grellenort grellenort komentáře u knih

Opona se zatahuje Opona se zatahuje Vojtěch Mašek

Jako posledni dil serie me to bavilo, kompozice deje udrzi pozornost pri cteni. Kresba je jednoduchosti neotrela a zajimava. Nicmene jsem od cteni minuleho dilu zapomel kontext - cca pred rokem, kdyz vysel druhy dil. Cili doporucuji cist v kuse celou serii, mozna by to zlepsilo celkovy pocit. Dil se da precist za hodinu. 85%

24.01.2021 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Hodnocení této knihy je poměrně problematické (teď když jsem u druhého dílu). Na jednu stranu má kniha pomalý rozjezd - cca 150 - 200 stran, nicméně i tam jsou poměrně světlé okamžiky - ač čtenář vůbec neví o co se jedná (některé podkapitoly je třeba poté přečíst případně ještě jednou - po dočtení knihy). Ve druhé třetině kniha nabere hodně dobrý spád - čtenář je postupně zatahován do děje - už je děj zhruba nastavený (představte si trojskou válku, kde do hry vstupují bohové a přidružení démoni - jako když jste v Oddyseie na straně 5 a vůbec nevíte proč proboha tam je ta Athéna, v půlce asi už budete tušit proč je Poseidon naštvanej) a všechno je namícháno tak, že se to prostě rozjede. Závěr už dostává grády, kde ani člověk nemůže odtrhnout oči od papíru.
Co bych vypíchl: Samozřejmě Cech vrahů je zde popsán výborně (Erikson si je v lecčems podobný s Pratchettem a ani o tom možná neví), a obecně děj, který se odehrává na střechách Darudžistánu - to mě bavilo, protože to mělo spád.
Temná magie - myslím oživení z mrtvých a následné přenesení do loutky jedné z postav a jeho chování - je to předzvěst toho, co je v tomto světě všechno možné.
V čem je Erikson hodně dobrý, je to, jak pracuje s ascendencí (pro neznalé božstvím v tomto světě) - umí to podat, protože s těmito kapitolami hodně šetří a když už přijde na věc, člověk ani nedutá.
S Paliči mostů musí sympatizovat každý - představte si Společenstvo Prstenu, kde třeba trpaslík Gimli nosí na zádech trhaviny, které by vyhodily celou Roklinku do vzduchu a Gandalf, který už není to, co bejval, Frodo je nebezpečný zabiják (možná jsem se nechal trochu unést..).
Také staré T'lan imas - v podstatě nové rasy které vymyslel jsou popsáný s rouškou tajemství - z jejich popisu se jich bojím, zároveň jako bych nevěděl proč - asi jsou hodně mocní - z náznaků si musíte postupně poskládat Puzzle.
Výsledek hodnocení: 90% - podobně jako GoT je to zábava na dlouho

17.08.2017 5 z 5

Lovec jelenů Lovec jelenů James Fenimore Cooper

Rozjezd byl celkem pomalý(to jsem si myslel, než teda přišel celý zbytek knihy), pak přišla zápletka, nastavení ansámblu a místa děje a už to frčelo jedna bitka za druhou. Nemyslete si, že to je nějaká mayovka, kde vítězí dobro, je to prostě místy dospělé a místy pro děti, jako by James neznal cílovou skupinu. Každopádně je zde představen Sagamor (Čingačgúk) zamlada a jeho kámoš Sokolí oko plus nějaký bezcharakterní přicmrdnávači. Klobouk dolů, rozehrát na omezeném území takový děj není jen tak (místy to ovšem pokulhává).
Hodnocení: 70%
P.S. U zeleného vydání z Levných knih se to tam hemží jeden překlep za druhou (to už se snad ani nedá nazvat chyba tisku), někdo ten překlad (asi spíš korekturu) pěkně odflákl.

26.04.2015 4 z 5

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Co má společného Kačer Donald a Blacksad? V obojím vystupujou zvířátka zasazené do svého světa.. Tím společné znaky těchto antropomorfních příběhů končí. V Blacksadovi najdete tvrdého detektiva staré školy, ne nepodobného Philu Marlowovi, který řeší každodenní problémy, jaké si jen soukromé očko na vlastní noze může přát.
Kresba je dokonalá, vykreslení dobových interiérů/exteriérů je propracované, krásná americká padesátá léta.
Co se týče děje, tak se zde řeší v 3+1 příběhu zajímavá sociální tématika - beztrestnost mocných, problematika rasové nesnášenlivosti, studená válka či závislost na fetu. Zvolené zvíře zde většinou odráží i charakterovou vlastnost postavy, případně i zaměstnání - to je opravdu trefné (vlčák je polda, šedá myška uklizečka).
Doporučuji zakoupit sběratelské vydání v imitaci kůže, opravdu to je pošušnáníčko.

13.12.2014 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Komentář k vazbě a stylu vydání nemám - to je sběratelsky za 100%, krásná obálka. Abstrakce židů jako myší, nacistů jako koček - vynikající proniknutí k jádru věci a oproštění se od přepatlaných obrázků a kreseb.

25.06.2014

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Pozor SPOLER:
poslední díl zmetka z Bradavic(čti Jindry Hrnčíře): Hned na úvod se celé společenstvo kamuflovalo do hnusnýho ksiftu hlavního protagonisty. Poté se společenstvo začalo přesouvat vzduchem, kdy hlavní opora teamu bílá sova, která by samozřejmě v jiné realitě měla daleko větší funkci padla zasažena zeleným bleskem, jehož autorem byl sám pán zlejch šmoulů. Jednooký wizardek, nejtvrdší ze všech na můstku také padl. Ovšem co mi vrtá hlavou, proč mrzáci, co zrovna vylezli ze školy přijdou jen o ucho?? Poté následuje svatba jak z růžový knihovny(Danniele Stelee), kdy nejedné slečně ukane slza z krásy šatů nevěsty. Vzápětí jsme přesunuti do dusné atmosféry ministersva magičů(looks like 1984), kde by se nejeden utopista rozplakal radostí. Hned jakmile se pan Smith vypořádá z ministersvem odjíždíme stanovat na krásný britský venkov a začínáme sbírat bobříky(čti Viteály), abychom jak Hoši od Bobří řeky měli splněno, pane Foglar. Samozřejmě neva, že v našem skautském oddíle panují vztahy mezi opačnými pohlavími (než se vrátíme do města, vyřešíme spory o otcovství, Rone). A už se přesouváme do zavřeného sklepa (Mlčení jehňátek), kde se schyluje k závěru. Hlavní hrdinové samozřejmě vymyslí zamčeni bez hůlek ve sklepě úplný hovno, proto přichází jak deux ex machina zeleně kamuflovanej perfektně oddanej(rozuměj vlezlej) skřet, bez kousku šarmu a dobrý animace. Aby vzápětí jak Ježíš na sebe vzal vinu za naivitu mistra Harryho a umřel jak první svobodnej domácí parchant..
Závěr: Každý si v tom najde to SVOJE :D:D

29.11.2013

Nadace Nadace Isaac Asimov

Jako rozjetí série je to vynikající. Nevadí mi ani povídkovost děje, kdy celá kniha je rozsekaná na jednotlivé krize, které je třeba vyřešit. Položil si tím základ pro další knihy tohoto cyklu. Velice si mi líbí občasná "vychcanost" některých postav v politickém vedení nadace, kdy účel světí prostředky.
Na tehdejší dobu bylo téma atomové energie a zbraní velice aktuální, když bereme v potaz svržení bomb na Nagasaki a Hirošimu, následný konec války, snahu Stalina mít také vlastní bomby a hlavně dokázat to západu, aby se mohli světové velmoci držet dalších 40 let po přerozdělení světa v šachu.
Asimov mistrně kombinuje politické, technologické a ekonomické souvislosti do beletristické formy sci-fi příběhu, v této knize opouší hlavní postavy dříve než si stačíte oblíbit a posouvá nás zase kousek po časové ose do budoucnosti Nadace, jako když probíhá ve škole dějepis. My mu můžeme jen na oplátku dát za jedna, jako kdybychom hodnotili kvalitu výuky vysokoškolského profesora a nutno říci, že při lekcích obstál dokonale.

08.02.2013 5 z 5

Temnota vábí Temnota vábí Mike Mignola

Kresba je vynikající, i když ji nedělá Mignola. Co se týče děje, nenašel jsem jediné slabé místo.

21.11.2012 5 z 5

Nenuťte uživatele přemýšlet! Nenuťte uživatele přemýšlet! Steve Krug

Tuto knihu doporučuji pro začínající webové vývojáře, hlavně pokud to myslíte vážně s webovým marketingem i stavěním nových portálů od A do Z. Steve Vás postupně provede myšlením většiny uživatelů a jeho názory na jednotlivé části webu, tak jak má odpozorováno z praxe. Nejlepší rada "dejte to otestovat své matce!" je k nezaplaplacení.

21.11.2012

Podivná místa Podivná místa Mike Mignola

Jako moje seznámení s Hellboyem se mi to hodně líbilo. Krásná kresba, která do sebe barevně zapadá co se týče vyváženosti barev, přes řemeslně odvedenou práci při kreslení všech příšerek, či scén a samozřejmě Hellboye..

27.10.2012

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Sapkowski skládá mozaiku příběhu s citem a humorem jemu vlastním. Vše je velice věrohodně vylíčeno, ať už bezvýznamné zabití žoldáka nebo bolest či zranění jedné z hlavních postav. Také si potrpí na maličkosti a přesně odhaduje reakci jednotlivých aktérů během děje, příjde mi to, jako by si děj nevymýšlel, ale pouze jej zaznamenával, to je hlavní kouzlo jeho knih. Když k tomu přidáte velice vtipně přeložená nářečí (bylo to myslím do slováckého či hanáckého), charaktery postav jak z psychologické učebnice, tak je v tom punc uvěřitelnosti.
Nechci porovnávat Zaklínače s Pánem Prstenů, ale jednou jsem přemýšlel, co v Zaklínačovi chybí - jsou to skřeti. Zde jejich úlohu převzali Nifgaďané se svým vůdcem - nemůžu se ubránit jeho srovnání s Alexandrem Makedonským. Sapkowski boří všechny mýty, elfové jsou hajzlové, úpíři se nebojí světla a čarodějové jsou v zákulisí jako šedé eminence (i když to bylo i v LoTRovi, žejo, Šmajdalfe)..
btw. teď to čtu po pěti letech po druhé, a je to vynikající.

18.10.2012

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Smeluju a híruju tady místy takovej občas bitkovej odpor. Neponimajem tomu. Občas nějakej batl, kartáčování nebo stouling a tolčokování ouldana. Je to bolšácká čuryna pro nás bajany i čajiny, pro nás co o tom rídujem v tomhle bůku, jo tenkrát to byly jiný tajmy, takový čuděsný.
Drazí frendíci, jestli se decidujete tento bůk purčejznout nebo stoulnout, rekomenduju Vám, udělejte tu buč kvikle. Budete se kečovat za gulliver a láfat se ostošest, pěkně odinočko.

04.09.2012

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Trochu z jiného šálku z pera mistra. Moc fantasy tu nehledejte, mystiku možná. Místy mi kniha příjde, že si trochu "vypůjčuje" z Londonova Tuláka po hvězdách, ale může to být můj subjektivní dojem. Celá se dá přečíst za jedno, dvě odpoledne nebo při cestách vlakem může být vítaným společníkem. Pěkně popsaný život obyčejných vojáků za války v Afgánu. Jak jsme u Sapkowského zvyklí, umí pracovat se zdroji a celé to má punc uvěřitelnosti a reality. Pro fanoušky Operačních Center od Clancyho nebo Andreje to bude jasná volba.

27.08.2012

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Tato kniha byla občas vynikající, hlavně začátek, který se odehrává v Ankh Morporku. Poté to byla jakási sinusoida, která střídala vynikající okamžiky s některými pasážemi, kde jsem se vyloženě nudil.
Každopádně osvěžující pohled do Cechu vrahů, snad se dočkám ještě dalších.

14.04.2012 3 z 5

Konfuciova moudrost Konfuciova moudrost Maxence Fermine

Pro mě opravdu nenásilný úvod do Konfuciova díla. S nadhledem jsou vybrány historky ze života jednoho z největších východních filozofů, důraz je kladen především na chytrost a vymýcení hlouposti a dalších nízkých vlastností. Mohlo by se zdát, že když jsem to přečetl za 1,5h cesty vlakem, že se to nevyplatí kupovat, ale opak je pravdou - pokud se nad obsahem opravdu zamyslíte, tak zjistíte takovou jednu věc - o všem je třeba začít více přemýšlet a na cokoli nahlížet i z jiných úhlů pohledu než z toho svého.
"Nejmoudřejší člověk hledá moudrost především u jiných." - Bohužel tomu tak často v mnoha případech není.

05.04.2012

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Děj navazuje na "Kacíře duny". Není zde tolik akce, jako ostatně nikdy, ale to nevadí. Příjemné čtení při filozofování a vnitřních rozhovorech ctihodných matek. Výskyt nových živočisných forem - "futárů", to vše umocní očekávání, jak to vše dopadne. Ovšem zde byla předčasně série Duny ukončena smrtí autora. Tudíž konec zůstává velmi, velmi otevřený.

05.03.2012 5 z 5

Buchenwald Buchenwald Miloslav Matoušek

Autobiografický popis (kniha byla napsána bezprostředně po osvobození tábora) zacházení se zajatci koncentračního tábora v Bunechwaldu. Tento tábor nebyl tak rozsáhlý jako třeba Osvětim, ani tak známý, ale to neznamená, že by se zde odehrávali menší zločiny. Pravdivý popis toho, jak si nacisté libovali v trestání prací, ne protože by bylo třeba ji udělat, ale proto, aby se ta práce dělala a tím trestala její vykonavatele. Popis chování některých dozorců až zamrazí.
Doporučuji přečíst jako povinnou četbu při studiu druhé světové války.

26.02.2012 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Kniha je přes svoji velkou rozsáhlost velice zajímavá a poutavá. Možná v ní není pro některé čtenáře dostatek akce, kterou poskytuje třeba Sapkowski, ale tak, jak je román napsán, to ani nemá za cíl. Kniha je napsána stylem viktoriánského románu, jenž je určen převážně na dlouhé zimní večery ke krbu a rozhodně nenutí čtenáře nikam spěchat, ba přímo naopak, v dnešní době je lepší poněkud zpomalit. Nechte se očarovat největšími gentlemany Anglie, kteří navíc umí i kouzlit.
Dílo ve své knihovničce směle zařadím vedle Tolkiena.. ..jinak jsem zde po dlouhé době našel vynikajícího záporáka, u toho se opravdu pobavíte..

26.02.2012 5 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Remarqueovy knihy, které jsou humanisticky laděné ve mě zanechávají většinou pocit velké beznaděje. Průběh knihy je ze života a dá se říct, že se při něm bavím. Děj jakoby připravuje půdu pro smutné finále a vystřízlivění. I v této knize je použit osobitý vypravěčský styl typický pro autora..

29.05.2011

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Základ finanční gramotnosti, jenž se u nás na základních a středních školách mnohdy ani nevyučuje. Jo, kdybych já tak měl tuto knížku a žil v Babylóně, to bych určitě zbohatl. Ovšem některé rady, které jsou zde uvedeny je možno aplikovat i dnes. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení! Ovšem bacha na to, aby to nebylo jedním uchem(okem) tam a druhým ven, však to znáte..

29.05.2011 5 z 5