Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak to jsem nečekala....Výborné pokračování, už se nemůžu dočkat, až zjistím, jak to všechno dopadne. Doporučuji k četbě. Aneb, jak již řekl Jeffery Deaver - "Nádherně zvrácené".

,,Malé děti jsou pro zbytek světa neviditelné, až s věkem se stávají méně průhlednými. Jako dospělí jsme úplně viditelní, a když zestárneme, začneme se znovu ztrácet, až nás společnost zase nevidí."

15.05.2021 3 z 5

Defy: Nebezpečná láska Defy: Nebezpečná láska L. J. Shen

Moje první setkání s autorkou a bylo to velice příjemné první setkání, které mě navnadilo na přečtení si dalších knih této autorky a zejména celé série Hříšníci. Výborná oddechovka, která si dle mého názoru zaslouží v rámci žánru velice vysoké hodnocení. S Viciousem nejlepší díl série.

11.05.2021 4 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

Autorku mám celkem ráda, zejména její sérii Hříšníci. Tato kniha, ale za mě získává velké NE! Ne zápletce, hlavním hrdinům, zejména hrdince, všemu... Ani kůň mě v tomto případě neobměkčí. V rámci žánru se dají najít rozhodně mnohem lepší knížky.

11.05.2021 1 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Strašně mi to sedlo do nálady, hřejivý příběh, ve kterém si čtenář může najít životní moudro, které, kdyby se jím každý řídil, tak by udělal svět lepší. I ten svůj vlastní. Těším se na další díl.

18.04.2024 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Od Taylor Jankins Reid se mi už poměrně líbila Evelyn Hugo, ač to rozhodně nebyla kniha, kterou bych četla vícekrát a s čistým svědomím můžu říct, že už od téhle spisovatelky nemusím číst vůbec nic, nejlepší její knihu totiž držím právě v ruce a je to Carrie Soto se vrací.

Kniha asi není pro každého, nedokážu si představit, že by z ní měl plný zážitek člověk, který niky nedržel v ruce raketu, nerozumí jednotlivým úderům, komplexnosti tohohle nádherného sportu a všemu, co tenis obnáší. A taky neumí alespoň trochu španělsky. Ale i tak, do tohle jděte, kdyby pro nic jiného, tak kvůli brilatně zpracovanémi vývoji Carrie Soto, smekám. Skvělá kniha.

29.03.2024 4 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Riordana. Všechna přátelství, všechna spojenectví, která byla navázána, Riordan vytěžil na maximum a přetavil je v epický konec.

15.03.2024 5 z 5

Proroctví Proroctví Rick Riordan

Ráda jsem se vrátila do Tábora polokrevných. Tahle série je dospělejší než ta původní, nové postavy jsou fajn, hlavně Leo. Pár nelogičností a přehnaných scén by se možná našlo, ale já se bavila a moc, jednu hvězdu si nechávám v rezervě pro Nica.

22.02.2024 4 z 5

Liška ryšavá Liška ryšavá Lisa Henry

Já jsem spokojená, takhle si představuji romantickou oddechovou četbu. Můj deficit romantiky doplněn. Tahle knížečka, vážně je to neskutečné prtě, skoro jako Preclík, mi dala přesně to, co jsem očekávala od Legend & latéček, které byly, no nic moc, co si budem, tohle je roztomilá sranda.

01.02.2024 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Pro mě osobně asi nejslabší Kingův počin. Ilustrace povedené, ale jinak nic moc...

24.01.2024 2 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Jako takhle, po stránce grafického zpracování je to topka, ilustrace jsou nádherné. Obsahově to taky není špatné. Jen mam trošku despekt k dojení celého univerza, které Martin před lety stvořil, Píseň ledu a ohně jsem četla ještě na střední, kdy žádné seriály nebyly, pak se z toho všeho stal odporný mainstream, kdy každý o Hře o trůny mluvil, ale málokdo četl a já se zařekla, že se k sérii vrátím, až to Martin dopíše, dnes už chápu, že by to pravděpodobně znamenalo nikdy, takže než se znovu odhodlám přečíst znovu sérii, tak jsem se vrátila touto cestou. No, není to špatné, jen by to možná chtělo hlavně dopsat sérii, ale to je jen můj skromný názor.

12.01.2024 3 z 5

Berserk 4 Berserk 4 Kentaró Miura

Dost dobrý. Mám ráda pohledy do minulosti, které vice osvětlí jednání postav v přítomnosti, teď už Guts dává větší smysl.

30.12.2023 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Vždy je složité hodnotit první díly, alespoň pro mě, tady se musím přiznat, že mě první díl Berserkra z kecek rozhodně nevystřelil, hlavní hrdina je mi zatím silně protivný, o světě se nedozvíme téměř nic, elf je zatím jediným světlejším bodem.

Uvidíme, třeba se po přečtení dalších dílů budu chytat za hlavu, jak je to celé skvělé a promyšlené, zatím nic moc, z milosti průměr.

26.11.2023 3 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Zajímavé vyprávění jednoho slona, což je samo o sobě velice originální, což oceňuji.

Kniha je důležita, přibližuje problematiku pytláctví, které je stálé aktuální.

