Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Skvělé, zatím nejlepší díl, akční od začátku do konce. Dojemný. Jak hrdinové postupně dospívají, dospělejším se stává celý příběh, který je pevně ukotvený a Riordan zdá se, přesně ví, kam směřuje. Nemohla jsem se odtrhnout.

07.01.2024 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Skvělé. Nic víc netřeba dodávat, jak já všem těm pokřiveným nehrdinům fandím, to se nedá ani slovy popsat.

Must read! Ideálně několikrát. Pokaždé to bude jiné, lepší.

28.11.2023 5 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Pořád nemůžu uvěřit skutečnosti, že tuto sérii napsala stejná autorka, která napsala podprůměrnou Grišu a průměrné, značně přeceňované Vrány, protože tohle je sakra dobré a zábavné čtení plné alce, inteligentních hrdinů, historických zajímavostí a originálního světa.

Alex Sternová je rozhodně jednou z nejlepších hrdinek a série je krásným členem dobrých titulů žánru Dark academia.

21.10.2023 4 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Kniha s krásnými ilustracemi a přidanou hodnotou v podobě různých zajímavostí o hvězdách, mořských tvorech a psychické nemoci, nejen pro malé čtenáře. Skvělé.

10.10.2023 4 z 5

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Osciluji mezi 3 a 4 hvězdami. Co se mi hodně líbilo a považuji to za neotřelé je doba a místo děje, Egypt, steampunk a džinové, v našich končinách poměrně originální a zajímavý koktejl.

Z čeho jsem unešená, je svět, ten nápad s propojením různých dimenzí, kdy do našeho světa proniknout bájné a pohádkové bytosti, lišící se dle folkloru daného území je prostě skvělý. Chci více knih z tohoto světa a nejen z Egypta, jedná se vlastně o nekonečnou studnici možností, kterou si autor vytvořil. Obrovský potenciál, a já smekám a tleskám!

Kniha se dotýká mnoha populárních témat jako je rasismus, feminismus, lgbtq romantická linka, vše velmi pěkně, citlivě zpracované. Vývoj postav je minimální, ale vzhledem k časovému rozpětí, ve kterém se děj knihy odehrává dostačující. Větší posun by byl jen těžko uvěřitelný.

Co ale musím vytknout a sráží to mé hodnocení je detektivní linka, která ovšem zabírá většinu knihy. Je tak banální a průhledná, až to pěkné není.

27.09.2023 3 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Hodně jsem přemýšlela, vzhledem k citlivosti a důležitosti tématu, co o téhle knížce napsat.

Kniha uctívá památku zemřelých, je poctou New Yorku a je plná odkazů na popkulturu 80. a 90. let. Těch odkazů bylo na mě až moc, sáhodlouhé výčty všeho a všech mě zmáhaly, mnohdy až nudily, popravdě jsem se mnohdy vůbec nechytala, ale pro ty, kteří tu dobu zažili to musí být nostalgie, ačkoli je kniha YA, tak si úplně nejsem jista, pro koho ji vlastně autor psal.

Vývoj postav je popravdě mnohem slabší než jsem čekala. O hlavních postavách a jejich motivech se toho zas až tak moc nedozvíme, tedy kromě toho, že jeden má rád módu a druhý film, že jeden vyrůstal s matkou ignorantkou a druhý v milujícím prostředí. Nechápala jsem ani jejich motivy, ani jednání, Collum mi k srdci nijak nepřirostl a Adam popravdě také ne, jediný ke komu se chová až nepochopitelně mile je právě Collum, s ostatními jedná jako s onucemi. Nedokážu se do nich prostě vcítit a té jejich velké lásce vůbec nevěřím. Proč si nemocný kluk má potřebu najít nevinného kluka a zničit mu život, proč tenhle naivní kluk po přiznání svého přítele pocítí vášeň a lásku, to prostě nedokážu pochopit a ani snad nechci. Ben je mnohem sympatičtější, byly to ale právě jeho části, které byly přeplněny různými modelkami, názvy ulic, odchodů, časopisů, značek, návrhářů, atd. Korunu tomu všemu nasadil Jack a Victor, to už jsem se úplně ztrácela. A právě kvůli nim dávám o hvězdu míň, než jsem původně chtěla.

Nejvíc se mi líbily Benovy deníkové zápisky.

01.08.2023 2 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Letní bouřky, knížka, která mi od prvního vzetí do ruky, přes otočení první stránky, až po otočení té poslední, přinášela jen samou radost. A rozhodně to nebylo naposledy, plánuji ji číst každé léto, až do skonání věků. Protože já tuhle knížku, Paulieho a Floyda, naprosto nekriticky zbožňuju.

Nepamatuji se, kdy naposledy mi knížka přinesla tolik čiré a nekomplikované radosti, smála jsem se jak blázen, dojímala a dokonce i akčních pasáží se dočkala.

Tahle poloha feel good prostě autorkám svědčí nejvíc a nikdy a nic mě nepřesvědčí o opaku, kéž by psaly jen takovéhle příběhy.

P.S. Kde jsou sakra ty doprovodné povídky, potřebuji je hned teď!

