Gurus Gurus komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Chvilku jsem přemýšlel, že dám tři hvězdy, ale to by nebylo fér. Knížka se mi líbíla ale mohla být tak od 200 stran kratší...200 stran okecávek, které byli o ničem...

11.04.2021 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Chvilku jem přemýšlel nad pěti hvězdami, ale za ten slabší prostředek jednu ubírám. Moc nechápu komentáře, že vlastně tam toho o temné hmotě moc není. Upřímě jsem to ani nečekal, že by se tam dopodrobna popisovali kvantové jevy a mechaniky. To si radši přečtěte neco od Michia Kaku jako je Hyperprostor.
Co se mi na knížce líbilo, bylo, že jsem si uvědomil jak málo stačílo, aby jsme s manželkou nepotkali. Pokud je pravda, že existuji současně s naší i další reality na což odkazuje teorie strun tak je dobré si uvědomit, že to co máme je velmi křehké a měli by jsme si toho vážit pokud možno každý den. Je pravda, že né vždy si to uvědomíme, ale díky tomu máme takové knížky :-)

28.02.2021 4 z 5

16-03-20 16-03-20 Veronika Pekárková

Tak moc jsem si přál, aby knížka byla dobrá.... Abych to upřesnil tak první polovina je super tak za 4/5, ale pak to jde rychle dolů a ten konec je tak 2/5 max. Konec byl nelogický a zmatený... Knížka obsahovala také poměrně dost nelogičností, a celkově to nezapadalo. Například to vypadá cca do 70% knížky, že je vypravena retrospektivně, ale neřekl bych podle konce.
Ano styl psaní autorky je na dobré úrovni, ale zase ta druhá půlka to kazí. Líbilo se mi vystihnutí myslí mladého člověka, jde poznat, že to nepíše "dospělák". Zajímalo by mě jestli bude druhý díl? Je to vůbec v plánu?
*SPOILER*
Na konci se vlastně nedovíme, jak to s lodí dopadlo. Pořád tam bylo hodně náboženských fanatiků. Co otec Traylor? Dostal kulku jak si zasloužil? Co Sushi a ta jeho holka? A co ten Cormac, to by byl opravdu tak malicherný? Přišlo mi to velmi nepravděpodobné, nevím asi autorka neměla větší prostor pohrát si se zakončením. Tak cca ještě 100 stran by tomu pomohlo

Prostě tohle se nepovedlo a je mi to opravdu líto, mělo to potenciál. Každopádně se těším sčím dalším Veronika Pekárková příjde.

22.02.2021 3 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Vždy jsem toužil přečíst si knížku podle níž, byl natočen film Vikingové s Banderasem. Sice byl film finanční propadák, ale mě se líbil. Líbilo se mi, že hodně z knížky se objevilo ve filmu a naopak, škoda, že něco ne.

10.02.2021 4 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Mila a veselá hra, která je v této době potřeba.

05.02.2021 5 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

Rozporuplná kníža....přiznám se, že část kapitol s psychiatrem jsem přeskočil. Většina znich byla o ničem až na ten konec, kdy to zapadlo, ale stějně.
Hlavní postava nebyl žádnej sympaťák, ale podle mě to byl autorův záměr. Jako úvod do série of Heechee to nebyla zrovna taková sláva. Zatím v plánu nemám číst další díly, ale kdo ví....

03.02.2021 3 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Je to erotická knížka se vším všudy. Nereálné situace několik orgasmů za sebou (muži) třeba i 5x. Ale je tam ještě něco co není na první pohled vidět a to, ze všeho moc škodí.
*Spoiler* Upřímně mi bylo líto jak to skončilo, Beatrice skončila sama a nemilovaná s chřadnoucím tělem. Konec na mě působil velmi depresivně.

29.01.2021 3 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Zatím nejlepší díl...snad brzo vyjdou další i v Česku.

