Capricorn 70

Capricorn 70 https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233488/bmid_capricorn-70-MIT-233488.jpg 4 49 16

Povídková sbírka, shrnující to nejlepší z tvorby českých autorů (s jednou slovenskou výjimkou), kteří se věnují žánru space opera. Kontakty s mimozemskými civilizacemi, dobývání neznámých zákoutí vesmíru, objevování nových světů... Nechte se unést fantazií těchto skvělých autorů! Autoři: Petr Heteša, Jan Hlávka, Jan Kotouč, Jaroslav Mostecký, Petra Neomillnerová, Julie Nováková, Pavel Obluk, Jiří W. Procházka, Anton Stiffel, Vladimír Šlechta.... celý text

Žánr:
Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Brokilon
více info...

Přidat komentář

Terva
07.04.2023 4 z 5

Tma, ta je v kosmu
vlastně pořád
a mrtví jsou
prostě mrtví.
(Jan Hlávka: Vrak)

Tato knížka s nádherným přebalem je svazkem deseti povídek. Jsou to všechno příběhy věrné této edici, tedy Space opera. Z těch známějších spisovatelů jsem se nejvíce těšil na povídky pana Hlávky (Vrak) , mistra Heteši (Vesmír z druhé strany), Vladimíra šlechty (Nájezdníci) a na povídku legendy Českého psaní Jiřího W. Procházky (Poslední bitva). První dva jmenovaní jsou hned na začátku této knihy. Jan Hlávka nezklamal a jeho dílo je opět perfektní. Směs space opery, dobrodružství a hororu.
Mistr Heteša znovu dokázal, že napíše věc, která vás dokáže rozesmát v těch nejhorších dobách, kdy si hlavní aktéři myslí, že už to nemůže být horší. Za vším hledejte drogy a sex. Tak že, výběr padnul na tyto dva spisovatele a ti dali opravdu laťku hodně vysoko.

Citát: Já vím, že v havarijních manuálech nic takového nemáme, ale prostě jí musíš ošukat. (Petr Heteša: Vesmír z druhé strany)

Pak už kvalita začala klesat. Třetí povídka Julie Novákové: Odvrácená strana ještě jakž takž šla. Čtvrtý příběh toho svazku od Jana Kotouče byl podle mě moc zdlouhavý. Pátý příběh, povídku podle které je pojmenovaný celý svazek tedy Capricorn 70 napsala Petra Neomillnerová. Ten příběh jsem totálně nepobral a je pro mne nejhorší povídkou v této sbírce. Dalším počinem je příběh Prospektoři z Coranu. Napsal jej Pavel Obluk. Z počátku jsem to nějak nechápal a vadilo mi nestálé opakování jo, vy nevíte co je to . . . Ale pak se to celkem rozjelo a má to zajímavou pointu. 7 - Jaroslav Mostecký Sloužím vlasti, kurva! To byl jen průměrný počin.

Citát: Zasloužíme si vyhlazení. Ale není tu kromě nás nikdo, kdo by to udělal. (Julie Nováková: Odvrácená strana)

Osmou povídku napsal Anton Stiffel a nazval jí Cesta do hlubin UI mysli. Tento příběh je jedním ze čtyř nejlepších povídek v této knize. Poslední dvě povídky, na které jsem už upozorňoval, to bylo opravdu zvláštní. Povídka pana Šlechty mě moc nešla, je plná divných rozporů. Více v komentáři u této povídky. Poslední příběh v tomto svazku to byla opravdu Poslední bitva. Buldozer (jak jen nazval Robert Pilch, tvůrce této sbírky), Jiří W. Procházka hodil Černou perlu do vesmíru a tam jí nechal bojovat. Vše podstatné, důvody proč . . . , poznámky k ději a hodnocení všech povídek najdete v sekci Části díla u této knihy a nebo rovnou zde:

https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/capricorn-70-233488

( ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ Ƹ )

Citát: Však já tam vlezu, ale musím tam jít najisto. (Pavel Obluk: Prospektoři z Coranu)

Gurus
02.05.2022 3 z 5

Velmi nevyvážená sbírka povídek. Některé jsou výborné a jiné jsou nudné až špatné. Nejvíce se mi líbily: Vrak, Vesmír z druhé strany, Nájezdníci (až na ten konec), Ex Luna Anihilato a Cesta do hlubin UI mysli.

Titulní povídka Capricorn byla celkem ujetá a dost sado maso, ale byla čtivá i když to byla vlastně blbost.


Adhara
08.04.2020 3 z 5

Aj keď je ťažko zhrnúť dojmy z viacerých autorov, vo všeobecnosti vo mne prevládal dojem lepšej štylistiky ako deja. Príbehy neobsahujú veľa klasického klišé (možno s výnimkou ich koncov), no súčasne som ani nad nad nijakým nápadom nepadla údivom do mdlôb. Mnohé nápady mi pripadali nedotiahnuté a dojmy z nich kazia menšie nelogickosti. A zopár poviedok išlo úplne mimo mňa. Podrobnosti pri jednotlivých poviedkach.

buster21
18.01.2019 3 z 5

zbierky poviedok, space opery mám rád .. ideálne čítanie na wc ((:

cetriolo
25.10.2018 3 z 5

Dal bych 3,5 (čtyři mi přijdou moc, tři zase málo) :)

Některé povídky jsou naprosto úžasné (za mne top "Vrak", "Cesta do hlubin UI mysli", "Sloužím vlasti, kurva!","Ex Luna, annihilatio"), další jsou celkem OK, dvě nic moc ("Poslední bitva", "Nájezdníci") a jedna naprosto úděsná ("Capricorn 70")

vamp
12.08.2018 1 z 5

Zklamání

perko
16.03.2018 4 z 5

Nechci se tu rozepisovat, komentáře k jednotlivým povídkám budou stačit. Každopádně to je kniha se spoustou zajímavých povídek.

DRALI
28.01.2017 5 z 5

Tahle sbírka nemá chybu. Kazdá z povídek má svoji kvalitu a u žádné jsem se nenudil. Určitě bych vyzdvihl "vykokslej" vesmír z druhé strany. Zdá se, že její autor má bohaté zkušenosti!!!
Boží byl též ujetý Capricorn od Neomillnerové. Vřele doporučuji všem vesmírným dobrodruhům!

kevral
31.05.2016 5 z 5

Bomba!Už dlouho jsem se při čtení tak nebavil!

kirk5
28.01.2016 5 z 5

Sbírka českých space opera povídek je sama o sobě unikátem. Zde naleznete mix vydaných a zcela nových příběhů - což je jen dobře. Omílání dokola již "klasických" povídek není zrovna cesta jak nalákat čtenáře.
Všechny povídky mají jedno společné - lehkost, zábava, přímo radost číst. Je zbytečné se zastavovat u jednotlivých příběhů, všechny stojí za přečtení. Osobně se mi dlouho dlouho nestalo, že bych při četbě posledních řádků měl chuť knihu začít číst znovu.
Pro fanoušky SF povinnost, pro ostatní velké doporučení...

joshaaak
30.12.2015 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné a jsem rád, že jsem tomu dal šanci. Některé povídky mě uchvátily, jiné už méně, ale tak je to vždycky. Osobně za nejlepší považuji Vrak od Jana Hlávky a Sloužím vlasti, kurva od Jaroslava Mosteckého (tedy do okamžiku, než opustí vězení, pak už to nebylo ono), největší problémy jsem měl asi se závěrečnou povídkou od Jiřího W. Procházky, neříkám, že byla špatná, ale nesedla mi do vkusu. Jinak celkově příjemné překvapení.

Svářeč
20.11.2015 5 z 5

Vynikající sbírka, která baví celou dobu a neobsahuje jedinou povídku, u níž byste si říkali, že tam nemá co dělat. Snad jedině u JWP jsem občas zíval nudou. Potěšily hlavně moji oblíbenci Heteša a Šlechta, ale i ostatní (mě převážně neznámí) autoři přispěli velmi dobrými povídkami a nalákali mě na svoji tvorbu.

jan8470
29.08.2015 5 z 5

Přiznávám, že českou scifi odehrávající se ve vesmíru jsem četl naposled na základní škole a byla jí trilogie Zápas s nebem J.M. Trosky.
Antologii Capricorn 70. která vyšla v Brokilonu Jsem si koupil vlastně na doporučení jednoho známého který se žánru Space opery aktivně věnuje. Byl jsem zvědav kam se česká Space opera od dob J.M. Trosky posunula.
Díky skvělému výběru Roberta Pilcha se mi tak dostal do rukou vskutku reprezentativní výběr povídek současné české a slovenské elity tohoto žánru.
Ostatně posuďte sami:
Jan Hlávka – Vrak. To, co začíná, jako vesmírné dobrodružství ve stylu Indiana Jonese se zvrhne… Hodně strašidelná až hororová povídka autora cyklu Algor.
Petr Heteša – Vesmír z druhé strany. Sžíravě vtipná a nekompromisně drsná povídka která nám ukazuje že space opera nemusí být jen smrtelně vážným žánrem. Na tomhle vesmírném překladišti bych chtěl pracovat…
Julie Nováková - Odvrácená strana. Velice příjemná komorní záležitost. Střet dvou ideologií na ploše jedné základny a dvou postav.
Jan Kotouč - Ex Luna, annihiliatio. Další skvělá povídka. Autor má můj obdiv, že na Mĕsíc vyslal ženskou posádku.
Petra Neomillnerová - Capricorn 70. Bože můj. Arkhamský blázinec řízený tou nejšílenější femme fatale se řítí vesmírem. Když se sci fi žánru chopí matka zaklínačky Loty, je radost to číst.
Pavel Obluk - Prospektoři z Coranu. Tak tahle povídka měla vážně drajv a švuňk jako Formule 1. To je jedno že nevíte co to je Formule. A závěrem až zamrazilo, jako když potkáte Bílého chodce. Že nevíte co je to mráz? To je jedno:-)
Jaroslav Mostecký - Sloužím vlasti, kurva! Povídka multi žánrového J.M. byla tak klaustrofobní až mi z toho bylo úzko. Ale byl to nářez o tom žádná a ta pointa, bože můj ta pointa.
Anton Stiffel - Cesta do hlubin UI mysli. Tato povídka je jediným zástupcem slovenských autorů v této antologii. Zároveň je důkazem, že kvalitní věci na Slovensku nepíší poue pánové Juraj Červenák a Dominik Dán.
Vladimír Šlechta- Nájezdníci. Vladimíra šlechtu znám především jako autora fantasy série Krvavé pohraničí, kde se Cooperovší hrdinové snaží žít a přežít v drsné době ne nepodobné osidlování divokého západu. A Nájezdníci jsou vlastně dost podobní. Malá skupina těch, kteří přežili rozpad vesmírných kolonií se snaží žít a přežít na troskách tohto technologického zázraku. Pro mě byla povídka sympatická především tím, jak krásně ilustruje rozdíl vnímání světa a technologií mezi těmi kdo starý svět ještě zažili a jejich potomky (druhá a třetí generace) kteří zažili už jen ten svět po pádu.
Jiří Walker Procházka – Poslední bitva. Velká postava české sofistické scény nám předkládá popis vesmírné bitvy epických rozměrů. Při čtení jsem si s chutí zavzpomínal na námořního kapitána Jacka Aubreyho a jemu podobné hrdiny námořnických románů.
Capricorn 70. sympatický nejen různorodostí povídek které do něj Robert Pilch vybral , ale také tím, jak velký časový úsek jeho výběr pokrývá. Vždyť nejstarší povídka Prospektoři z Coranu vyšla poprvé v roce 1997 a nejnovější povídky (například Poslední bitva) byly napsány speciálně pro tuto antologii.
Zároveň jsou tu zastoupeny povídky „starých“ matadorů žánru Jako je například Jiří Walker Procházka, ale též střední spisovatelské generace (namátkou Jan Hlávka) a mladé generace autorů (například Julie Nováková).
Krátké medailonky jednotlivých autorů na začátku každé povídky vnímám také jako velké plus.
Povídka je jako žena, nikdy není stará, nebo zastaralá. Je buď dobrá a nebo špatná. Ale každá z těchto povídek září jako kometa.
Závěrem mohu říci jediné.
Jestliže se chystáte poprvé vstoupit do vesmíru české či středoevropské Space opery (nebo jen zjistit kam se tento žánr od dob Trosky posunul), měli byste si obléknout skafandr, pustit si soundtrack z Vetřelce a přečíst si Capricorn70.

witko
10.07.2015 4 z 5

Celkem povedený výběr povídek.

JindraH
26.06.2015 3 z 5

Celkem zklamání, většinu povídek jsem dočetl s velkou chutí knihu odložit a už se k ní nevracet.

cori
10.06.2015 3 z 5

Sbírka deseti povídek, odehrávajících se ve vesmíru. za nejlepší považuji Ex Luna, annihilatio (Kotouč), Sloužím vlasti, kurva! (Mostecký) a Nájezdníci (Šlechta). Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.