Zpráva o životě vesmířanů

Závěr volného cyklu space oper Poutníci Poslední lidé opustili Zemi už před stovkami let. Po vleklém putování prázdnotou byli (většinou) přijati mezi druhy, které ovládají Mléčnou dráhu, a po generace trvající cesta flotily Exodus skončila. Ale to je dávná historie. Dnes je flotila Exodus živoucím pomníkem, místem, odkud mnozí pocházejí, ale málokdo ho viděl. Exodané se rádi pyšní svou komunitou a tradicemi, ty však nejsou tak původní, jak si myslí. Mnoho Exodanů odchází do cizích měst nebo kolonií a ti, kteří zůstávají, musí uvažovat o svých vlastních životech a budoucnosti. Jaký je účel lodi, která dosáhla svého cíle? Proč zůstávat ve vesmíru, když existují jiné obyvatelné světy? Jaká je cena za udržování pečlivě vyváženého způsobu života — a stojí vůbec za záchranu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/410432/zprava-o-zivote-vesmiranu-FnD-410432.jpeg 4.618

Poutníci 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Host

Record of a Spaceborn Few, 2018

Kniha Zpráva o životě vesmířanů

SONP

Jsem rád, že další díl téhle volné ságy v oboru pomalé sci-fi na sebe nenechal dlouho čekat. Vzhledem k tomu, že předchozí dva díly jsem slupl jako malinu, jsem přesně věděl, co od autorky očekávat, a taky jsem přesně to dostal. V tom tkví asi jediný mnou vytýkaný nedostatek knihy - žádné překvapení se nekoná a čtenář obdrží další dávku utopické-multikulti- LGBT korektní-kompostovatelné a drobně neomarxistické fantastiky, ovšem přesně podle jeho objednávky (nečekám, že si toto dílko pořídí skalní fanoušek R. Heinleina, takový by se místo čtení asi radši nechal zastřelit Hvězdnou pěchotou). Ale cílové skupině (já a asi i další, jak čtu níže) se to čte sakra dobře - tématem je tentokrát budoucí vývoj naší lidské civilizace na flotile generačních lodí poté, co jsme si zničili planetu Zemi (Greto, slyšíš to?). Příběhová linka je opět velmi nevýrazná až žádná, ale i přesto kniha burcuje k zamyšlení nad tím, jak funguje lidská společnost a zda bychom si přáli, aby fungovala takto. 95%

Sarah11
10.11.2019

Dle očekávání, Becky opět nezklamala a mě mrzí, že tahle sága nemá alespoň deset dílů, protože mám pocit, že světa, který vytvořila, se nikdy nebudu moci nabažit. Asi se budu opakovat, ale s tak propracovaným a komplexním světem včetně všech ras, planet, zvyklostí i historie už jsem se v knize nesetkala opravdu dlouho (jestli vůbec).
Myslím, že pokud jste se pročetli až ke třetímu dílu, už dávno jste pochopili, že tahle sci-fi série vůbec není o ději a o velkolepých vesmírných bitvách. Ale o nás. O lidech. O spoustě sociálních problémů, se kterými se ve dnešním světě musíme potýkat.
Jak už říká komentář pode mnou, tady mi chvíli trvalo, než jsem pochopila, jak to spolu všechno souvisí a kam tím autorka míří, ale vůbec mi to nevadilo. Bavilo mě dále objevovat autorčin svět, tentokrát očima úplně někoho jiného a přemýšlet, jak se ve finále osudy našich hrdinů propojí.
Poutníci jsou zkrátka naprosto excelentní sci-fi série, která nabízí spoustu podnětů k zamyšlení, a i když se k již přečteným knihám vracím velmi zřídka, u téhle tuším, že ji ještě někdy z knihovny vytáhnu.

tess.for
19.10.2019

Pecka! Bylo mi hrozně líto, že se jedná o závěr trologie, protože předchozí dva díly mě úplně uchvátily. Ale tohle je důstojný závěr. Každý ze tří dílů nabízí čtenáři něco úplně jiného. U tohohle mi trvalo, než jsem pochopila, jaký záměr autorka vymyslela pro tento díl. A opravdu mě překvapila. Jde totoži o jinou sci-fi, než by se na první pohled mohlo zdát. Nechci spoilerovat, protože věřím, že každý si tam najde svoje (snad jen pár myšlenek: 1. Každý chce to, co nemůže mít a myslí si, že tráva je jinde zelenější. 2. Nehledejte smysl života, ale žijte, protože v tom smysl života je. 3. Chtít mít stabilitu nebo prožívat nové věci? Obojí je důležité a pro každého jinak.) Já si z této knihy odnesla spoustu myšlenek do života a určitě se k celé trilogii jednou vrátím. Do té doby se budu těšit, na další autorčiny knihy.

mimozemské civilizace vesmír space opera

Becky Chambers (p)
americká, 1985

Kniha Zpráva o životě vesmířanů je v

Právě čtených2x