Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dokončit hru je pro hráče výzva. Pro vývojáře peklo.Výroba dnešních herních blockbusterů si v ničem nezadá s jejich filmovými protějšky. Kromě stamilionových rozpočtů si vývoj videoher žádá především obrovské tvůrčí a technické nasazení vývojářů, kteří často pracují na hranici finančního i osobního zhroucení. A je lhostejné, zda jde o geniální jednotlivce někde v garáži, nebo stohlavé týmy.Novinář Jason Schreirer vyzpovídal stovky profesionálů z velkých studií, jako jsou Bioware, Blizzard nebo LucasArts, i malé nezávislé týmy. V Krvi, potu a pixelech bere čtenáře na výpravu do zákulisí videoherního světa. Během ní ukazuje, kolik dřiny stojí za každým napínavým questem, zábavným levelem a přiměřeně neporazitelným bossem. Kolik uměleckých výzev, technických překážek, tržních požadavků a korporátních výmyslů musí vývojáři překonat. A že za dobrou hru se často platí i zdravím a osobním životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403587/krev-pot-a-pixely-pribehy-vitezstvi-dKa-403587.jpg 4.214
Žánr
Literatura naučná, PC literatura
Vydáno · Host
Orig. název

Blood, Sweat, and Pixels: The Triumphant, Turbulent Stories Behind How Video Games Are Made · 2017

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher

Přidat komentář
montana
16. září

Skvělý vhled do vývoje videoher, který není vždy procházka růžovým sadem. Autor se povětšinou nesnaží kontroverzní postupy vývojářských studií nějak soudit (hlavně crunch a náhlé rušení projektů), ale jako novinář nezaujatě sledovat. Vzhledem k tomu, že jde o jednu z prvních knih k danému tématu, tak se dá odpustit trochu patetické popisování vývojářského úsilí. Nehráči kniha moc neřekne, ale hráč bude ve svém živlu.
Kritický ale musím být k českému překladu. Vydavatelství Host patří obrovská pochvala, že se rozhodli vydat knihu z u nás velmi opomíjeného odvětví. Je ovšem vidět, že herní problematika není překladatelova parketa. Překlad často trpí kostrbatými větami, podivným skloňováním a překladem slov, které jsou v herní branži zažité v originálním znění (stačil by slovníček pojmů na konci knihy). Příště by to tedy chtělo k překladu přizvat konzultanta z branže a bylo by to dokonalé :)

RamonVarga
08. září

Krásná kniha, popisující strasti a crunche při vývoji AAA videoher.

simecef
28. srpna

Nápad vydat knihu o vývoji PC her je bezesporu originální. Realita je pak dle reportáže ještě horší, než čtenář předpokládá. Neplacené přesčasy, rozpad rodin, syndromy vyhoření, miliardy dolarů sem a tam...

Je škoda, že autor je zjevný fanda RPG, určitě by bylo zajímavé mrknout se i na pozadí vývoje nějaké first person střílečky či sportovního simulátoru.

Mínusem je určitý stereotyp jednotlivých reportáží, kdy herní studia v podstatě absolvují víceméně tentýž šílený kolotoč a příběhy jednotlivých PC her jsou si podobné jako vejce vejci.

martin3683
24. června

Málokterá branže se v reálu tolik liší od představ, které o ní většina lidí má, jako je právě vývoj počítačových (či konzolových) her. Vývoj her je přeci zábava, hrajete si hry a ještě za to dostáváte zaplaceno, děláte něco, co lidi a vás baví, ne? Z části je to vše pravda, ale jak vám kniha ukáže, je s tím spojeno hodně krve a potu. Knihu by si měli přečíst nejen všichni naivní snílci o své vlastní hře, ale i lidé, kteří tímto odvětvím opovrhují jako o chudém příbuzném filmového průmyslu.
Každodenní těžkosti vývoje her kniha ukazuje na příkladech několika her od velkých studií se stovkami zaměstnanců až po příběhy jednotlivců, co vývoji své vysněné hry obětovali roky života. Navíc u celkem známých her pohlédnete pod pokličku tvorby a možná se na ně budete potom dívat trošku jinak než jako běžný hráč/zákazník.
Kniha je v mnoha ohledech zajímavá nejen pro lidi s hlubokým zájmem o herní průmysl, ale pro každého, co něco kreativního tvoří či vymýšlí něco z nuly. Jak těžké je plánovat, jak těžké je na začátku nějakého projektu dohlédnout na konec a jaké důsledky to může přinést. Také je kniha plná sebeobětování týmů a jednotlivců v rámci nějaké vize a dotažení celého projektu do konce. Nakonec až tato houževnatost a vytrvalost odděluje úspěšné společnosti (či v našem případě herní vývojáře) od průměrného zbytku a to nakonec platí ve všech odvětvích lidské činnosti.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Autor knihy

Kniha Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher je v

Právě čtených1x
Přečtených15x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených2x
Knihotéce19x
Chystám se číst41x
Chci si koupit19x
dalších seznamech1x