25.10.2023 3 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

U téhle knihy hodne záleží, co od ní očekáváte, pokud je to romantika s fantasy prvky, budete spokojeni. Pokud fantasy s vypracovaným magickým systémem, budování světa, zajímavého antagonistu a budování vztahů mezi postavami, tak jste na špatné adrese. Tahle kniha je typická slow burn romantika, kdy se v ničem nesmíte příliš pitvat, jinak narazíte na spoustu nelogičností, nebo vývoj postav, který je okamžitý a poplatný potřebám spisovatelky (Kaleb).
Ovšem jako romantika to funguje dobře, Alessa i Dante jsou sympaťáci, jen bych si přála, aby aspoň vedlejší postavy dostaly více prostoru.

24.07.2023 3 z 5

Tehdy jsme žili v letní zemi Tehdy jsme žili v letní zemi Lydia Millet

,,Nechali se unášet svými nadějemi a nad hladinou je držela vyhlídka, že by snad mohli náhle přijít ke štěstí. Jenže namísto štěstí pouze ubíhá čas. A oni byli pořád jen sami sebou.
A přece kdysi chtěli být jiní. Odteď z toho budu vycházet, umínila jsem si, zatímco jsem se loudala zpátky do stodoly. Že se to, čím lidé chtěli být, ale nemohli, dál nese s nimi. Dělá jim to společnost.

Kniha obsahuje spoustu chytrých myšlenek, jen je podává způsoben, který je degradující, což je škoda. Knihy, které chtějí mít poselství, ale uráží ty, ke kterým se snaží promlouvat, tak k čemu to je? Kontraproduktivní.

Kniha se snaží na malém hřišti hrát velkou hru a to je ten problém, nemá na to. Snaží se o příliš mnoho témat. Škoda.

Doslov je čirá slátanina, která do takovéhle knihy nikdy, nikdy nesmí přijít. Jak mohl vydavatel překladatelce toto umožnit je mi záhadou, sráží knihu o několik úrovní.

11.07.2023 2 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

,,Nepotřebuju mrkat. Ani dýchat. Může se přihnat třeba vichřice, a se mnou ani nehne. I kdyby přišel zemětřas, nezakolísám. Já jsem ta síla, která dokáže pohnout zemí.

Opravdu se mi líbily akční pasáže, úplně je vidím na plátně. To by byla podívaná. Přiznaná inspirace Pacific Rim mě nijak nepohoršila, naopak si z filmu bere to nejlepší. S Hunger games už je to horší, ale pořád nic, co by mi vyloženě vadilo.

S hlavní hrdinkou se nedokážu ztotožnit, možná je to proto, že jsem se nikdy nepovažovala za oběť čehokoli a kohokoli, ani si nepřipadala slabá jen proto, že jsem holka. Tuhle populární agitku popravdě v dnešní době, kdy mají ženy postavení a možnosti, jak nikdy dřív, alespoň u nás, nechápu. Celkově je vývoj hlavní postavy a vlastně všech nedostatečný, téměř nulový, přitom by zde bylo tolik prostoru. Milostný trojúhelník, je jeden z nejlepších, na jaký jsem v knihách narazila, konečně to někdo uchopil a pochopil správně Na druhou stranu opět tomu chybí hloubka, možná tahle část padla za oběť škatulce YA, škoda.

Co mi vadí nejvíc je promarněný potenciál, protože tohle mohlo být tak zatraceně dobrý! Skvělý a jedinečný, jen kdyby to bylo víc propracovaný, ať už jde o vývoj postav, budování světa, ,,magický systém i politický systém, jenže nic z toho se bohužel nekonalo.

Ale rozhodně si přečtu druhý díl, v tuto chvíli vím jen to, že bych ve světě, kde vládne apolitická holka, která si nevidí na špičku nosu, jedná zběsile, ale nepromyšleně, nic neplánuje a nazývá se císařovnou, nejspíš žít nechtěla.

08.07.2023 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

,,Žít v sedle!
,,Zemřít na mazlovi!

J. French se nemusí obávat, Šedí bastardi nejsou příšernou ohavností, naopak, jsou roztomilým kříženým dítkem k pomilování.

,,Hledej ty nejsilnější stoupence a nalezneš nejzarputilejší z budoucích nepřátel.

06.04.2023 4 z 5

Essex County Essex County Jeff Lemire

Rváč a Potápěč se mi líbili víc. Je mi trošku zatěžko a s mírným červenáním se přiznávám, že jsem se místy ztrácela. Možná kdyby rodokmen byl hned na začátku, bylo by to pro mě stravitelnější, pořád se ale jedná o zajímavý komiks.

23.03.2023 3 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Tahle kniha stojí a padá na postavách, které jsou zvláštní a zajímavé, stejně jako jejich světy. Osobně bych uvítala, kdyby obojí dostalo větší prostor, mnohem větší, ráda bych se dozvěděla víc. Oceňuji, že byla naťuknuta důležitá témata, jako přijeti sebe sama i ostatních takoví, jací jsou.

Veliká škoda, ze další díly nejsou přeložené, uchýlím se k originálu, a třeba jednou se dočkáme překladu, jako se některé děti dočkaly znovuotevření svých brán.

17.03.2023 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman