grellenort grellenort komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Perfektní základ pro další díl a následující pentalogii! Kvalita jednotlivých povídek je velice vyrovnaná a sám jsem je přečetl jedním dechem. Je pravda, že takhle vtipně jsem ještě nečetl převyprávěné klasické pohádky. Sapkowski je mistr neprůměrnosti..

29.05.2011

Maus II: A tady začalo moje trápení Maus II: A tady začalo moje trápení Art Spiegelman

Rozhodně forma a styl kresby, kterou zvolil autor, je vynikající, jelikož se nesnaží o nějaké zabalení do líbivého hávu. Abstrakce, která je zde použita u kresby je tolik typická pro díla, kde se nám snaží být podáno nějaké vyšší poselství a je zde vyzvednut obsah nad formu nebo chcete-li poselství nad posla. Vladek Spielgelman je postava, která si i přes některé své židovské vlastnosti vydobude vaši sympatii a sám autor (jeho syn) s ním má mnohdy kříž. Jinak příběhy odehrávající se během genocidy by se měly dnešní vyholené mládeži přinejmenším často připomínat. Nacisti zde vykreslení coby kočky, ano, to sedí..
Dokončení prvního dílu a snad i napínavější!!

29.05.2011

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Rozhodně forma a styl kresby, kterou zvolil autor je vynikající, jelikož se nesnaží o nějaké zabalení do líbivého hávu. Abstrakce, která je zde použita u kresby je tolik typická pro díla, kde se nám snaží být podáno nějaké vyšší poselství a je zde vyzvednut obsah nad formu nebo chcete-li poselství nad posla. Vladek Spielgelman je postava, která si i přes některé své židovské vlastnosti vydobude vaši sympatii a sám autor (jeho syn) s ním má mnohdy kříž. Jinak příběhy odehrávající se během genocidy by se měly dnešní vyholené mládeži přinejmenším často připomínat. Nacisti zde vykreslení coby kočky, ano, to sedí..

29.05.2011 5 z 5

Kruté moře Kruté moře Nicholas Monsarrat

Vynikající pohled na palubu i do podpalubí lodě, která se zabývá lovením německých ponorek. Rutina? Zvyk? Povinnost? Rozhodně ano, ale i vzhledem k autorovým vlastním zkušenostem, když za války sloužil u námořnictva je třeba smeknout a říci, že to má i trochu punc opravdovosti a ne snůšky keců nějakého kecálka z týlu..
Z pohledu druhé strany - paluby ponorky mohu doporučit válečný film: http://www.csfd.cz/film/7222-ponorka/

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Rozhodně čtivou formou popsaná řada předměstských postav z tehdejší Kalifornie. O tom jak ochcat nebo okrást kamaráda a kterak vás to potom mrzí a nejradši byste svoji vinu odčinili nějakým dobrým skutkem.

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Sice trochu slabší pokračování "Na plechárně", ale furt s laťkou postavenou velice vysoko. Do děje se nám přimíchají nové postavy, některé zmizí, tak jak už to chodí. Neříkám, že to je na škodu, ale já bych si přál mít Macka více zapojeného.

30.11.-0001 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Krásné vyprávění o lidech z předměstí o lidech v období krize. Autor se zde zamýšlí nad tím, že i chudým povalečům se může občas zadařit, když drží pohromadě. Děj se odehrává na předměstí, kam to neměl daleko a všechny postavy jsou vylíčeny s jemným smyslem pro humor a citem.

30.11.-0001 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Tento pán je takový roztomilý mutant, který se jen tak něčeho nezalekne. Ani vůně ženského parfému a následné rušné noci:-). Je to prostě Geralt z Rivie, i když z Rivie vůbec nepochází. Ciri, jeho osud, mu je stále unášena a nespočine snad až na smrtelném loži v jeho náruči? Yenefer, čarodějka, nespoutaná, milující žena, ..někdy:)) Jedna z mých nejoblíbenějších knižních postav..

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tato kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti.

30.11.-0001

1984 1984 George Orwell (p)

Je jen málo knih u kterých by se chtělo člověku zvracet, tak málo jako těch, které když čtete, tak se v noci probudíte s noční můrou, že vše je pravda. Je to tak neuvěřitelné v dnešní době? Když už i kamery jsou instalovány veřejně? Kolik je těch o kterých víte proti těm o nichž nemáte ani tušení? Je člověk pouze loutka v tvrdé totalitě a nemá absolutně žádnou svobodu nebo má i svá práva? Sami si odpovězte, jestli už nemáte i vy vymytý mozek nebo zda umíte ještě svobodně uvažovat. Jak jste minule ovlivnili volbu vlády, prezidenta či něčeho důležitého? Má ještě váš život smysl ve větším měřítku, ve smyslu ovlivnění něčeho důležitého? Sami si odpovězte po přečtení tohoto díla.

30.11.-0001

Transmetropolitan #1 - Zpátky v ulicích Transmetropolitan #1 - Zpátky v ulicích Warren Ellis

Já bych toto dílo nazval holt Kyberpunku, jako žánru. Jedná se o velice syrové dílo, kde imaginace nezná hranic. Kresba je místy až ujetě geniální. Stejně tak i hlavní postava, jak už to v kyberpunku bývá, je hlavní hrdina na pomezí mezi klaďasem a záporákem. A právě toto se mi líbí. Jako s postavou se se Spiderem Jerusalemem plně ztotožňuji a jeho hlášky jsou úplně geniální.

30.11.-0001 5 z 5