Podivná místa

Pekelný odpadlík a rudý bojovník s nadpřirozenem Hellboy si již vydobyl pevné místo nejen v srdcích čtenářů, ale i na pultech českých knihkupectví. Do prodeje se právě dostává šestá z knih jeho dobrodružství s podtitulem Podivná místa. Obsahuje dva na sebe navazující příběhy: Třetí přání a Ostrov, které jsou doplněné epilogem, skicářem a alternativním úvodem příběhu Ostrov. Přestože se Hellboy v závěru minulé knihy Červ dobyvatel rozhodl opustit svůj rodný Úřad paranormálního výzkumu a obrany, paranormální jevy ho stále obklopují. V podstatě se tomu dvoumetrový rudý tvor s ocasem a upilovanými rohy těžko může divit. Hellboyův osud a cestu stále více předurčuje jeho pravá ruka, po které touží celá řada tvorů. Při svém putování po Africe se Hellboy setkává se šamanem Mohlomim, který mu prozradí, že jeho životní pouť se ocitla na křižovatce a ať si vybere kteroukoliv z cest, zavede ho na podivná místa. Kniha Podivná místa je zatím poslední, kterou nakreslil sám Mike Mignola, a jak říká, symbolicky v ní uzavírá jednu kapitolu Hellboyova života. Provázání jednotlivých knih o Hellboyovi a Ú.P. V. O. (příběhy Úřadu paranormálního výzkumu a obrany po Hellboyově odchodu) ukazuje, jak má Mike Mignola dokonale promyšlený každý detail. Celá sága se postupně stává mohutnější a temnější. To vše při zachování typického vypravěčského a výtvarného stylu i charakteristického Mignolova suchého humoru a nadsázky. Do češtiny knihu skvěle přeložil Hellboyův dvorní překladatel Jan Kantůrek. Přestože je toto poslední Mignolou kreslený díl, Hellboy prožívá další dobrodružství, na kterých se Mignola stále podílí jako scenárista....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24038/hellboy-6-podivna-mista-55G-24038.jpg 485

Hellboy 6.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

Hellboy: Strange Places

Kniha Podivná místa

jirincz

Lepší bylo Třetí přání, Ostrov mě vyloženě nudil...

sgjoli
18.09.2020

Další skvělý svazek z hellboyovského univerza!
I když je pravda, že první ze dvou příběhů, které se v tomto svazku objevují, mne bavil o něco více. U druhého příběhu mi dělalo trochu problém orientovat se v ději, resp. pochopit jeho směřování a to, co tím autor chtěl vyjádřit. Ale nakonec se mi to také všechno pospojovalo a já pochopila.
Každopádně velmi oceňuji to, že se Hellboy jako postava stále posouvá ve svém životě kupředu a vše, co dělá, dělá proto, aby pochopil, kým je, přijal to a dal svému životu konečně nějaké určité směřování. A to mi přijde skvělé. Nejvíce markantní mi to připadalo bůh ví proč právě tady. Nejde jen o nějaké náhodné, samostatné příběhy, jejichž pojivem je postava Hellboye, ale naopak všechno, co se děje, na sebe více či méně volně navazuje a přináší to další kamínky do celistvé mozaiky.
O vynikající kresbě snad už ani není třeba se zmiňovat - autor to stále drží na své klasické vysoké laťce, z níž neklesne ani o píď. A opět se tu našlo pár skvělých hlášek.
Těším se na další díl!

Kate18
25.03.2020

Třetí přání
Příběh jako tři bratři, kteří se snažili přechytračit smrt. Akorát to jsou sestry a Bog Rúša. Po tom, co se Hellboy utkal s Červem dobyvatelem se vydává do Afriky. I tam na něj čeká něco zcela jiného, než si představoval. Osud ho zavede k Mohlomi, který už na něj čekal s Kwaku Anansi. Další nádherná část světa spojená s Hellboyem a hlavně se starými příběhy a povídkami, které u nás nejsou nijak moc známé.

Ostrov
Skvělé! Mignola se vytasil s citátem z Bílé velryby a navíc povídka začíná úžasnou námořnickou písní. Hellboy si opět pěkně užívá a potká na moři i pár starých známých. Navíc starého kněze, který mu odhalí jeho minulost a čím se měl stát. Ale to by nebyl Hellboy, kdyby se tím nechal unést.

jarynek
03.03.2020

Trošku pomalejší tempo vyprávění, v některých částech poměrně surrealistické a retrospektivní, vysvětlující některé nezbytné detaily z Hellboyových dobrodružství, s jejichž odkazy se můžeme setkat v průběhu jiných příběhů s Hellboyem. V této knize nejde jen o podivná místa, ale jak je Mignolovým zvykem, je zde i dostatek podivných postav, které mají s Hellboyem rozličné záměry. Ačkoliv by to zpočátku mohlo vypadat, že Hellboy se nechává vláčet osudem nakonec každá postava dospěje k poznání, že s Hellboyem je těžké (vlastně nemožné) si zahrávat. Podle epilogu to vypadá, že zvolnění vyprávění bylo jen dočasné a že v dalším pokračování se zřejmě dočkáme větších soubojů.

Terva
01.11.2019

Jaký může být
v ruinách amerického impéria
vhodnější symbol
spásy a současně zatracení
než Hellboy Mikea Mignoly?

Kniha obsahuje dva příběhy.

Příběh první se zove Třetí přání. Odehrává se v Africe, což přineslo spoustu černé magie, k čemuž je Afrika vyloženě zrozena. A co teprve moře u Afriky. Bog Rúša je stvoření napůl muréna a napůl žena. Ryba s kozama – tohle napadne jenom Mignolu. V předmluvě píše mistr, že Hellboyův příběh se odehrává pod vodou, a že vlastně v době, kdy příběh začal kreslit a psát, netušil, jak vyřeší dýchání pod vodou. No, povedlo se.

Citát: Nudíš mě doslova k smrti. (Tři přání)

Příběh druhý nazval Mike Mignola Ostrov a svým způsoben přímo navazuje na příběh Tří přání. Ale to není tak podstatné. Základem je, že zde konečně uvidíme obávanou nestvůru, která, zatím jen slovem, prochází skoro každým Hellboyvo příběhem. Dál nepovím, to už je jen a jen na vás.

Citát: Byl zrozen v Pekle a znovuzrozen na Zemi. (Ostrov)

Dále tento svazek obsahuje osm stran z nepoužitého prvního pokusu o příběh Ostrvov. Konečně se zde setkáme s houbovými lidmi v jejich plné kráse. Jen doufám, že tyto kreatury Mike Mignola někdy použije. Slušel by jim celý knižní příběh. Následuje Skicář. Bohužel zde není žádná Galerie. Bez ní by to nemělo fungovat. Ale....

Citát: Jsem teď vším, čím si mohl být. (Ostrov)

Oba příběhy vás zaujmou, každý něčím jiným. V prvním příběhu se méně mluví, ve druhém zase více, ale není to na škodu. Klasická Mignoliho kresba promluví za všechny. Tohle byl perfektní svazek dvou příběhů. Vybral jsem deset citátů a vložil je mistru na jeho profil. Pokud máte zájem, napsal jsem i samostatné komentáře k těmto příběhům, dodal jsme nějaké ochutnávky a hlavně samostatná hodnocení. Najdete je zde:

Citát: Odstup Satane! (Ostrov)

Mijagi
16.10.2019

"Strážci vyhráli svou válku proti Ogdru Hemům. Ogdru Hemové byli poraženi. Někteří vyrváni ze svých těl a rozhozeni do větru. Jiní pohřbeni hluboko v zemi. Ale stále všichni žijí."
" Ježiš, kámo, znal jsem pár užvaněnejch chlápků, ale ty jsi jednička."

Kresbami a hláškami na pět hvězd. Nicméně tentokrát celkové hodnocení sráží chaotický děj.

tereza1198
17.03.2019

Tenhle díl mě pekelně nudil. Přišlo mi to zbytečné a zmatené. Je tam plno odkazů, které se osvětlí v příštích dílech. Kdybych knihy nečetla na přeskáčku, tak vůbec u tohohle netuším která bije.

Tomas@S
18.05.2018

Hellboye jsem znal pouze z filmu, neni to uplne muj favorit, ale dobre, neni to tak spatne. Chtel jsem proto nahlednout i do puvodniho zdroje, tedy do nejakeho komiksu o nem. Ale to mne bohuzel dost zklamalo. Mozna jsme si vybral spatny dil, ale stejne tak naprosto zmateny dej, nepovedena kresba, dost me to odradilo od dalsiho pokusu zapolit s jinym dilem serie.