28.07.2023 4 z 5

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

,,Svět někdy sklouzne po příliš strmém svahu, než aby bylo možné ho napravit. Je nutné umět tyto chvíle rozeznat a zachránit, co se ještě zachránit dá.

Krásný jazyk, skvělé postavy, antagonista, jehož motivy jsou pochopitelné, fungující magický systém, tohle všechno dělá z Bezvětrného města skvělou knihu, přesto mám pocit jakési matné neukončenosti celého příběhu.

05.07.2023 4 z 5

Liščí země Liščí země Katja Frixe

Kniha je krásná nejen svým vzhledem a zpracováním, ale zejména svým obsahem.

,,Štěstí přece přichází zevnitř.

,,Proč jsi na mě vlastně tak hodný?
,,Asi proto, že ty jsi hodná na mě.
,,A když se k sobě chováme hezky, je na světě fajn.

26.06.2023 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Jsem velice mile překvapena, kniha je vzhledově nádherná a velice kvalitně zpracovaná. Po obsahové stránce je dobrá, místy vtipná, místy smutná, ale co víc, v několika povídkách najdeme i nějaké to ponaučení. Samozřejmě jako u všech povídkových knih je kvalita jednotlivých povídek různá, ale žádná nebyla vyloženě špatná.
Osobně se mi nejvíce líbila povídka Co když to (ne)vadí. Sympatická hrdinka, vtipná a poučná povídka, na tak málo stránek, vážně dobrá práce.

19.06.2023 2 z 5

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Když jsem zjistila, že vypravěčkou Pravých bastardů je Nady, docela jsem se zalekla, v Šedých bastardech rozhodně nepatřila k mým oblíbencům, o to větší překvapení je pro me tenhle díl, který se mi líbil víc než ten první.

Asi se dá knize spousta věcí vytknout, jako třeba jistá překombinovanost, ale já se bavila od začátku do konce. Mými oblíbenci nadále zůstává Vozmrd, Kaňour a Podvoník. Takže Svobodní bastardi, cítíte ten tlak??

,,V mých představách je nejhorší možný peklo to, který vypadá stejně jako svět, kde žijem

,,Na minulé pravdě pramálo záleží, když přítomná pravda znamená každodenní boj o přežití

10.06.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Dobrá odpočinková kniha. Velké plus má u mě za Tuláka po hvězdách. Na druhou stranu bych nepotřebovala tolik zápletek rozchod, uvědomění si vlastní sexuality, homofobie, rodinné drama, Na cca 200 stránek, které kniha má se snažila obsáhnout příliš mnoho témat a neměla tak šanci jít dostatečně do hloubky. Ale s čistým svědomím můžu knihu prohlásit za jednu z nejlepších českých gay romancí.

06.06.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

,,Když dostanete příležitost změnit svůj život, buďte připravená udělat všechno, co je potřeba, aby se vám to podařilo. Svět vám věci nedá, musíte si je vzít. Pokud se ode mě máte něco naučit, nejspíš by to mělo být právě tohle

Jsem opravdu ráda, že alespoň jednou mohu říct, že knihu s obrovským hypem považuji za dobrou. Evelyn Hugo je jednou z nejkomplexnějších, nejchytřejších a nejsympatičtějších hrdinek, o kterých jsem kdy četla. Možná jsem vždy nesouhlasila s každým jejím rozhodnutím, ale rozhodně jsem každé její rozhodnutí chápala.

Jedinou výtku ke knize mám, a to je postava nesympatické Monique a její zápletka, tu bych zcela oželela a ponechala anonymního vypravěče.

,,Myslím, že být sama sebou, skutečně a úplně sama sebou, bude vždycky pocit, jako když plaveš proti proudu

04.06.2023 4 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Vždycky mě dokáže šokovat, kolik utrpení je člověk schopen snést

Nejlepší a nejvěrohodnější svědectví o ,,životě v Severní Koreji. Tragický příběh jednoho z milionu. Celá kniha je prodchnuta tragédií a beznadějí, přesto mi konec přišel nejsmutnější.

,,O tom, zda se narodíš, sám nerozhoduješ, prostě tu najednou jsi. Někteří lidé prohlašují, že to, kdy a kde se narodíš, určuje tvůj osud, ale s tím ať jdou upřímně řečeno do háje, o tom totiž něco vím. Já jsem se nenarodil jednou, nýbrž pětkrát, a pětkrát jsem došel ke stejnému ponaučení, že občas musí člověk ve svém životě tenhle takzvaný osud vzít pod krkem a zakroutit jím

02.06.2023 4 z 5

Sága 6 Sága 6 Brian K. Vaughan

Vsichni jsme pro nekoho mimozemstani

A dokonce i mezi svymi se kdekdo sem tam citi jako naprosty cizinec.

16.02.2023 4 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

…ani mraky…nepronásleduji…vitr…

Druhy dil pokracuje presne tak, jak zacal prvni, dejove i kvalitativne. Kresba vynikajici. Pribeh zajimavy, dojemny, vtipny. Neuveritelne napady tykajici se jednotlivych ras a sveta. Wow, tahle serii si zatim zaslouzi veskere ceny a kladna hodnoceni, ktera, zejmena v zahranici, sbira.

,,Nikdy si nelam hlavu tim, co si o tobe mysli druzi, protoze nikdo druhy na tebe nikdy nemysli.”

14.01.2023 4 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Zacatek knihy je sokujici, to, co se delo malym detem je strasne. Cim vice ale starnou, tim vice je to pro me cele, vcetne jednani dcer, nepochopitelne.

Kniha je zpracovana zvlastnim zpusobem, vykresleni osobnosti je velice slabe, pribeh nejde do hloubky, neustale se opakuji popisy a zmatecne preskakovani v case celemu dojmu jeste pritizilo. Pohled na vec je velice zjednoduseny, nedozvidame se nic o problemu a psychicke nemoci, kterou pachatelka evidentne trpela.

Anotace knihy je zavadejici, napsat pod titul knihy, ze pojednava o nezlomnem sesterskem poutu je velice nadnesene. Evidentne jedina psychicky nemocna osoba neni pouze pachatelka, ale i jeji manzel, jeji dcery i dve dospele obeti. Rozhodne bych si neprala, aby nejpodivnejsi z dcer pracovala ve skole, kde mam dite. Predstava, ze oba pachatele jsou na svobode a dve dcery s otcem udrzuji pomerne uzky kontakt je uz jen pomyslnym vykricnikem na konci vety.

Rozhodne se da ale souhlasit s hodnocenim Publishers Weekly: ,,Po docteni teto knihy zacnou ctenari podezrivat kazdeho podivinskeho clena rodiny.

12.01.2023 1 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Paige dal bojuje se Scionem, ale hlavne bojuje sama se sebou, pochybuje o sobe i svych blizkych a pomalu se propracovava k zjisteni, ze bude muset delat neprijemna rozhodnuti, uzavirat pro ni nevyhodna spojenectvi, ale hlavne se bude muset naucit verit svym blizkym a hlavne sama sobe.

V posledni dobe jsem si zvykla, ze jsou knihy psany z vice pohledu, doted jsem si neuvedomila, jak mi tento koncept vyhovuje, rada bych si precetla par kapitol z pohledu Nicka, Marie a hlavne Arctura, coz je pro me tahoun cele serie.

Musim vyzvihnout antagonisty, jak Nashira, tak Jaxon jsou vyborne napsani. Nejsou proste jen zli, jak tomu byva treba u zaporaku S. J. Maas, tady sleduji vlastni cile a vlastni presvedceni, ktere je vedou k tomu, ze jednaji tak, jak jednaji, diky tomu jsou mnohem uveritelnejsi a poskytuji prostor pro zamysleni se nad pribehem z ruznych uhlu pohledu.

Namlouvame si, ze jsme statecni, ale nakonec jsme vsichni jenom lidi.

25.11.2022 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

U teto knihy mam celkem smisene pocity, rozhodne to neni snadne cteni, kdy Vam stranky hladce ubihaji pod rukama. Ale vlastne cele to lopoceni stoji za to, autorka umi psat, popisy vseho a vsech jsou tak zive a skutecne, ze vdechuji knize zivot.

Postavy mi byly sympaticke, jen romanticke lince bych osobne venovala vetsi pozornost, protoze je pomerne unikatni a osobita, stejne jako hlavni hrdinove. Konec byl tak pokojny a poeticky, ze vystrelil knihu az k vysinam, a proto, pres vsechny vytky, ktere ke knize mam, jsem nakonec velice spokojena.

12.11.2022 3 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Tak tohle byla rozhodne jedna z nejhorsich knizek, ktere jsem precetla. Jen ucta ke kniham mi nedovoluje dat odpad. I kdyz, pokud je nekdo schopen napsat takovou slataninu, tak evidentne sam žádnou uctu ke kniham nema.

Co mi vadi na tehle “knize”? Snad uplne vsechno, hlavni hrdinka Sage je nechutnej malej sobec, doopravdy nechala svoji mladsi sestru tam, kde ji nechala!? Luca je promiskuitni dobytek, ktery vyuziva holky, ale beda, jak to někdo udela jemu. Autorka o danem tematu evidentne vi uplny houby, plete si psychologa s psychiatrem a celkove je uplne mimo, nebo je to snad prekladem? Eroticka scena na konci byla smesna. Cely pribeh je smesny a klicove situace zalozene na nahodach, ktere by se nikdy nejspis nestaly, porad nekdo nekam pada, aby doslo k vzajemnemu kontaktu, hrdinku kdekdo obtezuje a chce ji znasilnit a dva cizi lidi si ji nastehuji domu, ehm, tak urcite. Kazdy ji ma rad, ale proc? To teda netusim.

Naprosto nechapu vysoka hodnoceni, ktera tahle ehm knizka sbira. Snad poprve lituju sve obsese docitani knih a serii, protoze si musim precist i ten druhy dil. Treba to nebude tak strasny, no, horsi nez tohle to snad byt nemuze.

A abych nezapomnela, tak ten konec, tak to nebyl hrebicek do rakve, to byl poradny hrebik! Smankote.

07.11.2022 1 z 5