekumsou nezůstane a ke konci to bylo už jasné. Tekumsa musela zemřít nebo nemusela? Simsinet ji mohl někaj zachránit hrdině a ona mu mohla dát přednost. *konec spileru*

Těším se na sedmý díl :-) A pozor měl by tam být i nový hraničářský příběh!

08.01.2018 5 z 5

Otroci ze Sokora Otroci ze Sokora John Flanagan

Vynikající díl..jen mi trvalo trochu déle než jsem ho dočetl..ani nevím proč. Konec byl super a trochu mě i dojal.

04.12.2017 4 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

Tento díl byl o dvě třídy lepší než druhý a proto druhému dílu musím snížit hodnocení na 3/5. Lovci byli tak dobří jako Výkupné za Eraka nebo Císař Nihon-džinu. Příběh byl dobře vystavěný, kdy se často měnila prostředí a události. Navíc to nepůsobilo tak zmateně a nuceně jako druhý díl.
Epilog byl pak super až slza ukápla.
Výtky bych měl k překladu, kdy se z Rikarda stal Pikard a Pragha, kde zase zlobilo skloňování.
Dokonce jsem ani neměl tak silný pocit opakujících se přirovnání i když je pořád co zlepšovat :-)

07.11.2017 5 z 5

Bitva na Hackhamské pláni Bitva na Hackhamské pláni John Flanagan

Tento díl se mi líbil mnohem víc než Turnaj na Gorlanu, jak již někdo psal pode mnou, příběh je temnější a drsnější. To je dané především zasazením do válečného stavu mezi Araluenem a Morgarathem.

*Možný spoiler*
Jak někdo psal, že to je zásluha Gilana a né Halta, že porazili Morgarathovo armádu, tak stím nesouhlasím. Haltovo to byl nápad a také realizace, Gilan figuroval jen jako průvodce.
***
Epilog byl pak super!

Mám také jednu výtku...až moc často se v knize objevilo "Na meči toho a tamtoho se objevil zablesk Slunce.", když už jsem to četl po 3 tak sem si řikal..to nešlo vymyslet něco jiného? :-)

25.08.2017 5 z 5

Ale jo na konec do bylo dobrý čtení...jen my to přišlo, že je toho už moc :-D

29.03.2017 4 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

I když na mě knížka pusobila zbytečně, tedy ze začátku, tak se mi moc líbila:). Myslim, že by se dal příběh dál rozvíjet až do doby, kdy bude Madie mit svého učně a to by mohl být Kůň nebo Vargal ať je to pořádnej odvaz :D.

Bohužel Halt je už stařík a Horac tatík a není to tím pádem ono...jinak take je tu velka mezera cca 15 let od 10 knihy a ta by se par příběhy dala vyplnit.

23.02.2017 5 z 5