Grohlinka Online Grohlinka komentáře u knih

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Úžasný začátek knihy, nepamatuji se, kdy naposledy mě nějaká kniha tak zaujala a vtáhla do děje hned po přečtení několika prvních odstavců. Krásné a důstojné zakončení celé trilogie. Doporučuji všem, kteří mají rádi moderní fantasy a čarodějnické prostředí. Postavy se chovají uvěřitelně a čtenář nemá problém se s nimi ztotožnit. Třešničkou na dortu byl sladkobolný konec, byl završením, které by si zasloužilo mnoho knih. Krásný příběh.

,,Byl jsi dlouho pryč. Ztratil ses?"
,, Byl jsem zraněný, ne ztracený."

23.07.2021 4 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Druhý díl trilogie Half Bad je velmi dobrým druhým dílem. Líbil se mi o malinko méně než díl první, zejména jeho první polovina, která mě upřímně trošku zklamala. Mise na záchranu Annalise, která si vůbec žádnou záchranu nezasloužila, Nathana zradila už v prvním díle, když dovedla své bratry na místo jejich setkání a ti jej poté pořezali a ani bych se nedivila, kdyby prozradila úkryt tajného bytu, jak ji podezříval Gabriel. Odporná, slabá a slaboduchá dívka, které se mohlo věnovat mnohem méně prostoru a knize by to jedině prospělo. Druhá polovina knihy se mi naopak velice líbila a opravdu dobře četla a až moc rychle utekla. Oblíbila jsem si postavu Marcuse, je to zatím rozhodně moje nejoblíbenější postava. Nathan, až na pro mě nepochopitelné poblouznění slabochem Annalise, už se mi též začíná líbit. Těším se na třetí díl a na to, co přinese.

17.07.2021 3 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Opět skvěle napsaná knížka. Příběh byl milý, krásně se četl, neskutečně mě bavily vedlejší postavy, Kit a Daniel jsou pořád k pomuchlání. Už se těším na další, údajně potvrzený díl, ač by se měl věnovat jiným postavám než Danielovi a Kitovi, rozhodně si jej přečtu. Do plného počtu mi tam něco schází, možná mě trošku iritovala Kitova matka, která chtěla, aby si lidi urovnali svůj život, ve skutečnosti si sama brala půjčky, které nemohla splácet a ještě se rozčilovala, že jí nikdo nepočká a nakonec půjčku splatila o víc jak půl roku později než bylo domluveno. Za mě už to není taková srdcovka jako Muffin a čaj, kde mi nescházelo a nevadilo vůbec nic, ale pořád to nic nemění na tom, že je to skvělé čtení na jedno odpoledne.

Zvláštní, jak se i přes všechny vymoženosti civilizace upínáme ke slunečnímu svitu.

28.06.2021 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

O sérii Věřit znovu jsem slyšela už před nějakou dobou a rozhodla se, že si ji musím nutně přečíst, ale úplně mě zrovna tenhle díl neohromil. Ničím neurazil, ale ani nepřekvapil. Nemá vlastně žádnou zásadní chybu, ale je to jeden z těch příběhů, na který když se mě někdo zeptá za půl roku, tak nebudu vědět o čem byl. Dawn byla slabá, ale Spencer byl super, skoro si myslím, že si ho nezasloužila. Jako odpočinková četba to nebylo špatné, i když jsem četla lepší, přečtu si i další díly, už jejich anotace mi přinejmenším přišla zajímavější.

08.06.2021 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Tenhle komiks mě fakt chytl za srdce, je pravda, že mě třetí díl bavil asi zatím nejméně, ale ve vysoko nasazené laťce je to pořád velmi krásné čtení. Autorka zvládá v pár tazích perem vyjádřit tolik emocí až je to k nevíře. Dál se vezeme na vlně lásky, ale už jsou tady naťuknuta i vážná témata, vše se ale děje poměrně nenásilnou formou. Rozhodně doporučuji. Už se těším na další díl...

27.05.2021 3 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Asi nejsem cílová skupina pro tuto knihu, dostala jsem ji darem, jinak bych se k ní nikdy nedostala a ani ji nečetla. Na světě jsou tisíce knih, které stojí za přečtení, tahle mezi ně nepatří. Knížka mi absolutně nic nedala a troufám si říct, že by se mi nelíbila ani kdyby mi bylo dvanáct. Absolutně o ničem.

14.05.2021 1 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Musím se přiznat, že postapo a dystopie mám prostě ráda, a tahle, ačkoli je staršího data je až děsuplně aktuální. Navíc jich nikdy není dost. Ne nadarmo je tahle kniha v zahraničí velmi ceněnou a oblíbenou, pevně doufám, že se Argo rozhodne vydat i druhý díl a další knihy od autorky.

Podobenství o rozsévači potěší každého, komu nevadí pomalejší začátek a velký přesah do náboženství a filosofie. Ačkoli ani akce není málo, zejména v druhé polovině knihy. Chytrá kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně milovníků tohoto žánru.

19.03.2024 4 z 5

Sága 10 Sága 10 Brian K. Vaughan

Mělo to své slabší i silnější chvíle, ale celkově jsem se spíše nudila, postavy, na kterých mi záleželo, buď zemřely, nebo zmizely v propadlišti Vesmíru a nových moc nepřibylo, uvidíme, co bude dál.

04.07.2023 2 z 5

Sága 9 Sága 9 Brian K. Vaughan

,,Až bude po všem, konečně ti dojde, že nejsi ani hvězda vlastního příběhu.

Co!? No to snad ne :-(

10.03.2023 3 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Knihy na tema holocaustu je tezke hodnotit, alespon pro me, jeden ma vzdycky trochu rozpaky jakkoli hodnotit ci kritizovat neco, co nikdy nezazil, ze?

Rozhodne si myslim, ze ma kniha sve misto, verim, ze by mohla byt pristupna a stravitelna i pro nectenare a mladsi lidi, je v mnoha ohledech poucnejsi nez lecktere hodiny dejepisu ve skolnich lavicich, a to se pocita.

Trosku v rozpacich jsem ze znazorneni lidi jako zvirat. Nemci jako kocky, Zide jako mysi a Polaci jako prasata. Vzhledem k tomu, ze kniha zacina slovy Hitlera: ,,Zide jsou nepochybne rasa, ale nejsou to lide”, se to muze zdat trosku kontraproduktivni. Navic vsichni vime, ze jedno dilo, ktere znazornovalo lidi jako zvirata bylo preci jen trosicku jinde…

Dve hlavni postavy, Vladek a Art, mi byly krajne nesympaticke, dokonce jsem si k nim v prubehu cteni vypestovala jistou averzi. Vadilo mi i caste skakani v case, ktere vzhledem k ne prilis zdarile kresbe, vytrhavalo z plynuleho cteni a celkove na me pusobilo rusive.

No, kniha je celosvetove dobre hodnocena a opevovana, takze asi je treba si priznat, ze chyba je ve mne. Snad se muzu jen utesovat myslenkou, ze mam na toto tema neco malo nacteno, a tak na me kniha nezapusobila tak, jako na jine, nedozvedela jsem se nic noveho, takze me neobohatila tak, jak jsem dle hodnoceni ocekavala. Stojim si za tim, ze na toto tema jsou poucnejsi knihy, ktere ve me samotne zanechaly mnohem vetsi stopu.

28.02.2023 2 z 5

Sága 7 Sága 7 Brian K. Vaughan

Dojak!

,,Vzdycky jsem mela dost potize s pojmem “zlo”.”

20.02.2023 4 z 5

Říkej tomu, jak chceš Říkej tomu, jak chceš Brigid Kemmerer

Pro me nejlepsi kniha od Brigid Kemmerer. Ctivost se sice vsem jejim kniham neda uprit, ale ja se proste nemuzu zbavit pocitu, ze je autorka precenovana.

Libila se mi zapletka, co se Roba a jeho rodicu tyce. Celkove postavy Roba, Owena, Connora a Samanthu povazuju za velice vydarene.

Jenze, opet mam problem s hlavni hrdinkou, vlastne by knize mnohem vic prospelo, kdyby v ni vubec nebyla. Romanticka linka je jen tezko uveritelna a Roba si dokazu predstavit se vsemi vyse zminovanymi postavami spise nez s Maegan. Konec byl pomerne uspechany.

13.11.2022 2 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Predne se chci priznat, ze jsem roky posedla pribehy starověkého Recka, ani nespocitam, kolikrat jsem cetla Stare recke baje a povesti, a ac mam nejradsi pribeh Erota a Psyche, pribeh Hada a Persefony mam take v oblibe, takze ocekavani jsem mela znacne. Nakonec mi ani nevadilo zasazeni do moderni doby, jak jsem ocekavala. Hades i Persefona byli fajn, vyvoj jejich vztahu se mi libil, plusove body urcite davam za zminku o Kerberovi a kapitoly z pohledu odou hlavnich postav. Co me zamrzelo bylo, ze nebylo vice casu venovano budovani sveta, kdyz uz se autorka rozhodla pro jine pojeti celeho pantheonu, bylo by to fajn a prijde mi to jako nevyuzity potencial. Vyrazne se mi, ale nelibil sex na verejnosti, poprve bych to jeste v ramci zapletky pochopila, ale ten epilog, vazne? Ten byl uplne zbytecny a promarneny. Ale jinak to asi bylo fajn, priviram obe oci za zvolene tema a tesim se na Erota a Psyche, snad nebudu zklamana.

26.10.2022 1 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Tahle kniha se mi libila vic nez Dopisy ztracenym, o dost, ale sama o sobe mi proste porad neprijde tak vyborna, tedy alespon v souladu s hodnocenimi.
Rev byl super, jeho pribeh silny, jeho rodice byli skveli a novy “braska” taky.
Declan byl opet fajn a Juliet se tady nastesti moc nevyskytovala. Emma na druhou stranu byla celkem sebestredna, Reva si vlastne ani nezaslouzila, a na to, ze ma byt dostatecne inteligentni, aby vytvorila hru, zije v podstate na internetu a pak ji obalamuti prvni blazen na ktereho narazi, no nevim, vubec je zarazejici, ze narazila na prvniho ve tretaku vzhledem k tomu, kolik casu travi na siti. Ale mozna mam proste jenom nejaky problem s autorcinymi hrdinkami, protoze, fakt mi ani Juliet ani Emma nesedly.
Ale pokud radi hrajete hry, mate radi psy a naladu na trosku jiny roman, proc ne. Za pokus to urcite stoji.
P.S. kdyby mi moji rodice dali psa do hotelu, zatimco jsem byla pryc, nikdy uz bych s nimi nepromluvila

23.10.2022 2 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

I pres sve narocne tema je kniha velmi ctiva. Pribeh je napsan velice citlive a s respektem, smutne informace o zivote v koncentracnich taborech jsou protkané stripky z minulosti, ktere jsou prevazne vesele a romanticke, takze se ctenar nemusi obavat, ze by upadl do nejake depresivni nalady.

Knih na tema koncentracnich taboru vznika mnoho, nejspis je to zaruceny obchodní uspech, jestli ma tahle az tak vysokou informativni hodnotu by se asi dalo pochybovat.

Prislo mi zvlastni rozvrzeni knihy, tristni plytvani papirem.

18.10.2022 3 z 5

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Asi bych normalne dala o hvezdicku min, protoze hlavniho padoucha a vlastne celou zapletku jsem odhalila v podstate na zacatku knihy, ale beru to tak, ze o tom tahle kniha vubec nebyla. Naopak ma obrovsky presah a knih s timhle nametem u nas moc nevychazi, spis jich vychazi zalostne malo. Takze pro vsechny, kdo mate radi latinskoamerickou kulturu a lasku ve vsech podobach a formach, dejte ji sanci, je rozhodne lepsi, nez jak ukazuje hodnoceni na databazi.

10.10.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Miluju Nathaniela a chci si ho vzit! Ne, vazne, takhle dobre napsaneho hrdinu si nepamatuji uz hodne dlouho, jestli vubec. Jiste se da pribehu spousta veci vytknout, ale mne se libil neotrely napad s grimoary, hlavni postavy mi byly sympaticke a kniha se velmi dobre cte.

10.10.2022 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Musim rict, ze me tahle knizecka vlastne vubec nebavila. Nicka mi bylo celkem lito a Charlieho nam rada cim dal tim min, hrozna osoba. Vlastne uplne zbytecny pribeh. Ale pro fanousky Srdcervacu je kazde rozsireni pribehu urcite fajn.

10.10.2022 2 z 5

Vyvolená Vyvolená J. R. Ward (p)

Jeden z mých oblíbených dílů ze série Bratrstva černé dýky. Určitě doporučuji. A jako bonus je zde řešen i vztah Qhuina a Blaye, jejichž příběh mám asi nejraději, i když Zsadist... No, co Vám budu vykládat, přečtěte si tuhle sérii, pokud máte rádi upíry je tohle jasná volba.

26.05.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Popravdě jsem nevěděla, co mám od téhle knihy očekávat. Dlouhou dobu jsem ji odkládala a odkládala. Po zklamání ze Dvora mrazu a hvězd jsem dokonce váhala, zda si ji vůbec přečtu a pokud vůbec, tak až vyjde celá série. Nakonec mě kniha zavolala a já se dala do čtení. A vůbec jsem nečekala, že mě bude takhle bavit...Líbil se mi novy svět, Půlměsíční město, Hunt, vedlejší postavy, které prostě Maas umí a já si je vždycky oblíbím. Jistě, Bryce byla ze začátku na pěst a po všech jejích eskapádách na záchodcích jsem si říkala, fuj, tohle číst prostě nebudu, ale nakonec jsem jí dala šanci a tohle všechno jí odpustila a užila si spolu s ní celou knihu. Kniha, která Vás dokáže rozplakat, rozesmát, kniha, díky které bude sami chtít žít ve světě Sarah J. Maas. Vyborna kniha, uvidíme, jak se bude příběh a jednotlivé postavy vyvíjet dál, zatím má u mě našlápnuto překonat Dvory...

"Je to pro mě snadnější, když si o mně lidi myslí to nejhorší. Díky tomu poznám, co jsou doopravdy zač."

24.05.2021 3 z 5