18.01.2021 5 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

Slabší než druhý díl, ten je pro mě zatím nepřekonaný. Ze začátku trošku zmatečné a konec krapet taky, ale nakonec to dopadlo jak jsem čekal. Celkem mi přijde, že autorka dává přednost ženám co se "klientek" týče :).
*Spoiler*
Škoda Mika, toho mi bylo líto, snad se Robokat spojí pak s Mensahovou jak má v plánu a konečně Šerosvit pošle kam patří.

11.01.2021 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Super jízda :), lepší než první díl. Konečně se dozvídáme více o našem Robokatovi, těším se na jeho další dobrodružství

10.01.2021 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Mě se Robokat líbí je to dobrej mix mezi člověkem a robotem, takže je to takový kyborg. Knížka měla spád a žádné hluché místo. O akci nebylo nouze už se těším na další díl

07.01.2021 4 z 5

Návrat Temudžajů Návrat Temudžajů John Flanagan

Že začátku trošku průměr, ale konec to zachránil. Poslední díly Bratrstva mi zatím přijdou lepší než poslední Hraničáře.

03.01.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Poprvé jsem se se Zaklínáčem setkal v Poslkém seriálu, na který koukali rodiče...kdysi dávno a rozhodně mi to nepřišlo jako nic extra...Pak po druhé díky hře a tam jsem si uvědomil, že je to něco víc a chtěl se dozvědět víc. I tak to trvalo další roky, než jsem se dostal ke knížce. Co se povídek týče je to pěkná reflexe naší společnosti.
Za mě byla nejlepší povídka Otázka ceny a i díky novému seriálu na Netflixu, jsme si to dokázal živěji představit.

04.12.2020 4 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Jinak než za 5/5 to nejde, ale třetí díl se mi líbil o malinko více. V Chladu Chiméry, se nám posunuly příbehy všech a pár nových vzniklo, stejně prostě tahle série nemá konkurenci.

*možné spoilery a úvahy*
více méně to co jsem předpokládal se stalo, alespoň Císaři. Pokud na konci páteho dílu umře tak to mě naštve teda :-D.
Co mě překvapilo byla smrt Georga, ale dalo se to čekat. Byl to už spíš taková troska....
Mile mě překvapil Selinger, nakonec se zněho stal správňák.

04.12.2020 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Super pohádka pro dospělé. S manželkou jsme si jí předčítali před spaním :).
Pokud bych porovnal s filmem, tak film má větší spád, což se dá čekat. Ale nic se nevyrovná tomu si příběh pomalu vychutnávat čtením.

09.10.2020 5 z 5

Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Krev, pot a pixely - Příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher Jason Schreier

2 hvězdy s odřenýma ušima. Napsáno strašně suše a nezajímavě. Většinu her z knihy jsem hrál a občas ten vhled do zákulisí byl zajímavý, ale po nějaké době velmi repetitivní.

02.10.2020 2 z 5

Ami 3: Vnitřní civilizace Ami 3: Vnitřní civilizace Enrique Barrios

Trošku slabší než předchozí díl, ale i tak pořád fajn čtení. S manželkou jsme si to četly nahlas před spaním.

30.09.2020 4 z 5

Pivařka 2 Pivařka 2 kolektiv autorů

Taková bible pro domovarníky. Díky ní jsem začal.
Možná jen bych rozšířil část o rmutování a detailněji popsal BIAB metodu.

23.09.2020 4 z 5

Zpráva o životě vesmířanů Zpráva o životě vesmířanů Becky Chambers (p)

Ze začátku jsem se nemohl začíst ani nevím proč, ale pak se příběhy začali spojovat. Knížka pak působila jako další klasická Becky což je dobře. I když pro mě tohle byl asi nejslabší díl, je škoda, že je poslední. Alespoň se můžeme těšit na nové světy nebo nové nápady od Becky Chambers.

04.03.2020 4 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

O trošku slabší než 13 díl, ale pořád to byla čtenářská pohoda. Jen se dalo předpokládat co a jak se stane, možná až na ten Thornuv problem. Chyběl mi ram Will a na můj vkus tam bylo moc Evanlyn. Horách byl fajn a Gilan taky, ale není to Haly a Will.....

27.11.2019 4 z 5